Автор Тема: Искуства со услуги и цени по официјалните сервиси  (Прочитано 469626 пати)

Отсутен Aleksandar90

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 194
Одг: Искуства со услуги и цени по официјалните сервиси
« Одговори #1755 на: 26 Февруари 2022, 08:40:36 am »
Edno prasanje do site sto imat novi vozila seuste pod garancija, posebno do onie so Skoda. Kolku in veruvate na oficijalnite servisi deka vi stavaat ulje koe sto treba a ne nekoe poeftino , mozebi so ist viskozitet no ponekvalitetno. Ste prisustvuvale li nekogas na servis da vidite sto pravat, dali zemaat neotvoreni kanti ulje ili se veke otvoreni koga go stavat i sl. Jas licno voopsto ne im veruvam, na opelot na prviot servis vo 2008 mi stavija 10w40 i taka i go zapisaa, iako pisuva deka za toj motor mora da bide 5w30 .

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 34046
  • Таков е животот... јебига
Одг: Искуства со услуги и цени по официјалните сервиси
« Одговори #1756 на: 26 Февруари 2022, 16:08:35 pm »
Edno prasanje do site sto imat novi vozila seuste pod garancija, posebno do onie so Skoda. Kolku in veruvate na oficijalnite servisi deka vi stavaat ulje koe sto treba a ne nekoe poeftino , mozebi so ist viskozitet no ponekvalitetno. Ste prisustvuvale li nekogas na servis da vidite sto pravat, dali zemaat neotvoreni kanti ulje ili se veke otvoreni koga go stavat i sl. Jas licno voopsto ne im veruvam, na opelot na prviot servis vo 2008 mi stavija 10w40 i taka i go zapisaa, iako pisuva deka za toj motor mora da bide 5w30 .
Не им верувам и не треба да им се верува. Можеби не секогаш но често прават заврзлами. пред 5 години редовно имаа вишок на делови и масло на залиха на попис.

Отсутен AUUU

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7025
Одг: Искуства со услуги и цени по официјалните сервиси
« Одговори #1757 на: 26 Февруари 2022, 17:03:45 pm »
Edno prasanje do site sto imat novi vozila seuste pod garancija, posebno do onie so Skoda. Kolku in veruvate na oficijalnite servisi deka vi stavaat ulje koe sto treba a ne nekoe poeftino , mozebi so ist viskozitet no ponekvalitetno. Ste prisustvuvale li nekogas na servis da vidite sto pravat, dali zemaat neotvoreni kanti ulje ili se veke otvoreni koga go stavat i sl. Jas licno voopsto ne im veruvam, na opelot na prviot servis vo 2008 mi stavija 10w40 i taka i go zapisaa, iako pisuva deka za toj motor mora da bide 5w30 .
Не им верувам и не треба да им се верува. Можеби не секогаш но често прават заврзлами. пред 5 години редовно имаа вишок на делови и масло на залиха на попис.
Од кај па ти знаеш?

Финансиска Ревизија да не им имаш правено?



:) :) :) :)

Отсутен zeroSignal

  • FEARLESS LEADER
  • Генерал Прва Класа
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 29523
    • CARclub.mk
Одг: Искуства со услуги и цени по официјалните сервиси
« Одговори #1758 на: 26 Февруари 2022, 20:59:39 pm »
Edno prasanje do site sto imat novi vozila seuste pod garancija, posebno do onie so Skoda. Kolku in veruvate na oficijalnite servisi deka vi stavaat ulje koe sto treba a ne nekoe poeftino , mozebi so ist viskozitet no ponekvalitetno. Ste prisustvuvale li nekogas na servis da vidite sto pravat, dali zemaat neotvoreni kanti ulje ili se veke otvoreni koga go stavat i sl. Jas licno voopsto ne im veruvam, na opelot na prviot servis vo 2008 mi stavija 10w40 i taka i go zapisaa, iako pisuva deka za toj motor mora da bide 5w30 .

Имаш трауми од Опелот во 2008-ма, па се плашиш за Шкодата во 2022?

Намерно официјалните сервиси се со стаклени прозори, да можеш да гледаш.

