Автор Тема: Потрошувачка на масло кај моторите  (Прочитано 70421 пати)

Отсутен Chlink

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8519
  • alfa 156 1.8 t.s & alfa 159 2.4 jtdm
Одг: Потрошувачка на масло кај моторите
« Одговори #195 на: 14 Мај 2013, 15:49:02 pm »
И кај мене троши многу нормално. Не знам што се крева бош муабет.

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43559
  • Il Moderatore
Одг: Потрошувачка на масло кај моторите
« Одговори #196 на: 14 Мај 2013, 15:51:25 pm »
Нема бош муабет Члинки, само дискутираме :)

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Chlink

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8519
  • alfa 156 1.8 t.s & alfa 159 2.4 jtdm
Одг: Потрошувачка на масло кај моторите
« Одговори #197 на: 14 Мај 2013, 15:55:33 pm »
Ок, ама јас мислам дека не треба да трошат многу, поготово не колку што некои кажуваат. Тоа нити е нормално нити треба да биде така а па исправни мотори нити трошат толку. 

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43559
  • Il Moderatore
Одг: Потрошувачка на масло кај моторите
« Одговори #198 на: 14 Мај 2013, 15:56:41 pm »
Па еве, ако земеме дека јас единствено признавам дека ми троши 250ml/1000km, не верувам дека некој друг признава било што. Или барем не сум прочитал некој да рече дека му троши повеќе или приближно. А тоа е едвај половина од максимално дозволено пропишаната потрошувачка.

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен velestrumf

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20611
Одг: Потрошувачка на масло кај моторите
« Одговори #199 на: 14 Мај 2013, 15:59:11 pm »
Абе ова е општо за потрошња на масло кај моторите, или за кај Алфа?
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43559
  • Il Moderatore
Одг: Потрошувачка на масло кај моторите
« Одговори #200 на: 14 Мај 2013, 16:03:10 pm »
Еве го конечниот одговор за Алфа, (за да преминеме на другите):

 Re: TS Oil Consumption - definitive answer?
Twin sparks use a lot of oil as there is an oil spray bar that sprays oil under the piston crowns to cool them.Which causes the oil to evaporate and go through the breather system without getting smoke out of the exhaust.

I went on Alfa's modern petrol engine construction course which is a 3 day long course held at the Alfa Romeo college in Warrington. This was the reason they told us they use a lot of oil.

They also say using 1 litre of oil in 800 miles is exceptable.


Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Cuore Sportivo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17675
  • Alfa155 & AlfaGT
Одг: Потрошувачка на масло кај моторите
« Одговори #201 на: 14 Мај 2013, 16:09:07 pm »
Само да се надоврзам, од долгогодишно искуство имам утврдено дека Selenia Racing највише ја сркаат.

Отсутен LosiPatista

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 12136
  • Duh sa TDI-jom
Одг: Потрошувачка на масло кај моторите
« Одговори #202 на: 14 Мај 2013, 16:10:54 pm »
tesko da ima polos benzinec od twinspark. motorite se nezni i mnogu se rasipuvaat, servisiranjeto e preskapo, trosat benzin i maslo ko skinati.

Torsion Beam - The Only Axle You Will Ever Need

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43559
  • Il Moderatore
Одг: Потрошувачка на масло кај моторите
« Одговори #203 на: 14 Мај 2013, 16:12:28 pm »
Тешко дека во тоа време имало подобар мотор од Twinspark.

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен FiLo

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6566
Одг: Потрошувачка на масло кај моторите
« Одговори #204 на: 14 Мај 2013, 16:21:13 pm »
А ако потфрлува масло преку шипката за проверка, дали тоа значи дека на моторот му се отидени кариките ?

Да прашам пак јас.

Отсутен LosiPatista

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 12136
  • Duh sa TDI-jom
Одг: Потрошувачка на масло кај моторите
« Одговори #205 на: 14 Мај 2013, 16:22:47 pm »
Само да се надоврзам, од долгогодишно искуство имам утврдено дека Selenia Racing највише ја сркаат.

toa deka imaat najmnogu marza na nego ;D


Тешко дека во тоа време имало подобар мотор од Twinspark.

koe vreme? motorot do skoro se pravese.

-od malku gazenje zaribuva. Neli posebno losa bese 1.8 verzijata.
-od malku nevnimanie zaribuva (ne si proveril maslo ovoj mesec, dodeka drugite motori mozat da vozat i so 1 litar maslo)
-varijatorot mu e fabricka greska. skap i cesto se menuva. zaradi nego raboti ko star dizel. se menuva na sekoja promena na kais. 300 evra frleni pari.
-koristi isklucivo skapi, originalni i kvalitetni svekici, i toa 8 na broj. Eden set na svekici cini 100-200 evra. Frleni pari na sekoi 20.000km.
-trosi. nema nekoj sto trosi poveke od nego.
-trosi maslo od nov.


nabroj nesto dobro ti za niv sega...

А ако потфрлува масло преку шипката за проверка, дали тоа значи дека на моторот му се отидени кариките ?

Да прашам пак јас.
ne moze da frla, moze da cadi. i toa obicno e znak deka e produvana masinata.

Torsion Beam - The Only Axle You Will Ever Need

Отсутен Chlink

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8519
  • alfa 156 1.8 t.s & alfa 159 2.4 jtdm
Одг: Потрошувачка на масло кај моторите
« Одговори #206 на: 14 Мај 2013, 16:27:57 pm »
Иди купи си живот. Најди некоја занимација...

Отсутен LosiPatista

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 12136
  • Duh sa TDI-jom
Одг: Потрошувачка на масло кај моторите
« Одговори #207 на: 14 Мај 2013, 16:28:42 pm »
so se ljutis beeee ;D

Torsion Beam - The Only Axle You Will Ever Need

Отсутен FiLo

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6566
Одг: Потрошувачка на масло кај моторите
« Одговори #208 на: 14 Мај 2013, 16:29:27 pm »
ne moze da frla, moze da cadi. i toa obicno e znak deka e produvana masinata.

Еве зашто прашувам

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43559
  • Il Moderatore
Одг: Потрошувачка на масло кај моторите
« Одговори #209 на: 14 Мај 2013, 16:29:58 pm »
@LP, Знам дека си манипулатор со податоци, но нема потреба невистини да изнесуваш, и да ги наведуваш луѓето на погрешни заклучоци:

моторот може да го газиш до бесвест, нема да зариба, Unless она второто - да го оставиш без уље.
Не знам зошто 1.8 би биле посебни... нема разлог.
Варијаторот не се менува често иако инжињерски не е совршен - признавам. Но не го менуваш на 10.000 па да е често (јас на 165.000 возам уште со првиот оригинален варијатор и немам намера да го сменам само затоа што на стартување се слуша). И не е ништо полош од беемвеовиот систем во поглед на трајност.
Свеќици може да ставаш какви сакаш и заменски. И ќе работи совршено, но нивната краткотрајност не ја оправдува исплатливоста во купување поефтини. Оригиналнив свеќици се менуваат и ТРААТ 100.000км не 20.000
Троши колку што и пружа. 2.0 ts во 156 троши 12 литри градска, колку троши 1.8 во Вектра? (за перформанси да не почнуваме)
троши малсо од нов. Единствено нешто што е точно во твојот пост.

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.