Автор Тема: Искуства со услуги и цени по официјалните сервиси  (Прочитано 469672 пати)

Отсутен LosiPatista

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 12136
  • Duh sa TDI-jom
Одг: Искуства со услуги и цени по официјалните сервиси
« Одговори #1050 на: 17 Ноември 2016, 14:26:14 pm »
што мислиш зошто ти велат оди поседи си на топло и пиј кафе :)

Најак пример беше еден член на форумов што имаше Yaris, кој го одржавал 5 години во овластен и 5 години на секој сервис му  менувале филтер за полен. И кога завршува гаранцијата ја носи на приватен сервис, му велат колава нема филтер за полен ;D

Torsion Beam - The Only Axle You Will Ever Need

Отсутен Power to the people

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6287
  • Медалист, Олимпијада за Сарказам Перу '98
Одг: Искуства со услуги и цени по официјалните сервиси
« Одговори #1051 на: 17 Ноември 2016, 18:12:36 pm »
Се познава кога е ново ставено, свети, а се одоколу запрашено, освен тоа што не се гледа, ама ако не се гледа ќе се осети.

Отсутен darkomic

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 382
Одг: Искуства со услуги и цени по официјалните сервиси
« Одговори #1052 на: 17 Ноември 2016, 18:53:35 pm »
што мислиш зошто ти велат оди поседи си на топло и пиј кафе :)

Најак пример беше еден член на форумов што имаше Yaris, кој го одржавал 5 години во овластен и 5 години на секој сервис му  менувале филтер за полен. И кога завршува гаранцијата ја носи на приватен сервис, му велат колава нема филтер за полен ;D
А да го отворел малку упатството за употреба. На најголем дел од колите во упатството пишува како се менува филтерот за полен. Јас така открив дека на мојата кола претходниот газда не го сменил филтерот за полен, масло и останатите филтри беа сменети. Башка на колега мој кој има исто Авео како моево само без клима по 10 години му открив дека кај него филтер за полен нема, кај мене има капаче зад кое стои филтерот а кај него на тоа место нема капаче и вентилацијата му се полни со лисја.

Отсутен DENDE-LANCERED

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5468
  • LANCER EVO (GreeN EditioN)
    • http://forum.carclub.mk/index.php/topic,101.0.html
Одг: Искуства со услуги и цени по официјалните сервиси
« Одговори #1053 на: 17 Ноември 2016, 19:45:46 pm »
Za koe Aveo zboris?
Koja godina?
Nezno klikni na; http://forum.carclub.mk/index.php/topic,101.0.html      If you want to have a free ride!

Отсутен darkomic

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 382
Одг: Искуства со услуги и цени по официјалните сервиси
« Одговори #1054 на: 17 Ноември 2016, 21:07:02 pm »
Авео Т200 хетчбек од 2007. Колата има ист мотор како мојата, мојата е 1.2 од 2006, ама на местото каде што треба да стои филтерот за полен, зад фиоката кај совозачот нема капаче туку е залиено со пластика. Во упатството за употреба пишува дека филтерот за полен е дополнителна опција т.е оди заедно со клима :). Делот каде што треба да стои филтерот е вдлабнат. Мислам дека постои можност да се исечи пластиката и после најанормално да си монтира филтер за полен.

Отсутен Filip MK

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2274
Одг: Искуства со услуги и цени по официјалните сервиси
« Одговори #1055 на: 23 Ноември 2016, 19:20:54 pm »
Изгледа мојата дружба со Порше за сервиси заврши со последнава фактура. Денеска ми стаса фактура од последниот сервис и сите филтри и гориво стасале до 16.446 Денари. Што е претерано, претерано е.

Еве подетално.
Штопна - 151 Ден.
Гумица од Ф. Гориво 246
Гумица од Ф. Гориво 246 (Да да, 2 се)
Филтер за Масло 610
Филтер за Воздух 1562
Филтер за Гориво 1833
Филтер за Полен 2130
Моторно Масло Castrol LL3 5W-30 839 Х 5,2=4362
Работни Операции 2796

Севкупно Материјали 11.140 Ден.
Работна Рака 2.796 Ден.
ДДВ 18% 2.508 Ден.

Севкупно 16.446 Денари.
И јас истото го пишав тука во септември, исто искуство, повисоки цени и тоа приметно...ако продолжат така ќе почнат да ги губат клиентите, јас веќе сум решен следниот сервис да го правам на друго место, еве пак ќе го повторам постот
„ Откако ја имам колата (Golf V, 1,6 бензинец), веќе 5 години, редовно ја сервисирам во овластениот сервис на VW во Куманово (Де Лукс) и приметив благо покачување на цените на деловите за разлика од 2015 година кога правев редовен сервис, еве за илустрација (старите цени од 2015 г се во заграда):
Масло Castrol Magnatec 5 l = 3150 ден;
Филтер за масло = 630 (526);
Филтер за воздух = 1400 ден (1200 ден);
Филтер за полен = 909 ден (774);
Филтер за гориво = 1900 ден (и ова беше поевтино пред некоја година, не се сеќавам точно);
Штопна со подлошка = 162 (81).
Работна рака за се ова = 830 ден или се вкупно = 8946 денари“
Претпоставката е мајката на сите заебувања

Отсутен Drive-r

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7476
  • FB Vlecna Suzba Niko-m
Одг: Искуства со услуги и цени по официјалните сервиси
« Одговори #1056 на: 23 Ноември 2016, 20:09:45 pm »
+Ф.воздух, полен да фатат докај 2000ден...



Се на се 4500ден.
Џабе  ;D ;D ;D

ф. гориво се менува на голема км....



