Автор Тема: Греење, ладење, климатизација и се останато околу тоа  (Прочитано 981929 пати)

Отсутен Mikius

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10127
Одг: Греење, ладење, климатизација и се останато околу тоа
« Одговори #3465 на: 04 Декември 2018, 11:29:21 am »
Време им е да напунат батерии во мк :)
« Последно менување: 04 Декември 2018, 11:44:40 am Mikius »

Отсутен Stratro

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 22223
Одг: Греење, ладење, климатизација и се останато околу тоа
« Одговори #3466 на: 04 Декември 2018, 11:41:44 am »
Не знам, некако многу потресен ми стоиш ако се спомне Октавија.

Чисто информативно, во последните 5 страни од моите пораки, Октавија е спомната едвај во 3 пораки. Не туку паѓај у несвест, поготово што кога се рчнавте со Стратро, во секоја можна тема и порака имаше осврт на неговата Астра, или на мус тест или што ти ја знам. Како е тоа подобро од ова? Како е тоа


 :-* Stratro is in a passionate relationship with his Opel Astra GTC  уште откако докторот му ја извади од гаража, и кај и да е ќе слави годишница. :-*

Отсутен velestrumf

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20594
Одг: Греење, ладење, климатизација и се останато околу тоа
« Одговори #3467 на: 04 Декември 2018, 13:00:14 pm »
Време им е да напунат батерии во мк :)

Бев на почеток на октомври, сега нема шанси да идам у тоа отровот :-\

Успут, пошто прошлата недела се задеси некој зајеб на греењето у куќата, пазарив нешто вакво:



https://www.lidl.de/de/silvercrest-konvektor/p288070

Па ќе видиме како ќе се покаже.
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен stavrov

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 509
Одг: Греење, ладење, климатизација и се останато околу тоа
« Одговори #3468 на: 04 Декември 2018, 13:20:46 pm »
Шо ви е бе луѓе, сакате да му го скршите филмот на човекот за климата или нешто друго? Значи човекот си напишал расплет на проблемот вие му барате друг проблем. Не ми се верува во што се претворил форумот.

Sent from my SM-N950F using Tapatalk


Отсутен Mikius

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10127
Одг: Греење, ладење, климатизација и се останато околу тоа
« Одговори #3469 на: 04 Декември 2018, 14:02:19 pm »
Прво велеше едвај до 19 степени.
Прсти искршивме по тастатури.
Сега вели се загревал до 21 степен, но малку било, споро било.

А очекувањата биле за 2 часа да направи 23, како што е му е моментално.

Не знам колку треба да биде притисок на фреонот, но знам дека не може за 2 часа да направи пријатна атмосфера.

Како и да е, го решил проблемот :)

Отсутен FiLo

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6442
Одг: Греење, ладење, климатизација и се останато околу тоа
« Одговори #3470 на: 04 Декември 2018, 14:04:11 pm »
И многу е чудно што во соба изолирана и нови прозори да паѓа температурата до 10 степени кога не се грее.
Кај мене пред изолацијата надворешна и пред да ги задихтувам прозорите не паѓаше под 16 степени, а сега со изолација и задихтувани прозори под 20 степени не паѓа.

Отсутен vlatko.klp

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6380
Одг: Греење, ладење, климатизација и се останато околу тоа
« Одговори #3471 на: 04 Декември 2018, 14:19:32 pm »
Па и јас тоа го спомнав пред една страна ама се фатија ветераните како сме мудрувале многу да го оставиме роци на мира :D

Отсутен Roci

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3777
Одг: Греење, ладење, климатизација и се останато околу тоа
« Одговори #3472 на: 04 Декември 2018, 14:39:24 pm »
Kaj mene generalno iako ima novi pvc prozori, i izolacija, kukjata e ladna oti e na severna strana, osojnicavo mesto e. Zaradi toa i site grejni tela sto gi kupuvame do sega, gi zimame so dupol kapacitet od realniot spored kvadraturata. Zatoa i klima kupiv 5.5kw a ne 3.5kw. Bitnoto prethodno imase problem klimata i pak ke povtoram posle saati i saati duvanje koga nadvor bese potoplo vo sporedba so momentalnive temperaturi kacuvase edvaj 19/ 20/21 stepen. E sega otkako ja nadopolnija klimata so freon, kacuva bez problem za kratko vreme 24/5 stepeni, a kolku za proba nokeska ja ostaviv cela nokj na auto i na 31 stepen, sabajlevo vo prostorijata imase temperatura od 28 stepeni. A prethodno sum ja ostaval i po 48h ukl i pak ne digase fazla od 21 stepen. Sega moze da se ubeduvame tuka kolku sakate dali klimata bila ispravna prethodno ili ne, ili pak sega e premnogu nadopolneta i slicno, ama faktite se slednive:
1-sega so non stop ukl na 31stepen kacuva temperatura od 28 stepeni ( prethodno na potopli denovi, i nokji ne mrdase fazla od 21 stepen ) ;
2-i da ne ja ostavam celo vreme 24 ukl pak mozam da ja ukl i da ja zapnam i za 2h da mi postigne 24/25 stepeni sto e super i mi e dovolno ( prethodno toa ne go mozev )  ;D

