Автор Тема: Греење, ладење, климатизација и се останато околу тоа  (Прочитано 981986 пати)

Отсутен smole

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2952
Одг: Греење, ладење, климатизација и се останато околу тоа
« Одговори #1260 на: 11 Декември 2015, 20:22:37 pm »
Баш така.

Отсутен SaleSk

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6103
  • 69
Одг: Греење, ладење, климатизација и се останато околу тоа
« Одговори #1261 на: 11 Декември 2015, 22:09:35 pm »
2,5=25 kvadrata
3,5=35 kvadrata
5,0=50 kvadrata
7,0=70 kvadrata

Мала аналогија на клими потребни за во просторија која максимално можат да ја затоплат на нормална температура 21~22 степени.
Висина на просторијата мах 2,5 метри.
Dusevno bolniot covek nikogas ne napagja bez pricina.Po toa se razlikuva od normalnite ludje.

Отсутен Van

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5231
  • VW Golf MK3 1.9 TDI
Одг: Греење, ладење, климатизација и се останато околу тоа
« Одговори #1262 на: 11 Декември 2015, 22:58:12 pm »
Не било до мајстор, до огромната соба било. 70 квадрати со една 3,5 инвертер не се загрева, особено не кога никој околу не грее.

Ми препорачаа да вградам уште една 2,5 инвертер Вивакс.

1. Дали ќе е доволна 2,5 или да се иде на појако?
2. Кој модел 2.5 или кој модел на појако од 2.5, и од каде да ја земам (асални монтажери, гаранција)

Ретко ќе се користи, затоа не ми се даваат екстра пари за поскапа фирма.

1. Мала е разликата во пари до 3.5 модел. Не ти се исплати да купуваш 2.5кв. Тоа колку топлина ти треба, никој овде не може да ти одговори без да ги знае твоите топлотни загуби (како викаат, некој и со сијалица може да се загрее).
2. Не би препорачал Вивакс, тие направија добра репутација во времето кога продаваа ремаркирани Gree. Сега Вивакс продаваат ремаркирани Midea клими, а ако сакаш Midea тогаш купи Midea (а не гледам зошто би сакал, Midea се инфериорни и имаат лош дефрост). Како и да е, веќе по форумиве  луѓе се жалат на годинешниве Вивакси (Мидеи).
Од ведрата страна, Вивакс/Мидеа може да биде и добар извор на техничка вода! Тоа сепак е нешто.  ;D

Според тоа што кажуваш дека ти треба, јас би ти препорачал Gree клима.

Отсутен onak

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 16005
  • сељаторе ин ил селандроре!!
    • КАНО еко системи
Одг: Греење, ладење, климатизација и се останато околу тоа
« Одговори #1263 на: 12 Декември 2015, 00:17:54 am »
Не било до мајстор, до огромната соба било. 70 квадрати со една 3,5 инвертер не се загрева, особено не кога никој околу не грее.

Ми препорачаа да вградам уште една 2,5 инвертер Вивакс.

1. Дали ќе е доволна 2,5 или да се иде на појако?
2. Кој модел 2.5 или кој модел на појако од 2.5, и од каде да ја земам (асални монтажери, гаранција)

Ретко ќе се користи, затоа не ми се даваат екстра пари за поскапа фирма.

70 квадрати со 3,5-ка една? хахаха, ме интересира кој ти го препорача тој потег... дури и две 3,5-ки да туриш, пак си на горна граница... поготово кога ке падне под 0, и со двете ќе можеш да се сликаш... ќе ти треба и трета...

една од причините поради која се откажав од работењето со клими активно е што неможеш да народов да му докажеш дека клима не е за греење, па СВЕТИ инвертор да е.... кога ќе дојде на 0 степени, за 1 киловат дава 1 киловат топлина а не 1:2,5 како што е декларирано, но мерено на 20 степени надворешна температура... со инвертор 3,5-ка ти имаш компресор од 1 киловат... па сега пробај да сватиш дека под 0 степени ќе треба со 2 киловати топлинска енергија да згрееш 70 квадрати...

кога ќе успееш, титни ми, јас ќе ти се јавам... ;)

совет:

батали климите, тури си ВИСТИНСКО ГРЕЕЊЕ... за 70 квадрати со клима не...

п.с. 2,5-ка клима јас би ја забранил да се произведува и продава... тоа може да е добо само за во трафика некоја... и тоа оние од помалите... е да.. сега ми текна... на патариниве во кабините имаат 2,5-ки клими и 2-ки... е за таму се ок... 3-4 квадрати простор...
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време

Отсутен smole

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2952
Одг: Греење, ладење, климатизација и се останато околу тоа
« Одговори #1264 на: 12 Декември 2015, 01:17:24 am »
Во тие 70 квадрати не живеам, идам повремено, као викендица рачунај го.

Затоа беше стаена една клима, и уште една да ставам ми е поефтино него да правам парна и остали чудесии.

Да, ќе се иде на уште една 3.5 , препорачајте некаква (инвертер) до 36.000 ден.

Последна опција ми е тајфун (мега калорифер).

