Автор Тема: Температура на разладна течност  (Прочитано 25119 пати)

Отсутен ScarfaceMkd

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 196
Одг: Температура на разладна течност
« Одговори #135 на: 15 Август 2014, 09:43:01 am »
Според спецификација на Астра Х перката треба да се уклучи на 105 степени. на 95 се исклучува.

Отсутен FiLo

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6566
Одг: Температура на разладна течност
« Одговори #136 на: 15 Август 2014, 13:20:07 pm »
Filo a вода ли ти е во ладњакот или антифриз?

Вода, пошто сега кога ја менувавме пумпата, мораше да се извади и ладилникот за да имаме подобар пристап, па ставивме вода. Антифриз ке добие таму на есен.

Отсутен achtung

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6642
Одг: Температура на разладна течност
« Одговори #137 на: 15 Август 2014, 16:13:01 pm »
Првично проблемот:
Дали е нормална вредност на пежото да ми пали перка на 88 а да гаси на 84 степени со тоа што од Аеродром до Ѓорче ми запали минимум 15 пати по 45 секунди без никаква особена гужва и без никакво малтретирање ? Денеска го извадив и термостатот и пак истото го прави....
После недела дена:
Кај мене е многу чудна работата со перката и тоа што пишав пред некој ден:
прва превентива - извадив термостат, пак пушта на 88 и пак често
втора превентива - турив средство од вурт за чистење хладњак, исправ, исчистив, пак пушта перката на 88
трета превентива - видов дека термичкиот е на 97/92 па ајде го сменив и него,нели овој расипан, пак пушта на 88
четврта превентива - мерам температура на водата со сонда (дали е точна стрелката),пак пушта на 88 (и по сонда и по стрелка)
петта работа - откачувам џекот од термопрекидачот, ја возам до средно водно нагоре, температурата не мрдна над 90, се спуштив, ја возев уште 10-15 километри низ скопје, температурата не мрдна над 90...
уклучувам џекот - пак пушта на 88 и ја бута до 82... Мајстор се чуди!!! Барам ваше мислење каде да го барам потенцијалниот проблем ???

Отсутен nsx-r

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9213
Одг: Температура на разладна течност
« Одговори #138 на: 15 Август 2014, 21:38:44 pm »
со среќа во решавањето на француските да ги наречам проблеми

Отсутен SaleSk

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6101
  • 69
Одг: Температура на разладна течност
« Одговори #139 на: 15 Август 2014, 22:47:34 pm »
@achtung

Мислам дека ти објаснив дека е тоа нормална работа. Сите француски возила си уклучуваат перка.
Е сега кај мене е малку поразлично од ова твоево, за 306-ката зборам, но кај 206-ката мислам дека е слично како кај тебе.
Незнам што те буни?
Моментот на уклучување на термопрекидачот за перката? Односно зошто на толку ниска температура ти пали перка или?
Кај мене пали перка на 95 степени.
Треба можда да се закачи на тестер и да се провери како ек се понаша...
Dusevno bolniot covek nikogas ne napagja bez pricina.Po toa se razlikuva od normalnite ludje.

Отсутен achtung

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6642
Одг: Температура на разладна течност
« Одговори #140 на: 15 Август 2014, 22:56:52 pm »
Па тоа ме буни, зашто ми пали на 88 степени и после два други прекидачи што се со вредност 97 степени... А ако ми пали на 95 како на другите ретко и ке запали а вака не и ја дава работната температура да ја постигне, она ја пали перката ја спушта на 82 - гаси и за 30 секунди пак ја пали перката на 88... нон стоп шокови.... На кратко: со отштекан термопрекидач за пола саат возење температурата не помина 90-91 што и е и работна, со уштекан термопрекидач за пола саат возење буквално 20 пати перката и тоа посерување по минута време. Да го сменам термопрекидачот? Да, го сменив и тоа првиот го рекламирав како фабричка грешка, но и вториот исто си пали пак на толку рано :) Чаре ? Јас не гледам нешто електроника што би можело да го буни термопрекидачот - едноставно нема!

