Автор Тема: Потрошувачка на масло кај моторите  (Прочитано 70405 пати)

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43559
  • Il Moderatore
Одг: Потрошувачка на масло кај моторите
« Одговори #315 на: 04 Јуни 2013, 16:48:46 pm »
TS моторите се развиени во 1986, како осумвентилци без варијатор на брегастата (кој воедно служи за оптимизација на обртниот момент, не на максималната снага), и од 2л ваделе исто како твојот посочен 16 вентилец од Опел.

Не се разбирам многу од моторите вградувани во Опел, изгледа е некој легендарен, али може да не` потсетиш како е со другите опелови мотори кои се познати по „цугнување“ од мрсното? На пример:

Цитат

Your opel zafira 1.6 petrol is burning oil?

Answer:

not an uncommon problem on these vehicles, the answer you need to find is how much oil is your engine burning.
opel/vauxhall do actually state in handbooks that 1 litre of oil burned per 1000 miles is acceptable usuage

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен LosiPatista

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 12136
  • Duh sa TDI-jom
Одг: Потрошувачка на масло кај моторите
« Одговори #316 на: 04 Јуни 2013, 16:53:17 pm »
Opelskite motori koga se 100% ispravni ne trosat maslo. A i so trosenje minuvaat po pola milion kilometri.

Sporedbata so Opel e slucajna. Ne ja svati poenatata, deka Alfa BENZINEC ima mnogu poveke problemi od konkurentnite BENZINCI.

JTD dizelite se edni od najdobrite vo biznisov, pa za vistinski ljubitel na Alfa (i na dizel),toa bi bil logicniot izbor.

Torsion Beam - The Only Axle You Will Ever Need

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43559
  • Il Moderatore
Одг: Потрошувачка на масло кај моторите
« Одговори #317 на: 04 Јуни 2013, 17:10:02 pm »
Најди ми една автомобилска редакција која го карактеризира TS моторот овака ти како што го карактеризираш? Twin Spark моторот е одличен, и доволно траен за да го задоволи векот на возилото. Секако, ако се грижиш правилно за него, а не бара многу. Само доволно уље и сервисер со соодветен алат. Импровизации при користење и сервисирање не се добри за ниту еден мотор. 

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен LosiPatista

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 12136
  • Duh sa TDI-jom
Одг: Потрошувачка на масло кај моторите
« Одговори #318 на: 04 Јуни 2013, 17:14:07 pm »
haha, najdi mi edna avtomobilska redakcija sto go okarakterizira Lada motorot negativno, ke recat deka e zastaren ama izdrzliv. A poneizdrzliv motor od Lada, samo Oltena.

Torsion Beam - The Only Axle You Will Ever Need

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43559
  • Il Moderatore
Одг: Потрошувачка на масло кај моторите
« Одговори #319 на: 04 Јуни 2013, 17:18:49 pm »
Јас ќе ти најдам повеќе редакции кои го фалат 2.0 тс моторот. Немам намера за лада да дискутирам.

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен LosiPatista

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 12136
  • Duh sa TDI-jom
Одг: Потрошувачка на масло кај моторите
« Одговори #320 на: 04 Јуни 2013, 17:29:24 pm »
Najdi redakcija sto zboruva loso za Lada....najlosiot brend na denesnicata.

Ne mora da mi dades citati od redakcii sto falat TS ili VW. Znam sam da si ocenam sto e dobro.

Torsion Beam - The Only Axle You Will Ever Need

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54919
  • Махер
Одг: Потрошувачка на масло кај моторите
« Одговори #321 на: 04 Јуни 2013, 17:31:20 pm »
@NUME, Е па тоа де, премногу е клучниот збор. Што е премногу? За мене е премногу штом го надмине моментот кога фабриката вика дека е премногу! Се` друго е нормално.

@Deni, за количество на масло во моторот. Најчесто турбо(дизел) моторите имаат покажувач на нивото на масло во моторот.
На пример кое поново возило има?

