Автор Тема: Потрошувачка на масло кај моторите  (Прочитано 70418 пати)

Присутен MecheTo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 14157
  • Пудингот на шоферството
Одг: Потрошувачка на масло кај моторите
« Одговори #285 на: 03 Јуни 2013, 20:43:33 pm »
Шлепер со еуро 6 норми на издувни гасови загадува многу помалку одколку многу бензиски коли. ;D
God created Turbo Lag to give VTECs a Chance! :D

Отсутен NUME

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5726
Одг: Потрошувачка на масло кај моторите
« Одговори #286 на: 03 Јуни 2013, 20:53:41 pm »
 :o :o :o ALOOO daj be procitajte posle pisuvanje sto ste napisale i zamislete se... ::)

Ако производителот ми каже дека може да потроши толку и дека тоа е нормално, и јас го прифатам кога ја купувам колата .. that's it :o :o. Нема да дискутирам колку е многу а колку е малку. 

 "sve dok je ovaca nece falit vune"

ako mi kaze taka ke mu se iznasmeam vo faca i ke mu kazam da si zeme on kola na ulje i da ide drug lud da pravi...

значи литро е алармантно ама ти вика дека под гарнација до литро уље не е потребно отварање на моторот исправен е :)

da e nova (i toa nekoe jugo ili kola pravena do 1990 da receme..)pa da ima maslo sto pri razrabotuvanje sto ke go potrosi dodeka legnat delovi i posle ke e ok i nema da trosi, da receme, ali ako trosi vo garanten rok, pa posle toj rok sto ke prai?
ke prestane da tece, ili podobro ke se zgolemi potrosuvackata i ke ti rikne motorot.?
a be daj malce so isav sto pisuvate i so sto se slagate, jas licno NIKOGAS ne bi zel vozilo koe sto trosi maslo pri bilo kakov rezim na rabota...
ccccccc ne mi se veruva sto citam....pa uste ima i sto se slagaat i sto ubeduvaat deka e normalno trosenje na masloto....aman... ;D ;D ;D ;D

Отсутен bramovsk

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3845
Одг: Потрошувачка на масло кај моторите
« Одговори #287 на: 03 Јуни 2013, 21:20:20 pm »

ccccccc ne mi se veruva sto citam....pa uste ima i sto se slagaat i sto ubeduvaat deka e normalno trosenje na masloto....aman... ;D ;D ;D ;D


И мене не ми се верува!!!!

Цитат
Аfter a bit of research and also consulting the F355 handbook I can give you some factual stats. A 355 does use some oil, it should consume betweem .22 to .44 of a litre of oil every 500 - 600 KM.

Да имам пари за qrташак ич нема да му простам на Ферариво. А ти не верувај.

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43559
  • Il Moderatore
Одг: Потрошувачка на масло кај моторите
« Одговори #288 на: 03 Јуни 2013, 21:51:58 pm »
Како што напоменав порано, многу (hi perf) мотори користат технологија на ладење на клиповите со помош на прскање на уље на нивниот долен дел. Тоа е една причина за зголемена потрошувачка:

Еве го конечниот одговор за Алфа, (за да преминеме на другите):

 Re: TS Oil Consumption - definitive answer?
Twin sparks use a lot of oil as there is an oil spray bar that sprays oil under the piston crowns to cool them.Which causes the oil to evaporate and go through the breather system without getting smoke out of the exhaust.

I went on Alfa's modern petrol engine construction course which is a 3 day long course held at the Alfa Romeo college in Warrington. This was the reason they told us they use a lot of oil.

They also say using 1 litre of oil in 800 miles is exceptable.



Ако ја теретиш машината, повеќе масло ќе испари и поголема ќе биде потрошувачката.

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен LosiPatista

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 12136
  • Duh sa TDI-jom
Одг: Потрошувачка на масло кај моторите
« Одговори #289 на: 03 Јуни 2013, 21:59:00 pm »
stvarno loso dizajnirana masina. kako mozea istite tie luge da napravat JTD?

