Автор Тема: Греење, ладење, климатизација и се останато околу тоа  (Прочитано 981976 пати)

Отсутен smole

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2952
Одг: Греење, ладење, климатизација и се останато околу тоа
« Одговори #1965 на: 09 Јануари 2017, 18:35:44 pm »
Еве Van плука по се што не е Гри.
А Гри се искурназија и ги качија цели 30% цените на инверторите а искрено ништо посебно не се!

Еве директен доказ дека лажеш и правиш анти реклама.

Еве колку ги купив климите во Март 2016:


Сегашна цена за Cozy 3.5:



Сегашна цена за Lomo 5.2:


Сеа шупраиме?

Отсутен AllMightyMe

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6992
Одг: Греење, ладење, климатизација и се оста&
« Одговори #1966 на: 09 Јануари 2017, 18:51:21 pm »
Колега, па вие еептен стручна анализа сте направиле :) и веќе дилемата е решена. Само би советувал да се распрашаш за сервисот и пост-продажна поддршка. Ако е и тоа како што треба, нема веќе што да мислиш дека некој тука подобро би знаел да одговори :)

Само уште ова, топлината од клима со таа од парно не се споредува. Али и цената на струја :D
« Последно менување: 09 Јануари 2017, 19:01:03 pm AllMightyMe »

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54808
  • Махер
Одг: Греење, ладење, климатизација и се останато околу тоа
« Одговори #1967 на: 09 Јануари 2017, 21:53:35 pm »
Колега, па вие еептен стручна анализа сте направиле :) и веќе дилемата е решена. Само би советувал да се распрашаш за сервисот и пост-продажна поддршка. Ако е и тоа како што треба, нема веќе што да мислиш дека некој тука подобро би знаел да одговори :)

Само уште ова, топлината од клима со таа од парно не се споредува. Али и цената на струја :D
Топлината богами не се споредува. Особено кај мене осетно сега кога запаливме парно заради една прастара клима која еве гледам да ја сменам. Поладно е со парното, и се чувствува значително повлажен воздух. Алиштата наместо на сушара да се исушат за 3 саата, се плеткаат цела вечер по радијатори. Значително зголемена појава на влажни места во WC и кујна. За мене неспоредливо подобра е добра клима од парно. За цена ич да не правам муабет над 200еур по месец е разликата, фаќа и 300 во јануари на пример! А сме доста подобро стоплени со климата. Подобра е топлината со парно само ако губи сила климата и неможе да постигне. Баш тоа и го посочија постариве кога осетија добро димензионирана и ефикасна клима.
Тоа си е мое искуство секако.

Едино кај парното е добро што ако ти е ставено во подрум и не ги слушаш штракањата на релињата ТАААК, ТАААК, и пумпата ХХХХХ, работи со буквално 3dB по собите, за разлика од климата што работи со 20-30dB. Секако ова кажано од моја гледна точка.

Но да се вратиме на 2017та и да ги оставиме парната во 20ти век кај што припаѓаат.

На Мицубишито од далеку му се доближува LG Prestige Athena H12AK со некои благо полоши перформанси. Но, муабетот е што прво е LG и задоволството од таа фирма варира. А второ во странција Мицубишито е околу 1000евра, и кај нас е толку 60250 денари. А LGто го зборат како буџет избор од околу 800 евра, а кај нас е 69990денари. Можда би било океј да е ~800 и кај нас, ама за повеќе пари, тешка таа работа.

Отсутен howitz

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2273
Одг: Греење, ладење, климатизација и се останато околу тоа
« Одговори #1968 на: 09 Јануари 2017, 21:56:29 pm »
Да ставам и јас фактура од јуни 2015, cozy то во салон 3.5kw ми го даваа пред месец дена за 28 иљади. Плус даљинското немаше turbo опција на него и бараа 3000 ден за доплата.
Како сакате јас ви кажувам мое искуство, бујрум купете што ви одговара, јас гледам шо добивам за парите, а дека Гри е топ бренд, далеку од тоа. За 50 евра плус добиваш LG.
http://www.neptun.mk/mobile/index.php?route=product/product&path=28_56_144&product_id=215816

Плус Гри те обврзуваат да мораш само нивна монтажа, не може никој друг да ти монтира.
За вкусови не се расправа, по нив се плука.

Отсутен smole

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2952
Одг: Греење, ладење, климатизација и се останато околу тоа
« Одговори #1969 на: 09 Јануари 2017, 23:15:00 pm »
1. Стави фактура ако си купил Гри иако јас се сомневам во тоа со оглед на тоа кави невистини шириш, премда 30% нема да биде покачена цената, што се враќа на моето тврдење од претходниот пост. Овде дискутираме со факти, не со како сакате, али ок, форумџиите ќе ги прочитаат постовите уназад и ќе си одлучат кој со што дискутира.

2. Јас никаде не кажав дека Гри е топ бренд, климиве се купени пошто се уклапаа во буџет - инвертери, и имаат 5 години гаранција. Дома имам Fujitsu ако веќе се шамараме со брендови.

