Автор Тема: Гуми - Општо  (Прочитано 1705614 пати)

Отсутен RedEco

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4631
  • Passat B8
Одг: Гуми - Општо
« Одговори #10920 на: 04 Декември 2020, 10:39:51 am »
Сепак, дечкото објаснува за дизајнот, функцијата и намената на различните видови блокови.

На некој начин дава објаснување на тоа што пред извесно време се чудев кога приметив мали разлики на моите Ханкук со исти на друга кола (летово имав постирано слики), односно најверојатно замор на машинските делови при производствен процес.

Едит
Ја најдов сликата на моите гуми, засеците кај мене се недовршени, на другата кола беа од крај до крај.

(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)
gi zemaat kako treta klasa po nikakva cena i nam ni gi butaat... sega i to treba da gledam sarata dali e vo red na gumive... pred da zememe... so koja data na proizvodsvo se gumite sto se prodavaat kaj nas? hm i to e to sto ke se gledapri kupuvanje,
Continentalki ako ne zabeguvaat so cena ako ne goodyearot ke gledam...
sfe e do sistemot, i pozicijata na popametnite vo nego.

Отсутен MarceCvarce

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8847
Одг: Гуми - Општо
« Одговори #10921 на: 04 Декември 2020, 10:44:35 am »
Treta klasa?

Отсутен RedEco

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4631
  • Passat B8
Одг: Гуми - Општо
« Одговори #10922 на: 04 Декември 2020, 11:02:57 am »
ne treta i petta ... ova so sarive da ne smee da go prodava vo EU, ko ke mu stegnat edna tuzba ima da se cesa fabrikata...
samo na nasive pazari, ne samo gumive se e taka pa duri i prehrambenata industrija, a ne masini i slicno... tije sto rabotat vo realniot sektor znaat
sfe e do sistemot, i pozicijata na popametnite vo nego.

Отсутен vlatko.klp

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6414
Одг: Гуми - Општо
« Одговори #10923 на: 04 Декември 2020, 11:21:07 am »
Па гумата не е нова, може после извозени километри засеците се намалуваат, или па можеби поновите гуми иако ист модел имаат мали разлики односно подобрувања. Муабетиве со трета класа гуми за МК пазар се за пред коперација со семки и пиво во пластично паковање.

Отсутен RedEco

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4631
  • Passat B8
Одг: Гуми - Општо
« Одговори #10924 на: 04 Декември 2020, 11:34:55 am »
lele stvarno kako ne mi tekna deka od vozenje pri napreganje zasecite ne se zgolemuvaat tuku se namaluvaat :D
sfe e do sistemot, i pozicijata na popametnite vo nego.

Отсутен MarceCvarce

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8847
Одг: Гуми - Општо
« Одговори #10925 на: 04 Декември 2020, 12:02:22 pm »
Veruvaj teshko deka delat klasi vo fabrika za proizvodstvo na gumi na balkanski i zapadnoevropski pazar

Отсутен Mikius

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10138
Одг: Гуми - Општо
« Одговори #10926 на: 04 Декември 2020, 12:32:30 pm »
Па гумата не е нова, може после извозени километри засеците се намалуваат, или па можеби поновите гуми иако ист модел имаат мали разлики односно подобрувања. Муабетиве со трета класа гуми за МК пазар се за пред коперација со семки и пиво во пластично паковање.
http://forum.carclub.mk/index.php/topic,455.msg1133860.html#msg1133860

На оваа тема постот беше некаде во Мај, чекав на паркинг и предните тркала беа свртени и ми падна во очи една линија на нагазната површина.
Случајно до мене паркирана кола (Астра Г) со истите гуми и иста димензија па ја воочив и разликата во шарата, односно и јас помислив дека моите се можеби поизлижани.
Гледам дека сум ставил нелогична дата на производство 1530 :), мислам дека беше 1513 (третата слика од стариот пост) и генерално беа поизлижани од моите.

Моите гуми се фабрички, односно не се купени во мк, првите 2 слики.

Отсутен RedEco

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4631
  • Passat B8
Одг: Гуми - Општо
« Одговори #10927 на: 04 Декември 2020, 12:57:05 pm »
Veruvaj teshko deka delat klasi vo fabrika za proizvodstvo na gumi na balkanski i zapadnoevropski pazar
vidi druze, site materijali i vo mojot sektor dobri po EU standard, i onie so po nekoja falinka za koi ti kazuva ako gi sakas tie se ekstra 20-30% diskoUnt...
dali fabrikata za gumi licnoto gi podmetnuva vo slucajov tie sto ne ispadnale bas dobro ili nekoj gi zema za reciklaza pa im gi pro-dava na nasive so 40% discoUn to nezneme...
neznam sto se cudite, zamisli koj se gi fatija deka mamat so izduvni gasovi, pa adac so mestenki a ne pa fabrikata da pusti taka nekoja guma...

Hrvatite napravija test na Nutelata kaj niv go vidovte rezultatot?? kaj nas Nutelata kakva e prasaj inspektoratot :D :D koj inspektorat kaj nas ke odbie po 2-3 iljadarcinja za da Vi kaze deka necinela Nutelata... :D :D

PS:Nebitno dali sum vo pravo ili ne, koga kupuvate depak PROVERUVAJ TE SI :)
sfe e do sistemot, i pozicijata na popametnite vo nego.

