Автор Тема: Што ве нервира во сообраќајот? Што ве изнервира денес?  (Прочитано 2532683 пати)

Отсутен Carpathian Lord

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 13717
Ме нервираат џандари што поминуваат на црвено.


Ме изнервира баш прееска еден џандар...еден туткун ми претрча на пешачки (а црвено за пешаци) а овој си дреме во Јетито си притиска по телефонот...

А после на ВЕРО ќе се курчат како некни...

Отсутен velestrumf

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20611
Најмал проблем е што си дреме во Јетито.

Многу поголем проблем е што на голема и фреквентна раскрсница (кај Градска Болница), две вечери по ред ги глеам како најлежерно си проаѓаат со кола на црвено. Ама ако те фатат со 61 на знак 50, ти си опасноста и злото кое демнее. Или не дај Боже да застанеш негде настрана на автопат да обавиш физиолошка потреба (без разлика на тоа што нема каде по пат, или и да има, не би сакал да влезеш таму)... Ауууу, терорист!!!

Мрсули.
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен DayWalker

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3063
  • Ќебапбрингер!
Мене ме нервираат амбулантните возила што незнаат што праат. Со упалено ротационо иде позади мене, а јас стојам на семафор на црвено. Нормално уште одма се тргнав избегав на сред раскрсница да помине, типот мртов ладен си се подмести малце понапред и си чека црвено..ај мајката...се пали зелено чекам ме поминува, возам позади него со 40 на саат а има упалено ротациони...Абе не е тоа играчка па да ги забораиш упалени....

Отсутен Allexxander

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5832
Многу често се злоупотребуваат ротационите светла па и сирената за да се пробијат во гужва или да поминат на црвено, од страна на полиција уште повеќе.

Отсутен Lancerka

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 303
Ауди А6





Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54920
  • Махер
Пречи некому?

Отсутен achtung

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6642
па ептен ти е на нишан, може да ти падне саксија по грешка :)

Отсутен Lancerka

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 303
Пречи некому?
Па со оглед што е толку искосен, јас се напикав скроз до сијалицата - скоро позади сијалицата ми е десниот дел од Лансерот, за да има простор да влезе уште една кола измеѓу Лансерот и искосената А6, а ако ја паркирав рамно и да не се пикав скроз десно кај сијалицата, ќе немаше простор за да влезе кола измеѓу.

Присутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43562
  • Il Moderatore
Пречи некому?

Не мора да пречи некому за да биде душбег.  И оние на пешачките острови што паркираат пред шити вол не пречат никому. Може и точак и инвалид да помине, ама пак се душбегови пошто паркираат на пешачки остров.

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54920
  • Махер
Ситуациите не се споредливи баш.

Присутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43562
  • Il Moderatore
Немало да го кошта тој еден маневар +, за да не му ја сликаат колата...

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 34046
  • Таков е животот... јебига
Така е Симо.
Самиот акт на неводење грижа е душбеговски, каков и да е.

Отсутен velestrumf

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20611
Клошар.
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен Tommy

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7200
Моторче едно на Рекорд, кретен, ке го фрлев у контра смер.
Вози пред мене у лева лента, у десна едно 15-ти метри пред мене, во десна застанува автобус, значи само лева лента слободна.
И зверовите на скутерче кои возеа пред мене, им текна да кочат, за да вртат лево, на некоја пешачка зона, пошто улица никаде нема.
Од спротива коли колку сакаш, нормално, ке чекаат некое време у лента дур намали сообраќајот па да сечат, па застанаа така фино да не можам да поминам меѓу нив и автобусот.

Пошто другарот реши да не даде ни жмигавец за вртење лево, а се вози солидно брзо, иако, нема улица за вртење лево, најде за доблест да ми свири како блиску сум поминал со колата до него. Лупнав едно сељачко легнување на свирка. Почна да мрчи нешто и да свири, па се надевав дека ке се излаже да ме стигне до кај семафорите кај Сообрание.

Па кога си решил да сечеш 2 полни ленти, и да вртиш на место кое не е предвидено за вртење лево, па барем дај жмигавец бе смрдеж, ке ве утепа некој.

Отсутен DarthJe5us

  • Авиону, сломићу ти крила..
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20106
Ме изнервира една згодна типка што проба да ми се фрли пред кола дур поминуваше улица на необележано.