3. Да, Гри те обврзуваат да мораш со монтажа од нивен монтер. Van ми препорача еден човек од кој сум ултра задоволен - првиот асален климаџија после редица идиоти. Човекот и за други клими (не Гри) го викав потоа и со задоволство му ги давав парите - коректен, точен, прецизен и си ја знае работата.

Повеќе клима од нептун/техномаркет и сл. не би купил, друг е односот кон мене од фирма како Гри/Хидросет кои се специјализирани за климатизација, а друг од некои приучени монтерчиња кои ги ангажираат нептун/техномаркет. За сервис и пост продажна поддршка не ни сметам дека од нив има, а од климаџиски фирми има.

На тема парно vs клима не се слагам, можда пошто сум цел живот на градско парно. Дефинитивно централно парно е мајка, освен едино парно на плиновод, е тоа е ем добро ем ефтино, за жал кај нас го нема. Тек после овие две греења идат климите.
« Последно менување: 10 Јануари 2017, 10:24:17 am smole »

Отсутен JR

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 962
    • nobrain.dk
Одг: Греење, ладење, климатизација и се останато околу тоа
« Одговори #1970 на: 09 Јануари 2017, 23:22:26 pm »
Колеги браво за целосната анализа на климивд на пазарот. Искрено како шо рече олмајтими климата ми треба да работи.. јас пак пред 3 години фатив некоја промоција од агротехна земав макс инвертер 3.5 кб со надворешна единица тошиба (така ми кажа дека е, другар што работи со клими цел живот) климата се уклучува на 23 степени летно зимо време нон стоп на средно дување и фура ко подмачкана.. дневната и кујната ми се 25-6 квадрати и сум презадоволен. За човек шо не се разбира многу искрено за 24к со гратис монтажа климичево се погоди 5ка.. си фура и на минус 15 и струја не ми стигнало над 2500ки на месец..


Sent from my iPhone using Tapatalk
You need people like me. You need people like me so you can point your fuckin' fingers and say, "That's the bad guy."

Отсутен TRPEE

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1542
Одг: Греење, ладење, климатизација и се останато околу тоа
« Одговори #1971 на: 09 Јануари 2017, 23:40:24 pm »
Веќе втора година на БЕГ презадоволен, ниту се ебавам со клими ниту со електричен котел. 2000 денари месечно наспроти 12000 на ел котел. Ако бев сеа на котел под 16000 не ми доагаше за месецов.
Моментално  24,5 степена. Задниве неколку дена по цела вечер парното или бар длабоко во ноќта.

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54808
  • Махер
Одг: Греење, ладење, климатизација и се останато околу тоа
« Одговори #1972 на: 09 Јануари 2017, 23:56:07 pm »
Не збориме за градско парно бре народе. Нормално дека тоа е најдобро, најефикасно, најефтино и слично. Туку за тие што немаат таква опција.

Јас зборував за електрично парно, кое е прескапо и за инсталација, и за користење и за све. Налет да ти преседне живот од секоја стигната сметка.

Отсутен SaleSk

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6103
  • 69
Одг: Греење, ладење, климатизација и се останато околу тоа
« Одговори #1973 на: 10 Јануари 2017, 00:11:24 am »
Кај мене инверторот си брчи. Наместен на 22 степени, температура на мерна точка 22,3 степени на висина од 1,5 м поставен во дел од собата каде циркулацијата на воздухот е најмал.
Надворешна -8,1, а внатрешната повисока за еден степен на тој мерач на друга позиција во собата и на висина од 2м.

Dusevno bolniot covek nikogas ne napagja bez pricina.Po toa se razlikuva od normalnite ludje.

Отсутен DarthJe5us

  • Авиону, сломићу ти крила..
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20059
Одг: Греење, ладење, климатизација и се останато околу тоа
« Одговори #1974 на: 10 Јануари 2017, 00:27:57 am »
Бег ми стигна еднаш до 21 степен дома :D

Отсутен Van

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5231
  • VW Golf MK3 1.9 TDI
Одг: Греење, ладење, климатизација и се останато околу тоа
« Одговори #1975 на: 10 Јануари 2017, 00:41:06 am »
За 50 евра плус добиваш LG.
howitz! Не знаев дека си ваков шегаџија!   :D



Веќе втора година на БЕГ презадоволен, ниту се ебавам со клими ниту со електричен котел. 2000 денари месечно наспроти 12000 на ел котел. Ако бев сеа на котел под 16000 не ми доагаше за месецов.
Моментално  24,5 степена. Задниве неколку дена по цела вечер парното или бар длабоко во ноќта.
Алал да им е, пуштиле душа.  :D
Инаку кога исклучуваат вообичаено, во 10 навечер? 

Сериозно, макар на рати ама плаќаш 24 илјади годишно за греење.
Полошо, имаш обврска да им плаќаш пари доживотно или додека не го продадеш станот/куќата. А којзне какваи цени може да опнат следните сезони.
 