Мене мерак што ми беше сам да си го направам сервисот ми испадна поскапо бидејќи повеќе уље купив т.е. ми остана.  ;D



Отсутен SaleSk

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6101
  • 69
Одг: Искуства со услуги и цени по официјалните сервиси
« Одговори #1057 на: 25 Ноември 2016, 09:24:45 am »
Вчера (25.11.2016) направен редовен сервис на Фиат Панда во официјалниот сервис Аутомобиле СК.
Како и до сега, искуството кое сум го имал со сервисот и генерално со сите вработени од Аутомобиле бил фер и коректен. Многу пати сум имал потреба да поминам и да го исконтролираат возилото без најава, и секогаш излегувале во пресрет.

На 50 000 километри направен редовен сервис. Во прилог ги имате цените на деловите и работната рака со вкалкулиран попуст од 15% на деловите.





Доколку сервисот го правев сам, односно да мењав масло во канал дома, и да си купам делови од продавница веројатно се ке излезеше поефтино за работната рака и уште нешто за и околу афтермаркет филтрите... Грубо околу 25~35 евра помалку. Што реално не е некоја ставка кога станува збор за возило кое е на фирма. + вградени се оригинални делови со што се добива и одредена гаранција за извршените сервисни услуги и заменетите делови.


edit:
Ги најдов цените од Ауто Филтер кои сум ги барал претходно. Еве ги истите, чисто за споредба.
Филтер за масло: 180 ден.
Филтер за воздух: 380 ден.
Филтер за кабина: 500 ден.

Разликата во цена е 1700 денари на филтрите. Цената на маслото е иста, и на свекиците би требало да е иста или пониска за 300 денари максимум. Се на се 2000 денари.
Со оглед на тоа дека филтрите од Аутомобиле СК и афтермаркет филтрите е огромна, како во изгледот така и во квалитетот, мислам дека разликава во цена е смешна за дискусија.
Кој не верува, може во секој момент да се направи увид на деловите.
Греота е за нова кола да се ризикува и штеди, барем јас така мислам.

« Последно менување: 25 Ноември 2016, 09:39:10 am SaleSk »
Dusevno bolniot covek nikogas ne napagja bez pricina.Po toa se razlikuva od normalnite ludje.

Отсутен LosiPatista

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 12136
  • Duh sa TDI-jom
Одг: Искуства со услуги и цени по официјалните сервиси
« Одговори #1058 на: 25 Ноември 2016, 09:39:26 am »
Изненаден од евтиноќата на свеќиците. Алфистите плаќаат 2-3 пати поскапо, и тоа не во овластен?

Torsion Beam - The Only Axle You Will Ever Need

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43559
  • Il Moderatore
Одг: Искуства со услуги и цени по официјалните сервиси
« Одговори #1059 на: 25 Ноември 2016, 09:51:26 am »
И јас сум генерално задоволен од сервисот во АутоСК, без забелешки. Само со филтрине за клима не знам што им е муабетот. За 159-ката 3200 денари им е по ценовник!! Малце лудо...

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен LosiPatista

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 12136
  • Duh sa TDI-jom
Одг: Искуства со услуги и цени по официјалните сервиси
« Одговори #1060 на: 25 Ноември 2016, 09:52:38 am »
Па купи си го сам, не ќе да е поскап од 1000.

Torsion Beam - The Only Axle You Will Ever Need

Отсутен SaleSk

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6101
  • 69
Одг: Искуства со услуги и цени по официјалните сервиси
« Одговори #1061 на: 25 Ноември 2016, 10:14:38 am »
И јас сум генерално задоволен од сервисот во АутоСК, без забелешки. Само со филтрине за клима не знам што им е муабетот. За 159-ката 3200 денари им е по ценовник!! Малце лудо...

Мислам дека си го видел афтермаркет филтерот и оригиналниот. Сакаш да кажеш дека нема разлика или разликата е мала?
Моето мислење е дека е огромна разликата. Прво во материјалот, филтерната хартија, нејзината густина и дебелина, а второ во самата заптивна (дихт) гума...
Можеби, да, да се поефтини за 10-20% би била цената идеална.
Вака е на граница, но е оригинал
Dusevno bolniot covek nikogas ne napagja bez pricina.Po toa se razlikuva od normalnite ludje.

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43559
  • Il Moderatore
Одг: Искуства со услуги и цени по официјалните сервиси
« Одговори #1062 на: 25 Ноември 2016, 10:23:37 am »
Јас ставив оригинален, кој со попуст ми го наплатија 2700 денари. Што сепак мислам дека е премногу (дерење да не кажам). Не зборувам за квалитетот. Зборувам за ова: http://www.ebay.com/itm/100-GENUINE-ALFA-ROMEO-159-BRERA-SPIDER-Carbon-Pollen-Cabin-Filter-77363370-/161340998147?hash=item2590ac4203:g:6AwAAOSws65ToX-p

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен LosiPatista

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 12136
  • Duh sa TDI-jom
Одг: Искуства со услуги и цени по официјалните сервиси
« Одговори #1063 на: 25 Ноември 2016, 10:32:11 am »
Малечок бе, не вреди повеќе од 750д и тоа карбонски.

Torsion Beam - The Only Axle You Will Ever Need

Отсутен MartinAlfista

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17389
  • Alfa Romeo Corruption 1.4 Turbo
Одг: Искуства со услуги и цени по официјалните сервиси
« Одговори #1064 на: 25 Ноември 2016, 12:11:18 pm »
Изненаден од евтиноќата на свеќиците. Алфистите плаќаат 2-3 пати поскапо, и тоа не во овластен?

Сите Алфисти или имаше потреба да лупнеш нешто неосмислено?