Автор Тема: PlastiDip  (Прочитано 59760 пати)

Отсутен Prcot

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3460
Одг: PlastiDip
« Одговори #180 на: 30 Март 2015, 20:48:16 pm »
На другарче од Словачка А4. Целата процедрура нанесување Пластидип од страна на професионалци го чинело 800 евра

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43558
  • Il Moderatore
Одг: PlastiDip
« Одговори #181 на: 30 Март 2015, 20:51:58 pm »
За наши услови (пре)скапо, но со оглед дека словачки работен саат на аутолакер е барем 5 пати повреден од македонски - веројатно е ок цената.

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен k3b

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 115
Одг: PlastiDip
« Одговори #182 на: 16 Април 2015, 02:44:55 am »
како е ценава сега на пластидип некој информација?

Отсутен Fic_CC

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 16697
  • Keep it 100
Одг: PlastiDip
« Одговори #183 на: 18 Август 2015, 13:24:36 pm »

Отсутен Passat3B

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1726
Одг: PlastiDip
« Одговори #184 на: 25 Септември 2015, 20:49:35 pm »
со спрејче најубаво,каков ти пластидип

ќе идеш у аеродром незнам точно каде се наоѓаше продавницата ќе ти направат боја по код во спреј и готово
Ејј.. знае некој каде поточно во аеродром, оти најмногу ми одговара таму??  :)

Отсутен achtung

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6642
Одг: PlastiDip
« Одговори #185 на: 25 Септември 2015, 20:51:46 pm »
Од Ред Кафе право по еднонасочната кај палма, на сама улица АНГРО КОМЕРЦ и до него е ПРОМЕС, 150 метри пред семафорот.

Отсутен M.Meskov

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 387
Одг: PlastiDip
« Одговори #186 на: 26 Октомври 2015, 16:17:55 pm »
Што мислите , ке издржи ли ова ако се испрскаат подкрилата  со подебел слој, и ке им ли некаков звучен ефект од тоа ?
Страшно многу ме нерира звокот од камчината што ги расфрлаат зимата на автопатите и по улиците. А на астрата задните подкрила се гол лим.

Отсутен Tome-Colt

  • Близок до администрацијата
  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4619
  • Муфљуз
Одг: PlastiDip
« Одговори #187 на: 26 Октомври 2015, 17:30:33 pm »
Што ќе ти е волку скапо решение, ќе си купиш кобит и ќе си намачкаш. Ефект ќе има.
„Јас, Филип, кењам по форуми и не треба човек ништо да ми верува. Се што пишав за брзината на возење е куп гомна од коњ.“

Отсутен M.Meskov

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 387
Одг: PlastiDip
« Одговори #188 на: 26 Октомври 2015, 19:35:53 pm »
Па колку сто знам има нешто намачкано под бојата ама тоа е заштита од корозија и е цврсто зато и тропа,  Пласти дип било како гума па затоа сакам да пробам ама работата е дали ке се излупи  за месец - два,таму камчињата силно удираат.

Отсутен Drive-r

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7476
  • FB Vlecna Suzba Niko-m
Одг: PlastiDip
« Одговори #189 на: 26 Октомври 2015, 19:59:20 pm »
Што мислите , ке издржи ли ова ако се испрскаат подкрилата  со подебел слој, и ке им ли некаков звучен ефект од тоа ?
Страшно многу ме нерира звокот од камчината што ги расфрлаат зимата на автопатите и по улиците. А на астрата задните подкрила се гол лим.

Од друга кола пластики да ставиш, да залепиш под него гумиран сунѓер или синтелон.

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43558
  • Il Moderatore
Одг: PlastiDip
« Одговори #190 на: 26 Октомври 2015, 20:22:33 pm »
Па колку сто знам има нешто намачкано под бојата ама тоа е заштита од корозија и е цврсто зато и тропа,  Пласти дип било како гума па затоа сакам да пробам ама работата е дали ке се излупи  за месец - два,таму камчињата силно удираат.
Нешто вакво ти треба, не знам дали ќе се најде тука или по ибеј...
http://novline.trustpass.alibaba.com/product/116043345-102966756/OPEL_ASTRA_LOCKERS_CAR_WHEEL_ARCH_PROTECTION_.html

Инаку, можеш и некоја ваква финта да пробаш:


Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Drive-r

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7476
  • FB Vlecna Suzba Niko-m
Одг: PlastiDip
« Одговори #191 на: 26 Октомври 2015, 20:30:24 pm »
Ептен мали придобивки ќе добие.


Мора првин да направи нешто да нема дирекно удирање на лимот.

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43558
  • Il Moderatore
Одг: PlastiDip
« Одговори #192 на: 26 Октомври 2015, 20:32:29 pm »
па не би рекол дека ќе бидат мали приобивките. Пред се` нема ѕвони голиот лим. Уште подобро, ако целиот гепек го обложи со звучно-изолационен материјал.

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен MartinAlfista

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17389
  • Alfa Romeo Corruption 1.4 Turbo
Одг: PlastiDip
« Одговори #193 на: 27 Октомври 2015, 00:43:19 am »
Јас пристапив на ваков чекор затоа што и мене ми одеа на нерви камчињата што тропкаа. Набутав еден куп изолација над задниот полумесец и сега веќе го немам тој проблем (или во екстремни случаи е многу, многу пригушен).

Дупла доза од 9мм изолацијата од КлимаКомерц ќе ти заврши одлична работа, а нема да ти треба повеќе од 1.5 м2

Отсутен M.Meskov

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 387
Одг: PlastiDip
« Одговори #194 на: 27 Октомври 2015, 05:06:05 am »
Дупла доза од 9мм се 18мм. Како легна после теписонот , штрчи ли?
 ке пробам или со изолација или со некој гумиран синтелон  5-6мм ако успеам да најдам па да го обликувам во форма на подкрилото,  инаку повеке ми  значи да ставам нешто од надворешна страна за да добијам и зашита на лимот.