Автор Тема: Чистење хладњак - од надвор.  (Прочитано 11521 пати)

Отсутен Bugar

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5710
  • Почесен кинез.
Одг: Чистење хладњак - од надвор.
« Одговори #30 на: 23 Јуни 2012, 21:38:34 pm »
Kaj mene ne sum cistel hladnjak dosega. Ni na Opel ni na druga kola. No navistina vredi i ima znacenje. Sepak pozelno e da se menuva i tecnosta za ladenje (antifreeze) od vreme na vreme (za G11 e 2 godini a za G12 e 5 godini mislam po proizvoditelot). G11 e zelen a G12 e crveniot.

Ubavo cistenje moze da se napravi so parostrujna masina na visoka temperatura na vodata - cca 90 stepeni.

Отсутен MecheTo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 14157
  • Пудингот на шоферството
Одг: Чистење хладњак - од надвор.
« Одговори #31 на: 23 Јуни 2012, 21:44:22 pm »
Антифриз не сум сменил никогаш досега и не сум имал никакви проблеми.Ова важи и за камионите не само за колите,така да е*** ти препораки од производител и слично.
Кај Опел Вектра,и перење надворешно и внатрешно не врши работа...
God created Turbo Lag to give VTECs a Chance! :D

Отсутен Bugar

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5710
  • Почесен кинез.
Одг: Чистење хладњак - од надвор.
« Одговори #32 на: 23 Јуни 2012, 21:45:43 pm »
Zavisi kako peres. Sepak treba podetalno perenje.

Отсутен MecheTo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 14157
  • Пудингот на шоферството
Одг: Чистење хладњак - од надвор.
« Одговори #33 на: 23 Јуни 2012, 21:49:38 pm »
На вриење го пуштам...
God created Turbo Lag to give VTECs a Chance! :D

Отсутен SaleSk

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6101
  • 69
Одг: Чистење хладњак - од надвор.
« Одговори #34 на: 23 Јуни 2012, 21:53:22 pm »
Antifriz se menja samo ako e za menjanje...Novive antifrizi ne se ko onie od 43-ta pa da moras sekoja vtora godina da gi menjas...
Fino lepo meris so merac i gledas kolku e u minus...Ako e -30 sto ke go menjam? Pa duri i na -20 nemora da go menjas...
More, bugar eden, ne tuku vadi samo informacii za da gi trevozis clenovite...
Dusevno bolniot covek nikogas ne napagja bez pricina.Po toa se razlikuva od normalnite ludje.

Отсутен Bugar

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5710
  • Почесен кинез.
Одг: Чистење хладњак - од надвор.
« Одговори #35 на: 23 Јуни 2012, 21:59:13 pm »
Jas zboram spored ona sto go citam od proizvoditelite. Ne e glupost. Koga imav Niva pisuvase vo prospektot za servis na sekoi 2 godini antifriz se menuva (G11). Takov koristese kolata i sekako se menjase na 2 godini. Po knigata de. Ne sum ja izmislil jas taa kola.

Na VW pisuva na 5 godini zamena. Inace kontrola sekoja zima so specimetar (ne znam kako se vika toj instrument i zatoa go vikam taka de - nesto kako za merenje na rakija izgleda). A najsigurno zamrznuvac na -25 stepeni. Ako zamrzne togas menuvanje.

Отсутен SaleSk

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6101
  • 69
Одг: Чистење хладњак - од надвор.
« Одговори #36 на: 23 Јуни 2012, 22:04:25 pm »
Zamrzivac na -18 e a ne na -25...Pak dezinformacii siris...
Menuvanjeto ne zavisi od toa kako ek ti pise proizvoditelot na avtomobilot nego od toa kakov e po hemiski sostav antifrizot. Odnosno po hemiski sostav e glikol, sekako, dali e ovakov ili onakov, nego vo zavisnost od drugite dodatoci i primesi i tn...

Dusevno bolniot covek nikogas ne napagja bez pricina.Po toa se razlikuva od normalnite ludje.