Torsion Beam - The Only Axle You Will Ever Need

Отсутен NUME

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5726
Одг: Потрошувачка на масло кај моторите
« Одговори #290 на: 03 Јуни 2013, 23:22:24 pm »
ALOOO a be alfa kola li e po nea da vlecete standardi za kako treba masina da raboti  ;D ;D ;D ;D,
DA inovativni se, DA prekrasen dizajn, DA pioneri vo nekoi polinja  ali brate samo slep i inaet nema da vidi deka kola koja ima najgolem broj defekti, golema potrosuvacka(osven dizel ;)), najmalku mozes da ocekuvas od nea kvalitet i izdrzlivost, najskap servis i delovi, aman uste li ke se palite kao deka e za sportski duh napravena, za decki so sportsko srce i dusa koi ne im e bitno kolku trosi, potpaganjeto na vakvi marketinski trikovi e samo dokaz za zrelosta koja bi ja imal nekoj koj veruva vo vakvi muabeti, aman 3 dena i 3 noki citav za alfa da kupam, eden ubav zbor osven dizajn, estetika i zvuk ne procitav po 300-ta forumi, drugo e da nemas kes pa da skrpis nesto i da vozis, ali da imas uslovi i pak da zimas vozilo koe ke ti go prodere dzebot, novo ke ti trosi ulje zasto taka bilo dizajnirano i glej spored proizvoditel e normalno da trsi maslo ...fala ke si investiram vo odmor i idnina, ne na italijanite dzebceto da im go polnam... na krajot na kraistata vas kes, samo ne ubeduvajte luge deka gresat ako ne zemaat alfa ili deka samo muabeti se vadat za ovoj brend koj nema dolgo da istrpi na pazarot na trudot na koj site baraat sto pomalku defekti ;)

Отсутен bramovsk

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3845
Одг: Потрошувачка на масло кај моторите
« Одговори #291 на: 03 Јуни 2013, 23:48:38 pm »
Бре, едвај го прочитав постот..Ама пак не разбрав? Ако производителот направи да троши уље, ми каже дека ќе троши и јас во своето лудило решам да си ја сјебам иднината, семејството и угледот..што е крив производителот? Тие секако не го направиле тоа за да ми одат на живци. Го направиле затоа што решавале проблем.

Зарем мора се што ќе купиме да биде идеално рацинално? Јас дома 80% од работите треба да ги фрлам/заменам со прости нерасипливи комбинации.

И башка Алфа е бренд кој поставува дефиниции како машина треба да работи (не се единствени да не разбере некој грешно но не секој е) ... не како машина треба да штеди.  


Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43559
  • Il Moderatore
Одг: Потрошувачка на масло кај моторите
« Одговори #292 на: 04 Јуни 2013, 09:00:23 am »
@LP, да читаше малку по нетов, ќе видеше дека многу возила (брендови) се „познати“ по потрошувачка на масло, и исто така многу брендови го имаат имплементирано истото решение во бензински мотори.
Поготово прочитај малку за BMW, и нивните бензински мотори.

@Nume, ете јас решив да си скратам едно попладне од одмор во грција за да си купам доволно уље за цела година да досипувам, што да се праи.. беда и маркетинг... Не приметувате дека малку премногу се занимавате со „лошите“ алфи, наместо со конструктивни и асални муабети?

Некои луѓе едноставно сакаат „канти“ како алфа да возат, и тоа е тоа. Секогаш има некој кој сака да вози нешто поразлично од вас.
Ама да ми кажуваш дека мојот избор е погрешен и да ми викаш дека не сум зрел, не е баш во ред. Никој тука никогаш не убедувал некого дека погрешил што НЕ купил алфа. Напротив, најчесто се јавуваат го*нојадци откако некој ќе купи возило од тој бренд, да му укажат каква глупост направил во животот и дека понатаму подобро е да се убие, отоколку да живее со изборот. Типично македонски став „јас сум најпаметен, другите што избрале нешто друго се глупи и незрели“ :(

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен NUME

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5726
Одг: Потрошувачка на масло кај моторите
« Одговори #293 на: 04 Јуни 2013, 09:05:59 am »
... na krajot na kraistata vas kes,

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43559
  • Il Moderatore
Одг: Потрошувачка на масло кај моторите
« Одговори #294 на: 04 Јуни 2013, 11:33:06 am »
Демек тоа е оправдание за останатото напишано? Што праиме со ова?

