Автор Тема: Греење, ладење, климатизација и се останато околу тоа  (Прочитано 981987 пати)

Отсутен DENDE-LANCERED

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5432
  • LANCER EVO (GreeN EditioN)
    • http://forum.carclub.mk/index.php/topic,101.0.html
Se zbori nesto od Avgust peletite ke poeftinele, dali imate slusnato slicna informacija.

Isto taka se zbori deka polacuvanjeto kaj peletite ne e bas realno, da, ima zgolemuvanje na trosoci ama ne do tolku, znaci spekulativno e krenata cenata. Treba da nabavam, dodusa imam ostanato od lani edno 40tina vreki i mi trebaat okolu edna paleta plus.
Nezno klikni na; http://forum.carclub.mk/index.php/topic,101.0.html      If you want to have a free ride!

Отсутен AllMightyMe

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6992
Не верувам.

Дека на светски берзи паѓа цена на железо, челик, бакар и дрво, паѓа но додека дојде тоа кај нас а и со нашиве трговци. Ако има ефект, би било од сл година.

Отсутен zlatkoa

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3210
Se zbori nesto od Avgust peletite ke poeftinele, dali imate slusnato slicna informacija.

Isto taka se zbori deka polacuvanjeto kaj peletite ne e bas realno, da, ima zgolemuvanje na trosoci ama ne do tolku, znaci spekulativno e krenata cenata. Treba da nabavam, dodusa imam ostanato od lani edno 40tina vreki i mi trebaat okolu edna paleta plus.

Јас па имам сосема спротивни информации. Цената на пелетите ќе расте речиси експоненцијално како што ќе се наближува грејната сезона. Побарувачката е огромна моментално и речиси нема никаде пелети.

Присутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54808
  • Махер
Пелетите и дрвото треба да расте по секоја логика, зошто ќе се бара многу особено на места кои се грееле на гас - и сега бараат бекап.

Отсутен Power to the people

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6091
  • Медалист, Олимпијада за Сарказам Перу '98
Оти не ставиле 10% ДДВ во калкулаторот?

Пак некој нешто заборавил/згрешил?

За процентите на поскапување да бидат помали по вести и портали, и ти да се тешиш со „мох, само 300ден во најскапо ќе ми појача“, а идење јануари 2023-та,
сметка од 10,000ден ќе се направи 15,000ден.  ;D

Отсутен AllMightyMe

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6992
https://www.nasdaq.com/market-activity/commodities/lbs

Изгледа по инфото дека Северен 1 оди на поправка а резервите во Европа се слаби за зимоска, почна пак нагоре

Отсутен Skywalker

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3580
Пелетите и дрвото треба да расте по секоја логика, зошто ќе се бара многу особено на места кои се грееле на гас - и сега бараат бекап.

Моментално тие што се греаат на дрво и друга био маса ќе ја спасуваат државава од рестркиции на струја.

Допрва ќе се бара, коа ќе видат колку ќе поскапи парното :D
Lt. Commander Data: "I will always be puzzled by the human predilection for piloting vehicles at unsafe velocities"

Отсутен Power to the people

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6091
  • Медалист, Олимпијада за Сарказам Перу '98
Koга даваа субвенции за клими шо убо розево беше, ги исфрлија шпоретите на струја ќе се грееле. Инвертер А+++++ и раат глата.
Идење 2022ра, Путин (а реално Бајден) враќање сатот - камено доба, екологијата на 6-ти план ставена сега.  ;D

Отсутен Skywalker

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3580
Мислам да се почни со субвенции за греење на дрва. На секој да му се додели парцела од некоја шума и слободно да си сечи :D
Lt. Commander Data: "I will always be puzzled by the human predilection for piloting vehicles at unsafe velocities"

Присутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54808
  • Махер


Koга даваа субвенции за клими шо убо розево беше, ги исфрлија шпоретите на струја ќе се грееле. Инвертер А+++++ и раат глата.
Идење 2022ра, Путин (а реално Бајден) враќање сатот - камено доба, екологијата на 6-ти план ставена сега.  ;D

Па сеуште е така, само инвертерите поскапеа 10-15% греење, а другите енергенси 80-120%.

