Автор Тема: Потрошувачка на масло кај моторите  (Прочитано 70460 пати)

Отсутен mmm121

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3799
  • Ford Focus MKI 1.6 & MKII 1.4
Одг: Re: Потрошувачка на масло кај моторите
« Одговори #165 на: 12 Мај 2013, 23:37:07 pm »
Се увери сеа ?

Отсутен Diesel

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6104
Одг: Потрошувачка на масло кај моторите
« Одговори #166 на: 12 Мај 2013, 23:41:36 pm »
Јас ли? Шо тоа?

Отсутен mmm121

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3799
  • Ford Focus MKI 1.6 & MKII 1.4
Одг: Re: Потрошувачка на масло кај моторите
« Одговори #167 на: 12 Мај 2013, 23:47:07 pm »
:) тоа минимум максимум

Отсутен Diesel

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6104
Одг: Потрошувачка на масло кај моторите
« Одговори #168 на: 12 Мај 2013, 23:48:46 pm »
На мене зацртано ми е тоа - кога се полни, се полни до МАХ. Гледав нешто дали ќе ме побие, ама не - ипак најдобро е (по мое) да биде до МАХ. Секако не го троши, од менување на менување.

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 34046
  • Таков е животот... јебига
Одг: Потрошувачка на масло кај моторите
« Одговори #169 на: 13 Мај 2013, 11:12:04 am »
Зошто тогаш до макс ако не го троши? Јас секогаш полнам до пола меѓу мин и макс

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43559
  • Il Moderatore
Одг: Потрошувачка на масло кај моторите
« Одговори #170 на: 13 Мај 2013, 11:18:09 am »
Две правила се битни:

1. Не ја преполнувај со масло (над макс.)
2. Не ја оставај без масло (под мин.)

Сето друго спаѓа во „слободни активности“.

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен LosiPatista

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 12136
  • Duh sa TDI-jom
Одг: Потрошувачка на масло кај моторите
« Одговори #171 на: 13 Мај 2013, 11:50:16 am »
Ne znam niedna drugo vozilo sto mora da ima maslo nad min. Ako Alfite benzinci se tolku osetlivi na maslo, zosto max ne go oznacile kako min?

Torsion Beam - The Only Axle You Will Ever Need

Отсутен MartinAlfista

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17389
  • Alfa Romeo Corruption 1.4 Turbo
Одг: Потрошувачка на масло кај моторите
« Одговори #172 на: 13 Мај 2013, 11:55:24 am »
Т.Спарк не се чува на минимум зошто никогаш не знаеш кога ќе му текне да испие малку повеќе од очекувано :)

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 34046
  • Таков е животот... јебига
Одг: Потрошувачка на масло кај моторите
« Одговори #173 на: 13 Мај 2013, 12:05:36 pm »
Тоа е технички невозможно и неразумно. Со други зборови ако е така тогаш е design flaw или како уште кажуваат defective by design.
Од која причина може да се случи тоа?

Отсутен Diesel

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6104
Одг: Потрошувачка на масло кај моторите
« Одговори #174 на: 13 Мај 2013, 14:23:42 pm »
Зошто тогаш до макс ако не го троши? Јас секогаш полнам до пола меѓу мин и макс

Онака, посигурно се осеќам.

Отсутен skorpion

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2215
  • Burn the tires, not your soul!!!
Одг: Потрошувачка на масло кај моторите
« Одговори #175 на: 13 Мај 2013, 14:35:28 pm »
По мое мислење и плус има повеќе улје, помалку се троши, аби како би се рекло :) се разбираме :)
Jedno upozorenje!
Kad prelazite ulicu, uvek gledajte u automobile a ne u semafor!
Semafori retko kad udare čoveka.

