Автор Тема: Nemyslíš - Zaplatíš - Чешка кампања за совесно возење  (Прочитано 11440 пати)

Отсутен ARMEX

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3616
Одг: Nemyslíš - Zaplatíš - Чешка кампања за совесно возење
« Одговори #60 на: 30 Октомври 2012, 10:07:06 am »
Поготовоо во делот кај што велиш дека форумов треба да пропагира напредни размислувања.

Ова е тоа што треба да преовладува.

Отсутен marjanot

  • Следен од Hammond на Инстаграм.
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10925
  • 430i
Одг: Nemyslíš - Zaplatíš - Чешка кампања за совесно возење
« Одговори #61 на: 30 Октомври 2012, 11:00:59 am »
Ни нас никој не ни кажал дека не треба во транспортер. И со Марко и близнациве, од болница беа во транспортер. Треанспортерот има влошка која се користи за од 0+, па после 2-3 месеци се вади.
Напротив, д-р-ката ни кажа дека е препорачливо транспортер заради анатомскиот облик и речиси истата положба на бебето како во стомак.
Да нема недоразбирање, за ова станува збор:


Отсутен Z128

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 378
  • ? ? ?
Одг: Nemyslíš - Zaplatíš - Чешка кампања за совесно возење
« Одговори #62 на: 30 Октомври 2012, 11:43:11 am »
Да, и јас за тоа зборев.

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 34046
  • Таков е животот... јебига
Одг: Nemyslíš - Zaplatíš - Чешка кампања за совесно возење
« Одговори #63 на: 30 Октомври 2012, 12:09:06 pm »
Ни нас никој не ни кажал дека не треба во транспортер. И со Марко и близнациве, од болница беа во транспортер. Треанспортерот има влошка која се користи за од 0+, па после 2-3 месеци се вади.
Напротив, д-р-ката ни кажа дека е препорачливо транспортер заради анатомскиот облик и речиси истата положба на бебето како во стомак.
Да нема недоразбирање, за ова станува збор:

(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)

Инаку во Западна Европа не можеш да си го земеш бебето од болница ако немаш транспортер.

Отсутен SaleSk

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6101
  • 69
Одг: Nemyslíš - Zaplatíš - Чешка кампања за совесно возење
« Одговори #64 на: 30 Октомври 2012, 13:43:01 pm »
И јас отидов со транспортер, па докторката ми рече бебето до 2 месеца да не го носам во транспортер...И не го ставија, него во раце си го земав детето од болница...

Инаку во западна европа зимаат минимална плата од 1200 евра, а тука е 100 евра минималец...
Престанете да се споредувате со западна европа...Споредете се со некоја на нас пандам држава...
Dusevno bolniot covek nikogas ne napagja bez pricina.Po toa se razlikuva od normalnite ludje.

Отсутен Z128

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 378
  • ? ? ?
Одг: Nemyslíš - Zaplatíš - Чешка кампања за совесно возење
« Одговори #65 на: 30 Октомври 2012, 13:58:34 pm »
Не ми треба западна европа или америка за да го ставам детето во транспортер, да врзам појас во кола, или да поминам улица на пешачки премин. Доволно е здрав разум, или по нашки комон сенс.

Отсутен SaleSk

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6101
  • 69
Одг: Nemyslíš - Zaplatíš - Чешка кампања за совесно возење
« Одговори #66 на: 30 Октомври 2012, 14:23:01 pm »
Добро е се тоа што го зборуваш...Здрав разум, паметна работа, но во нормален свет, каде што сите го имаат.
И јас сум поборник на тоа, но гледам дека се е залудно и не вродува со плод.
Во нашата држава можеш со здрав разум да заглавиш на шалтер, да заглавиш во сообраќај, да бидеш изгазен, претепан, да чекаш со денови и тн итн...
Во нормална земја, се понашаш нормално...Во нецивилизиран свет можеш да опстојуваш само ако се понашаш нецивилизирано и тоа е така...Никој не може да ме убеди во спротивно...

Земи чекај ред на шалтер...Во секој нормален свет луѓето застанувааат во ред, кај нас како стока...
Ако се понашаш нормално, знаеш кога ке дојдеш на ред? Никад а можда ни тад! Земи испонашај се као задњи сељак, покажи сила, сите да ти се заплашат, и ке видиш како се завршува работа за 5 минути...
Тоа е...
Dusevno bolniot covek nikogas ne napagja bez pricina.Po toa se razlikuva od normalnite ludje.

Отсутен Возач

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 8
Одг: Nemyslíš - Zaplatíš - Чешка кампања за совесно возење
« Одговори #67 на: 31 Октомври 2012, 05:41:37 am »
Апсолутно сум за употреба на појаси и детски седишта. Лично, со секое влегување во кола без разлика каде седам, прва работа е појасот, веќе ми стана како рефлекс. Некои велат дека ги нервира и ставаат некои блокатори, ама мене буквално појасот ме спаси на позиција совозач, во една сообраќајка-поминав без никакви повреди, а не сакам да помислам што ќе беше да не бев врзан.
Децата си имаат свои booster-и ( не се скапи , од 700-1200 денари,) и ги користат при секое влегување во кола.Дури и на долг пат нема никаков проблем. Не се противат, напротив убаво им е , големиот сам се врзува, малиот сеуште му асистирам.Битно е дека веќе од мали имаат навика да користат појаси.
Седиштата за деца според мое мислење и искуство имаат две најпозитивни работи - секако безбедноста, и нема играрии на задна клупа кои го одвлекуваат вниманието на возачот.
Затоа, не чекајте кампањи и грозни видеа (за жал реалноста е уште погрозна), мала инвестиција се, а придобивките големи.