Од друга страна донесоа тарифник еве нов, ќе го вратат и ддвто. Мора да се разбере дека електричната енергија е бизнис. Голем бизнис. И секое "немање" значи губење пари. Ненормално големи пари. Нешто што секоја фирма сака да го избегне и се труди да не и се случи. Тоа е муабетот.

Проблемот во електричното греење не е поврзано со инвертери воопшто, туку со котли на струја. Иако сакате се да ставате во еден кош, не се става. Од гледна точка на производител инвертерите црпат 300-600w релативно стабилно во текот на денови и месеци. Електричните котли прават енормни пикови од 24кв, 36кв за 20 минути, па 0, па пак 24кв 20 минути па пак пола саат 0. И тоа е стравотно голема разлика. Башка што во едно маало може да има 10-100 котли електрични. Се мешаат палењата и гасењата, ама 20 пати дневно ќе се упалат заедно и ќе повлечат 1000кв наеднаш, па ќе се изгасат по некое време па на 0 ќе спадне. Хаос за мрежата и производителот е тоа. Пред се затоа што електричната енергија мора да се произведе во моментот кога се бара, бидејќи нема начин да се складира.

Од друга страна еден котел од 24/36кв ја оптеретува мрежата повеќе од 200 инвертери! Не само во моќност, туку во целосно оптеретување, прекини, нестабилност и слично.

Така да субвенционирањето за инвертери и греење на инвертери е од огромна важност за стабилност на мрежата. А згора на се другите бенефити како 500% ефикасност, не загадуваат, 500% помалку цо2 итн.

Отсутен Power to the people

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6091
  • Медалист, Олимпијада за Сарказам Перу '98
Не е наш проблем стабилноста на мрежата.

Отсутен vladic3110

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5073
Која огромна важност за стабилноста на мрежата лол,  небаре цела држава до лани се грееше на парно на струја па сеа го батали цел систем оти државата по еден вивакс 3.5 на домаконство даде. Сите шо зедоја пак си го користат примарниот енегргенс било дрва или пелети, климата ја зедоа за така колку да се има за ладење и за преоден некој период ако не ти се пали печката.

Напротив Рек поќе смрди само од оптеретеност, оти претходно тие шо зедоа не користеа струја за грејно тело во 95% од случаите.
Renault Megane 3 1.6 100hp, Authentique
http://forum.carclub.mk/index.php/topic,19609.0.html

Отсутен Skywalker

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3580
РЕК чади оти не чини јагленот па го мешаат со мазут, а не од оптеретеност. Веќе некоја година ги возат на минимум блоковите а и ретко сите три работаат. На времето скоро на макс работеа сите три блока и нормално си имавме струја.
Lt. Commander Data: "I will always be puzzled by the human predilection for piloting vehicles at unsafe velocities"

Отсутен Спенсер

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7306
Напротив Рек поќе смрди само од оптеретеност, оти претходно тие шо зедоа не користеа струја за грејно тело во 95% од случаите.

Рек смрди корне од криминал и непрофесионален нестручен кадар.

Отсутен vladic3110

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5073
Онака го споманв рек, да не навлегваме таму, до него живеам знам шо лајна се дешават. Ова горе ми беше муабетот демек имало бенефити "500" пати помалце загадувале оптеретуваее на мрежа и слично. Убави филмови на лист, а во реалност само се зголеми потрошувачката на струја во 95%. Сите земаа кплку да искористат субвенција со тоа и ќе трошат плус струја, а се греат пак на пелети-дрва или пак се грееле на клима па зеле едно ќумбе од отпад  за размена па ставиле уште една клима дома.  Кој црни котли на струја ,  5 % незначајни се  грееле на струја. Шо било од секогаш скапо, тој шо имал да греј 200 квадрати на цел систем на струја е имашен и не го боли кур мн дали 200 евра или 350 ќе плаќа месецот, а и да го здоболи и да се мени ете на клими пак незначаен фактор на домаќинства се, напрст се бројат.
Renault Megane 3 1.6 100hp, Authentique
http://forum.carclub.mk/index.php/topic,19609.0.html