Автор Тема: Копија/дупликат од даљинско за гаража  (Прочитано 9728 пати)

Отсутен Banzai

  • Blitzqueen
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9998
Копија/дупликат од даљинско за гаража
« на: 09 Август 2012, 19:13:28 pm »
Дечки ме интересира каде можам да направам дупликат од даљинско за отварање на гаража во зграда.

Не знам што марка, модел е гаражната врата. Не пишува ништо на неа.

Даљинското е вакво исто:


Благодариме.

Едит: Бетон Штип ја правеа зградата, па ако знае некој кој им ги монтира гаражните врати ќе биде корисно.
За вкусовите не се дискутира, по нив се плука.

Отсутен yarre

  • Bearing Expert
  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1285
  • www.lagermax.mk
    • LAGERMAX
Одг: Копија/дупликат од даљинско за гаража
« Одговори #1 на: 09 Август 2012, 19:47:51 pm »
Бетон Штип веројатно бил изведувач на дел од работите на зградата, треба да се види со фирмата инвеститор, не верувам дека Бетон Штип е инвеститор.
Кај мене исто Бетон Штип ја правеше карабината, ама инвестиорот си одлучиуваше кој ке прави гаражна врата.
Кај мене, вратата е производство на www.rollplast.com и додатно даљинско е мислам околу 10-12 Евра.
Можеби даљинските се исти, треба да се провери. Изгледот не е важен.

Кодирањето се врши со помош на микротастер кој се наоѓа во кутија со електрониката од вратата. Најди ја, отвори ја ( обично е поклопец со 4 штрафа ) и пробај било кое даљинско. Кодирањето е едно кратко стискање на микротастерот во кутијата, и после едно кратко стискање на даљинското. Внимавај, долго стискање на микротастерот во кутијата, ги брише сите негови мемории.

Ако сакаш, можеме да пробаме со мое даљинско, па ако е се ок, да си идеш до таму да си купиш, пиши ми ПВТ.

Педерски е што фирмите изведувачи на гаражните врати даљинските ги наплаќаат по 30 евра.

Отсутен Banzai

  • Blitzqueen
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9998
Одг: Копија/дупликат од даљинско за гаража
« Одговори #2 на: 09 Август 2012, 20:03:18 pm »
Мислам дека тука Бетон Штип правеше се, али може да грешам. Иначе не би чепкал јас како максимално неискусен во кутијата па после да не може никој да влезе во гаража ;D

Ајде да пробаме со твоето кога ќе можеш, па да видам ако успее да си купам и јас такво. Сега ќе добиеш ПП.
За вкусовите не се дискутира, по нив се плука.

Отсутен yarre

  • Bearing Expert
  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1285
  • www.lagermax.mk
    • LAGERMAX
Одг: Копија/дупликат од даљинско за гаража
« Одговори #3 на: 10 Август 2012, 00:46:43 am »
Се договоривме, ама без да се отвори кутијата ништо од бизнисот :) Секое даљинско мора да се “пријави“ на централата, а тоа се праи само со нејзнио отварање. Тамн работа да може да дојде билокој со даљинсо и да ја отвори вратата.

Нејсе, нема ли редовен пат за добивање на даљинско ?

Отсутен Banzai

  • Blitzqueen
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9998
Одг: Копија/дупликат од даљинско за гаража
« Одговори #4 на: 10 Август 2012, 12:57:37 pm »
Има, проблем е што не го знам, а ни станарите немаат контакт :)

Мислам дека најдов кој ги носи овие NICE, ми дадоа број па ќе видам што ќе направам. Ќе те известам во секој случај.
За вкусовите не се дискутира, по нив се плука.

Отсутен SaleSk

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6101
  • 69
Одг: Копија/дупликат од даљинско за гаража
« Одговори #5 на: 10 Август 2012, 13:00:53 pm »
Moжда може да се клонира !!!
Јас имав клон апаратче за далечински, ама ми го украдоа од сервис ММЕ покварено...
Инаку го платив околу 300 евра од Грција...
Dusevno bolniot covek nikogas ne napagja bez pricina.Po toa se razlikuva od normalnite ludje.

