Автор Тема: ПЛИН НА FORD FOCUS 1.4  (Прочитано 13000 пати)

Отсутен DasAuto.

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4584
  • ~ Full of soul ~
Одг: ПЛИН НА FORD FOCUS 1.4
« Одговори #30 на: 14 Декември 2012, 08:19:30 am »
Поздрав
Нов сум на форумов па се надевам дека ја отварам темава на право место.
Имам Ford Focus II od 2008 god. никогаш до сега не сум возел на плин и сега сакам да ставам. Доста работи прочитав на форумов но сеуште не ми се јасни некои работи и незнам за кој да се одлучам па затоа барам малце помош бидеќи гледам дека има луѓе кои доста се разбираат. Колку што разбрав на фокусот може да се јави проблем со check engine, стрелката за гориво да паѓа и се јавува проблем со вентилите но тоа наводно се решава со капалка. Е сега дали е тоа проблем со сите Фокуси или само со постарите бидеќи ми рекоа дека кај поновите модели после 2007 не би требало да има проблеми освен со вентилите. Околу изборот на плински уред, според тоа што можев да прочитам во скопјево има неколку сериозни фирми како Плимонт кој вградува Landi Plus Max, Макплин со Tartarini и Аутомакедонија со BRC, е со цената се сите горе доле тука некаде но што е разликата помеѓу нив. За што да се одлучам?

Еве јас ќе ти кажам една дешавка од на пракса....одам на пракса во АВТОЦЕНТАР битола...овластен за ФОРД кај нас...пред 1 месец имаше донесено Фокус 1.4 2011та со плин и изгорен вентил...............е сега плинот се иплати секако...нека не те премислува ова што го кажав ама сепак добро распрашај се за таква комбинација.....и ако ставаш преферирај Ланди систем............
↯↯ Don't try to follow me ↯↯

http://www.youtube.com/watch?v=b_v5fPI-DUw

Отсутен VTR

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 733
Одг: ПЛИН НА FORD FOCUS 1.4
« Одговори #31 на: 14 Декември 2012, 09:47:04 am »
Да не излезе дека само зборам на памет, ќе кажам и јас пример.

На мој роднина со Пежо Бипер му беше наместен ланди рензо, возилото работеше како трактор на плин, го извадија ландито му ставија ловато, истата песна, неможе да работи.

Како капак на цела работа дојде горењето на бензинскиот компјутер, кој роднините си го платија од сопствен џеб, им го извадија системот и им рекоа ние сме до тука, неможе оваа возило на плин да се направи.

Планираа да го продаваат им се скрши кејфот, јас им предложив да стават тартарини систем, ме послушаа, ставија и пежото ден денес си нема никакви проблеми.

Што и како бил проблемот незнам, за понови возила само тартарини, според мене тартарини е неприкосновен!

@DasAuto 100% немал инсталирано систем за заштита на вентилите тој форд фокус?

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 34046
  • Таков е животот... јебига
Одг: ПЛИН НА FORD FOCUS 1.4
« Одговори #32 на: 14 Декември 2012, 10:00:25 am »

Што и како бил проблемот незнам, за понови возила само тартарини, според мене тартарини е неприкосновен!


Токму така. Тартарини е првиот, премиумот и неприкосновениот. Не за џабе Мерцедес фабрички става Тартарини.

Отсутен nikola_bb

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4904
Одг: ПЛИН НА FORD FOCUS 1.4
« Одговори #33 на: 14 Декември 2012, 10:28:01 am »
Германски разбирате?
Im Grunde ist die Schaltung bei jeder Gasanlage gleich, egal ob Landi, Tartarini, BRc etc.
Или на нашки тоа значи дека сите системи се исти, што и цело време го зборам. Дека гору долу сите модерни системи ги имаат истите опции на плинскиот комјутер, динамички мапи, еуро5 па дури и 6 итн.итн. Ете конечно некој пиша погоре што му било ставено и каков проблем имал. Мислам дека така само со збир на различни искуства на различни возила може да оцениме што би било подобро мада ќе се појават случаи дека на некое конкретно возило едното е подобро од другото и обратно
Крај краева јас мислам дека Мерцедес го избрал Тартарини затоа што тартарини му дал по поволен договор од другите производители на системи
« Последно менување: 14 Декември 2012, 10:46:58 am nikola_bb »

Отсутен VTR

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 733
Одг: ПЛИН НА FORD FOCUS 1.4
« Одговори #34 на: 14 Декември 2012, 10:51:46 am »
Баш затоа што разбирам германски сум повеќе за тартарини:

http://www.mercedes-benz.de/content/germany/mpc/mpc_germany_website/de/home_mpc/passengercars/home/servicesandaccessories/genuine_partsandaccessories/fluessiggas-nachruestung.html

Mercedes-Benz empfiehlt Tartarini.
Äußerst sicher, zuverlässig, hochwertig und langlebig: Diese Vorzüge zeichnen die Flüssiggas-Anlage von Tartarini Auto S.p.A. aus. Den fachgerechten Einbau nehmen die Spezialisten unseres Mercedes-Benz Original-Service vor. Die Tartarini Flüssiggas-Anlage ist optimal an Mercedes-Benz Fahrzeuge angepasst. Auch optisch lässt sie sich perfekt integrieren.