ali brate samo slep i inaet nema da vidi deka kola koja ima najgolem broj defekti, golema potrosuvacka(osven dizel ;)), najmalku mozes da ocekuvas od nea kvalitet i izdrzlivost, najskap servis i delovi, aman uste li ke se palite kao deka e za sportski duh napravena, za decki so sportsko srce i dusa koi ne im e bitno kolku trosi, potpaganjeto na vakvi marketinski trikovi e samo dokaz za zrelosta koja bi ja imal nekoj koj veruva vo vakvi muabeti, aman 3 dena i 3 noki citav za alfa da kupam, eden ubav zbor osven dizajn, estetika i zvuk ne procitav po 300-ta forumi, drugo e da nemas kes pa da skrpis nesto i da vozis, ali da imas uslovi i pak da zimas vozilo koe ke ti go prodere dzebot, novo ke ti trosi ulje zasto taka bilo dizajnirano i glej spored proizvoditel e normalno da trsi maslo ...fala ke si investiram vo odmor i idnina, ne na italijanite dzebceto da im go polnam... na krajot na kraistata vas kes, samo ne ubeduvajte luge deka gresat ako ne zemaat alfa ili deka samo muabeti se vadat za ovoj brend koj nema dolgo da istrpi na pazarot na trudot na koj site baraat sto pomalku defekti ;)


Си поседувал некое возило од овој бренд? Читање на форуми 3 дена и 3 ноќи може само несоница да ти донесат и лошо расудување четвртиот ден. Тоа што ти си одлучил дека не е за тебе возило од овој бренд, не значи дека не е за никого. Не значи дека тие луѓе се слепи и инаети и дека се незрели. На крајот на краиштата, вкупното потрошено масло во периодот од 20.000км е помало од маслото што ќе го потроши дизел за истиот период (мин. две замени на дизел вс една за бензинецот), така да нема да ти останат пари за одмор ако избереш друго нешто. Мислиш дека Ауди бензинци не трошат масло? Или BMW? Прочачкај по нетов, ќе се разочараш и од Porsche. Не ти требаат 3 дена и 3 ноќи. Туку нема што да се убедуваме, само ти кажувам, не е фер така да ги нарекуваш некои луѓе само затоа што тебе не ти се допаѓа нешто што тие го поседуваат.

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Sportex

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7879
  • Иштван Беќар Пецарош
    • camouflage.mk
Одг: Потрошувачка на масло кај моторите
« Одговори #295 на: 04 Јуни 2013, 13:05:28 pm »
Nume for president !


Отсутен Cuore Sportivo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17675
  • Alfa155 & AlfaGT
Одг: Потрошувачка на масло кај моторите
« Одговори #296 на: 04 Јуни 2013, 13:07:12 pm »
Sportex for секретарица !

Отсутен NUME

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5726
Одг: Потрошувачка на масло кај моторите
« Одговори #297 на: 04 Јуни 2013, 14:08:18 pm »
roki drugo mi e celiot muabet kako mozes da ides da kupis kola koja TROSI maslo 1l na 100 km  ??? ??? ???
eve kupi lcd so pola pixeli iscrkani....
frizider bez freon....ili sto mora ednas vo mesecot da polnis freon
ne mi trknuva vise uste nesto
da ne glumime ludilo, masloto e za podmackuvanje na motor, cistenje na motor i za ladenje na motor, ne e za gorenje...

Отсутен Cuore Sportivo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17675
  • Alfa155 & AlfaGT
Одг: Потрошувачка на масло кај моторите
« Одговори #298 на: 04 Јуни 2013, 14:20:03 pm »
А и ти го претера сега, 1литар на 100 км.


Отсутен Sportex

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7879
  • Иштван Беќар Пецарош
    • camouflage.mk
Одг: Потрошувачка на масло кај моторите
« Одговори #299 на: 04 Јуни 2013, 14:28:52 pm »
Sportex for секретарица !

Нема толкави штикли за мене а и мини не пара ми стои !

Патем, разбирам и мерак и се! Јас за мерак фрлам пари и колку што не треба ! Ама тоа никако не значи дека ако е мерак треба да купам нешто за кое треба нон стоп да водам сметка дали е исправно, да не се расипало, да не се трошело нешто и сл.

Напротив, секогаш го купувам најквалитетното бидејќи знам дека ќе ме служи долго и ќе трае а при тоа нема да ми задава главоболки!

Пример, има Тубертини трски и машинки кои навистина изгледаат Италијански и на фаца се ептен шминкерски и кул изгледаат но по квалитет се лајно не видено! Затоа си купувам, Shimano, Daiwa, Sportex, Free Spirit,  и не му ја мислам со години!

Со цени се тука некаде, едните нудат само дизајн, другите нудат прифатлив дизајн со врвен квалитет !

Бујрум, ко воли нек изволи ! Ја не би ! Секоја чест на тие што се доволно богати да купуваат такви работи !