Автор Тема: ПЛИН НА FORD FOCUS 1.4  (Прочитано 13005 пати)

Отсутен djidji

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10557
Одг: ПЛИН НА FORD FOCUS 1.4
« Одговори #90 на: 02 Февруари 2013, 19:40:38 pm »
Фала ти брат, не се сомневам воопшто во Landi Renzo (особено Omegas) btw и Опел го препорачува, a Irmscher го вградува !

Отсутен infected

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 402
Одг: ПЛИН НА FORD FOCUS 1.4
« Одговори #91 на: 02 Февруари 2013, 19:52:02 pm »
Фала ти брат, не се сомневам воопшто во Landi Renzo (особено Omegas) btw и Опел го препорачува, a Irmscher го вградува !

Не сум знаел дека Ланди-то е препорачано од Опел и дека Irmscher го вградуваат, јако!  :D
На астрата го имам стандардниот што го нудат во плимонт плус макс, а во шкода фабиа 1.2 2008г. го имам Omegas-от и како корисник не сум приметил разлика, со еден исклучок дека Omegas-от многу потивко префрла и помалку сецка при префрлањето од бензин на плин.
Но сецкањето може да е и до тоа што во астрата има два вентила за довод кои од 2012 се задолжителени за А-тест, а во фабиата еден вентил (така разбрав барем) :)

Отсутен djidji

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10557
Одг: ПЛИН НА FORD FOCUS 1.4
« Одговори #92 на: 02 Февруари 2013, 20:14:40 pm »
Незнам, мене па тој Landi max plus ми е некако како копиле од Landirenzo и Lovato :D Цената ја диктира Lovato, а квалитетот Landi Renzo (Lovato нели е превземен од Landi Renzo) иако лично увек поише сум ги ценел Lovato, од коа сум одраснал до сеа немало утка . Башка што овој Landi max plus го ставаат под default на сите коли. Како и да е, еве чим до сеа се покажал, треба да е добар. Србиве како сооднос цена/квалитет ги преферираат Stag системите, додека на пример одличниот Apolo доаѓа со 5 годишна гаранција и вклучен А-тест. Проблемот е што фирмата е тазе, па може и да згасне додека ти истече гаранцијата :), а од оние првите не сакам да земам заради небулозниот однос на газдата спрема мене лично. Тоа е тоа... Одлуката падна, ќе инсталирам Тартарини - знаеш дека просечноста не е моја карактеристика :D

Отсутен Sashe90

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 718
Одг: ПЛИН НА FORD FOCUS 1.4
« Одговори #93 на: 03 Февруари 2013, 00:48:34 am »
Со срека нека е Djidji верувам дека нема да згрешиш што и да ставиш.

Отсутен infected

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 402
Одг: ПЛИН НА FORD FOCUS 1.4
« Одговори #94 на: 03 Февруари 2013, 00:55:19 am »
Баш зошто знам дека просечноста не е твоја карактеристика, знам дека добро ќе и навлезеш на темава пред да одлучиш :) Kако и да е плин му е права ствар и нема да згрешиш. Ептен ме интересира откако ќе ставиш плин и пројдеш некоја километража каков фидбек ќе има, ќе може убава споредба да направиме на ист модел на коли со исти мотори, а различни плински уреди.
Поготово ме интересира како ќе се покаже самоштелувањето на тартарини уредот.

Отсутен djidji

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10557
Одг: ПЛИН НА FORD FOCUS 1.4
« Одговори #95 на: 03 Февруари 2013, 10:43:33 am »
Фала ви на сите, здравје на пролет некаде планирам од лични причини.
Инаку размислував секако и за Prins (на многу форуми деклариран како бр.1 во светот), BRC кој го вградува Аутомакедонија која е импортер на Опел и задржува гаранцијата на возилото...
Како што реков, денес нема лоши уреди, има само лоши претприемачи.

