Автор Тема: Проблеми Мазда 6 2.0 дизел  (Прочитано 7064 пати)

Отсутен drozer

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 9
Проблеми Мазда 6 2.0 дизел
« на: 13 Август 2012, 20:01:46 pm »
Pozdrav,

jas sum nov na forumov, i ja najdov temava za japonski vozila, pa zatoa tuka se obrakjam...dokolku sum greska, ve molam prepratete me na drug forum...

Imam Mazda 6, 2.0, 120 HP, 2004 diezel masina i imam nekoj problem sto mi se javuva i nikako nemozam da otkrijam so mu e. Sakav da ja nosam i na Mazda servis, megjutoa vidov deka mazda servisot i salonot go zatvorile...I sto sega? Dali nekoj od Vas znae nekoj mazda servis ili majstor koj popraval i se razbira vo mazda dizel masini?

Vi blagodaram mnogu,

Отсутен Toni101

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 87
Одг: Проблеми Мазда 6 2.0 дизел
« Одговори #1 на: 13 Август 2012, 21:28:33 pm »
Мазда сервисот е преместен на истата улица одма до Хубо маркет.

Отсутен MecheTo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 14157
  • Пудингот на шоферството
Одг: Проблеми Мазда 6 2.0 дизел
« Одговори #2 на: 14 Август 2012, 16:15:51 pm »
А шо е проблемот до колата?
God created Turbo Lag to give VTECs a Chance! :D

Отсутен drozer

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 9
Одг: Проблеми Мазда 6 2.0 дизел
« Одговори #3 на: 14 Август 2012, 23:15:43 pm »
Zdravo,

znaci so mi se desava, kolata ponekogas mi gasi, znaci ja vozam normalno, no koga ke zastanam da kazeme na semafori, ja stavam vo ler i kolava odednas gasi. Vednas potoa koga ke sakam da ja startuvam, startuva, no vednas pak gasi. Potoa ja startuvam, i momentalno kje stisnam i na gasta, kje ja izduvam malku i potoa mozam da ja vozam pak.
Znaci, problemov ne mi se javuva stalno, da kazeme eve sega 3,4 dena ja vozam, gradska, megjugradska relacija, kolata ne pokazuva problem. No, odvreme na vreme, se slucuva toa.

Menuvav filtri pred dve nedeli, filter za nafta, ulje i vozduh, megjutoa problemot prodolzi.
Ja odnesov kaj trojca majstori, ja uklucija na kompjuter (univerzalen najverojatno) i kolata ne pokaza nikakva greska.
Dali znaete kade da se obratam?

Dali nekoj od Vas imal nekoe slicno iskustvo?

Отсутен gOJDO

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7687
  • Хорска Секција
Одг: Проблеми Мазда 6 2.0 дизел
« Одговори #4 на: 14 Август 2012, 23:54:30 pm »
Здраво,

Дај малку повеќе инфо за возилото. Што возило, кој мотор, колку km, кои сервисирања и тн.

Дали некогаш си чистел лептир-клапна и MAF/MAP сензор?
Ум шо идит отпосле не јет ум!

Отсутен VTR

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 733
Одг: Проблеми Мазда 6 2.0 дизел
« Одговори #5 на: 14 Август 2012, 23:55:31 pm »
Да, гОЈДО ме претрка :D прочити во оваа тема http://forum.carclub.mk/index.php/topic,2754.0.html можеби ќе ги најдеш симптомите :)

Присутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43559
  • Il Moderatore
Одг: Проблеми Мазда 6 2.0 дизел
« Одговори #6 на: 15 Август 2012, 07:04:07 am »
Две-три пораки погоре, дрозер кажува дека е Mazda 6 2004 2.0 дизел со 120кс.

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен drozer

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 9
Одг: Проблеми Мазда 6 2.0 дизел
« Одговори #7 на: 15 Август 2012, 19:40:03 pm »
Pozdrav,

da podatoci za kolata se tie: mazda 6, 120KS, 2.0 dizel so pominati okolu 143.000 km.