Мислам дека брц и ланди неможеш да го ставиш во ранг на тартарини, тартарини е во класата на принс и виале, па после надоле по листата доаѓаат другите системи.

Отсутен nikola_bb

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4904
Одг: ПЛИН НА FORD FOCUS 1.4
« Одговори #35 на: 14 Декември 2012, 11:03:18 am »
Добро јасно дека тоа што го вградуваат ќе го препорачуваат како нај нај. Него дајте у друга тема дискусијава му ја уништивме на човеков темата за фокусот  :)

Отсутен Sale

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 121
Одг: ПЛИН НА FORD FOCUS 1.4
« Одговори #36 на: 14 Декември 2012, 18:44:03 pm »
Не, немам тартарини, не е само со плин тој проблем со зголемена потрошувачка ако е неквалитетен, проблем е и со бензин и со нафта.

Ако е нешто неквалитетно е неквалитетно, и ќе прави проблем кога тогаш.

Повторно ќе повторам, зборам од тоа што сум видел и прочитал, не зборам од рекла-казала...

Не го користиш тој систем, а цело време збориш дека е најдобар. Си пишал дека само си читал за него што според мене тоа не е доволно искуство....


Иначе на темава јас користам Lovato систем и еве веќе 70.000 км без никаков проблем (да не го урочам).
.!.

Отсутен djidji

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10557
Одг: ПЛИН НА FORD FOCUS 1.4
« Одговори #37 на: 14 Декември 2012, 18:51:25 pm »
Супер! У кое ауто ?

Отсутен Sale

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 121
Одг: ПЛИН НА FORD FOCUS 1.4
« Одговори #38 на: 14 Декември 2012, 18:56:58 pm »
Yugo
.!.

Отсутен FiLo

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6566
Одг: ПЛИН НА FORD FOCUS 1.4
« Одговори #39 на: 14 Декември 2012, 18:58:10 pm »
Сале, друг е системот кај тебе, и кај мене е исто така ловато, ама и ист начин на работа работи твоето југо и мојот опел.
Овдека се работи за системи со директно вбризгување на горивото

Отсутен nikola_bb

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4904
Одг: ПЛИН НА FORD FOCUS 1.4
« Одговори #40 на: 14 Декември 2012, 19:44:04 pm »
Не е директно вбризгување :) Секвент систем е

Отсутен VTR

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 733
Одг: ПЛИН НА FORD FOCUS 1.4
« Одговори #41 на: 14 Декември 2012, 19:44:45 pm »
sale прочитај малку поубаво што и како сум пишал, не е само од читање, дадов пример за пежото, знам и уште неколку возила што имале проблеми а биле решени со тартарини, не ги спомнувам бидејки несакам да ја трујам темата.

на твоето возило системот е вакумски, и е различен како од тука до марс со секвенционален.

Со среќа да си го извозиш системот мин уште 70 000км без проблеми :)

Отсутен Kameleon

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 53
Одг: ПЛИН НА FORD FOCUS 1.4
« Одговори #42 на: 14 Декември 2012, 19:53:58 pm »
VTR na sto kola imas ti Tartarini.
Ima li nekoj sto vozi ford pa da kaze kako se odnesuva plinot na negovata kola.

Отсутен Bugar

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5710
  • Почесен кинез.
Одг: ПЛИН НА FORD FOCUS 1.4
« Одговори #43 на: 14 Декември 2012, 20:20:21 pm »
Plin na Ford Focus 1.4 ne bi trebalo da ima problem osven sto ventilite ke stradaat. Vprocem kaj pogolem del od novite benzinsk motori inzenerite se pogrizile istite da gi napravat takvi da osven propisanoto gorivo nisto drugo ne moze da se koristi BEZ DA OSTAVI posledici po niv.

Ima i verzii na plin/metan no MOTORITE SE PRILAGODENI od fabrika so zasileni delovi itn. znaci ne e isto. taka e ubavo da se znae.

Najdobro e prvo da se proveri dobro i posle da se premine kon izbor na dobar ured. Sovet moj Tartarini ili Landirenzo Omegas (so Bosch metalni dizni)... Ako moze da se namesti voopsto.

Отсутен VTR

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 733
Одг: ПЛИН НА FORD FOCUS 1.4
« Одговори #44 на: 14 Декември 2012, 20:32:13 pm »
Камелеон јас немам тартарини, мои роднини со бипер имаат тартарини и кажав што и како беше за да стават тартарини.
 Јас возам аг компакт, имам објаснето во гаража кај моето возило. Кај тебе обавезно мора систем за заштита на вентилите-капалка, и тоа да пазиш каков ќе ставиш има разлика од адитив до адитив.