Отсутен SaleSk

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6101
  • 69
Одг: Температура на разладна течност
« Одговори #141 на: 15 Август 2014, 23:00:01 pm »
Има уште еден сензор...
Мислам дека кај тебе го има и тоа е малку подскриен...
Разлистај по форуми за твојот тип на мотор...
100%.
Dusevno bolniot covek nikogas ne napagja bez pricina.Po toa se razlikuva od normalnite ludje.

Отсутен karajann

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 375
Одг: Температура на разладна течност
« Одговори #142 на: 16 Август 2014, 03:46:59 am »
Дали провери која е работната температура?
На која температура ти отвара термостатот?
Ако перката ти се вклучува над работната температура и со отворен термостат јас не гледам проблем. Нормално е температурата да варира за неколку степени и перката да се вклучува со цел да ја задржи работната температура.
Кај мене на астрата кола стара 1 година често ми се вклучува и гаси перката, на Модусот исто, посебно летно време.

Отсутен achtung

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6642
Одг: Температура на разладна течност
« Одговори #143 на: 16 Август 2014, 08:38:23 am »
Да, работна и е 89-90 а перка уклучува на 88 и тука настанува целиот проблем. Термичкиот 97/92 па не ми е логично сето ова.

Отсутен onak

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 15993
  • сељаторе ин ил селандроре!!
    • КАНО еко системи
Одг: Температура на разладна течност
« Одговори #144 на: 16 Август 2014, 11:23:37 am »
мене па ми е логично дека стрелката не ти покажува баш нај точно... 2-3 степени разлика имаш и ништо страшно...
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 34046
  • Таков е животот... јебига
Одг: Температура на разладна течност
« Одговори #145 на: 16 Август 2014, 11:45:06 am »
Да, работна и е 89-90 а перка уклучува на 88 и тука настанува целиот проблем. Термичкиот 97/92 па не ми е логично сето ова.

Абе нели ти објаснував пред некое време.... Не е работна температура 89-90. Работна температура на тој мотор е од 82 до 97 степени. Не може моторот да има опсег на работна темепратура од 2 степени, мора распонот да е поширок. Не биди параноичен, сосем исправно си работи и како што треба. Прочитај уште еднаш што ти пишав пред 2-3 страни.

Отсутен Strujata85

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 249
Одг: Температура на разладна течност
« Одговори #146 на: 24 Јануари 2016, 17:59:23 pm »
Здраво дечки, дали ако има повеќе антифриз од вода во целиот разладен систем можи да дојди до ситуација до потешко кревање на работната температура ?

Мене ми пукна црево, го сменив а со тоа и цела разладна течност, но мислам дека мајсоторот кај што ја праев , разладната течност ја направи повеќе на антифриз од колку вода. Иначе му реков 50-50 да ги напрај  за да имам околу-35.

Ваше мислење?
Поззз
« Последно менување: 24 Јануари 2016, 18:11:24 pm Strujata85 »
Живејте го животот, бидејќи има рок на траење . . .

Отсутен MAPJAH

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6628
  • Бенве сие бенве
Одг:
« Одговори #147 на: 24 Јануари 2016, 18:01:57 pm »
Се што е вишок системот ќе го исфрли, не би требало тоа да влијае.

Отсутен skorpion

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2215
  • Burn the tires, not your soul!!!
Одг: Температура на разладна течност
« Одговори #148 на: 24 Јануари 2016, 20:14:24 pm »
не му смета поголем процент на антифриз, колите што доагаат од горе се скоро сите со чист антифриз и без проблеми.
Jedno upozorenje!
Kad prelazite ulicu, uvek gledajte u automobile a ne u semafor!
Semafori retko kad udare čoveka.

Отсутен nikola_bb

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4904
Одг:
« Одговори #149 на: 24 Јануари 2016, 20:26:12 pm »
Ne e tocno cist antifriz vo nikoj slucaj ne e prvo na cist antifriz e i poniska temperaturat na vrienje kako i drugi raboti...