Автор Тема: Греење, ладење, климатизација и се останато околу тоа  (Прочитано 986588 пати)

Отсутен stavrov

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 509
Одг: Греење, ладење, климатизација и се останато околу тоа
« Одговори #5160 на: 24 Јануари 2022, 22:59:38 pm »
i vo spalnite inverteri ? zoshto bi ti bile  ? sekako se preporacuva 18-20 stepeni za spienje.


Па во неа сум цело време кога сум дома, повеќе е како соба. 24м2 се, не се само за спиење. Инаку инвертер зошто многу потешко постигнува температура обичнава клима и на полош начин ја одржува, барем споредбено со инвертерот во дневна. Јас лично не сум воопшто задоволен од силава на топлење на HiSensе климава во мојава соба. За 24м2 да ги загрее му требаат повеќе време него ли доле на LG-то да загрее скоро 50м2. И секако по бучна е.
HiSense се катастрофа, имам една 7kw во работен простор од околу 70м2 цело време замрзнува и воопшто не топли. Се борам со сервиси од кога е наместена и само ме маткаат. Од другата страна имам една Gree 5.5 на 50м2 и е многу поефикасна.

Sent from my SM-N975F using Tapatalk


Отсутен Sase_91

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3649
Одг: Греење, ладење, климатизација и се останато околу тоа
« Одговори #5161 на: 24 Јануари 2022, 23:49:01 pm »
i vo spalnite inverteri ? zoshto bi ti bile  ? sekako se preporacuva 18-20 stepeni za spienje.


Па во неа сум цело време кога сум дома, повеќе е како соба. 24м2 се, не се само за спиење. Инаку инвертер зошто многу потешко постигнува температура обичнава клима и на полош начин ја одржува, барем споредбено со инвертерот во дневна. Јас лично не сум воопшто задоволен од силава на топлење на HiSensе климава во мојава соба. За 24м2 да ги загрее му требаат повеќе време него ли доле на LG-то да загрее скоро 50м2. И секако по бучна е.
HiSense се катастрофа, имам една 7kw во работен простор од околу 70м2 цело време замрзнува и воопшто не топли. Се борам со сервиси од кога е наместена и само ме маткаат. Од другата страна имам една Gree 5.5 на 50м2 и е многу поефикасна.

Sent from my SM-N975F using Tapatalk



Искрено 7 год сум немал никаков проблем со 3 HiSense клими ама па и на толку слабо греење уште проблем да имаат, греота ќе биде :D
Како и да е, на грешките учиме :D
If everything seems under control, you're not going fast enough.  /  KKBA

Отсутен vladic3110

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5115
Одг: Греење, ладење, климатизација и се останато околу тоа
« Одговори #5162 на: 25 Јануари 2022, 00:00:12 am »
Сеа се вратив од прошетка вечерна, некако чудно бучат климите низ зградата кај мене, 2-3ца менаа од пелети/дрва баш ќе прашам како се задоволни или пригреваат, околу -12/13ц е надвор спрема термометар.
Renault Megane 3 1.6 100hp, Authentique
http://forum.carclub.mk/index.php/topic,19609.0.html

Отсутен stavrov

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 509
Одг: Греење, ладење, климатизација и се останато околу тоа
« Одговори #5163 на: 25 Јануари 2022, 06:28:28 am »
Ууу јако уредче. Што е ова? Од каде? Колку драхми? Па и апликацииче? Џам!

Ова е обичен мерач на температура со сонда од Алиекспрес, а уредот за следење на потрошена електрична енергија е BroadLink SP3S.

Sent from my SM-N975F using Tapatalk

Фанот како ти е подесен и јас имам хаиер го оставаш на авто или на некоја брзина?
На Auto ми е наместено преку дента, навечер намалувам температура на 20 и на втора брзина го ставам.

Sent from my SM-N975F using Tapatalk


Отсутен Power to the people

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6109
  • Медалист, Олимпијада за Сарказам Перу '98
Одг: Греење, ладење, климатизација и се останато околу тоа
« Одговори #5164 на: 25 Јануари 2022, 07:53:40 am »
Не знам дали да прашам сега дури гори муабетот овде или нож до коска ко ќе дојди, дрва имам уште за Февруари, шо значи до Март мора клима да закачам.

25 кркачи буџет, плафон.
~40м2 и ќе се користи во потоплите месеци.
Да е тивка, шо помалку да фучи за тие пари, него да биди А(+)10 класа.
21-23° собна температура ни е тамам да задоволи, пошто не шетаме по купачи дома.

