Автор Тема: Во кои услови е најдобро да се користат магленките?  (Прочитано 11489 пати)

Отсутен Bugar

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5710
  • Почесен кинез.
Одг: Во кои услови е најдобро да се користат магленките
« Одговори #45 на: 16 Јануари 2013, 14:55:36 pm »
Zadnata kaj mene ne se gasi koga pustam dolgi. Si svetiT

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 34046
  • Таков е животот... јебига
Одг: Во кои услови е најдобро да се користат магленките?
« Одговори #46 на: 16 Јануари 2013, 14:56:31 pm »
Па не зборат за задната

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54920
  • Махер
Одг: Во кои услови е најдобро да се користат магленките?
« Одговори #47 на: 16 Јануари 2013, 14:57:31 pm »
Ти викам ја! Фраериште! И затоа после ги извадив и ги сменив со диоди кои едвај светат. Пошто „многу“ помагаа магленките во услови на магла.

Значи сега можеш даги уклучиш кога сакаш и да не сметаат? Ама што прајме што сељачки било? :)

ОМФГ

Сакаш шекер и вода?  :D :D :D
Ги немам вклучено одамна... Откога видов дека немаат никаков ефект во осветлувањето на патот. Затоа и ставив чисто за изглед диодички (кои како што реков уште не сум ги упалил)

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43561
  • Il Moderatore
Одг: Во кои услови е најдобро да се користат магленките?
« Одговори #48 на: 16 Јануари 2013, 14:58:25 pm »
Veruvam deka MAGLENKI se koristat po zakon vo magla so vkluceni SREDNI svetla. SO dolgi mislam deka NE SMEE.

Ова и FilipV го спомна, јас не сум сретнал во закон дека не смее, башка, како што кажав, на Стилото фабрички е направено, ако имам пуштено магленки дифолт да се угаснат средни кога ќе пуштам дугачки. Ова не се случува кога аблендирам (тогаш можам сите 3 светла да ги активирам за непријатељи)

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Banzai

  • Blitzqueen
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9998
Одг: Во кои услови е најдобро да се користат магленките?
« Одговори #49 на: 16 Јануари 2013, 14:59:49 pm »
Ваљда не е регулирано со закон, можда со некои регулативи на ЕУ и слични срања.
За вкусовите не се дискутира, по нив се плука.

Отсутен Chlink

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8519
  • alfa 156 1.8 t.s & alfa 159 2.4 jtdm
Одг: Во кои услови е најдобро да се користат магленките?
« Одговори #50 на: 16 Јануари 2013, 15:00:20 pm »
Сакаш шекер и вода?  :D :D :D

Не, сакам пиштол и перница... :(

И со јаже ќе завршиш работа. Го има на нет чворот како треба да го направиш :D :D :D

Отстранет Бугар од темава, продолжете понатаму :)

Члинк за тебе не е сељачки, за мене е. Зашто да бидеш ироничен и 10 пати да му кажеш на Дени дека било сељачко?

За да знае да не ги пали веќе. Пошто ние тука сме најграѓани од цела европа, смеси еб*ле векот.


Или ако го сакаш вистинскиот одговор:

Затоа што беше мубаетот дали сметаат магленките а не дали некој е сељак и ропак. Пошто во случајов некој може вози така не е убаво да се нарекува со имиња. Иако јас не сум тој, ме нервираат големите граѓани за кои све е сељачко. Уште малце и сељачко ќе биде кога сереш ако читаш весник :D . Или можеби стварно е :D :D .

Отсутен Bugar

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5710
  • Почесен кинез.
Одг: Во кои услови е најдобро да се користат магленките
« Одговори #51 на: 16 Јануари 2013, 15:00:23 pm »
Mislam ako se fabricki taka trebiT da e.

Отсутен velestrumf

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20611
Одг: Во кои услови е најдобро да се користат магленките?
« Одговори #52 на: 16 Јануари 2013, 15:00:48 pm »
Па не зборат за задната

Збориме и за задната:

@x01, На стилото ако се пуштени магленки, средните се гасат ако пуштиш долго. Провери и кај тебе да не е така.