Отсутен vlatko.klp

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6414
Одг: Гуми - Општо
« Одговори #10928 на: 04 Декември 2020, 13:22:18 pm »
Па гумата не е нова, може после извозени километри засеците се намалуваат, или па можеби поновите гуми иако ист модел имаат мали разлики односно подобрувања. Муабетиве со трета класа гуми за МК пазар се за пред коперација со семки и пиво во пластично паковање.
http://forum.carclub.mk/index.php/topic,455.msg1133860.html#msg1133860

На оваа тема постот беше некаде во Мај, чекав на паркинг и предните тркала беа свртени и ми падна во очи една линија на нагазната површина.
Случајно до мене паркирана кола (Астра Г) со истите гуми и иста димензија па ја воочив и разликата во шарата, односно и јас помислив дека моите се можеби поизлижани.
Гледам дека сум ставил нелогична дата на производство 1530 :), мислам дека беше 1513 (третата слика од стариот пост) и генерално беа поизлижани од моите.

Моите гуми се фабрички, односно не се купени во мк, првите 2 слики.

Епа колата што си ја купил  била за балкански пазар :)

Veruvaj teshko deka delat klasi vo fabrika za proizvodstvo na gumi na balkanski i zapadnoevropski pazar
vidi druze, site materijali i vo mojot sektor dobri po EU standard, i onie so po nekoja falinka za koi ti kazuva ako gi sakas tie se ekstra 20-30% diskoUnt...
dali fabrikata za gumi licnoto gi podmetnuva vo slucajov tie sto ne ispadnale bas dobro ili nekoj gi zema za reciklaza pa im gi pro-dava na nasive so 40% discoUn to nezneme...
neznam sto se cudite, zamisli koj se gi fatija deka mamat so izduvni gasovi, pa adac so mestenki a ne pa fabrikata da pusti taka nekoja guma...

Hrvatite napravija test na Nutelata kaj niv go vidovte rezultatot?? kaj nas Nutelata kakva e prasaj inspektoratot :D :D koj inspektorat kaj nas ke odbie po 2-3 iljadarcinja za da Vi kaze deka necinela Nutelata... :D :D

PS:Nebitno dali sum vo pravo ili ne, koga kupuvate depak PROVERUVAJ TE SI :)
Местенките со издувни гасови (на крај испадна сите го правеле тоа) беа за цел пазар, не го делеа чекај за балкански вака ќе направиме, за во германија така ќе направиме помалце да загадува. Мешаш многу работи, нутели и пробуваш да ги упростиш работите, но реално работата е комплексна и секој пример треба да се гледа поединечно.

Отсутен Mikius

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10138
Одг: Гуми - Општо
« Одговори #10929 на: 04 Декември 2020, 13:55:26 pm »
Не ми беше поентата да тврдам дека се бутаат за на наш пазар, или дека мојата гума не задоволува минимални критериуми за квалитет, туку нешто како што кажа дечкото од видеото и често го изумуваме...
Со едноставен речник, машинските делови (какви и да се) при производство се амортизираат и се има некоја толеранција од/до пред да се заменат со нови.

Или дека смесата за гуми е толку строго контролирана и е идентична до последен атом кај секоја една гума.

ПС купуваш грав на одредена тезга, по месец дена го прашуваш продавачот дали е истиот грав како пред месец дена.
Тој одговара даа, истиот е!
Па мајку му, колкава е таа нива ;D

Отсутен vlatko.klp

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6414
Одг: Гуми - Општо
« Одговори #10930 на: 04 Декември 2020, 14:29:13 pm »
Kinergy Eco е гумава?

Отсутен RedEco

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4631
  • Passat B8
Одг: Гуми - Општо
« Одговори #10931 на: 04 Декември 2020, 14:29:34 pm »
kako i da e proverete si koga si kupuvate sto dobivate :D
jas da si gi usnimam gumive na slika i ke si proveram sto mi davaat ;)

Gudyiarot 1000 poeftin od Conti...
« Последно менување: 04 Декември 2020, 14:38:40 pm RedEco »
sfe e do sistemot, i pozicijata na popametnite vo nego.

Отсутен vlatko.klp

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6414
Одг: Гуми - Општо
« Одговори #10932 на: 04 Декември 2020, 14:34:24 pm »
Ова е многу стар модел барај Efficient Grip Performance 2

Отсутен Mikius

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10138
Одг: Гуми - Општо
« Одговори #10933 на: 04 Декември 2020, 15:10:38 pm »
Kinergy Eco е гумава?
Кинерџи еко 425

Еве и слика од нет


« Последно менување: 04 Декември 2020, 15:36:58 pm Mikius »

Отсутен RedEco

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4631
  • Passat B8
Одг: Гуми - Општо
« Одговори #10934 на: 04 Декември 2020, 22:54:46 pm »
Ова е многу стар модел барај Efficient Grip Performance 2
velit nemalo 2jkata ne e proizvedena vo mojava dimenzija... da gi onadvam
sfe e do sistemot, i pozicijata na popametnite vo nego.