Отсутен mendieta1

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 191
  • BMW E30 316; BMW Е36 318 tds; BMW E46 330 Ci
Одг: Искуства со услуги и цени по официјалните сервиси
« Одговори #1759 на: 26 Февруари 2022, 22:26:52 pm »
доколку имаш механичар кого го познаваш или некој кој работи во сервис а ти е близок зошто да не ја однесеш кај него,, јас барем до сега нова кола не сум имал но и ако би земал нова најпрво би ја сервисирал кај мој човек без разлика на гаранции и чуда ,инаку и чичко ми зема 2012 год Шевролет Круз од овластен салон промотивен примерок 1,5 год стар со 15 000 км и договорија да му направат сервис пред да го земе. Кога ја зеде провери масло и филтери ништо не сменето а заведено во сервисна, и од тогаш не ја однесе повеќе во овластен сервис и покрај гаранцијата .  Е сега има и добри овластени сервиси ма да и доста добри  мајстори работат и приватно денеска а се излезени од овластениве сервиси.
SAVE WATER! SHOWER WITH YOUR GIRLFRIEND

Отсутен Mikius

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10138
Одг: Искуства со услуги и цени по официјалните сервиси
« Одговори #1760 на: 26 Февруари 2022, 22:47:26 pm »
доколку имаш механичар кого го познаваш или некој кој работи во сервис а ти е близок зошто да не ја однесеш кај него,, јас барем до сега нова кола не сум имал но и ако би земал нова најпрво би ја сервисирал кај мој човек без разлика на гаранции и чуда ,инаку и чичко ми зема 2012 год Шевролет Круз од овластен салон промотивен примерок 1,5 год стар со 15 000 км и договорија да му направат сервис пред да го земе. Кога ја зеде провери масло и филтери ништо не сменето а заведено во сервисна, и од тогаш не ја однесе повеќе во овластен сервис и покрај гаранцијата .  Е сега има и добри овластени сервиси ма да и доста добри  мајстори работат и приватно денеска а се излезени од овластениве сервиси.
Без гаранции и чуда?

Те чеша газето :D

Отсутен mendieta1

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 191
  • BMW E30 316; BMW Е36 318 tds; BMW E46 330 Ci
Одг: Искуства со услуги и цени по официјалните сервиси
« Одговори #1761 на: 26 Февруари 2022, 23:09:46 pm »
доколку имаш механичар кого го познаваш или некој кој работи во сервис а ти е близок зошто да не ја однесеш кај него,, јас барем до сега нова кола не сум имал но и ако би земал нова најпрво би ја сервисирал кај мој човек без разлика на гаранции и чуда ,инаку и чичко ми зема 2012 год Шевролет Круз од овластен салон промотивен примерок 1,5 год стар со 15 000 км и договорија да му направат сервис пред да го земе. Кога ја зеде провери масло и филтери ништо не сменето а заведено во сервисна, и од тогаш не ја однесе повеќе во овластен сервис и покрај гаранцијата .  Е сега има и добри овластени сервиси ма да и доста добри  мајстори работат и приватно денеска а се излезени од овластениве сервиси.
Без гаранции и чуда?

Те чеша газето :D
нова кола НЕ СМЕЕ да ти откаже први 30000км ништо  ,ако треба со гаранција да се оправаш фрли ја колата
SAVE WATER! SHOWER WITH YOUR GIRLFRIEND

Отсутен Mikius

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10138
Одг: Искуства со услуги и цени по официјалните сервиси
« Одговори #1762 на: 26 Февруари 2022, 23:19:34 pm »
доколку имаш механичар кого го познаваш или некој кој работи во сервис а ти е близок зошто да не ја однесеш кај него,, јас барем до сега нова кола не сум имал но и ако би земал нова најпрво би ја сервисирал кај мој човек без разлика на гаранции и чуда ,инаку и чичко ми зема 2012 год Шевролет Круз од овластен салон промотивен примерок 1,5 год стар со 15 000 км и договорија да му направат сервис пред да го земе. Кога ја зеде провери масло и филтери ништо не сменето а заведено во сервисна, и од тогаш не ја однесе повеќе во овластен сервис и покрај гаранцијата .  Е сега има и добри овластени сервиси ма да и доста добри  мајстори работат и приватно денеска а се излезени од овластениве сервиси.
Без гаранции и чуда?

Те чеша газето :D
нова кола НЕ СМЕЕ да ти откаже први 30000км ништо  ,ако треба со гаранција да се оправаш фрли ја колата
хахаха, каков мушки муабет, ќе ја фрлел колата.
Ти изгледа ги фрлаш гаранциите од се што ќе купиш, па потоа и купеното ако падне дефект :D

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 34046
  • Таков е животот... јебига
Одг: Искуства со услуги и цени по официјалните сервиси
« Одговори #1763 на: 26 Февруари 2022, 23:23:00 pm »
доколку имаш механичар кого го познаваш или некој кој работи во сервис а ти е близок зошто да не ја однесеш кај него,, јас барем до сега нова кола не сум имал но и ако би земал нова најпрво би ја сервисирал кај мој човек без разлика на гаранции и чуда ,инаку и чичко ми зема 2012 год Шевролет Круз од овластен салон промотивен примерок 1,5 год стар со 15 000 км и договорија да му направат сервис пред да го земе. Кога ја зеде провери масло и филтери ништо не сменето а заведено во сервисна, и од тогаш не ја однесе повеќе во овластен сервис и покрај гаранцијата .  Е сега има и добри овластени сервиси ма да и доста добри  мајстори работат и приватно денеска а се излезени од овластениве сервиси.
Без гаранции и чуда?