Сигурен сум дека на годишно ниво помалку ќе платам од тебе. Да, сум инвестирал во климите - ама тие и за ладење служат, па така и ти си вложил во клими за ладење макар и обични он-оф. Освен ако БЕГ не испорачуваат и ладење во лето?  ;)

Отсутен ficomk

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4087
Одг: Греење, ладење, климатизација и се останато околу тоа
« Одговори #1976 на: 10 Јануари 2017, 06:50:34 am »
Ван,сакаш да кажеш дека поисплатливо,те поефтино би ми било греење на станот со клима отколку на градско парно од БЕГ?Мислам дека многу грешиш,у ниеден случај неможе климата да потроши помалце од 1060 денари колку што плаќам за 42 м2 грејна површина,а да биде исто топло како и со парно.Треба да грее и во купатило,или да уклучам греалица,во спална исто така,зашто 21-22 нема да постигнам со климата ако е во дневна.Второ,неповрзано со цената,со климата добиваш каде каде посув воздух,еве кај Сале на слика вика 22% што е премалку за домашни услови,па ќе се јавува суво грло и кашлање,поготово кај бебиња.Трето,климата го дува воздухот,па и цела прашина која ја има дома,а искрено кога е загадено надвор дома има премногу прашина колку и да бришеш.Климата дополнително ќе ја дува и крева во воздухот.Покрај цената која нема шанси со градското парно од бег,и другиве две работи ми се многу битно па никогаш не би избрал клима пред градско парно.

Отсутен SaleSk

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6103
  • 69
Одг: Греење, ладење, климатизација и се останато околу тоа
« Одговори #1977 на: 10 Јануари 2017, 08:24:16 am »
И јас не би одбрал клима пред парно, и тоа било какво, но кога ке брцнам во џеб ми се врти некој денар, а со парно од брцање, дупки по џеповиве направив.
Сега имам комбинација, инверторот во дневна си работи беспрекорно, во ходник и претсобље имам термо печка, ноќе си полни, дење си одржава без дување, ходникот ми е некој си 25 квадрата, а во спална пред да си легнам си ја пуштам панелката. Климата он/оф дува, ама ладно. Инаку работи до -5 солидно, иако е Беко. :D :D :D Во купатило имам калорифер и го палам по потреба. Кога сме дома за викенд, палам парното. :)

Не го ебам, не е ништо поскапо од мене.
Dusevno bolniot covek nikogas ne napagja bez pricina.Po toa se razlikuva od normalnite ludje.

Отсутен howitz

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2273
Одг: Греење, ладење, климатизација и се оста&
« Одговори #1978 на: 10 Јануари 2017, 08:51:02 am »
1. Стави фактура ако си купил Фри иако јас се сомневам во тоа со оглед на тоа кави невистини шириш, премда 30% нема да биде покачена цената, што се враќа на моето тврдење од претходниот пост. Овде дискутираме со факти, не со како сакате, али ок, форумџиите ќе ги прочитаат постовите уназад и ќе си одлучат кој со што дискутира.

2. Јас никаде не кажав дека Гри е топ бренд, климиве се купени пошто се уклапаа во буџет - инвертери, и имаат 5 години гаранција. Дома имам Fujitsu ако веќе се шамараме со брендови.

За ДАЉИНСКО во Гри ми побараа доплата од цели 3000 денари за Cozy - то пошто немало TURBO мод со тие фабричките и МОРАВ да го барам газдата за да го пази, „замолам“ да ми го даде бесплатно.
За мене овој однос е непрофесионален, да бараш за даљинско 50 евра и тоа пошто продавачот му се испуштило иначе ќе ти го начукаат без оригинално даљинско.

Ама нејсе, гледам сите го форсирате Гри еве и овој тврдоглавиов Van се запнал за нив а не разгледал по други салони, туку како ној се забил во тој бренд.

A кога сме кај фактурите, еве ви цена за Вивакс ... уствари чекај Гри купува Вивакс клими ( кои секако не ги произведува Вивакс) за да ги сервисира нивните со 5 години гаранција.



Претпоследната ставка е ДДВ, едната е 2,5kw другата 3,5kw. Другите делови од фактурата се скриени ради доверливост.

За 36,000 два инвертера.
Фала многу пријатно.
« Последно менување: 10 Јануари 2017, 09:03:04 am howitz »
За вкусови не се расправа, по нив се плука.

Отсутен LosiPatista

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 12136
  • Duh sa TDI-jom
Одг: Греење, ладење, климатизација и се останато околу тоа
« Одговори #1979 на: 10 Јануари 2017, 09:17:23 am »
Најскапо греење во цел свет имаме. Една плата е малку да згрееш цел спрат ако не си на градско парно.
Дени, тие температурите што ги наброја превисоки да не се? Пробав на мојот инвертер со дигитален термометар од 2 евра виа али, дуваше со 41степен на излез од вентилатор при -11 надворешна температура.  Како измери 58 степени, таа температура гори рака ако не, превисока не е? Дај верификувај, пошто разликата од 41 до 58 е 10 класи. Немам измерено колку троши при 41 издувна, дали измери колку троши митсубишито при 58?

Torsion Beam - The Only Axle You Will Ever Need