Автор Тема: Top Gear  (Прочитано 312131 пати)

Отсутен AllMightyMe

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7038
Одг: Top Gear is back!
« Одговори #990 на: 06 Март 2014, 07:43:16 am »
Ја незнам само од кај испадна муабетот за Алфа ....

И ја приметив дека ја фалеа (ама и критикуваа за хаубата јбг не е Алфа ако нема нешто "интересно") но ништо помалку од Мекларенот.

Муабетот беше, минатата сезона ја завршија со "британското инжинерство" паркитано низ Лондон, а гледам и оваа сезона почнаа така, гледам Јагуар со рекламите слично тераат ....па затоа пишав овде дали само до мене е или ....

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54920
  • Махер
Одг: Top Gear is back!
« Одговори #991 на: 06 Март 2014, 08:26:33 am »
Во Британија платата е малку повисока од кај нас, и со посечната нивна се вози нова CLK Black на 60 рати.

Отсутен MartinAlfista

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17389
  • Alfa Romeo Corruption 1.4 Turbo
Одг: Top Gear is back!
« Одговори #992 на: 06 Март 2014, 09:00:52 am »
Онак, да читаш малку како нормален човек, а не да бараш игли во сено во постовите на другите, многу подобра комуникација ќе има на форумов, зошто задње време се ти смета и во секој сос глеаш да ја умацаш чорапата.

Во случајов, ти само мислиш дека знаеш што збориш. Уствари си создаваш виртуелна реалност и толку се убедуваш дека е така, што евентуално и сам ќе си поверуваш. Е тука почнуваат проблемите...

Отсутен Cuore Sportivo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17675
  • Alfa155 & AlfaGT
Одг: Top Gear is back!
« Одговори #993 на: 06 Март 2014, 09:53:42 am »
Којзнае колку платиле за ова:



Отсутен DayWalker

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3063
  • Ќебапбрингер!
Одг:
« Одговори #994 на: 06 Март 2014, 10:01:43 am »
A koj plaka da se podjebavaat so Porsche vo poslednite nekolku epizodi. Pa i ferrari gi grabnaa malce.
Hmmm kojznae koj dava pari.

Отсутен velestrumf

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20611
Одг: Top Gear is back!
« Одговори #995 на: 06 Март 2014, 10:12:13 am »
Ајт уште една тема на "ignore"...
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен onak

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 15993
  • сељаторе ин ил селандроре!!
    • КАНО еко системи
Одг: Top Gear is back!
« Одговори #996 на: 06 Март 2014, 10:19:54 am »
Којзнае колку платиле за ова:




некој платил... ама кој? бидејки добро истражувате ај погодете кој сакал доминација над алфа во тој период...
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време

Отсутен ARMEX

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3616
Одг: Top Gear is back!
« Одговори #997 на: 06 Март 2014, 10:23:09 am »
Кој сака нека чита и нека гледа Топ Геар, интересно е, без премногу тупење, не знам па што би ми пречело ако популаризира некој производител. Човек што е богат, има извозено неколку милиони коли, ако рече дека нешто е добро, кој па може да му рече дека не е во право? Искуство пер се, а не предрасуди.

Отсутен Cuore Sportivo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17675
  • Alfa155 & AlfaGT
Одг: Top Gear is back!
« Одговори #998 на: 06 Март 2014, 10:25:38 am »
Којзнае колку платиле за ова:




некој платил... ама кој? бидејки добро истражувате ај погодете кој сакал доминација над алфа во тој период...

Не си ваљда сериозен.
« Последно менување: 07 Март 2014, 20:23:34 pm Cuore Sportivo »

Отсутен onak

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 15993
  • сељаторе ин ил селандроре!!
    • КАНО еко системи
Одг: Top Gear is back!
« Одговори #999 на: 06 Март 2014, 10:33:16 am »
Кој сака нека чита и нека гледа Топ Геар, интересно е, без премногу тупење, не знам па што би ми пречело ако популаризира некој производител. Човек што е богат, има извозено неколку милиони коли, ако рече дека нешто е добро, кој па може да му рече дека не е во право? Искуство пер се, а не предрасуди.
апсолутно. да мислев дека е срање немаше ни да гледам... човекот направи имиџ и бренд од себе како експерт за возила а и од тој домен е одличен шоумен. неговиот збор се гледа, слуша и почитува. неговото мислење е релевантно за многу институции и народни маси. неговото искуство му дозволува да прави за било кого што т.е. да има слобода во изразувањето. ни од далеку не велам дека мести или измислува нешто.

поентата е дека секое возило има свои маани и свои предности во однос на другите возила од технички карактер, а од функционалност тоа е веке субјективно и за секого е поединечно, но, при имање избор и од едната и од другата страна повеке од јасно е дека може да се нагласува едната страна наспроти другата страна да се прекути или скржаво да се спомне. тоа е да го наречеме легалнао манипулирање со фактите, бидејки не е ни лажење ни измислување.

