Автор Тема: Најбескорисна опција во вашето возило  (Прочитано 21072 пати)

Отсутен Bauer

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1213
Одг: Најбескорисна опција во вашето возило
« Одговори #150 на: 20 Јуни 2013, 15:46:48 pm »
Фиестата не дека има некоја посебна опрема ама тоа што го има комплетно е искористливо, значи се користам, од клима електрики на ретровизори на прозори, усб за аудио системот освен упаљачот никогаш не е изваден од местото. Единствено ми фали климата да беше автомстска, порано мислев дека е глупост ама ок работа е автоматска клима.

На Инсигниата има лумбално поместување на седишта глупости што никогаш не се користат, сензори за дожд за тунел глупости се палиш кпга ја купуваш и после забораваш

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43561
  • Il Moderatore
Одг: Најбескорисна опција во вашето возило
« Одговори #151 на: 20 Јуни 2013, 15:48:01 pm »
Не е толку бескорисна city опцијата кај пунтовците. Драстично го олеснува воланот и паркирањето. Автоматски се „дисејблува“ кога ќе качиш над 50-тина км/ч
аха а има врска нешто со потрошња и слично, и значи ако тргнам на автопат со вклуено сити после 50 км/ч се исклучува само така... а јас да ти кажам искрено не  сум приметил нешто разлика коа е вклулчено или не
Мора да има приметна разлика. Не се исклучува, останува вклучено на големи брзини, но не е ективно. Па така кога ќе ја намалиш брзината на нормална „градско - маневрирачка“ ти е олеснето движењето на воланот.

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен vlatko.klp

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6415
Одг: Најбескорисна опција во вашето возило
« Одговори #152 на: 20 Јуни 2013, 16:26:45 pm »
Во цитроенов ц4 се е корисно освен она лимитерот на брзина, на пример го ставаш на 60км/ч и колку да стискаш гас не оди колата...

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 34046
  • Таков е животот... јебига
Одг: Најбескорисна опција во вашето возило
« Одговори #153 на: 20 Јуни 2013, 16:29:23 pm »
Па не го ставај на 60.

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43561
  • Il Moderatore
Одг: Најбескорисна опција во вашето возило
« Одговори #154 на: 20 Јуни 2013, 17:06:15 pm »
Yup, лимитер на брзина е крајно бескорисна опција. Дури и на 250 ако е лимитот - бескорисен е. Глупост.

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54920
  • Махер
Одг: Најбескорисна опција во вашето возило
« Одговори #155 на: 06 Јануари 2014, 23:59:18 pm »
Во Голфот има отварач за флаши ;D ;D

А ти го изгуби.


Отсутен Filip_90

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1839
  • VW Golf 5 1.9 TDI
Одг: Најбескорисна опција во вашето возило
« Одговори #156 на: 07 Јануари 2014, 00:09:08 am »
Ја се чудев зошто го нема кај мене, а оно да ти бил скап :D
Инаку ни воланот не сум го поместил никад горе-доле, така да и тоа ми е бескорисно сега за сега...

Отсутен DENDE-LANCERED

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5469
  • LANCER EVO (GreeN EditioN)
    • http://forum.carclub.mk/index.php/topic,101.0.html
Одг: Најбескорисна опција во вашето возило
« Одговори #157 на: 07 Јануари 2014, 00:40:33 am »
I te kako e korisno ako nekoj drug ti ja vozi kolata, kako vo mojot slucaj tatko mi koj e 25+cm ponizok od mene.
Stalno go naogam volanot izmesten koga si doagam doma, a za sedisteto da ne pravime muabet :D

Ednas sedna da vozi vednas posle mene, ne mozese da gi dokaci pedalite :D :D :D
Mi vika sto pravis be, vozis ili spiesh :D
Sedisteto do kraj mi e nanazad, a so ogled kolku prostor ima vo Lancer, toa e mnogu veruvajte, ali pa taka ne se zamaram na podolg pat, ednas morav da vozam so ponapred sedisteto i me iskina grb.
Nezno klikni na; http://forum.carclub.mk/index.php/topic,101.0.html      If you want to have a free ride!

Отсутен onak

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 15993
  • сељаторе ин ил селандроре!!
    • КАНО еко системи
Одг: Најбескорисна опција во вашето возило
« Одговори #158 на: 07 Јануари 2014, 02:04:39 am »
бескорисна работа во бмв-то? хмммм... па нема бескорисна работа со оглед дека уствари и нема баш нешто во него... има серво волан, електрични ретровизори, греач на стакло, пепељари и касета...

можеби би рекол дека е бескорисно двоењето на за возач и совозач за температура на парно (соодветно и за задните патници е поделено на лево и десно според предните како диктираат), бидејки возилото нема клима, а таква контрола за арно ми е нон сенс... ама тоа според мене...
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време

Отсутен nsx-r

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9213
Одг: Најбескорисна опција во вашето возило
« Одговори #159 на: 07 Јануари 2014, 04:50:03 am »
тоа според сите,ама ете ако женати се буни дека и е топло или ладно да пуштиш контра да дува во неа

нешто као mute опција ;D

Отсутен Banzai

  • Blitzqueen
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9998
Одг: Најбескорисна опција во вашето возило
« Одговори #160 на: 07 Јануари 2014, 17:31:32 pm »
Пишав и претходно, редовно ја користам опцијата за двозонска клима, особено на подолг пат. Колку и да мислите дека на мал простор не може да има разлика, одлично си функционира.
За вкусовите не се дискутира, по нив се плука.

Отсутен krell

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1809
Одг: Најбескорисна опција во вашето возило
« Одговори #161 на: 07 Јануари 2014, 17:37:56 pm »
Пишав и претходно, редовно ја користам опцијата за двозонска клима, особено на подолг пат. Колку и да мислите дека на мал простор не може да има разлика, одлично си функционира.

Исто и јас. Двозонска клима и тоа како брка работа. Доста ја користам :)

Од кога ја пробав во друго возило, сконтав дека е корисна работа поготово за на долг пат, и при купување на возилото беше една од опциите што мораше да ги има.


Дарко

Отсутен godofspeed

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2831
Одг: Најбескорисна опција во вашето возило
« Одговори #162 на: 07 Јануари 2014, 17:47:47 pm »
Јас неможам да издвојам што имам бескорисно...
И во двете коли се што има ми е некако добро вклопено и функционално...

Отсутен krell

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1809
Одг: Најбескорисна опција во вашето возило
« Одговори #163 на: 07 Јануари 2014, 17:56:50 pm »
Јас неможам да издвојам што имам бескорисно...
И во двете коли се што има ми е некако добро вклопено и функционално...

Исто.. Кога пробувам да се сетам на бескорисна опција, не можам да се сетам на ниедна. Сите ги користам

Дарко

Отсутен Allexxander

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5832
Одг: Најбескорисна опција во вашето возило
« Одговори #164 на: 07 Јануари 2014, 18:07:31 pm »
Исто и јас, никако да издвојам нешто што е бескорисно. Еве единствено нешто, ќе ги издвојам оние закачалчињата што се позади внатре над прозорот. Не дека се бескорисни, но јас не ги користам скоро ич, многу ретко.