Автор Тема: Греење, ладење, климатизација и се останато околу тоа  (Прочитано 986858 пати)

Отсутен Zile

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7600
  • Плинаш!!!
Скроз.

Мене за промена од монофазно во трофазно и 10 метри кабел ми земаа 35000 пред 3 години.

Којзнае колку е сега за нов приклучок.
Пред година дена 35000 ми побараа само саатот од монофазен да го сменат во трофазен+кабелот. Од прилика околу 60 000 денари искачаше со се кабел и се откажав.

Sent from my Redmi Note 8T using Tapatalk


Отсутен Mikius

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10127
Бидејки сите потрошувачи се пута 2 (родителите на приземје, јас на кат), фатив да се информирам за инсталирање второ броило за да го одвојам приземјето и катот.
Ај малтретирање со документации ко божем градам нова куќа, ама големи компликации и трошоци поради ставање броилата на бандери.
За време додека чекав, еден чича (чекаше не му стигнувале сметки за второто броило) го направил истото пред 3 месеци и имал вкупен трошок од 1.100 евра.

А според регулаторна, една куќа со две домаќинства, едно броило = едно домаќинство.
Една хациенда со едно домаќинство, пет броила = едно пет домаќинства.

Поправив, ми избегала мислата :)
И јас го размислувам истото ама некако многу пари тоа. Повеќе се исплаќа да наредам фотоволтаици на покривот.

Sent from my SM-G998U1 using Tapatalk
Којзнае какви бирократски процедури ќе измислат и за тие фотоволтаици, па адаптација на кров, и сигурно нема да ти бега некакво видоизменување на приклучок, броило, тинтири минтири, за на крај ѓавол ипол да чини.

Присутен vele85

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 586
Скроз.

Мене за промена од монофазно во трофазно и 10 метри кабел ми земаа 35000 пред 3 години.

Којзнае колку е сега за нов приклучок.
20 метри кабел и ново броило  околу 800евра

Sent from my SM-A035G using Tapatalk


Отсутен Leon-cist

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 768
  • .
Би го замолил членот Onak кој работи со кано системи да ми објасни која е разликата помеѓу еелектричен котел стандарден vs кано систем?
Прашувам затоа што сакам на моето постоечко парно на нафта, да му приклучам и котел на струја па ова со кано системот малку ме збуни дека малку струја трошело за разлика од оние да речеме обичните котли на струја. Фала
VW MK-7 (1.6 тди)

Отсутен Mikius

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10127
Би го замолил членот Onak кој работи со кано системи да ми објасни која е разликата помеѓу еелектричен котел стандарден vs кано систем?
Прашувам затоа што сакам на моето постоечко парно на нафта, да му приклучам и котел на струја па ова со кано системот малку ме збуни дека малку струја трошело за разлика од оние да речеме обичните котли на струја. Фала
Зарем досега си се градел на нафта со овие цени?

Отсутен Leon-cist

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 768
  • .
Би го замолил членот Onak кој работи со кано системи да ми објасни која е разликата помеѓу еелектричен котел стандарден vs кано систем?
Прашувам затоа што сакам на моето постоечко парно на нафта, да му приклучам и котел на струја па ова со кано системот малку ме збуни дека малку струја трошело за разлика од оние да речеме обичните котли на струја. Фала
Зарем досега си се градел на нафта со овие цени?
Hah do poslednata zima izdrziv nekako ama godinava so ovie ceni na naftata mislam deka veke naftata kaj mene ke ostane vo zaborav, edino ako ova kurvinska evropa popusta so nejzinite kvazipolitiki
VW MK-7 (1.6 тди)

Отсутен Mikius

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10127
А каков ти е планот, вадиш нафтеното или сакаш комбинирано?
Ако вадиш нафтено, поубаво да разгледуваш нешто на пелети, оџак секако имаш, издвоена просторија, единствено ако немаш доволно простор.

Отсутен Leon-cist

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 768
  • .
Kombinirano sakam. Naftenoto ostanuva. Imam odzak. Na peleti sum razmisluval no investicijata e preskapa bashka i peletite se so cena izgor i zatoa razmisliv na struja da kombiniram zatoa sto investicijata e pomala
VW MK-7 (1.6 тди)

Отсутен Mikius

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10127
Не знам колкава "инвестиција" ќе ти бара Onak, но да знаеш дека и струјата не е џабе овие денови.

Своевремено и јас имав направено иста шема со нафтеното, потоа го исфрлив скроз бидејки цената на нафтата отиде во неповрат.
Откако се климатизирав, почнав со клими преодниот период, за лани откако ставив една инвертер да го издолжам преодниот период :)
Парното спадна на користење само во поладни денови, односно кога ноќните се испод 0, А дневните под 5 степени отприлика.

