Автор Тема: Што ве нервира во сообраќајот? Што ве изнервира денес?  (Прочитано 2532315 пати)

Отсутен Kimi R

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3009
  • "Just leave me alone, I know what I'm doing"
Тоа со лентите која за што е, на автопат, низ град сите 3(2) ленти се со подеднаква важност.


Иначе, новион систем за регулирање на семафорите им е многу јак, можат комотно у гз да си го напикаат!

Отсутен onak

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 15993
  • сељаторе ин ил селандроре!!
    • КАНО еко системи
На булевар со 3 ленти или?

И на улица со 2 ленти од правец. Наречете го како сакате, се знае дека се претекнува од лево. Дебилизам. Само казни.

ако се влечеш во левата лента многу повеке од јасно е дека ке се префрлам во десната лента и ке те поминам... на булевар, улица или што и да е освен автопат правилото сообраќајно вели вака:

побрзото движење на едната лента (било кој) во однос на другата не се нарекува престигнување. затоа, никој никого не престигнува во десната лента... ако ти смета тоа штоо така те поминуваат, тогаш вози си ти во десната лента и остај им слободен простор на лугето да се движет побрзо во левата лента т.е. (според тебе) да те престигнуваат


ако некогаш дојдам и се докопам до некоја силна политичка позиција еден од предлозите мои за кои ке се залагам ке биде возачката дозвола да биде со важност од 10 години. после тоа мора да се полага одпочеток. не за друго, очигледно е а и од постов евидентно е дека лугето ги забораваат ОСНОВНИТЕ не променливи правила во сообраќајот. ако на тестови напишеш вака како што си напишал друже смоле, ке ти влепат 5 негативни, 3 такви прашања и не си положил...
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време

Отсутен achtung

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6642
предлогот твој може ама ако целата процедура е без пари ;)

Отсутен DarthJe5us

  • Авиону, сломићу ти крила..
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20106
Онак познато ми е дека е само поминување ова затоа и прашав дали е на булевар или на пат со 2 ленти по правец. Затоа што мислам дека е невозможно (скоро) да те претекнат од десно ако има само 1 лента. ;D

Отсутен onak

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 15993
  • сељаторе ин ил селандроре!!
    • КАНО еко системи
предлогот твој може ама ако целата процедура е без пари ;)

зашто безпари? а ако направи некој сообраќајка од што тврдокорно си стои зад ставовите кои по лично сваќање си ги пишал како правила, дали безпари ке помине?

поевтино е да потрошиш 200 евра на секои 10 години одошто да потрошиш бог знае колку евра на сообраќајка а воедно и да одземеш нечиј живот... секако, нема да има потреба од возење часови туку само полагање... така е евтино...

со декрет. со закон. со правило... сите треба да преполагаат на секои 10 години.
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време

Отсутен Vasil

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3759
Најголем проблем со претекнувањето преку најдесната лента на булевар е тоа што во таа лента често се вози многу бавно затоа што треба да се сврти десно или да се застане.

Пред неколку недели, на потегот од Буњаковец до Карпош 2, два пати се случи кретени да не претекнуваат низ првата лента во момент кога се движевме со 60км/ч во средната, а пред нив имаше автобус застанат на станица, па во последен момент се протнаа помеѓу нас и автобусот. И зошто беше сето тоа брзање кога пак застанаа на истиот црвен семафор како нас? Дежаву, два пати истата ситуација, во рок од 2 минути.

Која е таа потреба, низ град со 100км/ч да се движиш кон застанат автобус, бркајки празнина кој многу брзо исчезнува? Што ќе им се случеше ако не ги забележевме и решивме да забрзаме на 80км/ч?

Ми се допаѓа идејата на Онак. Кога ќе им се одземе дозволата на неколку месеци според сегашниве закони, да мораат повторно да го поминат возачкиот испит и задолжително да поминат на психичка проценка за да можат да си ја вратат дозволата откако ќе им истече казната. После тоа стандардно ќе си имаат статус на возач почетник следните 2 години.

Отсутен Cuore Sportivo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17675
  • Alfa155 & AlfaGT
Најтрагични ми се возачите кој се успале и каснат на работа, возат ко мањаци претицаат на улици со 20 споредни улички, 10 пешачки, две школи, градинка и.т.д. Тие дефинитивно би ги пратил на психичка проценка.

Отсутен Влатко К.

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 446
Па кога ќе се успиеш за работа, Космосот ти дава ВИП pass за сообраќај. Не?

