Автор Тема: CARclub Тест: KIA Cee'd 1.6 CRDI LX  (Прочитано 6989 пати)

Присутен zeroSignal

  • FEARLESS LEADER
  • Генерал Прва Класа
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 29558
    • CARclub.mk
CARclub Тест: KIA Cee'd 1.6 CRDI LX
« на: 04 Мај 2012, 16:43:11 pm »


http://www.carclub.mk/2012/05/04/test-kia-ceed-1-6-crdi/

Генерални импресии:

- Одличен мотор.
- Пространост и комфор за поздрав.
- Сосема солидна потрошувачка.
- Одлично држење на отворен пат.
- Досадни инструменти.
- Топ гаранција.

Отсутен LosiPatista

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 12136
  • Duh sa TDI-jom
Одг: CARclub Тест: KIA Cee'd 1.6 CRDI LX
« Одговори #1 на: 04 Мај 2012, 16:49:15 pm »
Ako seuste e kaj tebe, me interesira dali mozes da ja postignes deklariranata potrosuvacka na gorivo. Primer kaj mene veli 7.6 gradska, i taa e sosema izvodliva, duri moze i da se izvadi 1 litar pomala vo idealni uslovi so ekstremno galenje na gasta. Probaj da izvadis 5.7 so ovaa, vozi ja do 2300rpm


Bonus prasanje:
Sto spored tebe e poloso vo ovaa kola od tvojata? :)

Torsion Beam - The Only Axle You Will Ever Need

Присутен zeroSignal

  • FEARLESS LEADER
  • Генерал Прва Класа
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 29558
    • CARclub.mk
Одг: CARclub Тест: KIA Cee'd 1.6 CRDI LX
« Одговори #2 на: 04 Мај 2012, 16:53:32 pm »
Не е веќе кај мене, вчера ја вратив. Со оглед на тоа дека возев во најголемите гужви, и дека воопшто не го штедев моторот, сигурен сум дека може да се дојде многу блиску до официјалната потрошувачка.

А за тоа што е полошо, можам да почнам да го кажувам своето мислење, али сметам дека не е потребно, и многу лесно ќе бидам окарактеризиран и како пристрасен и како необјективен.

Отсутен stefanel984

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1095
Одг: CARclub Тест: KIA Cee'd 1.6 CRDI LX
« Одговори #3 на: 04 Мај 2012, 16:54:22 pm »
Возило кое може 100% да му парира на Голф,Фокус,Браво,Меган иако ценовно поефтино од некое од овие возила мислам дека и тоа како може да се стави на исто рамниште со нив.

Присутен zeroSignal

  • FEARLESS LEADER
  • Генерал Прва Класа
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 29558
    • CARclub.mk
Одг: CARclub Тест: KIA Cee'd 1.6 CRDI LX
« Одговори #4 на: 04 Мај 2012, 17:07:47 pm »
За парирањето, секој си гледа субјективно, но реалноста е дека за пристојна цена (во моментов акциски се продава Cee'd 1.4 за 10.990 евра, а на таа цена може да се ќари уште некој ситен попуст) се добива одличен автомобил за просечниот возач, на кој му е важна доверливост и гаранција. Си има некои недостатоци, но човек треба да биде реален и да е свесен дека не купува возило со спортски претензии.

За просечен возач, со просечни барања - Сидот е одличен избор, а го има плусот да не е ружен до солзи (со тоа што сметам дека подобро изгледаше пред фејслифтот).

Отсутен stefanel984

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1095
Одг: CARclub Тест: KIA Cee'd 1.6 CRDI LX
« Одговори #5 на: 04 Мај 2012, 17:38:45 pm »
За парирањето, секој си гледа субјективно, но реалноста е дека за пристојна цена (во моментов акциски се продава Cee'd 1.4 за 10.990 евра, а на таа цена може да се ќари уште некој ситен попуст) се добива одличен автомобил за просечниот возач, на кој му е важна доверливост и гаранција. Си има некои недостатоци, но човек треба да биде реален и да е свесен дека не купува возило со спортски претензии.

За просечен возач, со просечни барања - Сидот е одличен избор, а го има плусот да не е ружен до солзи (со тоа што сметам дека подобро изгледаше пред фејслифтот).
Се слагам со постов 100%
Лично ја би купил во моментов цеед без разлика што е модел во заминување.
Имам другар со дизел и30 од хјундаи за 3 години 110000км без проблем:D

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54933
  • Махер
Одг: CARclub Тест: KIA Cee'd 1.6 CRDI LX
« Одговори #6 на: 04 Мај 2012, 18:14:24 pm »
Солидно количе. Се подразбира дека мора да се избегне белата поја по секоја цена, и нема да е лошо. Посебно со 115кс дизел и попуст на цената. Ме радува моментот што има леќи на фаровите, а во иднина убаво е да се инвестира во пристоен бандаж.

Како што кажа Зеро, оваа кола не е одвратна на изглед и тоа допринесува да му се допадне на човек.

