Автор Тема: Што ве нервира во сообраќајот? Што ве изнервира денес?  (Прочитано 2532653 пати)

Отсутен onak

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 15993
  • сељаторе ин ил селандроре!!
    • КАНО еко системи
закон за заштита на идентитет... се зезам нормално... во сообраќај е....

инаку баш по ова прашање денес дискутирав со еден професор... доколку професорот го праша ученикот како му се викаат родителите може да добие пријава за тоа (како и да е правилниот збор-текст) за откривање на идентитет-приватност... недај боже па да праша што ти работат родителите или па да му даде телефон од нив, а за домашна адреса да побара може и кривична директ да добие...

професоров одговорно ми тврди дека имаат забрана за поставување такви прашања... прашања што во мое време беше редовна пракса да бидат поставени, дури и во дневник беа запишани.. име презиме на родител, занимање, адреса на живеење и контакт телефон (ако има пошто тогаш баш и немаше многу телефони)
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време

Отсутен Lancerka

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 303
Едно нешто не ми е јасно, како луѓево сеуште не ги научија основните правила за во кружен ток ?

Денес се враќав од викендица, и на кружниот ток кај пазарчето во Ѓорче, еден дебил од внатрешната лента ми пресече пат за да излезе од кружниот ток ... 5 цм. ми фалеа да го соберам ... легнав на свирката.
Јас нормално си возев во надворешната лента, и дебилот наеднаш од внатрешната лента ми го пресече патот за да излезе кружниот ... па дебилу, ако сакаш да излезеш од кружен, ќе си возиш во надворешната лента, а не во внатрешната и нагло да сечеш пат !!!

Отсутен 386ka

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 863
  • Am386 DX/DXL-40
А, ти си возел во надворешната лента и не си вртел на првиот излез, туку на некој друг? :)

Отсутен MarceCvarce

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8848
Pak ke se povtoram semaforive niz grad se sranje veke mesec dena kaj da se prijavi ova da se oprai rabotava

Присутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54920
  • Махер
А, ти си возел во надворешната лента и не си вртел на првиот излез, туку на некој друг? :)
Многу добро прашање. И релевантно за ситуацијата. Верувам дека за кружноит тел кај сарм се говори?

Отсутен onak

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 15993
  • сељаторе ин ил селандроре!!
    • КАНО еко системи
Едно нешто не ми е јасно, како луѓево сеуште не ги научија основните правила за во кружен ток ?

Денес се враќав од викендица, и на кружниот ток кај пазарчето во Ѓорче, еден дебил од внатрешната лента ми пресече пат за да излезе од кружниот ток ... 5 цм. ми фалеа да го соберам ... легнав на свирката.
Јас нормално си возев во надворешната лента, и дебилот наеднаш од внатрешната лента ми го пресече патот за да излезе кружниот ... па дебилу, ако сакаш да излезеш од кружен, ќе си возиш во надворешната лента, а не во внатрешната и нагло да сечеш пат !!!

па овај.. и мене не ми е јасно како лугево не научија сеуште како се вози на кружен ток... точно дека си дама на форумов, ама ти си крива овој пат... затоа што чим возиш во надворешниот круг МОРАШ да излезеш на првиот излез... автоматски “дебилот“ што ти исекол пат, уствари и не би ти исекол и би излегле и двајцата без никакви гужви...

чек да го побарам на нет флаерчето за користење кружни токови... очигледно ке треба... ;D
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време

Присутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43562
  • Il Moderatore
Не е баш дека мора на првиот. Зависи како е уреден кружниот тек. Во Ѓорче е оваков и важи ова движење. Не и` се сипајте на Lancerka за џабе.


Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Lancerka

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 303
па овај.. и мене не ми е јасно како лугево не научија сеуште како се вози на кружен ток... точно дека си дама на форумов, ама ти си крива овој пат... затоа што чим возиш во надворешниот круг МОРАШ да излезеш на првиот излез... автоматски “дебилот“ што ти исекол пат, уствари и не би ти исекол и би излегле и двајцата без никакви гужви...

чек да го побарам на нет флаерчето за користење кружни токови... очигледно ке треба... ;D
А баш ме интересира како заклучи дека јас сум била крива во ситуацијата, кога сеуште ги немам изнесено сите факти ?  ;)

А, ти си возел во надворешната лента и не си вртел на првиот излез, туку на некој друг? :)
Јас влегов во кружниот ток, и одма на првиот излез излегов, нормално во надворешната лента возев бидејќи веднаш на првиот излез излегов, и на дебилот му текна дека треба да искача и нагло ми пресече пат пред мене, и притоа без да употреби жмигавец.

