Автор Тема: Греење, ладење, климатизација и се останато околу тоа  (Прочитано 986836 пати)

Отсутен Deno

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2606
  • Custom made interiors
Одг: Греење, ладење, климатизација и се останато околу тоа
« Одговори #6000 на: 29 Ноември 2023, 18:05:56 pm »
Препорака за 24ка клима за греење на 90м2 отворен простор (работилница)? Од сите страни е затворена со панел 5ка, северна страна 10ка и планирам и одвнатре плус да ставам камена волна. Таванот е висок 3м.

Се мислам помеѓу повеќе модели
Midea extreme Save pro Nordic
Haier tundra
Hisense
Gree Amber или нешто друго...
Гледајки ги по спецификација, ама би сакал и совети и искуства за да можам да одлучам.
Благодарам 🙂

Присутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54824
  • Махер
Одг: Греење, ладење, климатизација и се останато околу тоа
« Одговори #6001 на: 29 Ноември 2023, 19:30:08 pm »
Вивакс Аери Плус и тоа да прашаш кај @AUUU дали има, и да завршиш работа. За работилница многу мислење... Таму треб аргат од клима. И онака нема да згрее ниедна клима сама таму, ама ќе замлачи барем. Со топач на конденз е, така да и да ја силуваш, ќе се справи. Зборам 30°C max fan и така цел живот.
Тоа би било најефтино. Е сеа ако има буџет вишок, ќе мислиме нешто попремиум.

Отсутен Deno

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2606
  • Custom made interiors
Одг: Греење, ладење, климатизација и се останато околу тоа
« Одговори #6002 на: 29 Ноември 2023, 23:05:03 pm »
Секако не очекувам да имам 22-23 степена ама барем 20 ќе биде супер.
И се мислам дали да одам со една 7ца или Една 5.5 и една 3.5ка.?

А за Мидеа што ќе кажете? Имам добра понуда за нордич про 63000 со монтажа понудата ми важи до утре до 12часот.

Отсутен Deno

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2606
  • Custom made interiors
Одг: Греење, ладење, климатизација и се останато околу тоа
« Одговори #6003 на: 30 Ноември 2023, 00:14:30 am »
Kako zamena za podno greenje se mislam dali problemot na ladni noze ke go resam so instalacija na konzolna klima koga ke duva-topli vo dolna zona. Pa da ja koristam taa klima za grenje barem vo dnevna kade sto i mi preci najmnogu ladnoto na noze.

Sto mislite za ova resenie.

Od firmi, pokraj Toshiba i Mitsubishi, dali bi preporacale nesto kako Midea ili Hairer?

Јас земав Мидеа и еве втора сезона работи одлично и сум презадоволен.
Покрај инверторот, земав и 16киловатен сплит систем чилер, кој ке го користам трета сезона. Не сум верувал дека може да се постигне толку добар резултат од кој сум многу позитивно изненаден.
99% од производите им се со Тошибини компресори.

Дечки, ми треба совет. Сум за купување клима за во спална (13ина м2) која би се користела претежно во зима за да топли. Супруга е прилично зимурлива, така што да лади не ни мора јер нема да се уклучува :D Шала на страна, во ценовен ранг до 25-6к и земено во предвид вложено-добиено, перформанси и сл. од се шо гледав по интернет и продавници изборот се сведува на климите подолу, ама не знам на која да пресечам:

No brainer ми беше Midea Extreme cool Nordic, но ја нема на залиха веќе. Нејсе, останатите се:

Gree Charmo premium 3,5kw
Gree Pular premium 3,5kw
Midea Breezeless E
Hisense Expert Smart

- Моделите на Gree ги земам во предвид како етаблиран бренд, некои колеги форумџии чинам ги поседуваат и имаат убава гаранција;
- Мидеата има убав попуст (иако цената на мидеа.мк за истиов модел (Клик) е далеку испод цената без попуст која е наведена на сајтот од Сетек), има убав seer scop коефициент, но дали реално имам потреба од греачи на компресор и колку се Reliable е прашање;
- Hisense е исто на убав попуст и ме влече работниот опсег на топлење до -20 без греачи, но не знам колку е доверлив како бренд.

Секако, добредојдени се и други предлози.

Јас би се сложил со @nikomil1 околу советот за моќноста на климата. За 13 квадрати дури и 9000 BTU  е на граница.
Идеално би била 7000 BTU.
Бидејќи првенствено како што рече би ја користел за греење, не би препорачал Midea Breezeless затоа што е тоа клима со многу добро решение за ладење...За греење ми нема поента тој сетап, па мислам дека во режим на работа се отвара скроз. Но затоа имаш други опции, како Нордик и слично.
Грее некако ми се мех, и све нешто треба да се гледа, бира околу нив.

Кој модел на Мидеа инвертер го зема?

Отсутен SaleSk

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6103
  • 69
Одг: Греење, ладење, климатизација и се останато околу тоа
« Одговори #6004 на: 01 Декември 2023, 15:59:54 pm »
MOX 230 znam deka e nadvoresnata edinica.

Sent from my SM-S918B using Tapatalk

Dusevno bolniot covek nikogas ne napagja bez pricina.Po toa se razlikuva od normalnite ludje.

Отсутен Corpsegrinder

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 4
Одг: Греење, ладење, климатизација и се останато околу тоа
« Одговори #6005 на: 23 Декември 2023, 14:58:27 pm »
Поздрав дечки,

Дојде време да се пазарат клими за станот.

Планирам да ставам Toshiba Shorai 3,5 kW во дневна со трпезарија + кујна и Toshiba Seiya 2,5 kW (2 во мулти-сплит систем) во спалниве.