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43559
  • Il Moderatore
Одг: Потрошувачка на масло кај моторите
« Одговори #322 на: 04 Јуни 2013, 17:36:47 pm »
Еве, јас сум видел на 206HDi, Мегане 1.5 dci, Laguna 2.2dci, Alfa 147 1.9 jtd 16v, Stilo 1.9 jtd, (и 2.4 Abarth), BMW 120d итн.. има доста возила...

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54919
  • Махер
Одг: Потрошувачка на масло кај моторите
« Одговори #323 на: 04 Јуни 2013, 17:38:37 pm »
Oф леле, јас мислев стрелка ќе кажеш имало, тоа закопаница некоја. :)

Отсутен LosiPatista

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 12136
  • Duh sa TDI-jom
Одг: Потрошувачка на масло кај моторите
« Одговори #324 на: 04 Јуни 2013, 17:48:45 pm »
Pa dizel e toa. Gospodska kola. A ti idi proveruvaj na sipka na kosilicata ;D

Torsion Beam - The Only Axle You Will Ever Need

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54919
  • Махер
Одг: Потрошувачка на масло кај моторите
« Одговори #325 на: 04 Јуни 2013, 17:53:48 pm »
Не ни знам кај е шипката, може е запечена до сега... :)

Отсутен n1kola

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6728
  • French diamond
Одг: Потрошувачка на масло кај моторите
« Одговори #326 на: 04 Јуни 2013, 17:54:35 pm »
Кај мене на косилицата пред да ги напиши километрите при даден контакт, прво пиши oil и покажувач со три цртички, па по 3-4 секунди се појавуваат километрите. 6 години немам видено да е под 3 цртички.

Отсутен Sportex

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7879
  • Иштван Беќар Пецарош
    • camouflage.mk
Одг: Потрошувачка на масло кај моторите
« Одговори #327 на: 04 Јуни 2013, 22:41:49 pm »
Osven sona kantickata crvena so se pojavuva koga ke dades kontakt i se gasi koga ke zapali motorot, nema drug pokazuvac koj konstatno se gleda na sal tablata. Bas proveriv vo knigata i pisuva deka ima signalizacija na bord za neadekvatno nivo na maslo vo motorot...."Check Oil Level"  koe se pojavuva vo takvi slucai !

Отсутен Sportex

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7879
  • Иштван Беќар Пецарош
    • camouflage.mk
Одг: Потрошувачка на масло кај моторите
« Одговори #328 на: 04 Јуни 2013, 23:09:15 pm »
Јас не сум проверил масло од кога ја купив колава? Требало ли да се проверува тоа? ;D

А си го проверил упатстовото?

Ниеден производител нема да ти каже - „ОК, ти останало моторчето без уље и ќе го смениме сега под гаранција“ Секое упатство на колата ти вели ПРОВЕРИ - уље, сијалички, притисок во гуми, течност заладње, бензин пред да одишна пат, тоалетна хартија имали пред да седнеш во кенеф...“

Nema potreba, na servis provervaat ! Jas kolata ja pravam servis na 10 iljadi iako e fabricki predvideno na 15 ! Ednas izvadiv sipka za da vidam kakva boja e masloto pred servis za da sporedam kakva ke bide potoa i si bese do gornata crta koja e maksimalno kolicestvo na maslo vo motorot.

Имало, немало упатството вели ПРОВЕРИ! Ти бирај си. Јас на турбо дизел повеќе би проверувал отколку на атмо бнензин.

Koga ke si kupis KOLA i ti nema da proveruvas ! Dotogas, proveruvaj si na kosilicata, mada jas ni na zena mi kosilicata nikogas ne proveruvam maslo, redovno gi odrzavam, gi mazam i gi pazam, vlakno ne im fali pa taka da ne ni ocekuvam da ima problem so trosenje na maslo !

Отсутен FiLo

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6566
Одг: Потрошувачка на масло кај моторите
« Одговори #329 на: 04 Јуни 2013, 23:34:17 pm »
А што демек ако проверувам ниво на масло, сум се заебал со изборот оти сум зел кола што троши масло ? Од кај знаеш, може од негде да ти пушта и да ти губи масло, немора да значи дека ти го троши ако фали, односно немора да значи дека ако проверуваш ниво на масло колата ти е дефектна.
Бога да чува што се читаме по форумов.