Автор Тема: Греење, ладење, климатизација и се останато околу тоа  (Прочитано 981943 пати)

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54808
  • Махер
Не. Зошто? Види неколку и остави простор за најголемата. Не се којзнае колку различни.

Отсутен JR

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 962
    • nobrain.dk
Прашање дечки, кој би можел да асистира да се пребандажираат цефкиве од климата изедени се од забот на времето. Или кај има материјал ке земам ке обложам

Секоја информација е добредојдена :)




Sent from my iPhone using Tapatalk
You need people like me. You need people like me so you can point your fuckin' fingers and say, "That's the bad guy."

Отсутен nikola_bb

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4776
Доган Фриго во Момин Поток. На самиот ќош кога влегуваш на улицата што беше со коцка накај отпадите. Работат со материјали за климатизација.

Отсутен bear

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1963
  • If you can dream it, you can do it.
На битпазар, трака за клима 50 денари.  :)
Никогаш не вели никогаш.

Отсутен JR

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 962
    • nobrain.dk
На битпазар, трака за клима 50 денари.  :)



Sent from my iPhone using Tapatalk
You need people like me. You need people like me so you can point your fuckin' fingers and say, "That's the bad guy."

Отсутен AllMightyMe

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6992
Тој сунѓерот го има секаде каде што продаваат водовод, треба само да кажеш за кој дијаметар се работи. После ќе поминеш со траката што ти ја кажаа.
Ако добро се сеќавам, цевката за низок и висок притисок треба посебно да се изолираат со црева а после само со трака да се доближат.

Отсутен ace-106

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3469
Прашање дечки, кој би можел да асистира да се пребандажираат цефкиве од климата изедени се од забот на времето. Или кај има материјал ке земам ке обложам

Секоја информација е добредојдена :)

(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)


Sent from my iPhone using Tapatalk
Мое мислење е дека треба да се преработи инсталацијата комплет од внатрешна единица до компресор. Како што гледам цевките се во една изолација која што речиси ја нема. Ако само ги избандажираш цевките ќе останат без изолација, замотани со некаква бандаж трака а ќе има загуби во работењето.
Иначе изолации бандаж траки евро зан кисела вода.

Sent from my SM-G960F using Tapatalk

Отсутен nikola_bb

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4776
Јас би: цевка по цевка во изолација па врз нив пак изолација па мотање трака.

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54808
  • Махер
Јас би: цевка по цевка во изолација па врз нив пак изолација па мотање трака.
Во секој случај да не се допираат цевките ако има можност.

Отсутен JR

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 962
    • nobrain.dk
Прашање дечки, кој би можел да асистира да се пребандажираат цефкиве од климата изедени се од забот на времето. Или кај има материјал ке земам ке обложам

Секоја информација е добредојдена :)

(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)


Sent from my iPhone using Tapatalk
Мое мислење е дека треба да се преработи инсталацијата комплет од внатрешна единица до компресор. Како што гледам цевките се во една изолација која што речиси ја нема. Ако само ги избандажираш цевките ќе останат без изолација, замотани со некаква бандаж трака а ќе има загуби во работењето.
Иначе изолации бандаж траки евро зан кисела вода.

Sent from my SM-G960F using Tapatalk
Во право си... плус од сам прозор е невозможно да стигнам до горна позиција на кабли/цевките...  дали познавате некој маж што може да го среди овој зафат очигледно јас само ќе ја замачкам само работава :) @кано жив ли е :)


Sent from my iPhone using Tapatalk
You need people like me. You need people like me so you can point your fuckin' fingers and say, "That's the bad guy."

Отсутен Vladeee

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2212
Дали има некој искуство со мобилен-подвижен клима уред? Се работи за спална соба од околу 16м2, преку лето знае да е топло, дали воопшто се исплати или обична 2.5kw
>>>>><<<<<

Отсутен Mikius

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10127
Дали има некој искуство со мобилен-подвижен клима уред? Се работи за спална соба од околу 16м2, преку лето знае да е топло, дали воопшто се исплати или обична 2.5kw
Ако не се смениле работите за овие 10 години, колку што знам, ќе ти треба "оџак" за мобилната клима ;D

Отсутен Vladeee

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2212
Дали има некој искуство со мобилен-подвижен клима уред? Се работи за спална соба од околу 16м2, преку лето знае да е топло, дали воопшто се исплати или обична 2.5kw
Ако не се смениле работите за овие 10 години, колку што знам, ќе ти треба "оџак" за мобилната клима ;D
Зш?
>>>>><<<<<

Отсутен Mikius

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10127
Дали има некој искуство со мобилен-подвижен клима уред? Се работи за спална соба од околу 16м2, преку лето знае да е топло, дали воопшто се исплати или обична 2.5kw
Ако не се смениле работите за овие 10 години, колку што знам, ќе ти треба "оџак" за мобилната клима ;D
Зш?
За да излезе топлиот воздух надвор :)

И јас имав слична идеја за мобилна клима, демек ќе си ја префрлувам каде што ќе ми треба...
Сонот траеше кога ми рекоа дека треба одвод за топлиот воздух ;D
Мобилната клима и не е толку мобилна ;D

Отсутен Vladeee

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2212
од она што првично читав, има Самоиспарувачки систем

https://setec.mk/index.php?route=product/product&path=10169_10170_10171&product_id=71568
>>>>><<<<<