Автор Тема: Температура на разладна течност  (Прочитано 25112 пати)

Отсутен MecheTo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 14157
  • Пудингот на шоферството
Одг: Температура на разладна течност
« Одговори #120 на: 04 Август 2014, 19:52:28 pm »
Бензинец, 1.6.... Чудно прави, сабајлево си дојдов од Охрид, по пат нагоре накај стража ја качи без перка и тоа прилично брзо со стискање со температура на околу 88, од лук оил надоле за 20-30 секунди ми падна на 75, на автопат температурата околу 85-86 - пуштам гаста на 200 метра пред патарина паѓа на 75, тргни док да кренам 100ка качила 88 температура.... Шпанска серија :)
Не можи толку да варира.Ако термостатот е заглавен на отворено нема да крева,а ако е на затворено ке крева температура.Ај пробај без термостат како ќе се понаша.Ако крева значи имаш проблем со декла и сл...ако не крева,температура(не уклучува перката) а сказалката да варира значи нешто е дефект сказалката,сензор некој,спој и сл...
God created Turbo Lag to give VTECs a Chance! :D

Отсутен FiLo

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6566
Одг: Температура на разладна течност
« Одговори #121 на: 04 Август 2014, 20:41:38 pm »
Нормално си е тоа. Лани мене во град и до трета црта ми идеше температурата пошто повеке од времето стоиш по семафори, гужви, а температурата на воздухот е 32-33 степени, плус низ град додатно од асфалтот и возилата наоколу тебе уште позагреан е воздухот.
Потоа кога идевме лани до претор, и на плетвар и на гавато иако нагорно, малце отиде над втора црта, пошто цело време возиш и ладилникот го мава цело време фронтален воздух и се лади побрзо антифризот.

Отсутен nsx-r

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9213
Одг: Температура на разладна течност
« Одговори #122 на: 04 Август 2014, 20:48:11 pm »
системот за ладење е направен да и во најекстремни услови ја одржава температурата на антифризот на колку што треба со разлика од 10тина степени,ти како што викаш ако заглавиш во гужва саат време без да мрднеш отиде дихтунг на глава

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 34046
  • Таков е животот... јебига
Одг: Температура на разладна течност
« Одговори #123 на: 04 Август 2014, 21:04:18 pm »
Бензинец, 1.6.... Чудно прави, сабајлево си дојдов од Охрид, по пат нагоре накај стража ја качи без перка и тоа прилично брзо со стискање со температура на околу 88, од лук оил надоле за 20-30 секунди ми падна на 75, на автопат температурата околу 85-86 - пуштам гаста на 200 метра пред патарина паѓа на 75, тргни док да кренам 100ка качила 88 температура.... Шпанска серија :)

Тоа соодветствува на она што ти кажав. Супер си работи.
Кажи ми гледаш преку ELM327 OBD или гледаш на сказалката? Самата сказалка не е многу прецизна.
На пример, кај Полото стрелката е закована на 90 степени, но кога ќе уклучам OBD читачот температурата му варира меѓу 80 и 98 степени.

Отсутен FiLo

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6566
Одг: Температура на разладна течност
« Одговори #124 на: 04 Август 2014, 22:45:05 pm »
системот за ладење е направен да и во најекстремни услови ја одржава температурата на антифризот на колку што треба со разлика од 10тина степени,ти како што викаш ако заглавиш во гужва саат време без да мрднеш отиде дихтунг на глава

Кај мене немам перка која ке се уклучува автоматски, туку перката ми е поврзана со водната пумпа, а таа е придвижувана од клинестиот каиш и додека стојам во место, перката врти со 800 вртежи. На отворен пат перката постојано ми врти со 3000-4000 вртежи.

Отсутен Kozanostra

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1901
  • Opel Astra 2.0 DI
Одг: Температура на разладна течност
« Одговори #125 на: 04 Август 2014, 23:19:49 pm »
Така е фило на кадетт ц нон стоп врти перката а обртаите се зголемуваат во зависност од самите вртежи на моторот колку повеќе вртежи на моторот толку и перката побргу врти  :)

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 34046
  • Таков е животот... јебига
Одг: Температура на разладна течност
« Одговори #126 на: 05 Август 2014, 00:26:40 am »
Затоа зимно време ја пред радијаторот ставам картони за да не го лади ;D

Отсутен FiLo

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6566
Одг: Температура на разладна течност
« Одговори #127 на: 05 Август 2014, 01:09:21 am »
Кај мене зимно време постојано е на првата црта, односно 80 степени.

