Автор Тема: Центрирање на предница КАДЕ???  (Прочитано 105809 пати)

Отсутен stanzli

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 142
Одг: Центрирање на предница КАДЕ???
« Одговори #390 на: 01 Март 2024, 11:34:19 am »
Кочани и околијата - има некој инфо каде има посалам сервис за центрирање предница ?

Отсутен 179

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 2
Одг: Центрирање на предница КАДЕ???
« Одговори #391 на: 27 Март 2024, 00:04:39 am »
kako se dvizat cenive za centriranje od prilika treba da centriram mi kaza vulkanizerot

Отсутен Nandor The Relentless

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8423
  • Малерозен дрводарец
Одг: Центрирање на предница КАДЕ???
« Одговори #392 на: 27 Март 2024, 00:19:20 am »
Околу 1000 денари би требало, некаде ќе начекаш 1200, некаде можеби и помалку но немам увид од последно време...
Последен пат бев пред една година.
Многу зборува - ништо не кажува.
Ветер од северен правец.
Раскажува детално за комплетно неважни работи.
На кратко, а богами и на Македонски: Никој.

Отсутен tomaso

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2112
Одг: Центрирање на предница КАДЕ???
« Одговори #393 на: 27 Март 2024, 09:35:46 am »
Лани во Мотоцентар платив 1200.

Отсутен FrozeN666

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 68
Одг: Центрирање на предница КАДЕ???
« Одговори #394 на: 27 Март 2024, 11:35:05 am »
Дечки колку често одите на центрирање?
Еднаш годишно или еднаш на неколку години?
Пошто многу ни се убави патиштата...

Отсутен зоки-златен

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7003
  • хаУс мајстор
Одг: Центрирање на предница КАДЕ???
« Одговори #395 на: 27 Март 2024, 11:47:07 am »
Кога ќе осетам да завлекува на некоја страна. Прво гуми проверувам тогаш, ако не е до гумите, за центрирање е.
Друго мерило е не еднакво трошење на гумите.

Отсутен Mikius

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10138
Одг: Центрирање на предница КАДЕ???
« Одговори #396 на: 27 Март 2024, 13:53:09 pm »
Последен пат пред 10тина години со Меганот кога мењавав некоја спона, стабилизатор, или нешто :)

Отсутен audi.mk

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 27
Одг: Центрирање на предница КАДЕ???
« Одговори #397 на: 01 Април 2024, 16:23:50 pm »
Дали се во ред вредностите?

Отсутен DarthJe5us

  • Авиону, сломићу ти крила..
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20106
Одг: Центрирање на предница КАДЕ???
« Одговори #398 на: 24 Јуни 2024, 15:36:29 pm »
Team auto или Сервис Мето? Каде да се центрира?

Отсутен Busav

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3675
Одг: Центрирање на предница КАДЕ???
« Одговори #399 на: 24 Јуни 2024, 15:46:02 pm »
Team auto или Сервис Мето? Каде да се центрира?
Мето

Sent from my SM-A546B using Tapatalk

Барам девојка која ке си го продаде бубрегот за да си купам кола :)

Отсутен andrejnaumovski

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 766
Одг: Центрирање на предница КАДЕ???
« Одговори #400 на: 24 Јуни 2024, 18:32:12 pm »
Team auto или Сервис Мето? Каде да се центрира?

Секој член на форумов посебно да го прашаш сите различен одговор ќе ти дадат на темава. Јас имам топ искуство во ТимАуто, лошо во Сервис Мето, некои други обратно :)

Отсутен DarthJe5us

  • Авиону, сломићу ти крила..
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20106
Одг: Центрирање на предница КАДЕ???
« Одговори #401 на: 19 Јули 2024, 15:28:03 pm »
Бев во Тим Ауто, прв ми крена на телефон, Мето ми се јавија после некој час.

Прво утна на кој му закажал, или на повеќе луѓе закажува во исто време, сеедно.

Потоа не се тргна од телефон, можеби 1 час му требаше да направи минимални подесувања затоа што се тргаше од кола цело време за на телефон да зборува.

Ја виде одоздоле и рече нема ништо за менување.

Колата нема никакви оштетувања на механички делови и ништо не е за менување. Гледана е и проверувана можеби секој месец откако ја имам.

Сакаше да ја проба да види дали е ок, тука следни проблеми почнаа. На возење почна да ми објаснува како требале нови чаури напред лабава била на волан. Колата на најмало поместување на волан реагира на тркала. Потоа проба некој глуп муабет да сврти дека тропале амортизери позади кога забрзува колата, што патем не тропаат позади туку предните тркала прават wheel hop што е скроз нормално за кола со преден погон, ова му го посочив и го напушти овој муабет ама продолжи да врти муабет дека слаби се позади амортизерите и дека чаури се за менување напред.

