Автор Тема: Проблем со Megane 2011 1.5dci  (Прочитано 20811 пати)

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 34046
  • Таков е животот... јебига
Одг: Проблем со Megane 2011 1.5dci
« Одговори #30 на: 16 Февруари 2012, 18:18:46 pm »
Му цркнал акомулаторот 90%, нама шанси ако седел на контакт 5-6 мин да се заебе компјутерот ја сум го држел на контакт и по пола саат па не се заеба компјутерот. Сигурен сум дека е акомулаторот зошто истите симтоми ги имаше мојот кога цркна акомулаторот
Нов акумулатор да цркне? Зошто не му го смениле на сервис тогаш? Не е акумулаторот сигурно.

Отсутен Prcot

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3460
Одг: Проблем со Megane 2011 1.5dci
« Одговори #31 на: 16 Февруари 2012, 18:48:39 pm »
Jaс сепак мислам дека е акомулаторот зошто се е можно... Најубаво е да го стаат на дијагностика и да го проверат и да не му мачкаат очи тие од сервис пошто јас добро ја знам нивната прљава игра. Нека не го залажуваат слушај ме што ти зборам

Отсутен gOJDO

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7687
  • Хорска Секција
Одг: Проблем со Megane 2011 1.5dci
« Одговори #32 на: 16 Февруари 2012, 18:52:26 pm »
Да пишеше за друг бренд на возило онака ќе ме изненадеше. На сестра ми кантата од Рено ја остава 3 пати во гарантен рок на сред Белград. Мизерија.
Ум шо идит отпосле не јет ум!

Отсутен Prcot

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3460
Одг: Проблем со Megane 2011 1.5dci
« Одговори #33 на: 16 Февруари 2012, 19:04:34 pm »
Гојде веруј дека ова не е никаков дефект на колата. Ако не ми веруваш ќе видиме што е проблемот на крај, ако испадне по мое частиш пиво ако не ја частам ;)

ЕДИТ: Фаланга а што му се појавуваше на инструмент таблата?

Отсутен n1kola

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6728
  • French diamond
Одг: Проблем со Megane 2011 1.5dci
« Одговори #34 на: 16 Февруари 2012, 19:12:55 pm »
Да пишеше за друг бренд на возило онака ќе ме изненадеше. На сестра ми кантата од Рено ја остава 3 пати во гарантен рок на сред Белград. Мизерија.
За жена не е кола, посебно не Рено,ретки се тие како Ивана од форумот... вервам дека ако му ја дајш маздата, нема да ти ја врати во возна состојба.

Отсутен Prcot

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3460
Одг: Проблем со Megane 2011 1.5dci
« Одговори #35 на: 16 Февруари 2012, 19:17:40 pm »
Да пишеше за друг бренд на возило онака ќе ме изненадеше. На сестра ми кантата од Рено ја остава 3 пати во гарантен рок на сред Белград. Мизерија.
За жена не е кола, посебно не Рено,ретки се тие како Ивана од форумот... вервам дека ако му ја дајш маздата, нема да ти ја врати во возна состојба.
Колку е само ова погрешно...

Отсутен Cuore Sportivo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17675
  • Alfa155 & AlfaGT
Одг: Проблем со Megane 2011 1.5dci
« Одговори #36 на: 16 Февруари 2012, 19:30:53 pm »
Aj турбофолсваген што отиде у курац отиде, али за Рено не верувам. Тоа е задње европско упориште на квалитени возила. ;D

Отсутен n1kola

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6728
  • French diamond
Одг: Проблем со Megane 2011 1.5dci
« Одговори #37 на: 16 Февруари 2012, 19:59:11 pm »
@ Prcot шо е погрешно?

Отсутен gOJDO

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7687
  • Хорска Секција
Одг: Проблем со Megane 2011 1.5dci
« Одговори #38 на: 16 Февруари 2012, 20:04:11 pm »
Гојде веруј дека ова не е никаков дефект на колата. Ако не ми веруваш ќе видиме што е проблемот на крај, ако испадне по мое частиш пиво ако не ја частам ;)
Како тоа не е дефект кога 3 пати ја носат со шлеп служба во сервис и потоа ја сервисираат 2 дена. Кантата е Клио 1.6 со максимум опрема и автоматски менувач. 3 пати не сака да тргне. Става во дравј и не трга. Да не зборам што све не се испорасипа во 5 години. Ѓубре од кола.

За жена не е кола, посебно не Рено,ретки се тие како Ивана од форумот... вервам дека ако му ја дајш маздата, нема да ти ја врати во возна состојба.
Сигурен сум дека да беше Мазда 2 во случајов дека немаше да има ваков дефект, т.е. за поминати 50000 немаше да има ама баш никаков дефект. А за тоа дека за жена не е кола делумно се согласувам. Има и исклучоци кои знаат да возат подобро и од повеќето мажи. Но сестра ми не е од нив. Ама сепак успева да се снајде во метропола како Белград каде мноштвото шофери од Македонија кои не се од Скопје нема да се снајдат и ќе ја остават колата на влез/излез од Белград од страв да возат низ таквата метропола. Слично како што многумина прават во Скопје. Доаѓа во Сарај или Автокоманда, ја паркира колата и ќе си го јавне рејзот.