Отсутен achtung

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6642
 Прашање до вас што контрате дека незнаела да вози на кружен ток лансерка, дали кај католичка секогаш одите од левата лента во правец накај млечен ?

Отсутен Спенсер

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7348
На круќниот кај црквата не е страшно... оди помини неколку пати кај СП кружниот, таму секое второ поминување има големи шанси некој да те собере ;D

Отсутен achtung

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6642
Знаеш зашто не е страшно кај католичка :) Зашто на асфалтот има поставени оние жолтите испакнатите па евентуално само паразитите да можат да утнат :)

Присутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43562
  • Il Moderatore
Зборува за во Ѓорче.
Кај тој кај црквата има поголем проблем, затоа што тие што влегуваат во втората лента треба да одат на трет излез, а оние од прва треба да одат на втор излез. Е арно ама, оние од втора лента се бутаат за на втор излез, пезвеници... (за првиот излез има посебна лента, да не настане некоја забуна)

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен MecheTo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 14157
  • Пудингот на шоферството
Вчера која глупост сум ја направил Прилеп,ми идеше да си го лапнам.Излегувам од кај механичарот да земам масло и филтер за менувачот,зедов и се враќам назад.
Пошо улицата нешто ја правеа реков ќе одам по главниот пат,и кај тој кружниот кај болницата,си влегвам од лево,преку островчиња си врвам(јас цел блокиран во глата,преморен,ни спиен салам ни ништо) луѓе свират,блендираат,се смеат,а јас уште будали ги правам,си велам шо му е на овие бе.А јас возам како на гта. ;D
God created Turbo Lag to give VTECs a Chance! :D

Отсутен 386ka

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 863
  • Am386 DX/DXL-40

А, ти си возел во надворешната лента и не си вртел на првиот излез, туку на некој друг? :)
Јас влегов во кружниот ток, и одма на првиот излез излегов, нормално во надворешната лента возев бидејќи веднаш на првиот излез излегов, и на дебилот му текна дека треба да искача и нагло ми пресече пат пред мене, и притоа без да употреби жмигавец.

Аха, океј, тоа е непријатна ситуација. :D Веројатно влегол од друг влез (не од другата лента од влезот од кој што си влегла ти, затоа што тоа би било прекршок) и кога сакал да се исклучи не прател ретровизори... па уште и жмигавец не дал.
Енивеј, мислам дека не треба да се престрои во надворешната лента пред да се исклучи (онака како што е покажано горе на сликата). Можеби и грешам затоа што тој во Ѓорче има 2 излеза кои се со по една лента, а можеби е тоа нерелевантно.

Вчера која глупост сум ја направил Прилеп,ми идеше да си го лапнам.Излегувам од кај механичарот да земам масло и филтер за менувачот,зедов и се враќам назад.
Пошо улицата нешто ја правеа реков ќе одам по главниот пат,и кај тој кружниот кај болницата,си влегвам од лево,преку островчиња си врвам(јас цел блокиран во глата,преморен,ни спиен салам ни ништо) луѓе свират,блендираат,се смеат,а јас уште будали ги правам,си велам шо му е на овие бе.А јас возам како на гта. ;D
Мече, деновиве ѕвездиве не ти се наместени, не излегувај во сообраќај. :D

Отсутен FiLo

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6566
Аха, океј, тоа е непријатна ситуација. :D Веројатно влегол од друг влез (не од другата лента од влезот од кој што си влегла ти, затоа што тоа би било прекршок) и кога сакал да се исклучи не прател ретровизори... па уште и жмигавец не дал.
Енивеј, мислам дека не треба да се престрои во надворешната лента пред да се исклучи (онака како што е покажано горе на сликата). Можеби и грешам затоа што тој во Ѓорче има 2 излеза кои се со по една лента, а можеби е тоа нерелевантно.

Многу битна работа е што пред кружните текови има на самиот коловоз кој во која лента треба да се движи за да може соодветно да се исклучи.
И кај цементара исто на кружниот тек, тој што влегува во кружниот тек во внатрешната лента, тек на второ исклучување може да се исклучи и тоа повторно во внатрешна лента. ;)