Отсутен yarre

  • Bearing Expert
  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1287
  • www.lagermax.mk
    • LAGERMAX
Одг: Nemyslíš - Zaplatíš - Чешка кампања за совесно возење
« Одговори #68 на: 31 Октомври 2012, 06:53:19 am »
SaleSk,
Ако спиеме на увцето дека је&и га таква ни је средината, и не мрднме со прст да почнеме да се култивизираме, тогаш ни нашите деца нема да се култивизираат. Секако, добрите ( и реални ) казни го помагаат култивизирањето.
Сепак мислам дека е подобро да се почне, отколку да се остави на стихијата, макар и почекал на ред пола саат. За мене нема поубаво чувство, кога ке завршам бирократска работа а не му се јавам на пријателот-џокер.

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 34046
  • Таков е животот... јебига
Одг: Nemyslíš - Zaplatíš - Чешка кампања за совесно возење
« Одговори #69 на: 31 Октомври 2012, 08:25:49 am »
И јас отидов со транспортер, па докторката ми рече бебето до 2 месеца да не го носам во транспортер...И не го ставија, него во раце си го земав детето од болница...

Инаку во западна европа зимаат минимална плата од 1200 евра, а тука е 100 евра минималец...
Престанете да се споредувате со западна европа...Споредете се со некоја на нас пандам држава...

Прво, отиди кај докторката и расцепи и го носот што те излажала.
Второ бебето баш го заболе колку плата земаат во западна европа. И трето........

 ;)

Отсутен SaleSk

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6101
  • 69
Одг: Nemyslíš - Zaplatíš - Чешка кампања за совесно возење
« Одговори #70 на: 31 Октомври 2012, 10:00:56 am »
SaleSk,
Ако спиеме на увцето дека је&и га таква ни је средината, и не мрднме со прст да почнеме да се култивизираме, тогаш ни нашите деца нема да се култивизираат. Секако, добрите ( и реални ) казни го помагаат култивизирањето.
Сепак мислам дека е подобро да се почне, отколку да се остави на стихијата, макар и почекал на ред пола саат. За мене нема поубаво чувство, кога ке завршам бирократска работа а не му се јавам на пријателот-џокер.

Застани на ред во болница, чекај пола саат и пауза...А 5 души пред тебе влегле преку ред и си завршиле работа...Ти пак чекај...После пауза пак ке чекаш, а уште 5 ке влезат пред тебе...
Ти доаѓаш на ред и ти викаат смена....
Можеш да се култивизираш до вечер...Односно до наредниот ден се додека повторно не ти се случи истото...
Ако можеш секојдневно култно да се однесуваш во племенска заедница, ондак ке бидеш прогласен за психијатриски случај, пошто ти ке бидеш единствениоти различен од околината.
А еднаш да свикаш кај влагаш бе преку ред, ние овци ли сме што чекаме, и тн итн да не ги спомнувам КУЛТНИТЕ зборови кои треба да се применат, можда и ке дочекаш да влезеш на преглед.

И не туку ми се прајте германци коа не сте...Треба барем еднаш коа сме на собир од сите да се направи по една слика, па да се препознаете...
Знаеме сите ние како треба и што треба. Не сме од марс паднати...

Спомна казни..Точно...
Но казни за СИТЕ!!!
А не за мене и тебе казна, а за другарму насмевка и: кај си бе брат, добар ли си?
Казната да важи за сите, а не таткоми е овој, братми е оној...
Или во Скопје да важат, а во Тетово, Гостивар, Дебар, Струга итн итн да не важат...
Рибата смрди од опашката а не од главата...
Ние секоја работа однаопачки ја почнуваме па и затоа никад не сме биле, а нема ни да бидеме држава!
ФАКТ. Од увек на овие простори живеело племе, така и ке остане...
Може само фиктивно да си се лажеме и да си гаиме лажни илузии дека нешто ке се промени...
Да, западњачка маска ке ставиш, но под неа ке се крие секогаш ликот на проклето балканче, проклето македонче.
Dusevno bolniot covek nikogas ne napagja bez pricina.Po toa se razlikuva od normalnite ludje.

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54920
  • Махер
Одг: Nemyslíš - Zaplatíš - Чешка кампања за совесно возење
« Одговори #71 на: 31 Октомври 2012, 10:02:09 am »
Јас бев културен, и сеуште имам стара возачка. Кога дојдов дома реков, што сум глуп. Понашај се ко деген, сврши си работа...

Отсутен SaleSk

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6101
  • 69
Одг: Nemyslíš - Zaplatíš - Чешка кампања за совесно возење
« Одговори #72 на: 31 Октомври 2012, 10:03:40 am »
Јас бев културен, и сеуште имам стара возачка. Кога дојдов дома реков, што сум глуп. Понашај се ко деген, сврши си работа...

Не бе...Треба култно да се понашаш...
КУЛТНО, БАЛКАНСКИ, а не култно француски...Има разлика...
Dusevno bolniot covek nikogas ne napagja bez pricina.Po toa se razlikuva od normalnite ludje.

Отсутен Z128

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 378
  • ? ? ?
Одг: Nemyslíš - Zaplatíš - Чешка кампања за совесно возење
« Одговори #73 на: 31 Октомври 2012, 10:18:45 am »
Здрав разум подразбира и да сконташ кога некој те прави мајмун. Кога некој ми влага преку ред, ја не се расправам со него, туку и јас влагам и се расправам со докторот, аѓутантот или што и да е, што ја овозможува таквата ситуација. Обично има ефект.