1200 за центрирање и 1500 за калибрација на сензор на волан што патем е само вртење на воланот на двете страни до крај по 3 секунди.

На крај колата пак не е идентична од двете страни.

Меѓу другото врти бош муабети како сите поршиња во Македонија он ги прави, ни Порше не можеле да ги оправат итн. Пробува да прави муабет а ништо не се слуша и ако се доближиш до рампата одма се лути ко во стил не се доближувај до опремата. Сеедно ми е дали може да гледам што работи ама не сакам кога сам ме става во глупа ситуација.

Отсутен nikola98

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 277
  • The best or nothing.
Одг: Центрирање на предница КАДЕ???
« Одговори #402 на: 19 Јули 2024, 15:39:49 pm »
За што кола се работи, и дали си сигурен дека не учествувала во сообраќајка?

Отсутен nikola_bb

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4903
Одг: Центрирање на предница КАДЕ???
« Одговори #403 на: 19 Јули 2024, 16:18:11 pm »
Бев во Тим Ауто, прв ми крена на телефон, Мето ми се јавија после некој час.

Прво утна на кој му закажал, или на повеќе луѓе закажува во исто време, сеедно.

Потоа не се тргна од телефон, можеби 1 час му требаше да направи минимални подесувања затоа што се тргаше од кола цело време за на телефон да зборува.

Ја виде одоздоле и рече нема ништо за менување.

Колата нема никакви оштетувања на механички делови и ништо не е за менување. Гледана е и проверувана можеби секој месец откако ја имам.

Сакаше да ја проба да види дали е ок, тука следни проблеми почнаа. На возење почна да ми објаснува како требале нови чаури напред лабава била на волан. Колата на најмало поместување на волан реагира на тркала. Потоа проба некој глуп муабет да сврти дека тропале амортизери позади кога забрзува колата, што патем не тропаат позади туку предните тркала прават wheel hop што е скроз нормално за кола со преден погон, ова му го посочив и го напушти овој муабет ама продолжи да врти муабет дека слаби се позади амортизерите и дека чаури се за менување напред.

1200 за центрирање и 1500 за калибрација на сензор на волан што патем е само вртење на воланот на двете страни до крај по 3 секунди.

На крај колата пак не е идентична од двете страни.

Меѓу другото врти бош муабети како сите поршиња во Македонија он ги прави, ни Порше не можеле да ги оправат итн. Пробува да прави муабет а ништо не се слуша и ако се доближиш до рампата одма се лути ко во стил не се доближувај до опремата. Сеедно ми е дали може да гледам што работи ама не сакам кога сам ме става во глупа ситуација.
Raskazuvac e deckoto samo naletal na nekoj malce poise so razbira i cvikkkk

Sent from my Pixel 7 Pro using Tapatalk


Отсутен Busav

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3675
Одг: Центрирање на предница КАДЕ???
« Одговори #404 на: 19 Јули 2024, 16:42:51 pm »
Бев во Тим Ауто, прв ми крена на телефон, Мето ми се јавија после некој час.

Прво утна на кој му закажал, или на повеќе луѓе закажува во исто време, сеедно.

Потоа не се тргна од телефон, можеби 1 час му требаше да направи минимални подесувања затоа што се тргаше од кола цело време за на телефон да зборува.

Ја виде одоздоле и рече нема ништо за менување.

Колата нема никакви оштетувања на механички делови и ништо не е за менување. Гледана е и проверувана можеби секој месец откако ја имам.

Сакаше да ја проба да види дали е ок, тука следни проблеми почнаа. На возење почна да ми објаснува како требале нови чаури напред лабава била на волан. Колата на најмало поместување на волан реагира на тркала. Потоа проба некој глуп муабет да сврти дека тропале амортизери позади кога забрзува колата, што патем не тропаат позади туку предните тркала прават wheel hop што е скроз нормално за кола со преден погон, ова му го посочив и го напушти овој муабет ама продолжи да врти муабет дека слаби се позади амортизерите и дека чаури се за менување напред.

1200 за центрирање и 1500 за калибрација на сензор на волан што патем е само вртење на воланот на двете страни до крај по 3 секунди.

На крај колата пак не е идентична од двете страни.

Меѓу другото врти бош муабети како сите поршиња во Македонија он ги прави, ни Порше не можеле да ги оправат итн. Пробува да прави муабет а ништо не се слуша и ако се доближиш до рампата одма се лути ко во стил не се доближувај до опремата. Сеедно ми е дали може да гледам што работи ама не сакам кога сам ме става во глупа ситуација.
Колку пати треба да пишеме дека кај него не треба да се оди...

Sent from my SM-A546B using Tapatalk

Барам девојка која ке си го продаде бубрегот за да си купам кола :)