Ум шо идит отпосле не јет ум!

Отсутен n1kola

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6728
  • French diamond
Одг: Проблем со Megane 2011 1.5dci
« Одговори #39 на: 16 Февруари 2012, 20:33:37 pm »
не мислам во смисла на снаоѓање низ гужви и слично, туку мислев на начинот на кој ги возат колите, и начинот на кој ги одржаваат. Ич не ги боли, дали светнало check engine, дали му фали антифриз, масло и слично, туку најважно му е да запали колата и доста е... Епа како ќе си ја одржаваш, така и ќе ја имаш.

Отсутен Bugar

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5710
  • Почесен кинез.
Одг: Проблем со Megane 2011 1.5dci
« Одговори #40 на: 16 Февруари 2012, 20:35:33 pm »
Aman be Gojdo tolku li Reno ne cini. Gluposti. Lugjevo im se iznavozija top se kolicinjata. E sega dali se pogodilo e drugo nesto.
Cudno duri i zvuci neverojatno. Poznavam lugje so Clio i se prezadovolni. I toa kupeni polovni so po 200000Km pa maka nemaat.

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 34046
  • Таков е животот... јебига
Одг: Одг: Проблем со Megane 2011 1.5dci
« Одговори #41 на: 16 Февруари 2012, 21:23:45 pm »
Гојде веруј дека ова не е никаков дефект на колата. Ако не ми веруваш ќе видиме што е проблемот на крај, ако испадне по мое частиш пиво ако не ја частам ;)

ЕДИТ: Фаланга а што му се појавуваше на инструмент таблата?
Не знам точно друже. Јас стоев надвор и не видов.

Отсутен gOJDO

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7687
  • Хорска Секција
Одг: Проблем со Megane 2011 1.5dci
« Одговори #42 на: 16 Февруари 2012, 21:30:20 pm »
не мислам во смисла на снаоѓање низ гужви и слично, туку мислев на начинот на кој ги возат колите, и начинот на кој ги одржаваат. Ич не ги боли, дали светнало check engine, дали му фали антифриз, масло и слично, туку најважно му е да запали колата и доста е... Епа како ќе си ја одржаваш, така и ќе ја имаш.
Абе ајде, не збориме за 100 години старо возило. Збориме за нова канта која е под гаранција и на која се прави редовен сервис во овластен сервис. Три пати ја носи кантата во сервис и викаат дека проблемот бил до електроника и као наводно го решиле...три пати, а не еднаш од кои два пати со две мали деца и од кои еднаш и ја дига пајак па си плаќа казна и за тоа. Да ти се намочам и во кантата и во овластениот сервис.
А да направела сестра ми бар нешто кое би можело да има некаква поврзаност со дефектите, одма ќе ја обвинеле, ќе и поништеле гаранција и ќе ја натерале да си плати поправка на кантата.
А тоа да ти се запали чек енџин на ауто кое е под гаранција кое редовно е одржавано во овластен сервис и е точено со квалитетно гориво е само показател на неквалитет. Нема простор изгорвори и оправданија.

@Bugar
Најверојатно до толку не чини. Друг пример е службена Лагуна 2008 1.5DCI на мој близок другар (на Фаланга школски му е, па ако некој мисли дека измислувам приказни нека побара од Фаланга да праша за да потврди), која за една година помина 50000km на отворена пат. Лагуната внатре крцкаше од сите можни страни, ама буквално од секаде, како да има поминато 500000km и да е стара 20 години. И ред други примери, да не ги наведувам, ги има и на форумов. Како и да е за мене Рено како бренд ко да не постои, т.е. во секој случај ќе го прескокнам.
Ум шо идит отпосле не јет ум!

Отсутен Prcot

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3460
Одг: Проблем со Megane 2011 1.5dci
« Одговори #43 на: 16 Февруари 2012, 22:10:08 pm »
Гојде веруј дека ова не е никаков дефект на колата. Ако не ми веруваш ќе видиме што е проблемот на крај, ако испадне по мое частиш пиво ако не ја частам ;)
Како тоа не е дефект кога 3 пати ја носат со шлеп служба во сервис и потоа ја сервисираат 2 дена. Кантата е Клио 1.6 со максимум опрема и автоматски менувач. 3 пати не сака да тргне. Става во дравј и не трга. Да не зборам што све не се испорасипа во 5 години. Ѓубре од кола.
Гојдо погрешно си ме разбрал ја не зборам дека проблемот со на сестра ти клиото не е дефект напротив, туку зборам за проблемот што го има другарот на Фаланга.

Отсутен MarceCvarce

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8847
Одг: Проблем со Megane 2011 1.5dci
« Одговори #44 на: 16 Февруари 2012, 22:16:15 pm »
Ne razbiram kako ne e nekoj defekt so kolata koga kolata ne pali? Do soferot e, sauhot neznae da go namesti...