Автор Тема: Потрошувачка на масло кај моторите  (Прочитано 70427 пати)

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 34046
  • Таков е животот... јебига
Одг: Потрошувачка на масло кај моторите
« Одговори #240 на: 02 Јуни 2013, 21:38:12 pm »
Ај ќе постирам кога е фотографирано, може така?

ОК е, те разбирам што сакаш да кажеш, ама сликите се веродостојни и ја покажуваат вистинската состојба, во тоа време. Мојата кола не троши масло. Немам ќар од тоа што би се глупирал или инаетил овде на форумов.

Абе јебига. И мене не ми веруваат дека Спарк троши 6,5 во град иако има иљадници примери ама тоа е.....

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43559
  • Il Moderatore
Одг: Потрошувачка на масло кај моторите
« Одговори #241 на: 02 Јуни 2013, 21:38:42 pm »
@Falanga, А бе пукнав од пуста љубомора ;D

@Diesel, ај вака. За да си видиш и ти поубаво. имаш слика на 23.08.2012, кога си наточил ново уље. Ај сега на истото место кај што ти е сликано, остави ја колата да се излади (пошто по промена веднаш си сликал, со ладно уље во колата), и сликај после 10-тина месеци што се случило. Дали е на исто место цртката.

Исто така, картерот во суштина има кадест облик, ваков \   / .. па првите потрошени 100 грама  оставаат многу помала рецка од следните 100 грама итн.

Како и да е, не ми е мене чудно да има мала потрошувачка, имам другар со 1.4 во астра, и кај него потрошувачката по 10.000км е минимална. Имав и јас пунто кое работеше на селениа па трошеше минимално исто така.

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Diesel

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6104
Одг: Потрошувачка на масло кај моторите
« Одговори #242 на: 02 Јуни 2013, 21:46:43 pm »
Еве, грешка сум бил, не на 23-ти, него на 29-ти било сликано.





И утре може да ти сликам, ќе видиш дека е на исто ниво, само бојата е сменета.

Отсутен LosiPatista

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 12136
  • Duh sa TDI-jom
Одг: Потрошувачка на масло кај моторите
« Одговори #243 на: 02 Јуни 2013, 22:43:32 pm »
Dvete koli sto gi imame ne trosat maslo. Sum ima koli sto trosele maslo, a pritoa bile vo perfektna sostojba. Mnogu e bitno od kade masinata go trosi masloto.

Torsion Beam - The Only Axle You Will Ever Need

Отсутен Bugar

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5710
  • Почесен кинез.
Одг: Потрошувачка на масло кај моторите
« Одговори #244 на: 02 Јуни 2013, 22:48:46 pm »
Sekoj motor trosi maslo

Отсутен godofspeed

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2831
Одг: Потрошувачка на масло кај моторите
« Одговори #245 на: 02 Јуни 2013, 22:51:34 pm »
Колку е нормално еден автомобил да потроши масло???
Не сум запознаен со тоа а баш ме интересира.Ако улјето се менува на 10 000 км колку би било нормално да потроши

Отсутен deanMKD

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1330
Одг: Потрошувачка на масло кај моторите
« Одговори #246 на: 02 Јуни 2013, 23:04:54 pm »
@Bugar, апсолутно поради законите на физиката и здравиот разум. :)

@godofspeed производителот, навел дека 1Л на 1000км е разумната граница за потрошувачка, без да се крене паника за некој недостаток на моторот, иако во пракса овие количини се мерат во ml, т.е 200-300 мл потрошено масло на 1000-че поминато. СИмо наведе добро објаснување, зошто првото трошење многу малку или минимално се согледува на шипката за масло. Во пракса, бидејки моторот не е херметички затворен, т.е не е хидрауличен систем МОРА да троши некои си минимални количества на масло по поминати километри. Ова не е шпанско село и се објасува со процесите кои се одвиваат во моторот, при согорувањето на горивото итн..Притоа, потрошувачката на масло зависи од повеќе причини, т.е: агресивноста на возење (долгото држење при високи обртаи, може да придоенсе за потрошувачка на масло кај било кој мотор), исправноста на моторот, квалитетот на маслото итн..Се надевам објасив колку толку за мистеријата. :)

Отсутен godofspeed

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2831
Одг: Потрошувачка на масло кај моторите
« Одговори #247 на: 02 Јуни 2013, 23:08:14 pm »
@Bugar, апсолутно поради законите на физиката и здравиот разум. :)

@godofspeed производителот, навел дека 1Л на 1000км е разумната граница за потрошувачка, без да се крене паника за некој недостаток на моторот, иако во пракса овие количини се мерат во ml, т.е 200-300 мл потрошено масло на 1000-че поминато. СИмо наведе добро објаснување, зошто првото трошење многу малку или минимално се согледува на шипката за масло. Во пракса, бидејки моторот не е херметички затворен, т.е не е хидрауличен систем МОРА да троши некои си минимални количества на масло по поминати километри. Ова не е шпанско село и се објасува со процесите кои се одвиваат во моторот, при согорувањето на горивото итн..Притоа, потрошувачката на масло зависи од повеќе причини, т.е: агресивноста на возење (долгото држење при високи обртаи, може да придоенсе за потрошувачка на масло кај било кој мотор), исправноста на моторот, квалитетот на маслото итн..Се надевам објасив колку толку за мистеријата. :)
Објасни и повеке од потребното.Благодарам многу.Запознаен сум до некаде во врска со функционирањето на моторот но ова не го знаев.