Штета што има толку висока цена на дизелот, но пак ќе кажам - мислам дека со тврдокорно напрегање може да се донесе до степен, да вреди за парите. (Со оглед на Круз 2.0Д за кој крајна цена се заврте околу бројката 15.000, со наполнета опрема и бандажи)

Возило кое може 100% да му парира на Голф,Фокус,Браво,Меган иако ценовно поефтино од некое од овие возила мислам дека и тоа како може да се стави на исто рамниште со нив.
Многу субјективно. Посебно за бројката 100.

Отсутен stefanel984

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1095
Одг: CARclub Тест: KIA Cee'd 1.6 CRDI LX
« Одговори #7 на: 04 Мај 2012, 19:49:48 pm »
@DENI од сликата на аватарот се гледа твојата објективност по ова прашање.
Него да ти ја кажам мојата логика Голф 6 кошта 16.000 цеед со слична опема и појака 12-13, за остатокот би си купи веспа ос 125-250цц за летно време технички со еден удар две муви. А и плус vw не ми е омилена мака баш, поготово не гољф така да ...

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54933
  • Махер
Одг: CARclub Тест: KIA Cee'd 1.6 CRDI LX
« Одговори #8 на: 04 Мај 2012, 19:52:43 pm »
@стефанел984 од коментарот погоре се гледа твојата објективност по ова прашање. :) И незнам зошто тооооолку многу се навреди, кога се најдобро кажав за Сид.

Многу убаво го кажаа ова погоре.
А за тоа што е полошо, можам да почнам да го кажувам своето мислење, али сметам дека не е потребно, и многу лесно ќе бидам окарактеризиран и како пристрасен и како необјективен.

Отсутен LosiPatista

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 12136
  • Duh sa TDI-jom
Одг: CARclub Тест: KIA Cee'd 1.6 CRDI LX
« Одговори #9 на: 04 Мај 2012, 20:35:20 pm »
Возило кое може 100% да му парира на Голф,Фокус,Браво,Меган иако ценовно поефтино од некое од овие возила мислам дека и тоа како може да се стави на исто рамниште со нив.

za nekoi od nabrojanite koli, ovaa brojka se dvizi 120-130%. Nekoi od nabrojanite nemaat multilink, nekoi nemaat motor, nekoi oprema. So Ceed imas se.

Torsion Beam - The Only Axle You Will Ever Need

Отсутен Tome-Colt

  • Близок до администрацијата
  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4619
  • Муфљуз
Одг: CARclub Тест: KIA Cee'd 1.6 CRDI LX
« Одговори #10 на: 04 Мај 2012, 20:54:52 pm »
LP биди малце и ти објективен не заоѓај, мене лично ми се допаѓа колата меѓутоа дека со Сиид имаш се а со горенаброените тоа го немаш е малце утопија :)
„Јас, Филип, кењам по форуми и не треба човек ништо да ми верува. Се што пишав за брзината на возење е куп гомна од коњ.“

Присутен zeroSignal

  • FEARLESS LEADER
  • Генерал Прва Класа
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 29558
    • CARclub.mk
Одг: CARclub Тест: KIA Cee'd 1.6 CRDI LX
« Одговори #11 на: 04 Мај 2012, 20:57:49 pm »
Да с'ибеш Томе, ме изнасмеа..

Отсутен Tome-Colt

  • Близок до администрацијата
  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4619
  • Муфљуз
Одг: CARclub Тест: KIA Cee'd 1.6 CRDI LX
« Одговори #12 на: 04 Мај 2012, 21:04:59 pm »
Абе знам дека многу барам ама сеа може малце да се преиспита што зборува.
„Јас, Филип, кењам по форуми и не треба човек ништо да ми верува. Се што пишав за брзината на возење е куп гомна од коњ.“

Отсутен Bugar

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5710
  • Почесен кинез.
Одг: CARclub Тест: KIA Cee'd 1.6 CRDI LX
« Одговори #13 на: 04 Мај 2012, 22:52:37 pm »
Mnogu e dobra kolata. I odlicna potrosnja ima (neka e 7.5) no za taa karoserija e top. (Isto trosi kolku Golf 2 1.6TD a ide mnogu podobro i e edno 10 pati poskapa od Golf 2 1.6TD za odrzuvanje :) :) ).
Ako realno sporedime za toa sto go nudi e top. Ama Cruze-ot so taa cena sto se nudi mislam deka ja stava vo zab.
Veruvam deka KIAta e poopremena od Cruze. No zatoa Cruze e 160 KS !!!!!

Отсутен stefanel984

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1095
Одг: CARclub Тест: KIA Cee'd 1.6 CRDI LX
« Одговори #14 на: 04 Мај 2012, 23:01:53 pm »
@стефанел984 од коментарот погоре се гледа твојата објективност по ова прашање. :) И незнам зошто тооооолку многу се навреди, кога се најдобро кажав за Сид.

Многу убаво го кажаа ова погоре.
А за тоа што е полошо, можам да почнам да го кажувам своето мислење, али сметам дека не е потребно, и многу лесно ќе бидам окарактеризиран и како пристрасен и како необјективен.

Се слагам со се , не се навредив него си го кажав моето мислење, и вкус и потенцирав дека не сум баш голем љубител на VW... :D