Отсутен ZokiPet

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 332
Одг: Греење, ладење, климатизација и се останато околу тоа
« Одговори #1265 на: 12 Декември 2015, 01:30:33 am »

... кога ќе дојде на 0 степени, за 1 киловат дава 1 киловат топлина а не 1:2,5 како што е декларирано...


Информацијава е тотално "outdated".
Современите инвертер клими го даваат номинално декларираниот капацитет на -7°С, што значи дека ако е 3.5KW толку топлина ке впумпа на -7°С. И СОР при тоа им е околу 2,5 или 1,4 KW мах.

Скоро сите јапонски модели од 2014/15 тоа го постигаат или се многу блиску. Како илустрација на ова што го пишувам една таблица од Fujitsu NOCRIA 24 (не можев да најдам онлине слика за 14-ката)


Од табелата се гледа дека и на -10°С без проблем пумпа 7KW !

Впрочем кој сака може да провери на:
http://www.eurovent-certification.com/en/Certified_products/Access_by_programme.php?lg=en&rub=04&srub=01&select_prog=AC&select_partic=30&select_marque=FUJITSU&select_class=AC1+%2F+A+%2F+S+%2F+R&tri_chp=&debut_affiche=15&indice_affiche=1

хинт: гледајте во колоната: Ph @Tbiv kW "Heating capacity at bivalent temperature"
« Последно менување: 12 Декември 2015, 02:06:55 am ZokiPet »

Отсутен AllMightyMe

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6992
Одг: Греење, ладење, климатизација и се оста&
« Одговори #1266 на: 12 Декември 2015, 09:04:48 am »
И јас се сложувам со Зоки.

Користам Тошиба  4.5 кв или 16БТУ од оваа година и до сега никогаш не сум почуствувал потреба од дополнителна топлина. Климата не ни работи на максимум оптеретување, односно пуштена на 24 С на средно дување. Максималното е 30 С.

Отворени се сите врати и топлам отприлика 50 кв. Според тестирањата на -7 дава 3.36 кв или ЦОП од 2.4. На -15 дава 2.82 кв или ЦОП од 2.08. Ова се официјални резултати а не муабети од продавачи кои што ќе им кажат шефовите тоа ги лажат луѓето.

Единствена маана е што ако немаш струја и (или) се трефне цела недела -15 го јадеш :) затоа јас земав и мало ќумбе и на сите би им ја препорачал оваа комбинација. Дека топлината од клима неможе да се спореди со топлина од дрва или парно, неможе, али тоа само за ептен студени денови,за благо време како сега не ни имам потреба да споредувам. А сметките за струја/дрва сигурно не се исти :)

Отсутен Van

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5231
  • VW Golf MK3 1.9 TDI
Одг: Греење, ладење, климатизација и се останато околу тоа
« Одговори #1267 на: 12 Декември 2015, 12:47:55 pm »
сметките за струја/дрва сигурно не се исти :)

Богами сега како што се поскапени дрвата, поевтино излегува греењето на струја (со клима).
Замисли во таа равенка да се стави и работата што оди окулу греењето со дрва. Не мислам само на сечење/цепење (кои може да се платат, кој не сака лично да ги прави), тука е и палење оган наутро, фрлање пепел, чистење по дома, почесто кречење... Па оџакот, редовно чистење (или опасност од пожар). Итн, итн...

Инаку да, убаво е да се има алтернатива со греење на дрва. Ем за кеиф некогаш, ем за ако (кога) ќе снема струја, ем за тие 10тина, 20тина најладни денови во сезоната (навечер најчесто). За тие неколку најладни денови, кој има место убава комбинација се и ТА печките (акумулирање на топлина навечер на евтина тарифа, и пасивно помагање на греењето со клима дење).




Да, ќе се иде на уште една 3.5 , препорачајте некаква (инвертер) до 36.000 ден.

Gree Lomo.

Отсутен Filip_90

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1839
  • VW Golf 5 1.9 TDI
Одг: Греење, ладење, климатизација и се останато околу тоа
« Одговори #1268 на: 12 Декември 2015, 16:37:59 pm »
сметките за струја/дрва сигурно не се исти :)

Богами сега како што се поскапени дрвата, поевтино излегува греењето на струја (со клима).
Замисли во таа равенка да се стави и работата што оди окулу греењето со дрва. Не мислам само на сечење/цепење (кои може да се платат, кој не сака лично да ги прави), тука е и палење оган наутро, фрлање пепел, чистење по дома, почесто кречење... Па оџакот, редовно чистење (или опасност од пожар). Итн, итн...

Инаку да, убаво е да се има алтернатива со греење на дрва. Ем за кеиф некогаш, ем за ако (кога) ќе снема струја, ем за тие 10тина, 20тина најладни денови во сезоната (навечер најчесто). За тие неколку најладни денови, кој има место убава комбинација се и ТА печките (акумулирање на топлина навечер на евтина тарифа, и пасивно помагање на греењето со клима дење).

Доколку се имаат услови супер си е едно каминче да се има. Голем е меракот кога гледаш како гори, си мезиш и си поеш винце ;D
Е сега што викаш, можеби малку почесто ќе треба да се кречи. За палење оние коцкине што мирисаат на нафта се сyпер :) А пепел еве барем кај мене не се ствара многу, еднаш во 2 недели го исфрлам.

