Автор Тема: Греење, ладење, климатизација и се останато околу тоа  (Прочитано 986820 пати)

Отсутен Leonid

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 848
Koja bi odbrale, vivax ili gree

https://klimi.mk/product/118
https://klimi.mk/product/332

Ili pa nesto treto okolu taa cena.  A da napomnam nesto mi spomnaa deka vivax denovive ke odel nekoe iljadarce dole so cena, ako bide taka dilema e veke resena :)
Имаше vivax 3.5 со wifi za 19000
Мој предлог haier tundra, нешто поскапа од овие,ама подобра

Отсутен Marakana

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 886
Muabet so majstori, pred dva sati e deka tie za 19k se shit.
Istite kaza i deka vivax e ustvari midea, ama posto montiraa gree mozebi taka im odgovara.
Inace ne bi odel so poveke od 550e so  se montaza posto klima ke se koristi 2-3 pati u godina na po 10-15 dena zasega, medjutoa sepak da ne bide ni najskart a ni pak lupanje pari

edit: zaboraviv da kazam deka raspored na sobi e slicen so onoj sto go nacrta clenot, mislam vo eko kuci tema, so toa sto vo dnevna veke ima edna a ova bi odela kako dodatna vo edna od sobi sto ne se koristi i otvoreni vrati da moze da si raboti celo vreme a da ne smeta duvanjeto pri spienje.
« Последно менување: 22 Мај 2020, 20:37:25 pm Marakana »
Коме је суђено да буде јебан, том гаће саме падају

Отсутен Leonid

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 848
Muabet so majstori, pred dva sati e deka tie za 19k se shit.
Istite kaza i deka vivax e ustvari midea, ama posto montiraa gree mozebi taka im odgovara.
Inace ne bi odel so poveke od 550e so  se montaza posto klima ke se koristi 2-3 pati u godina na po 10-15 dena zasega, medjutoa sepak da ne bide ni najskart a ni pak lupanje pari

edit: zaboraviv da kazam deka raspored na sobi e slicen so onoj sto go nacrta clenot, mislam vo eko kuci tema, so toa sto vo dnevna veke ima edna a ova bi odela kako dodatna vo edna od sobi sto ne se koristi i otvoreni vrati da moze da si raboti celo vreme a da ne smeta duvanjeto pri spienje.
Ако ја користиш толку малку, земи си on/off клима
Јас ти дадов и предлог, ама не го регистрираше, туку се фати за тоа што кажал монтерот. Тој сервисер ли е што знае кои се расипуваат?
Кој му дава работа,тие ќе си ги фали
Инвертерите се економични за греење, јас 6 месеци не ја гасам

Отсутен Marakana

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 886
Da da, go razgledav i haier, fala na predlogot. Za vivax i gree se fativ posto tie se kao najprodavani momentalno, pa gde svi turci tamo i ja :)
Ne znam dali i kolku e logicno pred sezona da padnat cenite, ama ako stvarno namalat nesto na vivax-ot barem montaza da se vklopi vo taa cena taa ke e.
Коме је суђено да буде јебан, том гаће саме падају

Отсутен Leonid

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 848
Da da, go razgledav i haier, fala na predlogot. Za vivax i gree se fativ posto tie se kao najprodavani momentalno, pa gde svi turci tamo i ja :)
Ne znam dali i kolku e logicno pred sezona da padnat cenite, ama ako stvarno namalat nesto na vivax-ot barem montaza da se vklopi vo taa cena taa ke e.
Зависи за што ќе ја користиш, ако ти е само за ладење повремено, земи си он офф од бренд што дава највеќе гаранција
Иначее грее дава условна гаранција т.е. секоја година по 1000че да плаќаш, па удри есап колку е цената

Отсутен ficomk

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4089
А како се другите брендови по тоа прашање? Нема условување со задолжителен сервис?
Во тие 1000 денари влегува проверка и чистење на климата, што секако е убаво да се прави, па не би го додал у набавна цена на климата.

