Гласање

Која марка на акумулатори се најдобри според вас?

Exide
133 (41.7%)
Black Horse
32 (10%)
Vesna
22 (6.9%)
Topla
62 (19.4%)
било кој...
70 (21.9%)

Вкупно гласови: 318

Автор Тема: Предлог за акумулатор  (Прочитано 628526 пати)

Отсутен VLATKO Џентлменот

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6214
Одг: Предлог за акумулатор
« Одговори #300 на: 07 Ноември 2013, 23:59:27 pm »
Ја изглеа сум едини што ми смениле во топла акумулатор,за неполни 5 месеци рокна првата ќелија и го однесов,вика фабричка грешка изволте друг нов.

Отсутен Bugar

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5711
  • Почесен кинез.
Одг: Предлог за акумулатор
« Одговори #301 на: 08 Ноември 2013, 00:00:26 am »
Ne sum imal problem so Topla. Traese tocno 3 godini i posle odednas ispusti dusa.

Отсутен onak

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 16005
  • сељаторе ин ил селандроре!!
    • КАНО еко системи
Одг: Предлог за акумулатор
« Одговори #302 на: 08 Ноември 2013, 00:02:16 am »
јас топла акумулатор не би купил само заради тешката ароганција на сервисерот на истите.. оној во автокомандо, со дуќан ВО надвозникот пред асуц... 2 пати сум идел таму, со 2 различни акумулатори... 2 пати дебело сум се покајал што сум купил топла.. 2 пати мајмун ме правеше со тоа бошовиот инструмент за мерење дали и како полни... 2 пати му објаснував дека сум електричар и ги разбирам работите повеке него што он мисли и 2 пати си отидов од таму без да завршам работа ВО ГАРНАТЕН РОК на акумулаторот...

од некои мои познаници истото го имам чуено. ниеднаш до сега немам слушнато дека на некој му бил заменет или поправен акумулатор од топла... НИЕДНАШ... секогаш сите биле криви и не им чинеле колите, само он е во право... уште и наплаќа пари за полнење на аукумулаторот кога ке отидеш кај него со празен акумулатор...

вториот пат отидов спремен... абе ми ја закачува колата запалена, ме тера да запалам светла и чека да упали перка па тек тогаш мери и повеке од нормално е на празен акумулатор што не држи струја, при вкклучени нај јаките потрошачи да измери полнење од 12,9 волти,јас мерам со мојот инструмент (марка искра, на стрелка, отровно скапо купен-платен заради прецизност) и покажува 12,95, а ја палиме колата на кабли... акумулаторот празен, не држи струја ич. и констатација негова НЕ ТИ ЧИНИ АЛТЕРНАТОРОТ, НЕ ТИ ПОЛНИ... ало бре.. чекај малку... вадам од гепек друг акумулатор, го турам на кола, пали на клуч без проблем, мерам со мојот инструмент 14,4 покажува и му викам дојди измери сега... виде дека сум во право, и дека сите аргументи се кај мене, па за да се извади продолжува со ароганцијата и ми вика, што има јас да мерам туѓи акумулатори, мене инструментот ми е скап и јас сум сервисер на топла само... твојот инструмент ништо не ми значи, не ти е точен, иди поправи си ја колата.
 
мислам, што да кажам... тоа е тоа... кога некој ке ми рече топла, коса ми се исправа на глава.. никад више топла, САМО ЗАРАДИ НЕГО... а плус и од 5 акумулатори купени во рок од 12 месеци со 2 проблеми...
Ја изглеа сум едини што ми смениле во топла акумулатор,за неполни 5 месеци рокна првата ќелија и го однесов,вика фабричка грешка изволте друг нов.

а кога ти се десило тоа? и плус, отишла келија, отишла.. нема тук трте мрте... што прајме кога акумулаторот комплт не држи струја? наполни го на полнач, ке држи некое кратко време (лето до 15 дена, зимно и до 2-3) и после нема сила...
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време

Отсутен Deno

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2606
  • Custom made interiors
Одг: Предлог за акумулатор
« Одговори #303 на: 08 Ноември 2013, 00:22:01 am »
Колата ја купив со Топла акумулатор на неа, една година го повозев и првата зима цркна но 5та година му беше. Купив пак Топла и еве го веќе 3 години досега ниеднаш не покажал слабост, пу пу да не го урочам.

Вчера земав му дотурив малку дестилирана вода, и уште 3 години да ми истрае доволно ќе биде. :D

Отсутен djidji

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10567
Одг: Предлог за акумулатор
« Одговори #304 на: 08 Ноември 2013, 08:00:41 am »
Топла не дека се лоши акумулатори, напротив, ја сум ги возел во сите мои коли, а и потесното, па и пошироко семејство и пријателите... СЕРВИСОТ им е неписмено-сељачки безобразно покварен, а чим ја имаат ангажирано они онаа (Боже прости ми) сакатата адвокатка со тој мутавиот до неа што и изиграва, незнам, бодигард - не се ама уопште чисти !!! А пошто сервисот и техничката подршка се клучот на продажбата, тури и пепел више на оваа фирма. За мене веќе не постојат - заврши приказната со Топла! Овој г'з еднаш можеш да го е*еш...