Отсутен BIMMER

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 132
Одг: Греење, ладење, климатизација и се останато околу тоа
« Одговори #1269 на: 12 Декември 2015, 17:09:04 pm »
Ziveam vo zgrada i imam sopstveno elektricno parno kotle,  jacinata mu e 6kw,  stanot e 65m2, problemot e sto kotleto e so samo 1 grejac,  imam videno kotlinja so 3 greaci po 2kw koi sami se palat i gasat zavisno kolku treba da se dogree vodata ili samo da se odrzuva temperaturata.  Mozam li jas da go napravam istoto,  ili da dodadam eden greac od 2kw koj bi rabotel samo koga ke zagree kotleto,  da odrzuva temperatura. Poentata mi e da gi namalam smetkite,  jacinata mi e ok
Me interesiraat mislenja sugestii i iskusta.

Отсутен Soldier

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 20
Одг: Греење, ладење, климатизација и се останато околу тоа
« Одговори #1270 на: 19 Декември 2015, 09:10:12 am »
Колку е инсталирана моќност на радијатори, наманети за градска топлификациона мрежа,
Дали топлината што ја оддаваат при делта т 60 степени или делта т 50 степени?
Која моќност ја рачунаат БЕГ топлификација?

Отсутен achtung

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6643
Одг:
« Одговори #1271 на: 19 Декември 2015, 11:41:49 am »
Имаш на сметката инсталирана моќност за зградата.

Отсутен pirat_07

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8067
  • Rural fuckin society - we live in!!!
Одг: Греење, ладење, климатизација и се останато околу тоа
« Одговори #1272 на: 19 Декември 2015, 12:53:02 pm »
И јас се сложувам со Зоки.

Користам Тошиба  4.5 кв или 16БТУ од оваа година и до сега никогаш не сум почуствувал потреба од дополнителна топлина. Климата не ни работи на максимум оптеретување, односно пуштена на 24 С на средно дување. Максималното е 30 С.

Отворени се сите врати и топлам отприлика 50 кв. Според тестирањата на -7 дава 3.36 кв или ЦОП од 2.4. На -15 дава 2.82 кв или ЦОП од 2.08. Ова се официјални резултати а не муабети од продавачи кои што ќе им кажат шефовите тоа ги лажат луѓето.

Единствена маана е што ако немаш струја и (или) се трефне цела недела -15 го јадеш :) затоа јас земав и мало ќумбе и на сите би им ја препорачал оваа комбинација. Дека топлината од клима неможе да се спореди со топлина од дрва или парно, неможе, али тоа само за ептен студени денови,за благо време како сега не ни имам потреба да споредувам. А сметките за струја/дрва сигурно не се исти :)
Со Беко инвертер од 30,000 денари 3,5-ка и на -25 немав проблеми во станот. Греевме околу 22-25 квадрата.
Компресорот беше наместен на тераса, подзакриен и ретко правеше дефрост. Сега компресорот ми е на североисток промаја и под -5* прави дефрост почесто и е проблем па догревам со тајфунче... Зборам за 40 квадрата простор.

Некако тешко веројатно ми е дека ќе имаш проблеми не на -15* туку и на -20*, секако зависи и каде ти е компресорот...
А ја работиш на 24* :) И да, не е иста топлината, подобра е топлината од климата, по константна е и не замара - погодна е за уживање или мрзи, зависи кој како љуби да го искоментира :D

Уште се думам дали да почнам пополека да редам радијатори или да вденам 1500 евра за Тошиба...?
2:1 за парно за сега поради комбинираниот бољер, бучавата и дефростот.

Али ми се гади од помислата за дрва  >:(
Ураааа се измоливме ни обеќаа дрва... Ураааа ни донесоа дрва, Урааа ќе сечиме дрва, урааа ќе цепиме дрва, ој запали, стани мори дрва стај, стани бе стај дрва...

Ураааа сонце, ќе обелуваме дома  ;D

Отсутен onak

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 16005
  • сељаторе ин ил селандроре!!
    • КАНО еко системи
Одг: Греење, ладење, климатизација и се останато околу тоа
« Одговори #1273 на: 19 Декември 2015, 16:48:44 pm »
ако изборот ти е парно на дрва или клими... турај клими... немој да допринесуваш дополнително во загадувањето... а ако се мислиш парно ја струја, тогаш парно турај....
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време

Отсутен Cuore Sportivo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17675
  • Alfa155 & AlfaGT
Одг: Греење, ладење, климатизација и се останато околу тоа
« Одговори #1274 на: 19 Декември 2015, 17:05:54 pm »
2,5=25 kvadrata
3,5=35 kvadrata
5,0=50 kvadrata
7,0=70 kvadrata

Мала аналогија на клими потребни за во просторија која максимално можат да ја затоплат на нормална температура 21~22 степени.
Висина на просторијата мах 2,5 метри.

Кај постои станбена површина, осим некоја самоука куќа, со висина 2.5 ?