Отсутен FiLo

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6566
Одг: Температура на разладна течност
« Одговори #128 на: 14 Август 2014, 18:59:16 pm »
Да прашам нешто, сеа дабл пост е :)
Задниов период моторот на болидот почна да фрла вода преку капачето кај ладилникот, т.е има црево најгоре кај капачето од кај што се тура вода и преку тоа црево ја фрла и тоа кога ке се застане, но не фрла преголема количина, онака 100-200 милилитри.
Температура не крева, што се вика не ни развива ни до 90 степени, а еве овие два неколку дена е пекол и во 14 часот ја возиме, околу 80 степени се движи температурата.
Завчера после одреден период возење, водата вриеше во ладилник, а според сказалка 80 степени покажуваше.

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43558
  • Il Moderatore
Одг: Температура на разладна течност
« Одговори #129 на: 14 Август 2014, 19:17:47 pm »
Зае*и ја сказалката. Колата ти прегрева.

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 34046
  • Таков е животот... јебига
Одг: Температура на разладна течност
« Одговори #130 на: 14 Август 2014, 20:16:52 pm »
+1 Симо,

Сказалката не ти е добра. На +40 степени надворешна температура тој мотор под оптеретување прегрева. Јас обично летно време кога сум одел на одмор по најголемите горештини товарен до гуша сум застанувал, отварал хауба и сум го оставал моторот да работи во место и во тој случај брзо се лади. Сказалката мене ми се доближуваше на 2-3 милиметри од црвеното и тогаш е време за пауза. Моторот со 1000 кубици има многу мало радијаторче напред. 1200-ките имаа поголем и го немаа тој проблем но многу тешко загреваат зимно време. Ти батка си качил над 110 степени чим ти вриела водата, ако не и нешто повеќе. Да беше тој мотор некој друг до сега 100 пати ќе рикнеше. Give it some slack ffs.

Отсутен FiLo

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6566
Одг: Температура на разладна течност
« Одговори #131 на: 15 Август 2014, 00:45:41 am »
Кај мене е поголем ладилникот, не е мал како кај тебе фаланга затоа што овој ладилник е за фабричкиот 1.3 мотор.
До сега секогаш сказалката си работела онака како што треба, порано идеше до 3 црта, а таа црта е рамно 100 степени, а иначе во 90% од времето се движи помегу прва и втора црта, односно 80 и 90 степени.
3 црта знае да стигне ако во град правам постојано тргни застани и вртежите на перката при лер се недоволни за да ја изладат водата во ладилникот или на успони ако се форсира претерано, мада никогаш не идела преку 3 црта.

Башка ке фрли вода, ке отвориме ладилник, има вода. И нема бел чад низ ауспух.

Отсутен Kozanostra

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1901
  • Opel Astra 2.0 DI
Одг: Температура на разладна течност
« Одговори #132 на: 15 Август 2014, 01:07:02 am »
Без разлика не смее да исфрла од горното црефце вода или пак да врие водата во ладилникот , ме чуди ова со црткиве јас го возев 10 год овој кадет пред тоа таткоми уште 15 год најмалку а го имавме од нов и никогаш ама никогаш не отиде над првата цртка температурата зимо лете е сега може има разлика во моторите 1.0 и 1.2 тоа незнам ама многу некако ти варира температурата, и провери си ја водната пумпа да не е отидена па да не ја врти водата позз....

Отсутен FiLo

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6566
Одг: Температура на разладна течност
« Одговори #133 на: 15 Август 2014, 01:14:03 am »
Водната пумпа е пред 2 месеци сменета. Иначе денес не вриеше водата во ладилник.
Иначе термостатот отвора на 87 степени, а тоа според стрелката треба да е нешто пред втора црта, па да падне на прва.
Еве речиси цело лето, па и зимото температурата ми се движеше до прва црта, ретко доагаше до втората.

Отсутен Kozanostra

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1901
  • Opel Astra 2.0 DI
Одг: Температура на разладна течност
« Одговори #134 на: 15 Август 2014, 09:03:56 am »
Filo a вода ли ти е во ладњакот или антифриз?