Отсутен VLATKO Џентлменот

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6214
Одг: Предлог за акумулатор
« Одговори #305 на: 08 Ноември 2013, 08:50:48 am »
па рпед неполн месец,првин ми мрчеше зашто сум ги отварал капачињата од акумулаторот идека такви не примал под гаранција,па му пбразложив дека морав да го наполнам за да дојдам и да му го донесам,малце нешо мрчеше ама виде дека во првата ќелија нема к од киселина односно останата е само водата и ми даде нов.иначе типот е стварно забеган

Отсутен onak

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 16005
  • сељаторе ин ил селандроре!!
    • КАНО еко системи
Одг: Предлог за акумулатор
« Одговори #306 на: 08 Ноември 2013, 10:23:00 am »
Топла не дека се лоши акумулатори, напротив, ја сум ги возел во сите мои коли, а и потесното, па и пошироко семејство и пријателите... СЕРВИСОТ им е неписмено-сељачки безобразно покварен, а чим ја имаат ангажирано они онаа (Боже прости ми) сакатата адвокатка со тој мутавиот до неа што и изиграва, незнам, бодигард - не се ама уопште чисти !!! А пошто сервисот и техничката подршка се клучот на продажбата, тури и пепел више на оваа фирма. За мене веќе не постојат - заврши приказната со Топла! Овој г'з еднаш можеш да го е*еш...

тоа е тоа џиџи... за тоа зборев. многу јаки фирми и брендови пропаѓаат заради лошата поддршка на сервисот. на пример сега, кога купувам електроника или апарат за дома, па нека е и мобилен телефон или фритеза за компири, сеедно, прво прашувам кој е овластен сервиз. ако ми речат видео дата, под нај хитно се вртам кон друг бренд. ама одма, турам икс врз него, без оглед колку ми се свиѓа или ми одговара уредот... потполно од истата причина.
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време

Отсутен djidji

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10567
Одг: Предлог за акумулатор
« Одговори #307 на: 08 Ноември 2013, 10:38:34 am »

Отсутен зоки-златен

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6909
  • хаУс мајстор
Одг: Предлог за акумулатор
« Одговори #308 на: 08 Ноември 2013, 23:41:01 pm »
djidji znaci eden exide da si zemam,a? Iskrata mi pusti dusha....55a/h kolku bi me cinel?

Отсутен djidji

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10567
Одг: Предлог за акумулатор
« Одговори #309 на: 09 Ноември 2013, 10:03:49 am »
Не ги знам цените. Во Carmax има, прашај ;)

Отсутен Sashe90

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 727
Одг: Предлог за акумулатор
« Одговори #310 на: 10 Ноември 2013, 01:30:23 am »
 и јас од Camax земав лани Exide таму има.

Отсутен yarre

  • Bearing Expert
  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1265
  • www.lagermax.mk
    • LAGERMAX
Одг: Предлог за акумулатор
« Одговори #311 на: 10 Ноември 2013, 08:32:11 am »
Јас би земал Exide од дуќанот карши Номинал. Овие од Carmax никако да ми пројдат. Ефтините работи скупо ги продаваат, а од скупите, ограничена лепеза. Башка ме нервира кога ке влезам у продавница, одма некој да ме нападне со - ПОВЕЛЕТЕ, а јас сум отишол да разгледам, и веројатно да купам нешто што генерално не ми треба а кеф ми је да го имам.
 
Topla па јас не се сеќавам дека барем со еден до сеа не сум имал проблем. Кај 2 од нив, цркале некој ден после гаранција, и посетата кај сервисерот у Аутокоманда била шок. Незнам зошто на 2 различни коли, редовно губеле течност во поголема количина.

Отсутен Igor

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9498
Одг: Предлог за акумулатор
« Одговори #312 на: 10 Ноември 2013, 13:12:04 pm »
Башка ме нервира кога ке влезам у продавница, одма некој да ме нападне со - ПОВЕЛЕТЕ, а јас сум отишол да разгледам, и веројатно да купам нешто што генерално не ми треба а кеф ми је да го имам.


Е ова неможам да го поднесам! Било да е бутик, продавница за авто делови или било што.

Така само ќе ме избркаат, фала богу ако сум заинтересиран за нешто и ми се свиѓа, ќе ги прашам сам.

Отсутен LosiPatista

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 12136
  • Duh sa TDI-jom
Одг: Предлог за акумулатор
« Одговори #313 на: 10 Ноември 2013, 21:43:34 pm »
Ако не ти речат ништо, не се културни и те игнорираат. Ако ти речат повелете нападни се. Со луѓе тешко е.

Torsion Beam - The Only Axle You Will Ever Need

Отсутен Tommy

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7037
Одг: Предлог за акумулатор
« Одговори #314 на: 11 Ноември 2013, 03:41:03 am »
@Tommy
Aко ме прашуваш мене земи си Варта :)

п.с. Ова ко Звезда вс Партизан ке испадне ...
ЛоЛ,
Или Канон вс Никон
:D :D :D

Не сум го видел мислењево.

На голфот имав Варта, фабрички акумулатор, и цепаше точно 5 години, си го имаше датумот кога излегол со кола од фабрика.
Сакав ист таков да земам затоа што бев задоволен со стариот, и периодот на издржливост, но не најдов никаде низ Куманово, и од повеќе продавачи бев советуван дека Варта кај нас се со сомнителен квалитет.
Седнав на нет да прочекам дали тоа што го зборат е вистина, и некако потрагата ми отиде од сомнителноста на Варта, накај фалење на Ексид од корисници.
Прочитав доста позитивни мислења за нив и зедов Ексид како замена за Варта, пошто итно ми требаше кола, и не можев да си дозволам да скитам низ Скопје барајки Варта и до сега сум презадоволен.

Во меѓувреме, го решив проблемот со акумулаторот, не било до него, ми црпело струја камерчето за паркинг и дисплејот.
Така да, ке почека изборот на нов акумулатор, а изборот ке се сведе на тие 2 бренда.