Автор Тема: Потрошувачка на масло кај моторите  (Прочитано 70386 пати)

Отсутен Sportex

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7879
  • Иштван Беќар Пецарош
    • camouflage.mk
Одг: Потрошувачка на масло кај моторите
« Одговори #345 на: 15 Јуни 2013, 13:11:53 pm »
Е како никој не спомна, врати се една страна назад и прочитај што си пишал кон брамовск, кога ке си купиш кола нема да проверуваш.Значи он не вози кола, вози ванземско дефектно возило, односно сите ние кои отвораме да проверуваме масло или било што не возиме коли, туку дефектни канти, а ти си тој кој имаш пари и знаеш што е кола, ние овдека врска немаме од купување на коли.
Незнам, јас тој твој цитат така го разбирам, ако не е така, објасни го уште еднаш.

Koj kako razbral !

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43559
  • Il Moderatore
Одг: Потрошувачка на масло кај моторите
« Одговори #346 на: 07 Јули 2013, 10:00:10 am »
Интересно:

http://www.pistonheads.com/gassing/topic.asp?t=1202930

Цитат
I've been looking at laboratory oil consumption testing data which indicate a good average for a 2 litre engine in perfect condition is 50-100 micro grams of oil consumed per engine cycle (2 revolutions for a 4 stroke) at low load / low rpm cruise type usage which equates to exactly what I've measured on mine i.e 1 litre per 10,000 miles or so.

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 34046
  • Таков е животот... јебига
Одг: Re: Потрошувачка на масло кај моторите
« Одговори #347 на: 07 Јули 2013, 11:10:20 am »
Е така е Симо,  1л на 16к килограм метри,  тоа е нормално. А не цело лотро на 1к километра,  што е целосна бесмислица.

Отсутен Filip_90

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1839
  • VW Golf 5 1.9 TDI
Одг: Потрошувачка на масло кај моторите
« Одговори #348 на: 07 Јули 2013, 11:40:09 am »
Е така е Симо,  1л на 16к килограм метри,  тоа е нормално. А не цело лотро на 1к километра,  што е целосна бесмислица.
Што кај мене во тоа книгите вика дека е дозволено... па среќа 200-300 грама на 10 000км троши

Отсутен marsher

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3177
    • smchiptuning
Одг: Потрошувачка на масло кај моторите
« Одговори #349 на: 07 Јули 2013, 12:12:32 pm »
Тоа што вика во книгите е самозаштита на производителите...200-300 гр на 1000км е нормална работа...до 500гр на пристојна км и се јаде некако...се што е над, треба превземање соодветни оперативни дејствија   ;D

Отсутен bramovsk

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3845
Одг: Потрошувачка на масло кај моторите
« Одговори #350 на: 07 Јули 2013, 12:28:12 pm »
+1

Но мислам дека сопствениците на возила треба да се информираат за тоа пред да го купат возилото. Сите што возат одреден тип мотори акако TS kaj Алфа не може да прават споредби со мотори како 1.8 во ZX. Не се иста конструкација,  не се возат исто од сопственците и немаат ист потенцијал за пиење масло.

Барај стандардна девијација во своето „стадо“. Ако отстапувањата се приметни - Оперативни дејствија! :)

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43559
  • Il Moderatore
Одг: Потрошувачка на масло кај моторите
« Одговори #351 на: 05 Октомври 2013, 17:25:01 pm »
Еве нови наоди околу потрошувачката на масло кај twin spark моторите од Alfa:

www.alfaowner.com/Forum/engines-ts-jts-jtd-and-v6/354666-2-litre-ts-cf3-motor-overhaul.html

Резултатите со само мала модификација на клипот се фантастични!

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Bugar

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5710
  • Почесен кинез.
Одг: Потрошувачка на масло кај моторите
« Одговори #352 на: 05 Октомври 2013, 17:27:27 pm »
Poarno da trosi ulje otkolku da ne trosi. Barem motorot se podmackuva podobro. Stavaj mu sto poretko ulje i ne zali pari nek go trosi.

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43559
  • Il Moderatore
Одг: Потрошувачка на масло кај моторите
« Одговори #353 на: 05 Октомври 2013, 17:31:29 pm »
Прво прочитај ја дискусијата што ја пратив во линкот, па потоа траскај зелени. Барем ќе знам дека си прочитал, а не само си откинал зелена.

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54919
  • Махер
Одг: Потрошувачка на масло кај моторите
« Одговори #354 на: 05 Октомври 2013, 17:44:13 pm »
Уље се заглавува меѓу кариките и нема каде да оди? И со дупчињата се носи во долниот дел. Ама нема така па повеќе да се контаминира уљето? Ќе треба почесто да го менуваш... Ми личи како резултатот да ќе биде ист само мака за џабе. Или грешам?

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43559
  • Il Moderatore
Одг: Потрошувачка на масло кај моторите
« Одговори #355 на: 05 Октомври 2013, 17:53:06 pm »
Тоа е дискутабилно, Можеби ќе треба да се менува на 15.000 наместо на 20.000, ама па немаш ризик дека можеш машината да ја остаиш без уље, што е многу погубно за летечите лагери на овој мотор, а со тоа и за самиот мотор.

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен godofspeed

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2831
Одг: Потрошувачка на масло кај моторите
« Одговори #356 на: 05 Октомври 2013, 17:55:53 pm »
На 10 000 км ми троши 300-320 грама улје
Колата има поминато 198 500 километри и никогаш не е отворена машината
колата фабрчки користи 5-30 улје и само такво и ставам
Мислам дека не е лошо сега за сега...

Отсутен nsx-r

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9213
Одг: Потрошувачка на масло кај моторите
« Одговори #357 на: 05 Октомври 2013, 20:08:40 pm »
чим од 5-30 троши само 300 грама,немаш гајле

Отсутен godofspeed

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2831
Одг: Потрошувачка на масло кај моторите
« Одговори #358 на: 06 Октомври 2013, 00:02:13 am »
чим од 5-30 троши само 300 грама,немаш гајле
И мене не ми се веруваше кога дојде на ред менување на улје
јас обично кога ставам го мерам колку сум ставил и кога го испуштам пак го мерам
320 грама потрошени на 10 000 км
ме зачуди

Отсутен Ogi88

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1148
Одг: Потрошувачка на масло кај моторите
« Одговори #359 на: 06 Октомври 2013, 10:39:10 am »
Еве нови наоди околу потрошувачката на масло кај twin spark моторите од Alfa:

www.alfaowner.com/Forum/engines-ts-jts-jtd-and-v6/354666-2-litre-ts-cf3-motor-overhaul.html

Резултатите со само мала модификација на клипот се фантастични!

Многу добро линкче.
Ако вистина толку се полни уљните карики, уљето нема кај да оди и тоа ќе оди горе во комората за согорување.
Прочитајте го и линкот од холандскиот форум, доста интересно ми беше што ги прошири дупките за одвод на уље на клиповите, само што нигде после тоа не успеав да прочитам колку има поминато до сега и дали има подобрувања. Само на почетокот кажува дека моторот поубаво работи и дека на ниски вртежи моторот има повеќе торк (ама тоа може и да е од новите карики па да има малце зголемено компресија).