Те чеша газето :D
нова кола НЕ СМЕЕ да ти откаже први 30000км ништо  ,ако треба со гаранција да се оправаш фрли ја колата
Дедо ми во 1967-ма година од Виена има купено Опел кадет. Во првите 500км се скршил некој лагер. Го сервисирале веднаш платиле хотел и трошоци и истото возило не служеше во наредните 49 години додека татко ми беше жив. Добро што не ја фрлил стариот колата.

Отсутен mendieta1

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 191
  • BMW E30 316; BMW Е36 318 tds; BMW E46 330 Ci
Одг: Искуства со услуги и цени по официјалните сервиси
« Одговори #1764 на: 26 Февруари 2022, 23:50:19 pm »
гаранцијата е  само маркетинг а ти носија на сервис овластен  и плаќај фактури нека ти ставаат масло од буре ,филтери ш класа како оригинал, прво немаш држава а не па сервис, немаш никаква гаранција дека маслото што го купуваш е тоа што го плаќаш освен напишана фактурата   ,, знам човек во тетово што купи алфа 147 нова од салон и на 7000 км му зариба моторот ја растурија демек да видат што е и  во италија го однеле моторот и немало дефект никаков демек требало да проверува уље на крај ни гаранција ни бутур ја фрли за делови нова кола,, тешко тој што ќе стигне да се оправа со гаранции  кај нас.  Вака барем ене го солун испазари филтри масло и др делови или пак од тука наручај и плати да ти сменат барем знаеш си ставил феби ,сваг, билстеин ,,и тоа си го платил
SAVE WATER! SHOWER WITH YOUR GIRLFRIEND

Отсутен mendieta1

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 191
  • BMW E30 316; BMW Е36 318 tds; BMW E46 330 Ci
Одг: Искуства со услуги и цени по официјалните сервиси
« Одговори #1765 на: 26 Февруари 2022, 23:56:08 pm »
гаранцијата е  само маркетинг а ти носија на сервис овластен  и плаќај фактури нека ти ставаат масло од буре ,филтери ш класа како оригинал, прво немаш држава а не па сервис, немаш никаква гаранција дека маслото што го купуваш е тоа што го плаќаш освен напишана фактурата   ,, знам човек во тетово што купи алфа 147 нова од салон и на 7000 км му зариба моторот ја растурија демек да видат што е и  во италија го однеле моторот и немало дефект никаков демек требало да проверува уље на крај ни гаранција ни бутур ја фрли за делови нова кола,, тешко тој што ќе стигне да се оправа со гаранции  кај нас.  Вака барем ене го солун испазари филтри масло и др делови или пак од тука наручај и плати да ти сменат барем знаеш си ставил феби ,сваг, билстеин ,,и тоа си го платил
 
доколку имаш механичар кого го познаваш или некој кој работи во сервис а ти е близок зошто да не ја однесеш кај него,, јас барем до сега нова кола не сум имал но и ако би земал нова најпрво би ја сервисирал кај мој човек без разлика на гаранции и чуда ,инаку и чичко ми зема 2012 год Шевролет Круз од овластен салон промотивен примерок 1,5 год стар со 15 000 км и договорија да му направат сервис пред да го земе. Кога ја зеде провери масло и филтери ништо не сменето а заведено во сервисна, и од тогаш не ја однесе повеќе во овластен сервис и покрај гаранцијата .  Е сега има и добри овластени сервиси ма да и доста добри  мајстори работат и приватно денеска а се излезени од овластениве сервиси.
Без гаранции и чуда?

Те чеша газето :D
нова кола НЕ СМЕЕ да ти откаже први 30000км ништо  ,ако треба со гаранција да се оправаш фрли ја колата
Дедо ми во 1967-ма година од Виена има купено Опел кадет. Во првите 500км се скршил некој лагер. Го сервисирале веднаш платиле хотел и трошоци и истото возило не служеше во наредните 49 години додека татко ми беше жив. Добро што не ја фрлил стариот колата.
  еееее Виена , Австрија ,1967   а не сега   Скопје,   Северна Македонија, 2022 ќе  сменеше уште 155 лагера
SAVE WATER! SHOWER WITH YOUR GIRLFRIEND

Отсутен Mikius

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10138
Одг: Искуства со услуги и цени по официјалните сервиси
« Одговори #1766 на: 27 Февруари 2022, 00:32:57 am »
Останав без зборови :)

Пардон, каков морон јбт

Отсутен Nandor The Relentless

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8436
  • Малерозен дрводарец
Одг: Искуства со услуги и цени по официјалните сервиси
« Одговори #1767 на: 27 Февруари 2022, 00:33:46 am »






Во врска со Порше-Шкода, има една работа што ми остана запаметена, а тоа е сјебувањето на договор во однос на термини.
Секој пат, на закажано во 14:00, доцнат... можеби и по цел час и повеќе.
Во просек имам дремење од 2.5 до 3 часа. Секој пат.