кај мене ги нема вградено фабрички предните магленки има само задна но приметив дека со врклучување на долги светла на таблата престана да свети сијалицата за магленки,ги гасиш долгите и повторно треба да палиш магленки

Интересно... Ме интересира кај мене како е... Знам дека може да ги пуштам сите предни, ама не сум приметил задната магленка дали се гаси при пуштање долги.

The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43561
  • Il Moderatore
Одг: Во кои услови е најдобро да се користат магленките?
« Одговори #53 на: 16 Јануари 2013, 15:03:55 pm »
Јас зборев за предните. Задните не се гаснат никогаш се` дур не изгасам кола.

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен AllMightyMe

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7038
Одг: Во кои услови е најдобро да се користат магленките?
« Одговори #54 на: 16 Јануари 2013, 15:04:40 pm »
А како можеш да приметиш задната магленка дали се гаси кога возиш ?

 ;D ;D ;D

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43561
  • Il Moderatore
Одг: Во кои услови е најдобро да се користат магленките?
« Одговори #55 на: 16 Јануари 2013, 15:05:19 pm »
Гледаш дали му свети фацата на тој што вози позади тебе ;D ;D

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен velestrumf

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20611
Одг: Во кои услови е најдобро да се користат магленките?
« Одговори #56 на: 16 Јануари 2013, 15:05:41 pm »
Не е толку црвено позади :)

Или осеќаш дека ти се ладат ушите, пошто не те пцуе веќе тој оќорениот што вози позади тебе :)
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 34046
  • Таков е животот... јебига
Одг: Во кои услови е најдобро да се користат магленките?
« Одговори #57 на: 16 Јануари 2013, 15:06:12 pm »
Свашта, а зошто би се гасела задната магленка? Што има врска кои светла ми се уклучени напред?

Отсутен Banzai

  • Blitzqueen
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9998
Одг: Во кои услови е најдобро да се користат магленките?
« Одговори #58 на: 16 Јануари 2013, 15:11:06 pm »
Темата е во кои услови е најдобро да се користат. Не дали пречат или не.

Јас напишав во кои услови мислам дека треба да се користат и напишав мислење за користењето во рандом непотребни (за мене) случаи.

Не напишав дека е сељак ако некој ги пали цело време, туку мене ми е сељачки тој потег. Еден потег не го прави човекот сељак, треба да направи низа такви за во моите очи да биде сељак. А верувам дека 99% од луѓето ги заболе дали се сељаци или не во моите очи :)

За мене еден куп работи се сељачки, еден куп не се. Сигурно и јас правам многу работи кои за тебе или за Петко се сељачки. Ако ми го каже тоа може да ме подзамисли, а можда и нема. Во секој случај јас ќе си одредам дали ќе продолжам да го прават тоа или не. И секако ако продолжам нема многу да се потресувам ако ти или Петко мислите дека сум сељак или правам сељачки потег. И сељачизам нема врска со град/село.
За вкусовите не се дискутира, по нив се плука.

Отсутен Chlink

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8519
  • alfa 156 1.8 t.s & alfa 159 2.4 jtdm
Одг: Во кои услови е најдобро да се користат магленките?
« Одговори #59 на: 16 Јануари 2013, 15:14:57 pm »
Заради ова се отвори муабетот:

Мислам дека од тука почна муабетот:

(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)

Цитат
Motorists who use their front and rear fog lights indiscriminately when visibility is not impaired have caused as many as 300,000 accidents in the last 12 months, with young drivers leaving fog lights on “because it looks good”, research by car insurance provider swiftcover.com has found.

Цитат
It is an offence to use fog lights unless visibility is reduced to 100m or less, and doing so can attract a £30 fixed penalty notice because of the danger it poses to other drivers who may be dazzled or distracted.

http://www.swiftcover.com/about/press/fog-lights/

А моето граѓанин е во иста смисла како твоето сељак.

А другиов муабет не е ни битен што го правиш. Многу навлезе. :)