Progooglav malku po net, i vidov deka kaj mazdite cest problem bil SCV- Suction Control Valve (ili po naski regulacionen ventil za usisavanje, koj go regulira pritisokot na nafta vo bosh pumpata).
Bidejki nemozev da go najdam Mazda servisot, pred nekoj den bev do eden privaten servis i oni sumljat i vo nekoj senzor na radalicata. Mi stavija nekoe aparatce za ucituvanje na defekti (mi go stavija vo utikacot kaj sto se priklucuva kompjuter) i mi rekoa da vozam nekoj den, se dodeka ne mi se pojavi problemot. I sega za cudo, kolava raboti OK, nejke da ugasne!!! Da se skines!!!
No nikako nemozev da najdam nekoe klipce so slicen problem na mojov. Sakav da go snimam mojov problem, megjutoa sega za cudo, kolava mi raboti:)

BTW, linkov sto ste mi go prepratile, kolku uspeav da procitam se odnesuva na benzinci. Ja posto ne sum mehanicar, ne razbrav tocno za sto se raboti za koi klapni, koi servo motori itn.

Ako nekoj ima klipce so problemot, neka mi go postira...

Odnapred blagodaram

Отсутен drozer

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 9
Одг: Проблеми Мазда 6 2.0 дизел
« Одговори #8 на: 17 Август 2012, 20:44:35 pm »
Pozdrav,

Pred nekoj den bev na eden servis i tamu mi stavija eden ured (tamu kaj sto se priklucuva djekot koga se spojuvas so PC). Toj ured sluzi za snimanje na site anomalii sto kje se pojavat vo tekot na voznjata.
Ja vozev kolata so toj ured priklucen, 3 dena niz grad i kolata za belja ne pojavi nikakov problem, mislam si rabotese normalno.
Megjutoa, denes bev za Kicevo i samo sto stignav tamu, problemot se pojavi pak, samo sto stignav vo Kicevo, zastanav i kolata mi ugasna.
Vecerva se navrativ vo servisot pak, go izvadija uredot, go priklucija na PC i koga PC go iscita, gi pojavi ovie poraki so greska:

1. Manifold absolute pressure sensor (MAP sensor)
2. Camshaft position (CMP) sensor

Pa cisto me interesira, dali nekoj znae, posto mene sosema mi e zagonetno i nejasno, kako ovie senzori se povrzani so mojot problem?
Kako rabotat ovie senzori? Kako se povrzani so gasnenjeto na kolata?
I ako nekoj imal prethodno problemi so ovie senzori kako go resil?

Odnapred Vi blagodaram

Отсутен ZokiPet

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 332
Одг: Проблеми Мазда 6 2.0 дизел
« Одговори #9 на: 17 Август 2012, 21:56:12 pm »
Pozdrav,

Pred nekoj den bev na eden servis i tamu mi stavija eden ured (tamu kaj sto se priklucuva djekot koga se spojuvas so PC). Toj ured sluzi za snimanje na site anomalii sto kje se pojavat vo tekot na voznjata.
Ja vozev kolata so toj ured priklucen, 3 dena niz grad i kolata za belja ne pojavi nikakov problem, mislam si rabotese normalno.
Megjutoa, denes bev za Kicevo i samo sto stignav tamu, problemot se pojavi pak, samo sto stignav vo Kicevo, zastanav i kolata mi ugasna.
Vecerva se navrativ vo servisot pak, go izvadija uredot, go priklucija na PC i koga PC go iscita, gi pojavi ovie poraki so greska:

1. Manifold absolute pressure sensor (MAP sensor)
2. Camshaft position (CMP) sensor

Pa cisto me interesira, dali nekoj znae, posto mene sosema mi e zagonetno i nejasno, kako ovie senzori se povrzani so mojot problem?
Kako rabotat ovie senzori? Kako se povrzani so gasnenjeto na kolata?
I ako nekoj imal prethodno problemi so ovie senzori kako go resil?

Odnapred Vi blagodaram

Добро би било да ги наведеш типот на колата и типот на моторот. Како и да е еве одговори на дел од твоите прашања:

1. MAP Sensor - мерејќи го апсолутниот притисок на воздухот во усисната грана му дава податоци на ECU-то и врз база на тоа и заедно со уште некои параметри како на пример температурата на влезниот воздух се одредува масниот проток на воздух. А сето пак ова е потребно за да се одреди точната колина на гориво која треба да се вбризга во цилиндарот за да се подеси стехиометриска смеша за изгорување во цилиндарот (идеален однос на воздух / бензин = 14,7/1 )

2. Camshaft senсor - тоа е сензор кој ја отчитува аголната положба на брегастата, односно брегастите оски кои ги отвораат вентилите во главата на моторот. Кај моторите со варијабилно отворање на усисните и издувни вентили (VTEC, VANOS, VVTI) потребно е ECU-то да има податок за нивната позиција за да може да го оптимизира аголот на отворање за различни режими на работа и оптоварување на моторот. Накратко, со варијација на времето на отворање на ниски вртежи се добива поголема еластичност, а на повисоки оптимално искоритување на волуменот и добивање поголема снага.

