Автор Тема: Производи (марки) кои ги употребувате во вашите возила  (Прочитано 4781 пати)

Отсутен Carpathian Lord

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 13717
Еве дечки неколку прашања што секогаш ме интересирале:

1) Дали внимавате каква марка ставате во возилата

Пример: Амортезери само Монро, кочници LPR, свеќици NGK итн...

2) Дали би дале повеќе пари да купите поскапи елементи (квалитетни) или знаете да купете нешто кинеско?

3) Дали би оделе повеќе во специјализирана продавница, пример само за јапонски делови или избирате unisex :) продавница за автоделови?

Отсутен Igor

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9498
Одг: Производи (марки) кои ги употребувате во вашите возила
« Одговори #1 на: 03 Септември 2012, 20:18:05 pm »
Задолжително внимавам на тоа и немам ставено (а нема ни да ставам) ништо кинеско и несигурно.
И затоа кога купувам нешто лутам како улав ;D додека да најдам. 

Отсутен Carpathian Lord

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 13717
Одг: Производи (марки) кои ги употребувате во вашите возила
« Одговори #2 на: 03 Септември 2012, 20:20:55 pm »
Задолжително внимавам на тоа и немам ставено (а нема ни да ставам) ништо кинеско и несигурно.
И затоа кога купувам нешто лутам како улав ;D додека да најдам. 


Нема некоја продавница во СК специјализирана за јапонски возила (освен Хонда сервис)?

Отсутен FiLo

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6566
Одг: Производи (марки) кои ги употребувате во вашите возила
« Одговори #3 на: 03 Септември 2012, 20:21:46 pm »
Јас кога би се прашувал, би ставал поквалитетни делови на опелот, ама сеа за сеа таткоми го одржава, и кога ке се подрасипе нешто не го мењава одма, или пак ке го смени кога тотално ке откаже делот. Пример филтер за уље неаме сменето повише од 2 години, пред 1 месец земав филтер јас, му го покажав, ми вика добро остај го, да зеам плата ајде ке сменам и уље, и еве уште мења филтер и уље, ама ако, се додека гласи на негово име така ке биде, ја не се замарам со опелот, ја седнувам и само пали вози, коа ке се расипе, тате се расипа и нишо повише не зборам  ;D

Отсутен MartinAlfista

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17389
  • Alfa Romeo Corruption 1.4 Turbo
Одг: Производи (марки) кои ги употребувате во вашите возила
« Одговори #4 на: 03 Септември 2012, 20:24:00 pm »
Пред форумов во 146 и во Лагуната улетуваа делови било какви. Сега пазам на земја на производство, и преферирам половен оригинален дел пред нов со сомнително потекло.

Отсутен Carpathian Lord

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 13717
Одг: Производи (марки) кои ги употребувате во вашите возила
« Одговори #5 на: 03 Септември 2012, 20:25:12 pm »
Јас кога би се прашувал, би ставал поквалитетни делови на опелот, ама сеа за сеа таткоми го одржава, и кога ке се подрасипе нешто не го мењава одма, или пак ке го смени кога тотално ке откаже делот. Пример филтер за уље неаме сменето повише од 2 години, пред 1 месец земав филтер јас, му го покажав, ми вика добро остај го, да зеам плата ајде ке сменам и уље, и еве уште мења филтер и уље, ама ако, се додека гласи на негово име така ке биде, ја не се замарам со опелот, ја седнувам и само пали вози, коа ке се расипе, тате се расипа и нишо повише не зборам  ;D

И после Југовците (кои страдат од ист синдром) брзо се расипувале.

Пред форумов во 146 и во Лагуната улетуваа делови било какви. Сега пазам на земја на производство, и преферирам половен оригинален дел пред нов со сомнително потекло.

Мене и ова ми е мистерија. Што ако си испечатам декларации дека робата Made in Italy а е уствари Made in China :D ? И ја одлепам кинеската декларација и ја заменам со италијанска. Земја на потекло: Италија

Отсутен FiLo

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6566
Одг: Производи (марки) кои ги употребувате во вашите возила
« Одговори #6 на: 03 Септември 2012, 20:30:48 pm »
Епа така е карпатиан, коа возиш југо или ваква стара кола како мојата таков однос имаш према колата, се се сведува на тоа абе ке тера, абе со жица заврзи го, зачисти го малце нишо нема да му биде. Еве потисната плоча зимоска е сменета, половна, ама уште на монтирање таткоми ја подоштетил и еве сеа додека ми е стиснат кумплугот и ставена прва брзина, вади звук од кај мењач и се тресе, значи не двои доволно потисната, а да биде потрагично, на вракање од пивофест, од велес земавме половна потисна, се гледа дека е здрава, ама ете уште стои во подрум. Го прашувам таткоми кога ке ја монтираш и почна: Аман што си запнал, арна е, неам време, ова она, а поради неговиот инат ни пролупа ланчето во прилеп, а 1 месец пред да идеме за прилеп вадеше звук чуден моторот, и таткоми по негов памет, ништо не му е, и на пивофест, оп растурај пола мотор.