Отсутен Diesel

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6104
Одг: Потрошувачка на масло кај моторите
« Одговори #248 на: 03 Јуни 2013, 10:11:56 am »
@Bugar, апсолутно поради законите на физиката и здравиот разум. :)

@godofspeed производителот, навел дека 1Л на 1000км е разумната граница за потрошувачка, без да се крене паника за некој недостаток на моторот, иако во пракса овие количини се мерат во ml, т.е 200-300 мл потрошено масло на 1000-че поминато. СИмо наведе добро објаснување, зошто првото трошење многу малку или минимално се согледува на шипката за масло. Во пракса, бидејки моторот не е херметички затворен, т.е не е хидрауличен систем МОРА да троши некои си минимални количества на масло по поминати километри. Ова не е шпанско село и се објасува со процесите кои се одвиваат во моторот, при согорувањето на горивото итн..Притоа, потрошувачката на масло зависи од повеќе причини, т.е: агресивноста на возење (долгото држење при високи обртаи, може да придоенсе за потрошувачка на масло кај било кој мотор), исправноста на моторот, квалитетот на маслото итн..Се надевам објасив колку толку за мистеријата. :)

Wait, WHAT!? Мојата кола ако троши литро масло на 1000 километри, прво ќе одам во Олимпиа моторс ќе им ја лупнам во излогот, во салонот, а после ќе се обесам. Какво литро на 1000 километри - нормално..?

Кога веќе одите по логика на работите, купувам или купувате нов автомобил. Минеме околу 10.000 километри годишно (интервалот за промена е запазен и по километри и по временски период). Менуваш масло еднаш годишно - пример четири литри. Ако дотураш на секои 1000 км по литро ("нормална" потрошувачка на масло), тоа ти е уствари 10 литри, исто годишно. Некаде на форумов прочитав дека и ако дотураш поголеми количини, пожелно е да се промени маслото, значи од нула, пошто ако дотураш, во суштина маслото е нон-стоп свежо и ново, али како и да е..

Резиме - вие или јас на автомобилот, за да биде одржуван според производителот, му ставаме годишно 14 литри масло. 14x500 денари е 7000 денари годишно за сервисирање само на масло, без другите сервисни компоненти.

7000 за уље да давам годишно? И да дотурам, да се тресам да не го изеде кога ќе тргнам некаде на пат? Не ми треба НОВА кола, фала многу. Ќе си купам некое Тико или нешто, за навака-натака.

btw, онаа "нормална" декларирана потрошувачка на масло од производителот, немојте да се лажете дека може и дозволено е да биде толку висока, пошто тоа во суштина е еден нивен одбрамбен механизам, да не ја сервисираат колата во гарантен рок, ако троши масло. Пример, во упатството на Астрата пишува дека "нормална" потрошувачка на масло е до 0.6 литри на 1000 км.

Yeah, right...

Отсутен MartinAlfista

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17389
  • Alfa Romeo Corruption 1.4 Turbo
Одг: Потрошувачка на масло кај моторите
« Одговори #249 на: 03 Јуни 2013, 10:23:57 am »
ДО таа потрошувачка на масло. Значи сметајќи дека ти колата ја дробиш од возење на високи вртежи, ја возиш цело време на лимитер или блиску до него.
Тоа е тој ДО момент.
Мене колата ми троши масло при газење. Кога ми пушти душа во Скопје, и кога ја опраив, и ги извадив ѕрцките. Спенсер може да каже, и тогаш по проверка и очекував да потроши.
Во нормален режим како што и се вози 99% од времето, троши до 100 грама на 1000 км.

Отсутен Diesel

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6104
Одг: Потрошувачка на масло кај моторите
« Одговори #250 на: 03 Јуни 2013, 10:26:12 am »
ДО таа потрошувачка на масло. Значи сметајќи дека ти колата ја дробиш од возење на високи вртежи, ја возиш цело време на лимитер или блиску до него.
Тоа е тој ДО момент.
Мене колата ми троши масло при газење. Кога ми пушти душа во Скопје, и кога ја опраив, и ги извадив ѕрцките. Спенсер може да каже, и тогаш по проверка и очекував да потроши.
Во нормален режим како што и се вози 99% од времето, троши до 100 грама на 1000 км.

Ако ја дробиш до лимитер или блиску до него, потрошувачката на масло треба да биде последната твоја грижа. Во старт имаш поголеми грижи - пример, да не се сјебеш во некое дрво или провалија. :P

Отсутен Ogi88

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1148
Одг: Потрошувачка на масло кај моторите
« Одговори #251 на: 03 Јуни 2013, 10:33:37 am »
Скоро сите производители имаат наложено дека мотор кој троши до 1литар масло на 1000км е ок, доколку потрошувачката е поголема се смета дека има некој дефект и треба да се отоври тој мотор и да се најде зошот е толкава потрошувачката.

Отсутен Diesel

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6104
Одг: Потрошувачка на масло кај моторите
« Одговори #252 на: 03 Јуни 2013, 10:36:24 am »
Ама запрашај се зошто сите производители имаат наложено така? Запрашај се зошто се така они сложни, едногласни и си живеат happily ever after, кога се работи за потрошувачка на масло кај еден автомобил?

Зошто не се така сложни кога треба да се дели некое технолошко решение, во интерес на потрошувачите, на пример?

Отсутен MartinAlfista

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17389
  • Alfa Romeo Corruption 1.4 Turbo
Одг: Потрошувачка на масло кај моторите
« Одговори #253 на: 03 Јуни 2013, 10:38:06 am »
Епа ако избегнеш провалија или дрво и ти текне на маслото, е затоа е пишано до 1 литар :D

Отсутен Diesel

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6104
Одг: Потрошувачка на масло кај моторите
« Одговори #254 на: 03 Јуни 2013, 10:40:52 am »
^

Хехе, добар.. :D