Јас лично имав проблем со Camshaft  кај мене попознат како „Nockenwellensensor“. Се манифестираше со немирна работа на моторот на ниски вртежи, никогаш гасњене и мрзливост на моторот на реакцијата на гаста. На отворн пат кога ќе се манифестираше оваа грешка моторот губеше некои 30% снага и ако проблемот се задржеше компјутерот префрлаше во некој заштитен мод за да ја стабилизира работата на моторот при што беше не приметив зголемување на потрошувачката. Компјутерот ја сигнализираше грешката со инфо на бордот, и со информација дека сета моќност на моторот не е на располагање. Проблемот решен со посета на Маккар и 4000 ден.
Со оглед дека ти гаси под „лер гас“ повеќе се сомневам на МАР сензорот, бидејќи ако не дава точен податок до компјутерот смешата можеби е пресиромашна и моторот гаси.
Но не мора да значи дека има дефект во било кој од овие сензори. На една претходна моја кола, имав исти симптоми како во твојот случај (гасење под лер).  Проблемот го решив без пари ама со многу време - не беше расипан ниеден сензор туку имаше слаб контакт на еден од џековите кој ја одредуваше позицијата на педалата за гас.

Се надевам дека барем малку ти помогнав и среќа со дијагностицирање на вистинскиот проблем.

Отсутен drozer

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 9
Одг: Проблеми Мазда 6 2.0 дизел
« Одговори #10 на: 17 Август 2012, 22:44:09 pm »
Zdr Zoki,

za motorot imam kazano se malku pogore. Kako i da e, ti blagodaram na iscrpniot odgovor.
Gledav malku i na net, i sakav pred da go smena MAP ventilot da go testiram, megjutoa nemozev da ja najdam tocnata pozicija kaj se naogja.
Ako znaes tocno kaj e ili ako imas slika uste podobro.

Pozdrav

Отсутен ZokiPet

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 332
Одг: Проблеми Мазда 6 2.0 дизел
« Одговори #11 на: 17 Август 2012, 23:39:12 pm »
Zdr Zoki,

za motorot imam kazano se malku pogore. Kako i da e, ti blagodaram na iscrpniot odgovor.
Gledav malku i na net, i sakav pred da go smena MAP ventilot da go testiram, megjutoa nemozev da ja najdam tocnata pozicija kaj se naogja.
Ako znaes tocno kaj e ili ako imas slika uste podobro.

Pozdrav

Извини, ги пропуштив постовите горе каде си специфицирал за моделот и моторот.
МАП сензорот треба да се наоѓа на цревото после филтерот за воздух на некое пластично тело во продолжение и треба да изгледа можеби некако вака:  ???


Еве и што најдов од друг сајт:
The MAF Sensor is located on the top section of the Airbox. The airbox is located directly behind the driver's side headlight. You will see a rectangular electrical connector plugged into a part that is held in by 2 screws. That is the MAF sensor. Be very careful as to not touch the wires up inside the housing, as this will damage the sensor. Use electrical contact cleaner to clean it.

Еве и линк од Мазда форум за Suction Control Valve:
http://forum.mazda6club.com/2-0-diesel/250205-suction-control-valve.html

Присутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43559
  • Il Moderatore
Одг: Проблеми Мазда 6 2.0 дизел
« Одговори #12 на: 18 Август 2012, 10:13:45 am »
MAP сензорот најчесто се наоѓа и на усисната гранка, некаде делот после throttle body-to, за разлика од MAF сензорот, кој обично се наоѓа пред лептирот за гас.
На мазда 6 дизел не би знаел каде се наоѓа конкрено...

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Ogi88

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1148
Одг: Проблеми Мазда 6 2.0 дизел
« Одговори #13 на: 18 Август 2012, 10:21:43 am »
MAP може да се наоѓа и на интеркулерот кај мотори со турбо.

Отсутен stig

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 933
Одг: Проблеми Мазда 6 2.0 дизел
« Одговори #14 на: 18 Август 2012, 10:39:28 am »
Ама сте ја погодиле темава за дефекти да дискутирате ;D што се однесува до проблемот, од неисправен мап сензор не би требало да гаси. Од сензорот на брегаста можно е да го прави тој проблем мада требало да видиш како го јавува дефектот short to plus, short to ground, intermittent? Можеш да направиш еден мал тест ако се сомневаш во него откачиго ако не пали значи кога ќе потфрли одвреме на време ти гаси моторот.