Отсутен Igor

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9498
Одг: Производи (марки) кои ги употребувате во вашите возила
« Одговори #7 на: 03 Септември 2012, 20:35:01 pm »
Нема некоја продавница во СК специјализирана за јапонски возила (освен Хонда сервис)?

Има неколку продавници, незнам колку се специјализирани ама носат јапонски делови и делови за јапонски возила. Каишите ми се Gates, во хонда незнам какви ставаат ама знам дека се околу 3 пати поскапи. :)

Отсутен MartinAlfista

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17389
  • Alfa Romeo Corruption 1.4 Turbo
Одг: Производи (марки) кои ги употребувате во вашите возила
« Одговори #8 на: 03 Септември 2012, 20:36:35 pm »
Мене и ова ми е мистерија. Што ако си испечатам декларации дека робата Made in Italy а е уствари Made in China :D ? И ја одлепам кинеската декларација и ја заменам со италијанска. Земја на потекло: Италија

Под тоа сфаќам „сомнително потекло“. Попрво би чекал да побарам дел во Скопје во продавница која држи добра репутација меѓу форумџии отколку да купам тука и да ги жалам парите.

Отсутен Carpathian Lord

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 13717
Одг: Производи (марки) кои ги употребувате во вашите возила
« Одговори #9 на: 03 Септември 2012, 21:02:23 pm »


Има неколку продавници, незнам колку се специјализирани ама носат јапонски делови и делови за јапонски возила. Каишите ми се Gates, во хонда незнам какви ставаат ама знам дека се околу 3 пати поскапи. :)

Од тие продавници ги купуваш или си имаш своја некоја?

Јас на пример кога купував делови за Фиатот, по препорака на дедото :D купував од Бапчор. Знаев дека за Застава/Лада/Фиат имаа се.

Сега каде што одам, одам по препорака на механичарот (во Битола ова) кој добро ми ја одржува колата а и гледам деловите што ги купувам се оригнални за мојата и нема шкарт работи (Германија, Италија или Кореа).

Ама и таа продавница е унисекс. Не е само за корејски возила пример или азијски да речеме јапонски и корејски и само тоа да се продава. Јас таму би одел сигурно.

Или да речеме сеа за Алфата, да знам каде има продавница специјализирана за Алфа Ромео и да носат квалитетни делови би одел таму. Претежно унисекс продавниците купуваат за повеќе марки и сигурно нешто „шверцуваат“ со сомнително потекло.

Или се лажам? :)

Отсутен MartinAlfista

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17389
  • Alfa Romeo Corruption 1.4 Turbo
Одг: Производи (марки) кои ги употребувате во вашите возила
« Одговори #10 на: 03 Септември 2012, 21:12:30 pm »
За Алфата од делови за подвозје имаш Стиринг трејд кои се многу услужливи дури и по и-мејл и носат Birth делови кои мислам* дека се прва уградња.

*Симо збореше нешто околу ова, нека ме поправи.
За останатите делови можеш слободно да се обратиш кај Жарко - Сервис Макс или Тони од Сингелиќ кои секогаш имаат на лагер што и да ти притреба.

Отсутен n1kola

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6728
  • French diamond
Одг: Производи (марки) кои ги употребувате во вашите возила
« Одговори #11 на: 03 Септември 2012, 21:13:08 pm »
1) Марката не толку, ама барам да се произведени во Франција, ако веќе нема, тогаш според мене поскапото е подобро.

2) Во Битола има само една продавница, само за Француските возила, и стално од кај него пазарам. Гледам да му прам промет, пошто та една е, уште да затвори ми фали  ;D  :P

Отсутен Igor

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9498
Одг: Производи (марки) кои ги употребувате во вашите возила
« Одговори #12 на: 03 Септември 2012, 21:20:53 pm »
Па не дека нешто посебно сум купувал, од хонда имам земено термостат и 2 филтри за масло. Ама бидејќи филтрите се 850 ден/комад последниов пат земав од Солид за ~400, а од истото место земам филтри за воздух и за бензин. Инаку се додека е робата квалитетна е во ред да се стави (немора да е јапонска), пример за кочници trw, ferodo, pagid, brembo, ebc...

А за потеклото на делови и масла кај нас не би знаел ама ич. :)

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43559
  • Il Moderatore
Одг: Производи (марки) кои ги употребувате во вашите возила
« Одговори #13 на: 03 Септември 2012, 21:26:07 pm »
Само квалитетни и проверени марки. Ако некој ме заебе со фалсификат - више никад нема да му купам и на сите ќе им раструбам дека шитка фалсификати и прави далавери.

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен ace-106

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3468
Одг: Производи (марки) кои ги употребувате во вашите возила
« Одговори #14 на: 03 Септември 2012, 21:27:04 pm »
Иако возам француска кола преферирам германски делови,арно ама нема стално се на лагер па затоа Valeo и Sasic (made in France) се втора опција.

Кинески и Турски-НИКАКО!