Грее не иди никако во предвид со нивната лајно гаранција.  :)

Отсутен Leonid

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 848
Одг: Греење, ладење, климатизација и се останато околу тоа
« Одговори #5165 на: 25 Јануари 2022, 08:28:05 am »
Не знам дали да прашам сега дури гори муабетот овде или нож до коска ко ќе дојди, дрва имам уште за Февруари, шо значи до Март мора клима да закачам.

25 кркачи буџет, плафон.
~40м2 и ќе се користи во потоплите месеци.
Да е тивка, шо помалку да фучи за тие пари, него да биди А(+)10 класа.
21-23° собна температура ни е тамам да задоволи, пошто не шетаме по купачи дома.

Грее не иди никако во предвид со нивната лајно гаранција.  :)
Heier Tundra, или C&H од Mepring за тие пари. Се надевам дека имаш изолација на просторот. Јас греам 42 м2 со Беко, со изолација 5цм стиропор

Отсутен Power to the people

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6109
  • Медалист, Олимпијада за Сарказам Перу '98
Одг: Греење, ладење, климатизација и се останато околу тоа
« Одговори #5166 на: 25 Јануари 2022, 08:30:31 am »
Немам изолација, ќе плаќам струја.  ;D

Отсутен Leonid

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 848
Одг: Греење, ладење, климатизација и се останато околу тоа
« Одговори #5167 на: 25 Јануари 2022, 08:57:22 am »
За тој буџет, сите ќе бидат горе доле SCOP 4, освен мистериозните кинески, они на хартија греат до -30, со SCOP 10. C&H купија пријатели, 4та зима се греат, се задоволни т.е. не им се расипале, а имаат и WIFI

Отсутен Van

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5232
  • VW Golf MK3 1.9 TDI
Одг: Греење, ладење, климатизација и се останато околу тоа
« Одговори #5168 на: 25 Јануари 2022, 10:57:42 am »
Деновиве е ладно, се покажуваат кои клими се на граница на моќност за просторот што го грејат. Тие што имаат проблеми, очигледно лошо ги димензионирале/избрале климите.

Ги памтите ладните зими со двоцифрени минуси?
Ако тогаш немав никаков проблем со греење, ова сега е вагинален дим.



Како стоите со влажност на возух тие што се греете со инвертери кај мене ја ставам 21 навечер со 26 преку ден али имам заблуда дали е океј 39% 41% покажува уредчево влажност на водух прва година ова на инвертер да се греам е

Наутро и кај мене е ниска влажноста, околу 38%, но користам и навлажнувач по потреба. Нормално е да се движи од 40% до 60%.

Почесто луфтирање е најефикасно решавање на влажноста, барем деновиве кога има ветер и не е загаден воздухот.



Некни колегата кој есенва премина од термо на 2 инвертери за некои 65м2 не беше највоодушевен...

Колку термо печки, од колку киловати? Климите од колку киловати?
Едноставна е равенката ако нешто не штима... Плус ако земал шкљ клими, тоа е тоа.

Да не ги користи климите како термо печките, само навечер?  ;)
Или како калорифери, ги пушта само кога му е ладно?
Јас го советував 24/7, и вели дека така и ги користи...Термо 6ка, климите му се Грее 5,5 и 3,5 ама изгледа слабо грее ;D

Пред некој ден постирав за кај мене за разликата меѓу ивертерот и обичната клима и за спотер загревањето на спалната, но тоа за температурите од пред 2 недели.
Со паѓањето на температурите ми се појавува поголема разлика во температури низ собите и си го пуштам парното.

Едно термо 6ка да грее повеќе од две 5,5 и 3,5 клими?
Кои модели на Gree? Еко да не се?

Нешто не ми штима тука.

Отсутен Power to the people

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6109
  • Медалист, Олимпијада за Сарказам Перу '98
Одг: Греење, ладење, климатизација и се останато околу тоа
« Одговори #5169 на: 25 Јануари 2022, 11:07:58 am »
Тоа C&H ти е Cooper & Hunter? За жал немаат ко за мене.

на -10/-15 ми е доволно да грее во пракса, на хартија шо сакаат нека пишат.
Монтажа како шо гледам се доплаќа, ај можи во провинција е поефтино.  :)

Отсутен Leonid

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 848
Одг: Греење, ладење, климатизација и се останато околу тоа
« Одговори #5170 на: 25 Јануари 2022, 11:12:48 am »
Деновиве е ладно, се покажуваат кои клими се на граница на моќност за просторот што го грејат. Тие што имаат проблеми, очигледно лошо ги димензионирале/избрале климите.

Ги памтите ладните зими со двоцифрени минуси?
Ако тогаш немав никаков проблем со греење, ова сега е вагинален дим.