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43559
  • Il Moderatore
Одг: Потрошувачка на масло кај моторите
« Одговори #176 на: 13 Мај 2013, 14:56:48 pm »
Ne znam niedna drugo vozilo sto mora da ima maslo nad min. Ako Alfite benzinci se tolku osetlivi na maslo, zosto max ne go oznacile kako min?
Да пробам да одговорам по ред:

1. Возењето со минимум масло може да доведе при екстремни услови да остане недоволно подмачкан долниот дел на машината. Ова е речиси невозможно, но може да се случи. (возење во круг со макс G за да го однесе маслото на еден крај од картерот)
2. Кај Twinspark машините постои heat exchanger, Помеѓу маслото и разладната течност, па маслото додатно се разладува - и го разладува моторот со помош на овој систем. За правилно функционирање подобро е да има 5л масло (макс. на цртка) отколку под 4л масло  (минимум на цртка)
3. Повисокиот притисок кога маслото не е на минимум, помага за подобра работа на варијаторот. Некои дури и викаат дека чувањето на маслото на макс. цртка им го решава проблемот со тропање при палење. Јас сум приметил дека со повеќе масло во мотор, помалку се осеќа тропкањето од варијаторот (дури и ми доаѓа како сигнализација кога да проверам масло во мотор).
4.  Максимумот не е означен како минимум, зошто над таа граница веќе ризикуваш други проблеми со системот за подмачкување.

Секако, ако сакаш секој ден да проверуваш масло (јас поминувам некогаш и по 400-500км дневна рута) и да пазиш да не отиде под минимум. Вози си ја на минимум, твој проблем, мене ми е полесно да стаам на макс, да извозам еден месец и да бидам мирен дека не поминала под мин.
 
[/quote]
Т.Спарк не се чува на минимум зошто никогаш не знаеш кога ќе му текне да испие малку повеќе од очекувано :)

Точно така. Поентузијастичко возење, може да однесе повеќе милилитри масло по километар. Тоа е напишано и во упатството:

Цитат: 166 упатство
The oil consumption depends on driving
style and the conditions under which the
car is used.

Тоа е технички невозможно и неразумно. Со други зборови ако е така тогаш е design flaw или како уште кажуваат defective by design.
Од која причина може да се случи тоа?

Обрати се кај жабарите, они праат дефектни машини по дизајн :) Горе е наведена причината наведена во упатството. Јас би додал, екстремни температурни услови и градски гужви додаваат потрошувачка на масло по извозен км (но не по работен час).

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Diesel

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6104
Одг: Потрошувачка на масло кај моторите
« Одговори #177 на: 13 Мај 2013, 18:32:24 pm »
@ Simo

Штом е така, дали водиш некаков есап колку масло ти оди на годишно ниво, апропо километража на годишно ниво?

Немој да мислиш дека сум дрзок или нешто, само баш ме интересира - викаш собира 4.4 литри, сигурно не ставаш некое ефтино масло, а по моја проценка неретко и дотураш.

Која е очекувана потрошувачка за, да речеме - нов Твинскарк мотор, еве како оној од твојата лепотица..?

Отсутен MartinAlfista

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17389
  • Alfa Romeo Corruption 1.4 Turbo
Одг: Потрошувачка на масло кај моторите
« Одговори #178 на: 13 Мај 2013, 20:28:09 pm »
До литар на 1000 км мислам беше за Т.Спарк. Нели нормално ако го возиш исклучиво ентузијастички.

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43559
  • Il Moderatore
Одг: Потрошувачка на масло кај моторите
« Одговори #179 на: 13 Мај 2013, 20:35:23 pm »
@ Simo

Штом е така, дали водиш некаков есап колку масло ти оди на годишно ниво, апропо километража на годишно ниво?

Немој да мислиш дека сум дрзок или нешто, само баш ме интересира - викаш собира 4.4 литри, сигурно не ставаш некое ефтино масло, а по моја проценка неретко и дотураш.

Која е очекувана потрошувачка за, да речеме - нов Твинскарк мотор, еве како оној од твојата лепотица..?

Не водам некоја специфична евиденција, купувам 6l масло (3 канти од по 2l), значи за досипување ми останува уште 1.5L, или имам за околу 6.000км пред да купам пак. за една година поминувам околу 17-18.000км, значи ќе ми требаат уште 2 канти од по 2l, вкупно годишно сосе промената потребни ми се 10l selenia racing.

Oчекувана потрошувачка е таа што ја пишав. Можеби некои мотори помалку, некои повеќе но, тука е некаде... Дури и кај нови мотори. Моето Stilo троши речиси исто толку, уште од ново.

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.