Отсутен DayWalker

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3063
  • Ќебапбрингер!
Одг: Чистење хладњак - од надвор.
« Одговори #37 на: 24 Јуни 2012, 00:22:45 am »
Со Антифризот има некоја поента бугар, пошто на Сеат ибица ан редовни сервиси стално и дополнуваа ( добро јес да у Кадис па да надополнувале или пишале дека напрајле тоа, тоа др работа) а да викат да се дотура/ мења проверува, али викаат и мноооогу други работи така да... тури му пепел

Него со ладњаков чистење, убава работа е дефинитивно, е сеа тоа, за да се напраи Љом колку му треба време ова она? Фиестата има 14.000 км и само година ипол, да перам да се зезам и ја или нема гајле тоа?
едит: Пошто си ја возам по тоа улицата раскопана на Симо :P

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43558
  • Il Moderatore
Одг: Чистење хладњак - од надвор.
« Одговори #38 на: 24 Јуни 2012, 08:22:04 am »
А бе екстра фактор е тоа асфалтната прашина, ама ти ништо да не пипкаш ;D Јас со стилото немам проблем, иако има 120.000, ама веројатно од нова негата и` е далеку подобра... :)

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Bugar

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5710
  • Почесен кинез.
Одг: Чистење хладњак - од надвор.
« Одговори #39 на: 24 Јуни 2012, 08:24:29 am »
@salesk... Imam videno zamrznuvac na -25 za morska hrana spored HACCAP.... USPH

Отсутен AllMightyMe

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7038
Одг: Чистење хладњак - од надвор.
« Одговори #40 на: 24 Јуни 2012, 10:27:45 am »
Добро како тоа никој не искоментира за сликата на Маршер !!!!

цццццц

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43558
  • Il Moderatore
Одг: Чистење хладњак - од надвор.
« Одговори #41 на: 24 Јуни 2012, 10:29:13 am »
;D ;D ;D

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен SaleSk

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6101
  • 69
Одг: Чистење хладњак - од надвор.
« Одговори #42 на: 24 Јуни 2012, 15:48:46 pm »
@salesk... Imam videno zamrznuvac na -25 za morska hrana spored HACCAP.... USPH

Стварно немам појма дека некој од нас има замрзнувач дома за морска риба што му лади на -25...
Ја на клиника кај нас имам видено и на -80 што лади...И сеа у таков ли да го пробуваме антифризот, или да идеме у најблиска рибарница што работи по HACCAP???
Dusevno bolniot covek nikogas ne napagja bez pricina.Po toa se razlikuva od normalnite ludje.

Отсутен proff

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1441
  • no comment at the moment
Одг: Чистење хладњак - од надвор.
« Одговори #43 на: 13 Јули 2012, 07:01:04 am »
Добро како тоа никој не искоментира за сликата на Маршер !!!!

цццццц
Па ја промашил маршер темата - затоа нема коментар :) A сликата е одлична :)
Ладење и чистење ќе да не е исто :) :) :)
http://www.fixautopartz.com/2009/06/22/cleaning-charge-air-cooler-and-radiator-package-of-volvo-truck01
http://www.youtube.com/watch?v=66e5TurrbVI
или најдобро решение вади го ладњакот и во автоперална ќе го направат како нов
« Последно менување: 13 Јули 2012, 07:11:38 am proff »
Иста грешка неможиш да повториш два пати. Вториот пат тоа не е грешка туку твој избор!

Отсутен SaleSk

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6101
  • 69
Одг: Чистење хладњак - од надвор.
« Одговори #44 на: 13 Јули 2012, 08:14:51 am »
или најдобро решение вади го ладњакот и во автоперална ќе го направат како нов

После перењето во автоперална провери дали имаш 100 евра + за да одиш да си купиш нов...Пошто стариот ке го фрлиш во кантата за отпадоци уште во пералната...Ке ти биде мака да одиш да бараш контејнер...
Ако сакаш да се увериш во ова, слободно отиди, јас ке го платам перењето во пералната и на хладњакот и на цела твоја кола, а ти ке си го платиш новиот хладњак
:D :D :D :D :D
Dusevno bolniot covek nikogas ne napagja bez pricina.Po toa se razlikuva od normalnite ludje.