Автор Тема: Вработување  (Прочитано 558829 пати)

Отсутен MAPJAH

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6641
  • Бенве сие бенве
Одг: Вработување
« Одговори #5130 на: 01 Октомври 2024, 10:59:55 am »
Само напред Несторче и ако треба нешто ја и батко Џими тука сме, во старата курва Европа.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Отсутен ficomk

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4176
Одг: Вработување
« Одговори #5131 на: 01 Октомври 2024, 11:01:26 am »
Океј му е математиката на @nestor04 кога се зимаат 2 плати како што пишува. Мојот коментар беше за цените на кирии во Минхен и една плата, тогаш ќе биде кнап. И стан од 32м2 е мал, но е доволно за почеток, сигурно понатаму ќе сакаат да сменат во нешто поголемо, што ќе кошта и повеќе, нормално. Уште ако успееш да се преселиш пред Божиќ па да фатите од атмосферата, да прошетате низ Баварија да посетите многу маркети и да пиете греано вино топ :)

Присутен nikola_bb

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4950
Одг: Вработување
« Одговори #5132 на: 01 Октомври 2024, 11:04:50 am »
Дојдете во ебаниов град и најдете работа. Прво нема да најдете (сѐ е партиски и политика не мешам), второ ако најдете тоа ќе биде фабрика и сменска работа. Сите 3 смени за да стигнеш до кај 600€ плата. Нареден чекор - живеј со нив и напредувај на млади години.
Џабе збориш несторче сит гладен не веруе место да помогне ако може кажува филозфији важно он лапа саат 20 евра , и се најголеми патриоти и се останато мудраци филозофи уште дете не се качило горе да види лебче како се заработува оно негативно од тие таквите треба да ги депортираат и да рмба тука 27 дена за 600 евра па ке видиш после како има да е мирно.Верувам во добрината и ке се одважи некој по светот да помогне Мече е добар човек фиљан ке ти помогне и така врз сите идат 2 кубика земља кога-тогаш ако можеш направи добро дело ако не -не сметај.Амин.

Топло му препорачувам на господинот со името на Тесла да го прочита Досотевски-Браќа Карамазови ваљда ке има друг спектар на гледишта кон животот и ке научи што е емпатија.
Abe picleme edno, jas kolku teren imam izraboteno po taa Makedonija ti nemozes ni da sonuvas. Najdi nekoj drug tashak kako tebe da mu objasnuvas kako e kade

Sent from my Pixel 7 Pro using Tapatalk


Отсутен nestor04

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5540
  • Шо да пишам тука?🤔
Одг: Вработување
« Одговори #5133 на: 01 Октомври 2024, 11:08:11 am »
Дојдете во ебаниов град и најдете работа. Прво нема да најдете (сѐ е партиски и политика не мешам), второ ако најдете тоа ќе биде фабрика и сменска работа. Сите 3 смени за да стигнеш до кај 600€ плата. Нареден чекор - живеј со нив и напредувај на млади години.
Затоа факултет ќе завршиш, па дотеран ќе одиш од 8 до 4 на работа. Сега моментално во фабриките во бунарџик даваат 40.000 почетна плата за инженер. За 2-3 години ќе стигнеш до 1000 евра
Јас се вработив со неземена диплома од средно. Со мене работат доктори, адвокати, економисти и слично. Сите работиме канцелариска работа за иста плата. Имам родител со завршен факултет кој само еднаш во животот работел на позиција со факултетот.

Отсутен Jimny

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1770
  • Skriven i ćutljiv crv rešeta moćno drvo.
Одг: Вработување
« Одговори #5134 на: 01 Октомври 2024, 11:13:42 am »
Дојдете во ебаниов град и најдете работа. Прво нема да најдете (сѐ е партиски и политика не мешам), второ ако најдете тоа ќе биде фабрика и сменска работа. Сите 3 смени за да стигнеш до кај 600€ плата. Нареден чекор - живеј со нив и напредувај на млади години.
Џабе збориш несторче сит гладен не веруе место да помогне ако може кажува филозфији важно он лапа саат 20 евра , и се најголеми патриоти и се останато мудраци филозофи уште дете не се качило горе да види лебче како се заработува оно негативно од тие таквите треба да ги депортираат и да рмба тука 27 дена за 600 евра па ке видиш после како има да е мирно.Верувам во добрината и ке се одважи некој по светот да помогне Мече е добар човек фиљан ке ти помогне и така врз сите идат 2 кубика земља кога-тогаш ако можеш направи добро дело ако не -не сметај.Амин.

