Автор Тема: Проблеми Мазда 6 2.0 дизел  (Прочитано 7066 пати)

Отсутен Ogi88

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1148
Одг: Проблеми Мазда 6 2.0 дизел
« Одговори #15 на: 18 Август 2012, 11:36:14 am »
Да се надоврзам на кратко може да имаш проблем и со сензорот на радилица, тој ако заебава знам дека нема да запали иако до сега немам слушнато да гаси во возење.
@Stig што е финтата со ова short to plus, short to ground, intermittent?

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43559
  • Il Moderatore
Одг: Проблеми Мазда 6 2.0 дизел
« Одговори #16 на: 18 Август 2012, 14:36:44 pm »
Преместено во „Техничко одржување“

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен drozer

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 9
Одг: Проблеми Мазда 6 2.0 дизел
« Одговори #17 на: 18 Август 2012, 20:54:12 pm »
Pozdrav Stig,

dobro ajde objasni mi togas zosto sluzi MAP senzorot?

Fala,

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43559
  • Il Moderatore
Одг: Проблеми Мазда 6 2.0 дизел
« Одговори #18 на: 18 Август 2012, 20:57:46 pm »
Manifold Absolute Pressure, Мери притисок во усисната гранка. Според тоа и температурата на воздухот (обично интегриран сензор заедно со MAP сензорот), се количеството на гориво потребно во моменот. Без разлика кај се наоѓа - тоа му е функцијата.

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен drozer

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 9
Одг: Проблеми Мазда 6 2.0 дизел
« Одговори #19 на: 18 Август 2012, 21:00:05 pm »
Dobro togas, spored tebe moze li MAP senzorot da mi pravi problemi so gasnenje na kolata koga e vo ler? I kazav, ne mi gasni sekogas (za podetalni informacii mozes da procitas malku pogore imam posiroko objasneto).

Fala

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43559
  • Il Moderatore
Одг: Проблеми Мазда 6 2.0 дизел
« Одговори #20 на: 18 Август 2012, 21:08:45 pm »
Не сум некој стручњак, има други постручни луѓе тука да ти одговрат, ама мислам дека и едниот и другиот може да ти праат проблеми. Ако евентуално MAP сензорот покажува погрешна вредност (доста поголем притисок) при лер,, Ecu-to ќе проба да бутне повеќе гориво, да ја збогати смешата и да угаси. Тоа би била логиката.

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен stig

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 933
Одг: Проблеми Мазда 6 2.0 дизел
« Одговори #21 на: 18 Август 2012, 21:39:56 pm »
Pozdrav Stig,

dobro ajde objasni mi togas zosto sluzi MAP senzorot?

Fala,

Мап сензорот на твојот мотор служи за да го измери притисокот што го ствара турбината, значи контролата на турбината зависи од него исто така мери температура на влезниот воздух, од него не може колата да гасне колку сака нека е неисправен.
  Маф сензорот или по наше протокомерот го дозира горивото а не мап сензорот, мапот има улога во дозирањето на гориво кај бензинци без турбина. Обрни повеќе внимание на сензорот на брегаста исклучиго и пробај да ја палиш ако не запали тој е твојот проблем. ;D

Отсутен drozer

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 9
Одг: Проблеми Мазда 6 2.0 дизел
« Одговори #22 на: 14 Септември 2012, 23:47:12 pm »
Pozdrav,

Sega imam nov problem so mi se javuva...Sega odvreme navreme mi svetnuva "Check Engine" sijalickata. Ke svetne, ke stoi zapalena izvesno vreme (den,dva), pa ke se ugasne.

Sto bi mozelo da bide ova?

Pozdrav

Отсутен djidji

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10557
Одг: Проблеми Мазда 6 2.0 дизел
« Одговори #23 на: 14 Септември 2012, 23:56:18 pm »
Катализатор, ламбда сонда, лошо гориво ... Оди издувај на малце на автопат ;)

Отсутен Cuore Sportivo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17675
  • Alfa155 & AlfaGT
Одг: Проблеми Мазда 6 2.0 дизел
« Одговори #24 на: 15 Септември 2012, 00:48:45 am »

Отсутен drozer

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 9
Одг: Проблеми Мазда 6 2.0 дизел
« Одговори #25 на: 15 Септември 2012, 10:30:31 am »
Pozdrav,

ja duvam na avtopat non stop, post skoro sekoj den sum na pat. Dizel stavam isklucivo na Makpetrol i Lukoil.
Otkako mi se pojavi "Check Engine" bev vo mazda servisot i mi rekao, kao demek ova cesto se slucuvalo so mazda avtomobilite, ne e nekoj problem, mozam da ja vozam. Demek ova bilo od vremeto, sega posto zaladuvalo malku, pa nekoi (klipcinja,dizni) ne rabotele kako treba, ali ne bilo nekoj pogolem problem, mozelo da se vozi. Jas ne se razbiram mnogu od mehanika, taka da i tocno dijagnostikata sto mi ja kaza ne ja razbrav. Mi rekoa, treba da ja ostavis nekoj den, da ja iscistime, ozvezime...

Ima ideja nekoj sto bi mozelo da bide, po strucno i porazbirlivo, da mozam da razberam?

Fala,

Отсутен Cuore Sportivo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17675
  • Alfa155 & AlfaGT
Одг: Проблеми Мазда 6 2.0 дизел
« Одговори #26 на: 15 Септември 2012, 15:05:43 pm »
Разлистај ја темава, можеби ќе најдеш некој производ кој ќе го олесни работењето на моторот.

http://forum.carclub.mk/index.php/topic,1681.0.html

Според мене проблемот е во осетливоста на моторот на нечистотии во нафтата, како што и кажува горе советот на сервисерите.