Автор Тема: Toyota Yaris od 2001g -PROBLEM!?  (Прочитано 1714 пати)

Отсутен Fiat Brava

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 10
Toyota Yaris od 2001g -PROBLEM!?
« на: 16 Јануари 2016, 19:12:00 pm »
Narode zdravo na site!
Imam Toyota YARIS od 2001g.  E sega mi se javi problem!? mi pregore halogenkata za dolgo i oboreno (sredno) svetlo na leviot far.
Koja oznaka taa nosi i kako se vadi (demontira) od farot? Prasuvam za da ja zamenam so nova.
Cekam brz odgovor za da sto pobrzo ja smenam, za da ne mi udrat globa pajkanive! ;)
Odnapred blagodaram za eventualen odgovor!

Отсутен zeroSignal

  • FEARLESS LEADER
  • Генерал Прва Класа
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 29523
    • CARclub.mk
Одг: Toyota Yaris od 2001g -PROBLEM!?
« Одговори #1 на: 16 Јануари 2016, 19:38:36 pm »
2001-ва, тоа би требало да е првата генерација на Јарис, така?

H4. :)

За менување - не би требало да е тешко. Дигни хауба, ѕирни во фаровите од внатрешна страна, сигурно има некакви фиксатори што треба да ги тргнеш (нежно) и да ја извадиш сијаличката.

Отсутен n1kola

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6728
  • French diamond
Одг: Toyota Yaris od 2001g -PROBLEM!?
« Одговори #2 на: 16 Јануари 2016, 19:39:10 pm »
Здраво! Ќе бараш сијаличка H4... за демонтирање на сијаличката од совозачката страна е лесно како што гледам на интернет, ама за таа од возачката страна изгледа ќе се намачиш малце  :D еве ти видеа од двата фарови па следи ја постапката



Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54919
  • Махер
Одг:
« Одговори #3 на: 16 Јануари 2016, 19:52:44 pm »
Провери ги и осигурачите.

Отсутен Fiat Brava

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 10
Одг: Toyota Yaris od 2001g -PROBLEM!?
« Одговори #4 на: 17 Јануари 2016, 07:20:20 am »
Ги проверив осигурачите и тие се ОК. Халогенката H4 е дупла за кратки и долги светла, долгите работат само е прегорена за кратко светло од кај страната на возачот!
Го гледав видео клипот, но тука се работи изгледа за Тoyota Corolla. Кај мене халогенката е заштитена со гума само вири конекторот. Изгледа треба наjнапред да се извади некако гумената (пластичната) заштита па потоа да се вади халогенката. Затоа народе ми треба помош од некој кој има практично искуство околу менување на халогенката на Toyota Yaris од 2001г.
Благодарам
« Последно менување: 17 Јануари 2016, 07:33:40 am Fiat Brava »

Отсутен zeroSignal

  • FEARLESS LEADER
  • Генерал Прва Класа
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 29523
    • CARclub.mk
Одг: Toyota Yaris od 2001g -PROBLEM!?
« Одговори #5 на: 17 Јануари 2016, 09:23:10 am »
Па тоа е де. Внимателно извади ја гумената заштита и толку.

Отсутен Fiat Brava

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 10
Одг: Toyota Yaris od 2001g -PROBLEM!?
« Одговори #6 на: 21 Јануари 2016, 20:35:00 pm »
Да така е! Но да се знае, сите на овој форум не се стручњаци и сервисери?! Затоа им е потребна помош со мало објаснување и тоа вака би тебало да гласи: Се вади најпрво конекторот и гумената заштита од задната страна на фарот, потоа се олабавуваат двата држачи со влечење нагоре, па потоа лесно се вади прегорената халогенка H4. Потоа таа се заменува со нова и процедурата на вградување е обрата од предходната. Сето тоа значи: прирабницата од халогенката со трите крака треба да упадне во жлебовите од фарот па потоа двата жичени држачи се притискаат врз прирабнцата. После оваа операција се враќа заштитната гума, а потоа се натакнува (навлекува) конекторот. Сето ова значи дека процедурата на менување на прегорената халогенка кај Toyota YARIS е успешно завршена! На крај ви останува проверка дали успешно ја изведовте процедурата. Проверката ја правите на следниот начин: Го стартувате моторот и ги вкљушувате средните и долгите светла со проверка дали тие светат, ако светат СЕ е ОК!!  ;) :)
Тоа е се народе! ;)
Поздрав,...
« Последно менување: 21 Јануари 2016, 20:43:13 pm Fiat Brava »

Отсутен darkomic

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 382
Одг: Toyota Yaris od 2001g -PROBLEM!?
« Одговори #7 на: 24 Јануари 2016, 19:22:37 pm »
Па ни јас не сум сервисер па без никакво упатство научив да менувам сијаличка на фар од службеното Поло од 2005. Таа беше Н7, мислам, ама постапката е иста. Кај нас изгледа имаше слаб контакт на конекторот од сијаличката па за 2 години ни прегореја 10 сијалички и сите се научивме да менуваме сијалички. :) Единствено егзотичен начин на менување на сијаличка на фар е кај Рено Меган.

Отсутен x01

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 729
Одг:
« Одговори #8 на: 24 Јануари 2016, 19:38:55 pm »
Има коли на кој мора да се извади моторот за да се смени сијалици :) 

Сакав да кажам бранникот.

Отсутен darkomic

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 382
Одг: Toyota Yaris od 2001g -PROBLEM!?
« Одговори #9 на: 25 Јануари 2016, 15:13:33 pm »