Отсутен t0m1cA

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3254
Одг: Греење, ладење, климатизација и се останато околу тоа
« Одговори #3473 на: 04 Декември 2018, 17:16:50 pm »
Мене ме мава ветер од север, на високо сум, малтер внатре, 20ка блок и 8ца 20кг стиропор, греење исклучувам во 22ч, сабајле во 8ч е помеѓу 19-21 степен, не ми е јасно како може со изолација и отаде север да е, да паѓа цели 13 степени навечер.

Отсутен Silvester

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1728
Одг: Греење, ладење, климатизација и се останато околу тоа
« Одговори #3474 на: 04 Декември 2018, 17:46:11 pm »
И многу е чудно што во соба изолирана и нови прозори да паѓа температурата до 10 степени кога не се грее.
Кај мене пред изолацијата надворешна и пред да ги задихтувам прозорите не паѓаше под 16 степени, а сега со изолација и задихтувани прозори под 20 степени не паѓа.
Кај тебе ако не паѓа под 20 степени кога не грееш, немаш потреба да палиш оган воопшто :)

Отсутен FiLo

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6442
Одг: Греење, ладење, климатизација и се останато околу тоа
« Одговори #3475 на: 04 Декември 2018, 18:30:20 pm »
За секого различно. За мене и сите нас дома под 23 степени ни е ладно. Тоа е се субјективно. За мене идеално е 23-25 степени да ми е температурата.

Отсутен Van

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5231
  • VW Golf MK3 1.9 TDI
Одг: Греење, ладење, климатизација и се останато околу тоа
« Одговори #3476 на: 04 Декември 2018, 22:57:12 pm »
За секого различно, да. Релативно и субјективно е чуството за топло.
Но еве пар факти. Прво нема економска логика Роци или било кој друг да ја исклучува климата навечер. Евтината тарифа е навечер, и и затоа се исплати да се остава да грее климата навечер, и така стамбениот простор да акумулира топлина на евтина струја. Паѓање на внатрешната температура до 10 степени не е нормално, излегува како да Роци да живее во шатор. А можеби ни шатор нема да се излади до 10с на 5с надворешна температура. Мислам дека Роци е јанлаш со мерењата на температурите, нешто не ми штима во сето тоа. Но како и да е - на крајот на краиштата најважно е тоа дека човекот сега е задоволен, загреан, и не ги труе сите во котлината со некое ќумбе или печка на пелети.

Отсутен AlexAl1en

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 387
Одг: Греење, ладење, климатизација и се останато околу тоа
« Одговори #3477 на: 08 Декември 2018, 05:38:23 am »
Земав панел за соба од 16м2 AEG 2kw и многу време му е потребно да загрее, најмалку 8 часа. Ми треба да загрева само навечер и сабајле, не мора цел ден. Дали е таков или има некој проблем. Препорака да земам и една клима 9ка. Обична или инвертер ќе заврши работа?

Отсутен nethervor18

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 23
Одг: Греење, ладење, климатизација и се останато околу тоа
« Одговори #3478 на: 08 Декември 2018, 08:46:32 am »
Земав панел за соба од 16м2 AEG 2kw и многу време му е потребно да загрее, најмалку 8 часа. Ми треба да загрева само навечер и сабајле, не мора цел ден. Дали е таков или има некој проблем. Препорака да земам и една клима 9ка. Обична или инвертер ќе заврши работа?
Ако е собата на север, и немаш изолација 2кв панел на 16м2 е малку. Исто и ако само периодично ја загреваш, тогаш нормално дека ќе треба долго време да се стопли. Ако грееш константно и одржуваш температура друга приказна.

За клима, ако сакаш да грееш поготово навечер и сабајле само инвертер. Обична џабе. И зошто 9ка, кога од 9ка до 12ка разликата во цена е незначителна, а во ефикасноста многу значителна

Sent from my Mi A1 using Tapatalk

Отсутен marmlad

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4204
Одг: Греење, ладење, климатизација и се останато околу тоа
« Одговори #3479 на: 08 Декември 2018, 12:16:44 pm »
Земав панел за соба од 16м2 AEG 2kw и многу време му е потребно да загрее, најмалку 8 часа. Ми треба да загрева само навечер и сабајле, не мора цел ден. Дали е таков или има некој проблем. Препорака да земам и една клима 9ка. Обична или инвертер ќе заврши работа?
Колега, постои соба 16м2 у зграда меѓу спратови и соби, на југ, на која и 1KW и е доста. Но на 16м2 соба у куќа, при што ја грееш само неа, ни 10kw не те спасуваат.