Автор Тема: проблем со каишница на радилица  (Прочитано 2945 пати)

Отсутен cupra 2

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 560
проблем со каишница на радилица
« на: 24 Октомври 2012, 22:12:35 pm »
каишницата што го врти ребрастиот на VW 2.0 16V мотор , ја извадиф за промена на ребраст и гледам има мал луфт лево десно. кајлата е на самата каишница усадена и не се менува, дали овој луфт ке прави некој проблем со палењето ке бегали од репер или не? е сега ме интересира од 1.8 8v дали е иста каишницата и ке пасували кај мене да ја заменам со таква или тенка работа???
:D :D :D

Отсутен NUME

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5726
Одг: проблем со каишница на радилица
« Одговори #1 на: 24 Октомври 2012, 23:17:00 pm »
mislam deka koga ke se zategne kaisnicata nema kaj da mrda, ali ete neka kaze nekoj so poveke iskustvo...

Отсутен marsher

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3177
    • smchiptuning
Одг: проблем со каишница на радилица
« Одговори #2 на: 24 Октомври 2012, 23:58:20 pm »
Што е оштетено, кајлата на ременицата или каналот во радилицата...?

Отсутен cupra 2

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 560
Одг: проблем со каишница на радилица
« Одговори #3 на: 25 Октомври 2012, 17:26:56 pm »
кајлата на ременицата, малку во еден кош, е сега има начин ова да се напраи многу добро ама кој ке вага радилица треба да растурам цел мотор за глупости ,а мислам ако се завари и да се иструзе да биде кнап без да има луфт тогас најверојатно по некоја логика ке сџе ослабе материјалот на кајлата и ке биде циркус кога кле преврти :(
:D :D :D

Отсутен cupra 2

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 560
Одг: проблем со каишница на радилица
« Одговори #4 на: 25 Октомври 2012, 17:29:36 pm »
mislam deka koga ke se zategne kaisnicata nema kaj da mrda, ali ete neka kaze nekoj so poveke iskustvo...
и јас мислам така нуме ама ова е мана на VW теско дека ке ја удржи шрафот ипак таму има обртаи и терет ,неми се верува дека ке и помогне шрафот ...
:D :D :D

Отсутен cupra 2

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 560
Одг: проблем со каишница на радилица
« Одговори #5 на: 25 Октомври 2012, 17:31:27 pm »
Што е оштетено, кајлата на ременицата или каналот во радилицата...?
маршер чаре ,нова или се праи некако ,мозда имас праено на некоја подобро отколку таа фабричката кајла како игла за пиперки нижење...


:D :D :D

Отсутен NUME

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5726
Одг: проблем со каишница на радилица
« Одговори #6 на: 25 Октомври 2012, 19:03:16 pm »
trkni do zelezara pozadi tinex=ot na gemidziska kaj majstor toni reci mu deka nume so borata te praka on ke ti kaze se ;)

Отсутен marsher

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3177
    • smchiptuning
Одг: проблем со каишница на радилица
« Одговори #7 на: 25 Октомври 2012, 19:28:06 pm »
Ако е кајлата на ременицата,нова ременица ќе ти го реши проблемот(или половна добра), доколку е се во ред со каналот од радилицата каде влегува кајлата...

Отсутен cupra 2

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 560
Одг: проблем со каишница на радилица
« Одговори #8 на: 25 Октомври 2012, 22:12:01 pm »
Ако е кајлата на ременицата,нова ременица ќе ти го реши проблемот(или половна добра), доколку е се во ред со каналот од радилицата каде влегува кајлата...
kаде би мозел да најдам нова ?мислам дека нема вакво ново ,а иполовна од кај знам колку е арна мозе и таа ко мојата да е
:D :D :D

Отсутен cupra 2

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 560
Одг: проблем со каишница на радилица
« Одговори #9 на: 25 Октомври 2012, 22:15:14 pm »
trkni do zelezara pozadi tinex=ot na gemidziska kaj majstor toni reci mu deka nume so borata te praka on ke ti kaze se ;)
од понеделник тоа јас несум во ск , а и како би го ресил он тоа бас ме интересира и ке појдам сигурно мозе има некоја идеа да ја појача истава , а и ако и праи некоја кајла нова поголема и ред др.како би и насол паленје и како ке функционира тоа у пм... али ке пробам и така и вака ако пусти ке крши се во глава :(
:D :D :D

Присутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43559
  • Il Moderatore
Одг: проблем со каишница на радилица
« Одговори #10 на: 25 Октомври 2012, 22:43:01 pm »
Да не ги штедиш „ш, ж, ќ, њ“ на тастатурата? :)

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен marsher

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3177
    • smchiptuning
Одг: проблем со каишница на радилица
« Одговори #11 на: 25 Октомври 2012, 23:04:31 pm »
Не ги штеди, туку чука латиница во кирилица... ;D

Отсутен NUME

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5726
Одг: проблем со каишница на радилица
« Одговори #12 на: 25 Октомври 2012, 23:22:20 pm »
ima i delovi ;) i polovni  i novi

Отсутен FiLo

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6566
Одг: проблем со каишница на радилица
« Одговори #13 на: 25 Октомври 2012, 23:35:20 pm »
Сеа го прашав таткоми за ова пошто механичар е по струка и прочита горе што си пишал и вика дека нормално е да има мала луфта, мала толеранција

Отсутен cupra 2

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 560
Одг: проблем со каишница на радилица
« Одговори #14 на: 26 Октомври 2012, 16:51:32 pm »
ок јас знам за толеранцијата туку кајлата веке се има померено еден мм на десно ,значи почнува да се кине не е само толеранцијата во прашање,веке солидно бега и се осека на оденње јас неможам во вожња да го мрдам разводникот зада ја фати таа толеранција лево десно :D
:D :D :D