Прашањето е дали се исплатат климите/дали е добра инвестиција/прав избор на клими/модели или за тие пари може да се земе нешто подобро (kW и мулти да се исто како што сум навел горе) ?

Доколку постои подобра опција ве молам за линкче.

Благодарам однапред,

Поздрав!

Отсутен Charlie

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 187
Одг: Греење, ладење, климатизација и се останато околу тоа
« Одговори #6006 на: 23 Декември 2023, 17:54:26 pm »
Мислев да ти одговорам на др форум али ајде овде, јас ја имам шораито во дневна и сум задоволен. Баш тоа што ти треба во изолиран стан, спушта и работи до 200 вати.
Другите соби немам ништо , само една спална користам мада невестата ср жали дека е ладно а мене ми е таман.
Не е лошо и да имаш греење комфор и др соби ако ги користиш и не ср проблем финансии.
Верувам сеијата ке може исто да спушти пониско со работа, зашто кинеска клима ке ти затопли али колку време ке стои во стенд бај не знам зашто стан бавно се лади.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Отсутен AllMightyMe

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7001
Одг: Греење, ладење, климатизација и се останато околу тоа
« Одговори #6007 на: 23 Декември 2023, 19:23:58 pm »
Ако ти е за греење првенствено, барај парапетни клими. Нема споредба со обичните.

Отсутен osmica8

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 11714
  • Архитект
Одг: Греење, ладење, климатизација и се останато околу тоа
« Одговори #6008 на: 24 Декември 2023, 10:02:37 am »
Поздрав дечки,

Дојде време да се пазарат клими за станот.

Планирам да ставам Toshiba Shorai 3,5 kW во дневна со трпезарија + кујна и Toshiba Seiya 2,5 kW (2 во мулти-сплит систем) во спалниве.

Прашањето е дали се исплатат климите/дали е добра инвестиција/прав избор на клими/модели или за тие пари може да се земе нешто подобро (kW и мулти да се исто како што сум навел горе) ?

Доколку постои подобра опција ве молам за линкче.

Благодарам однапред,

Поздрав!

Кога веќе земаш такви клими ѕирни го овај сајт.

https://ebrdgeff.com/macedonia/mk/

Нудат субвенции за греење. Ќе си земиш добра сума назад.

Присутен vladic3110

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5115
Одг: Греење, ладење, климатизација и се останато околу тоа
« Одговори #6009 на: 26 Декември 2023, 19:26:01 pm »
Предлог за ефтин модел на инвертер за во дуќан од 30 квадрати, опколен е со 3 ѕида и излог/влез напред. висина на таван 2.85 долу е плочки. Да е нешто ефтино ама да не е фушерај како ST или Fuego, и да не е Гри, И дали е подобро да е 3.5 или 5и полка за просторот. Немам везе од клими, поверодостојни луѓе има овде него на Кајгана кај тие монтерите да прашам. Сега и слики ќе прикачам.
Renault Megane 3 1.6 100hp, Authentique
http://forum.carclub.mk/index.php/topic,19609.0.html

Присутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54824
  • Махер
Одг: Греење, ладење, климатизација и се останато околу тоа
« Одговори #6010 на: 26 Декември 2023, 20:02:08 pm »
Предлог за ефтин модел на инвертер за во дуќан од 30 квадрати, опколен е со 3 ѕида и излог/влез напред. висина на таван 2.85 долу е плочки. Да е нешто ефтино ама да не е фушерај како ST или Fuego, и да не е Гри, И дали е подобро да е 3.5 или 5и полка за просторот. Немам везе од клими, поверодостојни луѓе има овде него на Кајгана кај тие монтерите да прашам. Сега и слики ќе прикачам.
Vivax AERI 5.5kw

Присутен vladic3110

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5115
Одг: Греење, ладење, климатизација и се останато околу тоа
« Одговори #6011 на: 26 Декември 2023, 20:08:10 pm »
@Deni Ај ќе ја избуричкам да ја најдам, еден модел е аери 5.5 или има некој зезанции ?
А ова
https://www.klimi.mk/product/487
или сепак виваксот ?





Sent from my iPhone using Tapatalk
Renault Megane 3 1.6 100hp, Authentique
http://forum.carclub.mk/index.php/topic,19609.0.html

Присутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54824
  • Махер
Одг: Греење, ладење, климатизација и се останато околу тоа
« Одговори #6012 на: 26 Декември 2023, 20:14:09 pm »
Еден модел е.

Присутен vladic3110

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5115
Одг: Греење, ладење, климатизација и се останато околу тоа
« Одговори #6013 на: 26 Декември 2023, 20:24:55 pm »
Оваа ?
https://www.klimi.mk/product/564
Да не е оверкил ? надворешната единица нема да биде на отворено, дуќанот е во мини трговски, внатре во ходникот ќе е, сепак некој степен подолу од надвор е температурата, -20 температура ни јас не памтам веќе бт, годинаава -3  ако падна. Дуќанот е 30, ама вецето е некој квадрат и тоа кујната е еден квадрат , стуб еден, така да под 30кв е.
оваа од Hisense не е океј ? Вивакот е 15000 денари поскап, дали реално има потреба да се плати за овде уште колку за пола клима.

еве ги на споредба двете
https://www.klimi.mk/sporedba?id1=564&id2=487&id3=
Renault Megane 3 1.6 100hp, Authentique
http://forum.carclub.mk/index.php/topic,19609.0.html

Присутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54824
  • Махер
Одг: Греење, ладење, климатизација и се останато околу тоа
« Одговори #6014 на: 26 Декември 2023, 20:31:07 pm »
Ако мислиш дека е премногу тогаш имаш АЕРИ 12ка. Исто е со греач како 18ката за топење кондензат. Зошто во деловен простор често значи дека ќе е злоставувана, поготово во Битола.