Отсутен Banzai

  • Blitzqueen
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9998
Одг: Копија/дупликат од даљинско за гаража
« Одговори #6 на: 10 Август 2012, 13:50:29 pm »
Најдов, ќе дојде човек и би требало да ми среди. Цената 30 евра стандард лоповска :)
За вкусовите не се дискутира, по нив се плука.

Отсутен Banzai

  • Blitzqueen
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9998
Одг: Копија/дупликат од даљинско за гаража
« Одговори #7 на: 10 Август 2012, 18:54:18 pm »
Завршив работа, купив даљинско. Дојде чиката од Боником трејд, дилер е за Nice и среди за 5 минути и 30 евра :)
За вкусовите не се дискутира, по нив се плука.

Отсутен BEST

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 270
  • BMW 330D facelift
Одг: Копија/дупликат од даљинско за гаража
« Одговори #8 на: 10 Август 2012, 20:35:44 pm »
@Banzai: за 5 минути нема шанси да го кодирал он поново :)
претежно тие далински работат на фреквенција и ако му ја погодиш истата фреквенција ке добие сигнал и ке отвори гаражната врата... Имам јас далински од иБеј ако сакаш можеме да пробаме со моите...

Отсутен MartinAlfista

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17383
  • Alfa Romeo Corruption 1.4 Turbo
Одг: Копија/дупликат од даљинско за гаража
« Одговори #9 на: 10 Август 2012, 22:01:22 pm »
Може да е истиот процес кој го кажа yarre, ништо чудно. Затоа за 5 минути се завршила работата.

Отсутен Banzai

  • Blitzqueen
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9998
Одг: Копија/дупликат од даљинско за гаража
« Одговори #10 на: 10 Август 2012, 22:24:11 pm »
Дечки присутен бев :)

Ништо не отвараше, само со двете даљински стискаше и проработе. Не знам која е точно процедурата, ваљда во исто време ги држи стиснати па после уште нешто имтоа е тоа.

Иначе со оригинал даљинско си работеше, не универзално некое.
За вкусовите не се дискутира, по нив се плука.

Отсутен yarre

  • Bearing Expert
  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1285
  • www.lagermax.mk
    • LAGERMAX
Одг: Re: Копија/дупликат од даљинско за гаража
« Одговори #11 на: 11 Август 2012, 07:40:09 am »
Пи#ка им мајчина лоповска банда. Ја мислев дека и 20 евра е кражба.
Иначе даљинските не се филозофија, тој што дошол не го кодирал, туку го клонирал. Тоа се најпростиот тип.

Најди ја постапката на нет и ќе клонираме уште даљински :-) Тоа е бар лесно.

Едит, Еве

http://www.solidremote.com/boards/t/933/programming-nice-flor-s-remote-control-to-nice-control-board.aspx

Отсутен Banzai

  • Blitzqueen
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9998
Одг: Копија/дупликат од даљинско за гаража
« Одговори #12 на: 11 Август 2012, 12:06:53 pm »
Многу ми беше скептик комшијата што ми го даде оригиналното даљинско, плус и нешто мрчат останатите комшии дека и јас ќе ја користам гаражата, а не живеам во таа зграда, па по паметно беше да викам фирма, отколку јас да чепкам, иако најверојатно ќе заштедев 15-20 евра :)

Али јебига, не може секогаш да се заштеди. Битно знам колку ме украле, и свесно се сложив на тоа ;D

Фала Јаре на помошта во секој случај :)
За вкусовите не се дискутира, по нив се плука.

Отсутен TylerMkD

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 271
Копија на даљинско за гаража
« Одговори #13 на: 25 Март 2013, 19:37:45 pm »
Ми тргна мене со темиве овде, следна е за презентација на колата. :)

Гледав да не отварам нова тема, но не најдов прикладна каде да прашам за ова...па аиде, може ќе служи и на други во иднина.

Има даљинско од гаражата доле, ми требаат сега две - зашто нели втора кола. Проблемот е што компанијата што го правела тоа во зградава не постои и не може да ми направи. Има ли некој клучар, електроничар или слично што се занимава со ова и би ми завршил работа?

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43551
  • Il Moderatore
Одг: Копија на даљинско за гаража
« Одговори #14 на: 25 Март 2013, 20:57:33 pm »
Веќе имаше ваква тема / вакво прашање. Побарај поубаво низ форумов, мислам дека Банзаи имаше некое решение...

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.