Топло му препорачувам на господинот со името на Тесла да го прочита Досотевски-Браќа Карамазови ваљда ке има друг спектар на гледишта кон животот и ке научи што е емпатија.
Abe picleme edno, jas kolku teren imam izraboteno po taa Makedonija ti nemozes ni da sonuvas. Najdi nekoj drug tashak kako tebe da mu objasnuvas kako e kade

Sent from my Pixel 7 Pro using Tapatalk

Ти се познава ептен во сите сфери зрачиш од исполнетост позитива и топлина очигледно во Македонија добро си се потковал за светот да те преечека со отворени раце.Јас ваков како што сум каде и да се обратам верувам вратите ке бидат отворени нема да бидам жеден и гладен за корка леб ама таквите како тебе со сигурност верувам на бел чаршаф на масата ке бидат пречекани и со ширум врати отворени..Ништо не ти објаснувам рефлексија си ти на твоето размислување во изнесена пишена форма

Присутен nikola_bb

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4950
Одг: Вработување
« Одговори #5135 на: 01 Октомври 2024, 11:14:19 am »
Дојдете во ебаниов град и најдете работа. Прво нема да најдете (сѐ е партиски и политика не мешам), второ ако најдете тоа ќе биде фабрика и сменска работа. Сите 3 смени за да стигнеш до кај 600€ плата. Нареден чекор - живеј со нив и напредувај на млади години.
Џабе збориш несторче сит гладен не веруе место да помогне ако може кажува филозфији важно он лапа саат 20 евра , и се најголеми патриоти и се останато мудраци филозофи уште дете не се качило горе да види лебче како се заработува оно негативно од тие таквите треба да ги депортираат и да рмба тука 27 дена за 600 евра па ке видиш после како има да е мирно.Верувам во добрината и ке се одважи некој по светот да помогне Мече е добар човек фиљан ке ти помогне и така врз сите идат 2 кубика земља кога-тогаш ако можеш направи добро дело ако не -не сметај.Амин.

Топло му препорачувам на господинот со името на Тесла да го прочита Досотевски-Браќа Карамазови ваљда ке има друг спектар на гледишта кон животот и ке научи што е емпатија.
Abe picleme edno, jas kolku teren imam izraboteno po taa Makedonija ti nemozes ni da sonuvas. Najdi nekoj drug tashak kako tebe da mu objasnuvas kako e kade

Sent from my Pixel 7 Pro using Tapatalk

Ти се познава ептен во сите сфери зрачиш од исполнетост позитива и топлина очигледно во Македонија добро си се потковал за светот да те преечека со отворени раце.Јас ваков како што сум каде и да се обратам верувам вратите ке бидат отворени нема да бидам жеден и гладен за корка леб ама таквите како тебе со сигурност верувам на бел чаршаф на масата ке бидат пречекани и со ширум врати отворени..Ништо не ти објаснувам рефлексија си ти на твоето размислување во изнесена пишена форма
Me zabole za tvoeto mislenje

Sent from my Pixel 7 Pro using Tapatalk


Отсутен Jimny

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1770
  • Skriven i ćutljiv crv rešeta moćno drvo.
Одг: Вработување
« Одговори #5136 на: 01 Октомври 2024, 11:18:08 am »
Паметен човек ќе научи 10 работи, а верува во една, а будалата ќе научи една работа, а верува дека знае 10.

Отсутен Dule_

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2987
Одг: Вработување
« Одговори #5137 на: 01 Октомври 2024, 11:39:31 am »
Дојдете во ебаниов град и најдете работа. Прво нема да најдете (сѐ е партиски и политика не мешам), второ ако најдете тоа ќе биде фабрика и сменска работа. Сите 3 смени за да стигнеш до кај 600€ плата. Нареден чекор - живеј со нив и напредувај на млади години.
Затоа факултет ќе завршиш, па дотеран ќе одиш од 8 до 4 на работа. Сега моментално во фабриките во бунарџик даваат 40.000 почетна плата за инженер. За 2-3 години ќе стигнеш до 1000 евра
Јас се вработив со неземена диплома од средно. Со мене работат доктори, адвокати, економисти и слично. Сите работиме канцелариска работа за иста плата. Имам родител со завршен факултет кој само еднаш во животот работел на позиција со факултетот.
И која е поентава на муабетот? Земи заврши ти факултет па после зборувај

Отсутен MecheTo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 14200
  • Пудингот на шоферството
Одг: Вработување
« Одговори #5138 на: 01 Октомври 2024, 11:43:08 am »
Дојдете во ебаниов град и најдете работа. Прво нема да најдете (сѐ е партиски и политика не мешам), второ ако најдете тоа ќе биде фабрика и сменска работа. Сите 3 смени за да стигнеш до кај 600€ плата. Нареден чекор - живеј со нив и напредувај на млади години.
Таму кај шо си јас бев пред скоро 20г и истиот к** го јадев,па затоа и дојдов кај шо сум сега,само шо касно дојдов.
Така да знам како е не треба да ми кажуваш.
Ако сакаш да фаќаш пат накај ЕУ зависи која ти е целта,дали сакаш да живееш,дали сакаш да спечалиш пари и да се вратиш назад итн.итн.
Млад си,немаш ни фамилија ни ништо(мислам на жена ,деца) така да пофлексибилен си,но сега чекорите кои ќе ги направиш ќе ти се одразат по 5-10г,затоа треба да размислиш што сакаш па да почниш да остваруваш.
God created Turbo Lag to give VTECs a Chance! :D