Отсутен fcwizard

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 190
А како се другите брендови по тоа прашање? Нема условување со задолжителен сервис?
Во тие 1000 денари влегува проверка и чистење на климата, што секако е убаво да се прави, па не би го додал у набавна цена на климата.
Продавачиве/монтерите  на грее се бетер од јеховини сведоц, па  можеш да замислиш колку тоа го прават.

Отсутен ficomk

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4089
монтерите работат со повеќе брендови како што знам, па и со други брендови би била иста приказна веројатно. Секако имам познати кои не ја монтираа, но ќе ја сервисираат, па ќе споделам што се опфаќа сервисот. Истите веќе ги имав ангажирано за чистење и проверка на друга клима, супер си ја завршија работата.

Отсутен Leonid

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 848
А како се другите брендови по тоа прашање? Нема условување со задолжителен сервис?
Во тие 1000 денари влегува проверка и чистење на климата, што секако е убаво да се прави, па не би го додал у набавна цена на климата.
Ги чистат предните филтри само, 2 мин работа, перење со туш со млака вода. Тоа можеш и треба и сам да го правиш повремено

Отсутен JR

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 962
    • nobrain.dk
Јас би ти предложил ТОСОТ според мене најдобра инвестиција за парите.. грее и лади до 40квадрати доста економична https://klimi.mk/product/406?id=406


Sent from my iPhone using Tapatalk
You need people like me. You need people like me so you can point your fuckin' fingers and say, "That's the bad guy."

Отсутен ficomk

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4089
А како се другите брендови по тоа прашање? Нема условување со задолжителен сервис?
Во тие 1000 денари влегува проверка и чистење на климата, што секако е убаво да се прави, па не би го додал у набавна цена на климата.
Ги чистат предните филтри само, 2 мин работа, перење со туш со млака вода. Тоа можеш и треба и сам да го правиш повремено
тоа секако се прави, и тоа не спаѓа под чистење на клима. Ќе дојде наскоро време за прва контрола па ќе пишам што било проверено и сработено.

Отсутен Mikius

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10127
Пред повеќе години, шефовите ангажираа фирма за контрола и чистење на климите по одреден износ пари.

Дојдоа, филтрите ги поминаа под чешма :) ги пуштија и со дланка проверија колку ладно дуваат ;D

На едната веќе знаев дека треба потемелно чистење (се користи во специфични услови).
Сакаа дополнителен износ пари, демек такво чистење не било предмет на понудата, требало демонтажа, носење во сервис итн.
Имаа полемика со шефовите и остана неисчистена.

Истата клима по неколку години почна да затајува, викнав друга фирма и на лице место ја очистија за сличен износ на понудата од првата фирма.

Не фрлајте пари за таканаречена контрола, чистење или чепкање по климите доколку функционираат како што треба.

Отсутен Stratro

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 22223
За оние кои обновуваат договор со Телеком (Магента и сл.) да знаете дека сега субвенцијата може да се користи и за купување на клими, а воедно исплатата на климата да биде на 12 -24 рати заедно со телефонската сметка плус некоја ситна камата.

https://www.telekom.mk/bela-tehnika.nspx

До сега оваа субвенција можеше да се користи само за мобилен телефон, таблет и лап топ.


Отсутен Marakana

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 886
Tosot e na gree so lokacija vo Filipini. Vaka na sajtot ubavi performansi  ima. Ke imam vo predvid, mada sekoj odi na provereni  brendovi i iskustva i preporaki na tie sto veke gi imaat
Коме је суђено да буде јебан, том гаће саме падају

Отсутен JR

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 962
    • nobrain.dk
Jas ja imam ovaa, mi ja preporaca drugar sto raboti so klimi.. gree e proverena marka


Sent from my iPhone using Tapatalk
You need people like me. You need people like me so you can point your fuckin' fingers and say, "That's the bad guy."