Отсутен Kameleon

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 53
Одг: ПЛИН НА FORD FOCUS 1.4
« Одговори #96 на: 07 Февруари 2013, 14:16:02 pm »
И јас уште не сум ставил плин, најверојатно ќе ставам во март бидеќи чекам малце да затопли па да возам на плин, а ако ставев зимово ќе беше пола плин пола бензин па ќе ми се скршеше ќеифот уште на старт :) Иначе и ја се решив за тартарини (според цена, квалитет и тоа кој колку ме убеди - излажа ). Но во последно време почна AC STAG да ми мати памет, 100 - 110  евра е поевтин од тартаринито има 3 години гаранција и коментарите што ги читав по форуми не се лоши воопшто. Испаривачот бил томасето што не е лошо, инјектори Валтек. Ама фирмата која ги уградува не ми е баш сигурна, којзнае дали ќе постои и до кога, тоа некако ме пишмани. Па ќе видиме, во последен момент каков уреднички потег ќе донесам да не биде нешто трето на крај :)

Отсутен MarceCvarce

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8847
Одг: ПЛИН НА FORD FOCUS 1.4
« Одговори #97 на: 07 Февруари 2013, 14:24:36 pm »
а која тие шемава, пола плин пола бензин? и стави го кај некој шо веке е проверен и има резервни делови а не експерименти

Отсутен infected

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 402
Одг: ПЛИН НА FORD FOCUS 1.4
« Одговори #98 на: 07 Февруари 2013, 14:32:41 pm »
Нешто недоволно си информиран. Да, кога е ладно повеќе време му треба на системот да префрли на плин, но тоа повеќе време не е повеќе од 2-3 мин.
И јас се согласувам со MarceCvarce, што ќе ти гаранција од 3год. ако рикнал увозникот или за резервен дел чекаш 2 недели зошто наредниот увоз му е тогаш и сл...

Отсутен Kameleon

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 53
Одг: ПЛИН НА FORD FOCUS 1.4
« Одговори #99 на: 07 Февруари 2013, 15:23:20 pm »
Точно дека сум недоволно информиран, но бидеќи времето е релативна работа , тие 3 минути во зима и 1 минута на топло време се 4 (првата половина), па плус усте 4 на плин ( онаа другата половина) тоа се 8 минути. И ако се вратиме на тоа дека времето е релативно за 8 минути можеш да поминеш растојание од еден до друг семафор или пак од центар до Ѓорче. А за постпродажните сервисни услуги во целост се согласувам затоа и реков дека тоа ме пишмани.

Отсутен nsx-r

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9213
Одг: ПЛИН НА FORD FOCUS 1.4
« Одговори #100 на: 07 Февруари 2013, 15:26:54 pm »
што знам,мене сега ми префрла за некој си 10-20 секунди

Отсутен Vlatce-Vectra

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5619
Одг: ПЛИН НА FORD FOCUS 1.4
« Одговори #101 на: 07 Февруари 2013, 16:08:05 pm »
kolega moj raboti vo zelezara  a zivee isto vo zelezara vo kulite kaj euro still on vika koga e minus a ima TOYOTA COROLA 1.4 2006god. od rabota do doma nema teoretska sansa damu prefrli na plin..zimno vreme vika na rabota samo na benzin idam e na podolga relacija cim zagree nad 30 stepeni motorot prefrla  odma

Отсутен nsx-r

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9213
Одг: ПЛИН НА FORD FOCUS 1.4
« Одговори #102 на: 07 Февруари 2013, 16:25:27 pm »
да,кога е ептен ладно,значи -5 и надоле треба повеќе време

Отсутен Sashe90

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 718
Одг: ПЛИН НА FORD FOCUS 1.4
« Одговори #103 на: 07 Февруари 2013, 17:27:31 pm »
Кај мене многу брзо пефрла и сум презадоволен во тој поглед го имаме на 3 коли истиот уред и кај сите исто префрла си ја знам точката коа точно ке префрли. А кога е загреан моторот дирекно на плин пали.За точно 2 месеци декември и јануари ми има потрошено 600 денари бензин. Ова го кажувам по срелка со можност + - 1 литар

Отсутен nsx-r

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9213
Одг: ПЛИН НА FORD FOCUS 1.4
« Одговори #104 на: 07 Февруари 2013, 17:32:47 pm »
ставај нека има барем 1/4 резервар за да се лади пумпата за бензин,ништо не те кошта