Присутен BraneMKD

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 998
Одг: Вработување
« Одговори #5139 на: 01 Октомври 2024, 11:52:43 am »
Абе нестор04 кој бе ке поправа сега коли по Припел и пошироко, па тие механичари и електичари повеќе пари зимаат тука него у Германија море. Шала на страна, пробај се додека си млад, и да се заебеш нема многу да боли. :D

Отсутен Bicikle

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10364
Одг: Вработување
« Одговори #5140 на: 01 Октомври 2024, 11:59:40 am »
кај 600€ плата. Нареден чекор - живеј со нив и напредувај на млади години.

Таму кај шо си јас бев пред скоро 20г и истиот к** го јадев,па затоа и дојдов кај шо сум сега,само шо касно дојдов.
Така да знам како е не треба да ми кажуваш.
Ако сакаш да фаќаш пат накај ЕУ зависи која ти е целта,дали сакаш да живееш,дали сакаш да спечалиш пари и да се вратиш назад итн.итн.
Млад си,немаш ни фамилија ни ништо(мислам на жена ,деца) така да пофлексибилен си,но сега чекорите кои ќе ги направиш ќе ти се одразат по 5-10г,затоа треба да размислиш што сакаш па да почниш да остваруваш.
Kaj e za zhivot, kaj e za pechalba?
Grcija osim shto e naj prekrasna zemja na svetov kako e za rabota? slab standard chinam imaat, ama nz kako e za rabota
A svicarsko za rabota e ubo, ama ja su nerabotnik taka da... bashka tmurno, ladno, ne ogrevat sonceno ko ovde. Ama ko kje se vratish pak ovde so brdo pari tvoj e gradov. stavrno kje rabotish 11 meseci i 20 dena ama tie 10 dena car kje bidish ovde. zemis edno benve po kruznine, pa pijacki po kafici, ko mui kje se lepat po tebe, najubav kje bidish, em site drugari kje ti se prat za 2 pijacki. A ti vazen kje se prajsh.

Отсутен MecheTo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 14200
  • Пудингот на шоферството
Одг: Вработување
« Одговори #5141 на: 01 Октомври 2024, 13:17:40 pm »
За печалба Швајцарија е најдобра,а о за живот е добра.
За живеење,Холандија, Австрија и Германија и тоа во Германија би барал помало место,помирно.
Но сепак тоа зависи и кај ќе најдиш работа и сл.
God created Turbo Lag to give VTECs a Chance! :D

Отсутен Bicikle

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10364
Одг: Вработување
« Одговори #5142 на: 01 Октомври 2024, 14:04:55 pm »
Фала.
шо работа, ќе рмба секако, не ќе ме клат директор тамо, али нз зш за холандија,англија и скандинавија има представа дека нонстоп врнит, е тмурно, никаково. Мада го затоплењево овде стануват све по неподносливо, тамо би требало да е  сега таман.
Али па ко ќе видиш ваздухот 3-4 пм частици... кај нас испод 150 не сме..

Отсутен Tommy

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7224
Одг: Вработување
« Одговори #5143 на: 01 Октомври 2024, 14:10:24 pm »
Дојдете во ебаниов град и најдете работа. Прво нема да најдете (сѐ е партиски и политика не мешам), второ ако најдете тоа ќе биде фабрика и сменска работа. Сите 3 смени за да стигнеш до кај 600€ плата. Нареден чекор - живеј со нив и напредувај на млади години.

Барај си онлајн работа, не знам зашто си го лимитирал барањето на работа географски, на Прилеп само. Ако доволно се посветиш, за 2-3 години ке имаш Германска плата тука. Ке можеш да работиш од кај сакаш, да патуваш кај сакаш, и ке заработуваш неколку пати повеќе од сега. 

Барај работа каде што ке може да се надградуваш секој ден, не некоја репетивна работа од типот на data entry, truck dispatcher etc, за да можеш утре да си сам бараш колку да те плаќаат. 

Отсутен Bicikle

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10364
Одг: Вработување
« Одговори #5144 на: 01 Октомври 2024, 14:59:56 pm »
koa rabota na primer ? osim hirurg, sudija  ili neshto slicno...