Автор Тема: Температура на разладна течност  (Прочитано 25107 пати)

Отсутен MecheTo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 14157
  • Пудингот на шоферството
Одг: Температура на разладна течност
« Одговори #30 на: 29 Април 2012, 23:56:59 pm »
Поголем факт од тоа да го фрлиш моторот не постои.
-Ти се ориентираш према сказалката или мериш обд,мобеде итн.итн... за време на возење.
Како шо велиш ти,ако кај тебе сказалката оди до 110С,значи кај тебе реално температурата е и повеќе.
Според моето искуство и моите патешевствија со возилата,не возам кола која заминува над 90С(па ако сака нека биди и БМВ М5 ново).И кога еднаш ке си достигни нормал,несакам да ја видам ни милиметар погоре или подолу.
God created Turbo Lag to give VTECs a Chance! :D

Отсутен AUDI

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2194
Одг: Температура на разладна течност
« Одговори #31 на: 30 Април 2012, 00:36:03 am »
Кога ќе најдеш термостат кој отвора на 89,9С и автоматче за перки кое вклучува на 90,1С тој сон ќе ти се оствари се до тогаш немој да возеш кола бидејќи твоите стандарди нема да се задоволени.
Drink Russian, Drive German, Wear Italian, Kiss French, be MACEDONIAN!!!

Присутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43556
  • Il Moderatore
Одг: Температура на разладна течност
« Одговори #32 на: 30 Април 2012, 00:44:13 am »
Ако некад имаш вакво, пред да го фрлиш зошто работи на 110 целзиуси, слооободно дај ми го мене... ;)


BTW, види како надминува 100-ка на M5-чево! И ова дај ми го мене! :D


Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен MecheTo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 14157
  • Пудингот на шоферството
Одг: Температура на разладна течност
« Одговори #33 на: 30 Април 2012, 01:16:17 am »
Кога ќе најдеш термостат кој отвора на 89,9С и автоматче за перки кое вклучува на 90,1С тој сон ќе ти се оствари се до тогаш немој да возеш кола бидејќи твоите стандарди нема да се задоволени.
Си возам 2 такви(не верувам дека се точно според бројките како што ги наведе)ама па не одат до 110С.Ке биде документирано сето тоа

едит: кај нормална кола,немам видено температура до 150С,така да,зборувам за нормални коли...
God created Turbo Lag to give VTECs a Chance! :D

Отсутен AUDI

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2194
Одг: Температура на разладна течност
« Одговори #34 на: 30 Април 2012, 01:24:08 am »
Во нормални услови ако се е во ред до 97С одат па што сака нека биде,а ако сакаш да ти се вклучи втора брзина на перките,јас ке те однесам на едно место да возиш,па да видиш како мине 100С.
Drink Russian, Drive German, Wear Italian, Kiss French, be MACEDONIAN!!!

Отсутен MecheTo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 14157
  • Пудингот на шоферството
Одг: Температура на разладна течност
« Одговори #35 на: 30 Април 2012, 01:31:41 am »
http://forum.carclub.mk/index.php/topic,1249.15.html Кога тука не замина 100С,тогаш нема место каде што ке замине...Со 4 луѓе во кола.Тоа е Реното.
А,БМВ-то,5 луѓе,лето,Ѓавато,нагоре пашкање дур оди,сказалката не мрда од место...И пази,на БМВ-то нон стоп ми врти перката.Ниту на удолница паѓа ниту ништо.Лето,зима нормал...

God created Turbo Lag to give VTECs a Chance! :D

Отсутен kirilsbmw

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 361
Одг: Температура на разладна течност
« Одговори #36 на: 30 Април 2012, 07:31:04 am »
Мече кај БМВ стреклата стои исправена на 12ч на температура од ~80 - ~105c, a виско перката ја имаш заглавено да врти постојано или мислиш на она слободно вртење?

Отсутен stig

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 933
Одг: Температура на разладна течност
« Одговори #37 на: 30 Април 2012, 08:23:15 am »
Мече кај БМВ стреклата стои исправена на 12ч на температура од ~80 - ~105c, a виско перката ја имаш заглавено да врти постојано или мислиш на она слободно вртење?

Многу точно тоа е така направено ради тоа што тие температурни варијации се нормална појава за тој мотор затоа стрелката стои на 90 степени а не дека моторот има толку перфектно ладење па го држи на 90 степени нема таков термостат што ќе одржи температура толку стабилно џабе се убедувате.
 Разликата е во возила кои кажуваат иста температура и на мали промени и возила кои ја кажуваат вистинската температура секогаш така некој ќе мисли дека неговото возило од 90 не мрда, мижи асан да ти баам.

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54919
  • Махер
Одг: Температура на разладна течност
« Одговори #38 на: 30 Април 2012, 09:46:23 am »
Kako i da e stom mrda strelkata nad normala treba da se olabavi kolata malku.

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 34046
  • Таков е животот... јебига
Одг: Температура на разладна течност
« Одговори #39 на: 30 Април 2012, 10:24:12 am »
Како му краде брзиномерот на M5-чево, стрелката покажува 300 а дигиталниот покажува 288 км/ч

Присутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43556
  • Il Moderatore
Одг: Температура на разладна течност
« Одговори #40 на: 30 Април 2012, 10:26:07 am »
И мене нека ми краде12 на 300 :D Kaj mene na 180км/ч 10 ги краде :)

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен MecheTo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 14157
  • Пудингот на шоферството
Одг: Температура на разладна течност
« Одговори #41 на: 30 Април 2012, 12:15:01 pm »
Дечки,многу јасно дека точно на 90С нема да ја држи температурата,не стрелката,но ако стрелката почнува да ти бега од нормал,тогаш како што кажа Дени,треба да се олабај малку колата,а и не е лошо да се провери.
КирилБМВ,виското мие заглавено,затоа нон стоп врти перката.
God created Turbo Lag to give VTECs a Chance! :D

Отсутен Bugar

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5710
  • Почесен кинез.
Одг: Температура на разладна течност
« Одговори #42 на: 30 Април 2012, 21:24:51 pm »
Kaj mene na Lada Niva koga ke zapalev svetla avtomatski meracot za temperatura se pomestuvase za 2mm na desno :) Komedii :)
Ama vazno rabotese i kazuvase nesto samo daleku od precizno.

Отсутен AUDI

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2194
Одг: Температура на разладна течност
« Одговори #43 на: 01 Мај 2012, 00:37:15 am »
@meche

Утре ќе одам на Тиквешко па ќе ти снимам да видеш што е пат низ кој летен период секој викенд се вози и баш ќе видам температурата колку ќе се качи,по мое до кај 100С гарант.
Drink Russian, Drive German, Wear Italian, Kiss French, be MACEDONIAN!!!

Отсутен NUME

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5726
Одг: Температура на разладна течност
« Одговори #44 на: 01 Мај 2012, 01:24:14 am »
 ;D ;D ;D ;D vi krade zasto imate pogolemi trkala od fabrickite  ;D ;D ;D ;D
na 60 na prvomajska i na drugi, kaj mene pokazuva 54 .... a jas se cudam zasto ne me sopiraat dzandari  ;D ;D ;D ;D