Како стоите со влажност на возух тие што се греете со инвертери кај мене ја ставам 21 навечер со 26 преку ден али имам заблуда дали е океј 39% 41% покажува уредчево влажност на водух прва година ова на инвертер да се греам е

Наутро и кај мене е ниска влажноста, околу 38%, но користам и навлажнувач по потреба. Нормално е да се движи од 40% до 60%.

Почесто луфтирање е најефикасно решавање на влажноста, барем деновиве кога има ветер и не е загаден воздухот.



Некни колегата кој есенва премина од термо на 2 инвертери за некои 65м2 не беше највоодушевен...

Колку термо печки, од колку киловати? Климите од колку киловати?
Едноставна е равенката ако нешто не штима... Плус ако земал шкљ клими, тоа е тоа.

Да не ги користи климите како термо печките, само навечер?  ;)
Или како калорифери, ги пушта само кога му е ладно?
Јас го советував 24/7, и вели дека така и ги користи...Термо 6ка, климите му се Грее 5,5 и 3,5 ама изгледа слабо грее ;D

Пред некој ден постирав за кај мене за разликата меѓу ивертерот и обичната клима и за спотер загревањето на спалната, но тоа за температурите од пред 2 недели.
Со паѓањето на температурите ми се појавува поголема разлика во температури низ собите и си го пуштам парното.

Едно термо 6ка да грее повеќе од две 5,5 и 3,5 клими?
Кои модели на Gree? Еко да не се?

Нешто не ми штима тука.

Така е, не е до климата, туку до топлинските загуби на просторот што го загреваме.

Отсутен Skywalker

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3588
Одг: Греење, ладење, климатизација и се останато околу тоа
« Одговори #5171 на: 25 Јануари 2022, 11:15:12 am »
Ладно е ама е сув студ, па нема потреба од дефрости. Барем кај мене многу ретко прави дефрост.
Lt. Commander Data: "I will always be puzzled by the human predilection for piloting vehicles at unsafe velocities"

Отсутен Leonid

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 848
Одг: Греење, ладење, климатизација и се останато околу тоа
« Одговори #5172 на: 25 Јануари 2022, 11:16:56 am »
Тоа C&H ти е Cooper & Hunter? За жал немаат ко за мене.

на -10/-15 ми е доволно да грее во пракса, на хартија шо сакаат нека пишат.
Монтажа како шо гледам се доплаќа, ај можи во провинција е поефтино.  :)
опција 1
https://klimi.mk/product/357

опција 2
https://cooperandhunter.mk/%d0%bf%d1%80%d0%be%d0%b8%d0%b7%d0%b2%d0%be%d0%b4%d0%b8/%d0%ba%d0%bb%d0%b8%d0%bc%d0%b0-%d1%83%d1%80%d0%b5%d0%b4%d0%b8-%d1%81%d0%bf%d0%bb%d0%b8%d1%82-%d1%81%d0%b8%d1%81%d1%82%d0%b5%d0%bc%d0%b8/alpha-ng-r32/

Отсутен Van

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5232
  • VW Golf MK3 1.9 TDI
Одг: Греење, ладење, климатизација и се останато околу тоа
« Одговори #5173 на: 25 Јануари 2022, 12:34:39 pm »
Така е, не е до климата, туку до топлинските загуби на просторот што го загреваме.

Баш тука не штима нешто... Тој истите загуби ги имал и со термо печката.

Замисли „задоволен“ бил од термо 6 киловати ама две клими една 5.5кв друга 3.5кв не можат да го загреат?
Ајде налошо сценарио> климиве нека бидат ЕКО моделите на Гри - најевтин ентри левел модел наменет за климатски средини како Грција. Пак и тие клима уреди ќе имаат барем СОР 2 до 2.5 на вакво нула степени ведро време. Значи во најлош случај зборуваме за барем ДУПЛО повеќе киловати испорачана топлина во просторот.

Ај додади тука и тоа што термоата обично ги користат навечер да ги наполнат а дење пасивно да греат. Тие 6 киловати на термото се на активно полнење. На радијација, пасивно оддавање на ноќе наполнетета топлина, тоа термо не грее ни колку послабата клима.


Опишанава ситуација врска нема со реалност.
Нешто ептен не штима во приказнава, а мојот облог е на колегата на Мики. Очигледно е некое јадење бурек на работа, за инает на некој колега што фалел клими... /CSI mode off.  ;D

Отсутен Mikius

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10127
Одг: Греење, ладење, климатизација и се останато околу тоа
« Одговори #5174 на: 25 Јануари 2022, 12:40:35 pm »
@Van не се сеќава кои модели, некни ја ставил 5,5ката на 29 степени и као подобро било... :)

Јас претпоставувам дека зимата му доаѓа од отворената врата од кенефот и неговите ладни ѕидови :)