Ах, да, јас го имам тој систем со тоа што двете сонди ми ги заменија со една, и го заборавив називот на сондата :)

Присутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54824
  • Махер
Не знам колкава "инвестиција" ќе ти бара Onak, но да знаеш дека и струјата не е џабе овие денови.

Своевремено и јас имав направено иста шема со нафтеното, потоа го исфрлив скроз бидејки цената на нафтата отиде во неповрат.
Откако се климатизирав, почнав со клими преодниот период, за лани откако ставив една инвертер да го издолжам преодниот период :)
Парното спадна на користење само во поладни денови, односно кога ноќните се испод 0, А дневните под 5 степени отприлика.

Ах, да, јас го имам тој систем со тоа што двете сонди ми ги заменија со една, и го заборавив називот на сондата :)
Сега ќе си палиш од 22 до 07 за да ти се усвити дневната и трпезаријата и кујната на 27ц, и климата 24/7.

Без никаква инвестиција, евентуално тајмер ќе треба за парното само.

А ако имаш многу простор, можеш да додадеш и 400л бафер, и пак истиот систем. Само 22-07 да работи греач, а баферот да врти преку ден заедно со инвертерот.

Отсутен Mikius

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10127
Не знам колкава "инвестиција" ќе ти бара Onak, но да знаеш дека и струјата не е џабе овие денови.

Своевремено и јас имав направено иста шема со нафтеното, потоа го исфрлив скроз бидејки цената на нафтата отиде во неповрат.
Откако се климатизирав, почнав со клими преодниот период, за лани откако ставив една инвертер да го издолжам преодниот период :)
Парното спадна на користење само во поладни денови, односно кога ноќните се испод 0, А дневните под 5 степени отприлика.

Ах, да, јас го имам тој систем со тоа што двете сонди ми ги заменија со една, и го заборавив називот на сондата :)
Сега ќе си палиш од 22 до 07 за да ти се усвити дневната и трпезаријата и кујната на 27ц, и климата 24/7.

Без никаква инвестиција, евентуално тајмер ќе треба за парното само.

А ако имаш многу простор, можеш да додадеш и 400л бафер, и пак истиот систем. Само 22-07 да работи греач, а баферот да врти преку ден заедно со инвертерот.
хаха, тоа и ми се врти низ глава, и тргнав да пишувам ама си реков да не го ширам многу текстот.
Собен термостат со тајмер веќе имам, го играв некое време но заклучив дека најдобро е 24/7 да си цепа греењето.

За другото нема простор, фул е куќата :-X

Присутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54824
  • Махер
Не знам колкава "инвестиција" ќе ти бара Onak, но да знаеш дека и струјата не е џабе овие денови.

Своевремено и јас имав направено иста шема со нафтеното, потоа го исфрлив скроз бидејки цената на нафтата отиде во неповрат.
Откако се климатизирав, почнав со клими преодниот период, за лани откако ставив една инвертер да го издолжам преодниот период :)
Парното спадна на користење само во поладни денови, односно кога ноќните се испод 0, А дневните под 5 степени отприлика.

Ах, да, јас го имам тој систем со тоа што двете сонди ми ги заменија со една, и го заборавив називот на сондата :)
Сега ќе си палиш од 22 до 07 за да ти се усвити дневната и трпезаријата и кујната на 27ц, и климата 24/7.

Без никаква инвестиција, евентуално тајмер ќе треба за парното само.

А ако имаш многу простор, можеш да додадеш и 400л бафер, и пак истиот систем. Само 22-07 да работи греач, а баферот да врти преку ден заедно со инвертерот.
хаха, тоа и ми се врти низ глава, и тргнав да пишувам ама си реков да не го ширам многу текстот.
Собен термостат со тајмер веќе имам, го играв некое време но заклучив дека најдобро е 24/7 да си цепа греењето.

За другото нема простор, фул е куќата :-X
Имаш термостат да гаси греачи во 07 и да пали во 22? Значи на коњ си. Надвор од тоа време да не помисли да се упали. 🤌

Отсутен Mikius

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10127
Уште да го ускладам часовникот на термостатот со тој од броилото и да не зуцне ниту секунда :D

Присутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54824
  • Махер
Уште да го ускладам часовникот на термостатот со тој од броилото и да не зуцне ниту секунда :D
Аааа не. Остај ти тоа. 22:05 и 06:55 што е сигурно, сигурно е.

Отсутен Skywalker

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3588
Не толку страшно поскапување на струјава освен за тие што трошат многу. Со новиве цени негде 300 денари повеќе би ми дошло за највисоката сметка што ја имав зимава.

Тука може да се пресмета колку повеќе ќе ве кошта.

https://erc.org.mk/page.aspx?id=478

Lt. Commander Data: "I will always be puzzled by the human predilection for piloting vehicles at unsafe velocities"