Затоа 3 недели не можам да се убедам себеси да закажам термин.
Слабо време последниов месец, а со сè одењето до таму и назад тоа за мене значи повеќе од 4 часа.
Во нормална држава би траело час и половина максимум.

НО

Во врска со масло и делови...
Ебем ли га, еве го мојов истера 120.000км без ниту еден пријавен дефект во механика.

Точно е дека цените се различни и дека во просек редовниот сервис чини повеќе од 3000 денари разлика во тотал отколку кај батко ми во маало,
ама за кривотвор, измами и слично... Не верувам во тоа.

Никогаш не сум ги прашал дали ставиле Брилијант или свежо цедено маслиново,
имав еден инцидент со капење лани, затегаше нешто мајсторот таму и еве го - 1 година сè е во ред.
Моторот - ракета.

Баш ќе издадам нов репорт овде следниот пат кога ќе одам.
Планирам да правам целосен преглед на подвозје, да видам за тоа како ќе се однесуваат.
Многу зборува - ништо не кажува.
Ветер од северен правец.
Раскажува детално за комплетно неважни работи.
На кратко, а богами и на Македонски: Никој.

Отсутен mendieta1

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 191
  • BMW E30 316; BMW Е36 318 tds; BMW E46 330 Ci
Одг: Искуства со услуги и цени по официјалните сервиси
« Одговори #1768 на: 27 Февруари 2022, 01:43:22 am »
апсолутно секој со свое искуство и избор , од мое искуство зашто моментално имам 7 возила и сум земал делови и сум правел сервиси и во овластени  и неовластени сервисери најдобро е да имаш еден мајстор да го знаеш и да ти ја води колата и за делови сам да си наручуваш доста поевтино и поквалитетно се наоѓа,, моментално земав делови за БМВ Е30 сет корпа ламела сакс , ланец клизач, држачи за мотор, и др ситници околу 15000 се на се ме фати преку човек кој носи од германија делови ,, а по сервисиве за истиот сет Корпа ,ламела само за него ми бараа 20 000,, а не ги сметам ланчето ,и др делови што ги земав. Пред ‘7-8 год имав проблем на реното висок лер гас, на компјутер го гледаа ова смени тоа смени и ништо , на крај го однесов у село Порој ,Тетово кај мајстор за рено , човекот не е овластен сервисер ама занаетот во рено германија си го научил за 5 мин и 1000 ден го среди и плус ми го врати оригиналниот сензор што ми го сменија во овластен зашто бил подобар.   Фиат Чинквеченто не возено зеза карбурацијава се јавуем у фиат ми викаа карбуратор нов ,не се исплати да се чепка и нема заменски делови,,, се јавуем кај масторов мој  дојде го извади карбураторот после два дена дојде го намести саат работи 2 години веќе,,да го однесев у овластен ќе наплатеа 500-600 еу за карбуратор нов, плус 50 за монтажа и штелуење.    Ја сум по професија лекар и едно време имаше еналаприл таблети за притисок на пазаров како оригинал се продаваа а се правеа во јака радовиш и немаја никаков ефект, џабе земање. Исто сега место кетонал се носи доломед се прави во албанија и се наплаќа како кетонал а е доста поефтин за набавка. место лендацин антибиотик кај нас се носи неваксон од турција а се наплаќа како лендацин а далеку по квалитет е лендацинот подобар,   Така може слободно да се тешите дека овде има нешто оригинал и квалитет. Се  , масло, филтри делови што доаѓа е втора и трета категорија а се наплаќа како да е оригинал и исто со  тоа што се продава во ЕУ пазар, ама додека има овци ќе има и волна
SAVE WATER! SHOWER WITH YOUR GIRLFRIEND

Отсутен Nandor The Relentless

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8436
  • Малерозен дрводарец
Одг: Искуства со услуги и цени по официјалните сервиси
« Одговори #1769 на: 27 Февруари 2022, 02:19:42 am »
Добро. Немаш ниту еден break/нов ред на текстот, ама те прочитав во целост и те сфатив комплетно.
Валидни поенти, не сите кон темата, ама се сложуваме во добар дел.

Ме интересира, дали мислиш дека ако беше така со материјалите во Порше како што викаш, дали ќе истераше мојов автомобил 11 години и 122.000 км без проблем
или се очекува да потрфли во таков период и потрошувачка?
Многу зборува - ништо не кажува.
Ветер од северен правец.
Раскажува детално за комплетно неважни работи.
На кратко, а богами и на Македонски: Никој.