Отсутен smole

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3024
ако се влечеш во левата лента многу повеке од јасно е дека ке се префрлам во десната лента и ке те поминам... на булевар, улица или што и да е освен автопат правилото сообраќајно вели вака:

побрзото движење на едната лента (било кој) во однос на другата не се нарекува престигнување. затоа, никој никого не престигнува во десната лента... ако ти смета тоа штоо така те поминуваат, тогаш вози си ти во десната лента и остај им слободен простор на лугето да се движет побрзо во левата лента т.е. (според тебе) да те престигнуваат

Не ги проверуваш фактите кои ги користиш за да дадеш некакво тврдење и автоматски тврдењето не е точно. Зашто?

Не ни праша со која брзина се движам низ град, па за да тоа индицира дека се влечам. Напротив, возам 60-70 км/ч низ густонаселени области. Булеварот накај Автокоманда, поред Алкалоид према Маџари не го сметам за таков, и кога има услови возам и повеќе, свесен дека не е по прописи на пр.

Нормално дека ако возам ко баба ќе возам во десната лента, но така не возам, а најчесто истата е зафатена со застанати возила.

На крај на краиштата, и членот Vasil пиша негово искуство со претекнување од десна лента,а и сите знаеме дека не е по пропис и логика (зашто мртов агол се гледа само на возачкиот-лев ретровизор?!).

И некој да вози така, не е оправдано, било да си ти, јас, Јанко, Петко или Станко. Недај Боже еден ден тоа може да има сериозни последици.

Отсутен DarthJe5us

  • Авиону, сломићу ти крила..
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20106
Значи да појасниме...на булевар со 3 ленти или правец со 2 ленти не е претекнување туку престројување.

Отсутен onak

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 15993
  • сељаторе ин ил селандроре!!
    • КАНО еко системи
Не ги проверуваш фактите кои ги користиш за да дадеш некакво тврдење и автоматски тврдењето не е точно. Зашто?

Не ни праша со која брзина се движам низ град, па за да тоа индицира дека се влечам. Напротив, возам 60-70 км/ч низ густонаселени области. Булеварот накај Автокоманда, поред Алкалоид према Маџари не го сметам за таков, и кога има услови возам и повеќе, свесен дека не е по прописи на пр.

Нормално дека ако возам ко баба ќе возам во десната лента, но така не возам, а најчесто истата е зафатена со застанати возила.

На крај на краиштата, и членот Vasil пиша негово искуство со претекнување од десна лента,а и сите знаеме дека не е по пропис и логика (зашто мртов агол се гледа само на возачкиот-лев ретровизор?!).

И некој да вози така, не е оправдано, било да си ти, јас, Јанко, Петко или Станко. Недај Боже еден ден тоа може да има сериозни последици.

што има врска колку ти возиш? јас возам побрзо од тебе, ти возиш во левата лента очигледно без намера да се престроиш и јас ке те поминам од десно и тоа не е престигнување, туку побрзо возење во едната лента компарирано со другата...
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време

Отсутен achtung

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6642
вчера се бркавме со еден меган цел автопат за на крај пред скопје да имаме малку лоша ситуација, не сум во право што сум возел 180-190 ама и не беше во право еден ропак со бмв е60 како вози со 100ка во скроз лева лента а воопшто не ни претицува, па не стави во лоша ситуација да мора да правиме макази во десна лента....

Отсутен DejzY

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1004
Е нив не можам да ги сфатам. Купиле уба, сакапа и брза кола за да ја возат 100ка во лева лента, па и средна да е. Многу често по автопат поминувам вакви коли и му се чудам како издржуваат да ги возат по 120. Јас со опелче сум ама брзо го војзам кај што чини патот. Само кај бензиските кај катланово и пред велешко брдо намалувам :)

Отсутен nsx-r

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9213
забрането е да се движиш во најлева лента таа е само за претицување,во белиот свет најверојатно би заработил казна

тоа што си возел 180-190 не е негова работа,он требало да се тргне

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54920
  • Махер
Морал да се тргне.
Е нив не можам да ги сфатам. Купиле уба, сакапа и брза кола за да ја возат 100ка во лева лента, па и средна да е. Многу често по автопат поминувам вакви коли и му се чудам како издржуваат да ги возат по 120. Јас со опелче сум ама брзо го војзам кај што чини патот. Само кај бензиските кај катланово и пред велешко брдо намалувам :)
Со јак муабет и дискусии во кола, не е проблем да се вози 120кмч на автопат ако имаш темпомат.