сепак, ја ценам емисијата, ми е интресна, забавна и многу често смешна, т.е ме развеселува и опушта. во ниеден момент несакав да го дискредитирам џереми, па кој фактор бре сум јас да го правам тоа? зарем моите зборови може да дискредитираат таков човек со тоа искуство? секако не, само сум голем верувач во теории на заговор и сум црвсто убеден а богами и уверен лично, дека постојат, се случуваат и тоа во секојдневието... премногу такви работи видов и доживеав.
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време

Отсутен Banzai

  • Blitzqueen
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9998
Одг: Top Gear is back!
« Одговори #1000 на: 06 Март 2014, 10:34:32 am »
Onak, мислам дека само 2013 му е доволна на Џереми да вози што сака наредните години :)

И тоа само од Топ Гиар, примања кои се јавни и познати.

http://www.theguardian.com/media/2013/jul/16/jeremy-clarkson-top-gear-bbc-worldwide

Нема џереми плата од 2000 евра па да се чудиме како вози добра кола :)

Дали Џереми е платен да плука по Порше сите овие сезони, а Хамонд да го фали истото тоа Порше, па уште и редовно да си купува нивни модели?

Еве уште нешто за платата на Џереми:
http://www.autoblog.com/2012/07/18/jeremy-clarkson-officially-bbcs-highest-paid-star/
За вкусовите не се дискутира, по нив се плука.

Отсутен marmlad

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4218
Одг: Top Gear is back!
« Одговори #1001 на: 06 Март 2014, 12:51:34 pm »
колку што знам алфа не е бритиш шит, туку е италиан шит, па ја утепаа од фалење.... и тоа две епизоди едно по друго... што мислите зашто? да не е затоа што стварно им се свиѓа? пази да не...
очигледно ги следиш top gear во последниве неколку години. АLFA I LANCIA им се во крв на сите тројца, уште од кога биле деца. Едноставно ги сакаат, како што има еден куп луѓе во светот кои се мераклии само на алфа и ланчија...
пс. Гледај го трибјутот за Ланчија и се ќе ти стане јасно.

Отсутен marmlad

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4218
Одг: Top Gear is back!
« Одговори #1002 на: 06 Март 2014, 12:59:23 pm »
не бе... џереми и компанија возат скапи возила и живеат претерано луксузен живот од платата на ббц... или од претходната реална плата и заработувачка (пред ббц)  продавајки ја емисијата по телевизии...
Ова со платава ти влегло во глава исто како се друго, и точка, неможе поинаку.... Абе човек, па еден ИГОР ЏАМБАЗОВ ПРАВЕШЕ по 20.000 ЕВРА МЕСЕЧНО само од лифчињата за бинго, што значи постои СПОГОДБЕН ДОГОВОР за се и секаде! АНГЛИЈА (GB) не е СФРЈ од пред 50 години, па освен платата да немаш друг извор на примања. МОДЕРЕН СВЕТ е тоа, а тоа што ние овде сме 100 години назад, и што све е со МИТО, тоа е друг муабет...

Отсутен krell

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1809
Одг: Top Gear is back!
« Одговори #1003 на: 06 Март 2014, 13:55:17 pm »
колку што знам алфа не е бритиш шит, туку е италиан шит, па ја утепаа од фалење.... и тоа две епизоди едно по друго... што мислите зашто? да не е затоа што стварно им се свиѓа? пази да не...


Мислам дека не се гледа поентата и концептот на Алфа Ромео кај некои членови на форумов

Алфа Ромео е Boutique Car , кола за ентузијасти, кола со душа..

Тоа не значи дека не е расиплива и слично, ама така како што е конципирана има ставено акцент на нешто друго, а не на пуста рационалност...

Јас лично веројатно не би купил Алфа, ама имам респект према тоа како е конципирана и створена.

Сличниот респект го имам према италијанските произведувачи на точаци, или HiFi и од таму и ја сфаќам душата на Алфа, пошто се базирани на сличен концепт.

Освен што сум се возел во Алфата на Симо, во друга се немам возено нити јас имам возено.

Ама целиот дух и ентузијазам кога се прави таков Boutiqe производ мене ми е симпатичен и драг. Верувам дека истата симпатија ја делат и други некои луѓе и без да бидат потплатени за да го пишат тоа (мене за овој мој пост не ме плати никој да ја симпатизирам Алфа како бренд)





Отсутен MartinAlfista

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17389
  • Alfa Romeo Corruption 1.4 Turbo
Одг: Top Gear is back!
« Одговори #1004 на: 06 Март 2014, 14:12:22 pm »
Симо ти има платено.