Автор Тема: ПОМОШ!!! Дилема за летни гуми 205/55/16???  (Прочитано 16693 пати)

Отсутен Snajper

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 3
ПОМОШ!!! Дилема за летни гуми 205/55/16???
« на: 02 Февруари 2012, 18:06:40 pm »
Здраво на сите.....
Има ли некој од Вас лично искуство со Vredestein Sportrac 3 или нечие искуство да пренесе.........
Наскоро ќе треба да се купуваат летни гуми па се двоумам......дали да одам на Sportrac 3 или да земам Michelin-ки.....
Најголемиот дел од луѓето околу мене зборуваат....што ќе се заебаваш.....се знае што е најдобро.....Michelin
Инаку за Sportrac 3 имам слушнато и прочитано многу добри работи....а и на сите тестови секогаш се на врвот.......Јас лично имам искуство со Vredestein Hi-trac (класа подоле од Sportrac 3) и бев презадоволен од гумите......одлично држење по кривини и на мокро......ама се продаде колата.......
Секое мислење е добредојдено.........

Отсутен MecheTo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 14157
  • Пудингот на шоферството
Одг: ПОМОШ!!! Дилема за летни гуми 205/55/16???
« Одговори #1 на: 02 Февруари 2012, 18:14:02 pm »
Јас имам Vredestain на колата ама појма немам шо модел се,треба да проверам па да ти кажам,ама некако тврди ми делуваат
God created Turbo Lag to give VTECs a Chance! :D

Отсутен zvonkog

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1063
Одг: ПОМОШ!!! Дилема за летни гуми 205/55/16???
« Одговори #2 на: 02 Февруари 2012, 21:05:27 pm »
јас ги имам ама па повисоката класа, ултрак и ултрак сесанта, тооооп гума, одлично држење и на суво и на мокро.
највисоки препораки....

Отсутен mmm121

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3799
  • Ford Focus MKI 1.6 & MKII 1.4
Одг: ПОМОШ!!! Дилема за летни гуми 205/55/16???
« Одговори #3 на: 02 Февруари 2012, 21:34:26 pm »
тркни до јужниот ни сосед...... Мишелинот се испод 100 евра парче .... или евентуално Континентал Премиум контакт 2 80 евра парче...... 

ПС разликата во цена ке ти го покрие бензинот.

Отсутен Snajper

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 3
Одг: ПОМОШ!!! Дилема за летни гуми 205/55/16???
« Одговори #4 на: 02 Февруари 2012, 21:43:01 pm »
тркни до јужниот ни сосед...... Мишелинот се испод 100 евра парче .... или евентуално Континентал Премиум контакт 2 80 евра парче...... 

ПС разликата во цена ке ти го покрие бензинот.

И таа варијанта ја разгледувам...доколку се одлучам за мишелин........
Нешто друго е работава......последниве две недели интензивно барам по интернет информации за гуми...и ме изненади што многу “јузери“ го ставаат вредештајнот на врв.........пред мишелинот и континенталот......После тоа прашав неколку луѓе.....и сосема случајно улетаа со вредештајн......
хмммммммм.......а претходно бев сигурен дека ќе земам мишелинки.......

Отсутен zeroSignal

  • FEARLESS LEADER
  • Генерал Прва Класа
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 29523
    • CARclub.mk
Одг: ПОМОШ!!! Дилема за летни гуми 205/55/16???
« Одговори #5 на: 02 Февруари 2012, 22:15:13 pm »
Во таа димензија имаш еден куп варијанти, и скоро и да е невозможно да најдеш гума што не ја бива. Од моето искуство:

- Bridgestone Turanza ER300 - Гума со одлични перформанси на суво и сосема добри на мокро. Цепки на снег. Очекувај цена од околу 100 евра по гума. Прилично се тврди, но одлично држат по кривини, и скоро воопшто не се деформираат.
- Continental Premium Contact - Прилично мека гума. Значително покомотна него Turanza-та, но се деформира во кривини. 120-130 евра по гума.
- Michelin Energy Saver - Тивки, меки. Многу малку ги возам за да знам.
- Hankook S1 Evo - Одлична гума, ја возат неколку членови од форумот. Издржлива и одлична комбинација помеѓу спортски перформанси и комфор. Привлечна цена од околу 70-80 евра по гума.

Отсутен osmica8

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 11718
  • Архитект
Одг: ПОМОШ!!! Дилема за летни гуми 205/55/16???
« Одговори #6 на: 02 Февруари 2012, 22:51:14 pm »
Види и Pirelli p7 cinturato

Имаш во Пнеуматик, би требало да добиеш добра цена околу 100€ парче или пониска. Барај попуст.
Знам таа гума беше на врв, на тестовите овие години.

Отсутен FilipM

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3999
  • Turbo
Одг: ПОМОШ!!! Дилема за летни гуми 205/55/16???
« Одговори #7 на: 02 Февруари 2012, 23:49:04 pm »
205/55/16 - 100 евра парче.

205/45/17 - 250 евра парче...ти иибам ..


Инаку, некако сите Bridgestone се прописно камен тврди. Јас имам Potenza RE050A и се камен тврди.

Continental Premium Contact 2 за мене се покажа како многу добар компромис помеѓу сите особини кои се бараат од една гума. Исто и Fula Progresso мислам дека беа, и тие беа доста добри.

Michelin - што и да е, нема да згрешиш, макар и Energy Saver.

I’m so mean, I make medicine sick

Отсутен AUDI

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2194
Одг: ПОМОШ!!! Дилема за летни гуми 205/55/16???
« Одговори #8 на: 03 Февруари 2012, 01:48:42 am »
Јас возам напред мишелин пилот примасу a назад енерџи савер и сум презадоволен.До сега се што сум возел нема споредба со мишелинот,одлични се на суво и мокро,вирови скоро и да не се чуствуваат,одличен грип.
Drink Russian, Drive German, Wear Italian, Kiss French, be MACEDONIAN!!!

Отсутен pirat_07

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8093
  • Rural fuckin society - we live in!!!
Одг: ПОМОШ!!! Дилема за летни гуми 205/55/16???
« Одговори #9 на: 03 Февруари 2012, 10:58:48 am »
- Hankook S1 Evo - Одлична гума, ја возат неколку членови од форумот. Издржлива и одлична комбинација помеѓу спортски перформанси и комфор. Привлечна цена од околу 70-80 евра по гума.
Имам еднаш кажано се најпозитивно за Ханкоок.
Види и Pirelli p7 cinturato

Имаш во Пнеуматик, би требало да добиеш добра цена околу 100€ парче или пониска. Барај попуст.
Знам таа гума беше на врв, на тестовите овие години.
ОД МУАБЕТ имам слушано дека пирели се бучни гуми, не можам да потврдам, назад имам пирели ама не сум приметил некоја бука што и не е репер бидејќи дотрајани ми се.

Може ли некој да каже нешто и за Пирели?

Отсутен osmica8

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 11718
  • Архитект
Одг: ПОМОШ!!! Дилема за летни гуми 205/55/16???
« Одговори #10 на: 03 Февруари 2012, 11:02:11 am »
Јас се возев во пасат караван, со такви нови гуми, како шо ги пишав. Одлични беа. Ниту посебно некоја бучава, супер ми делуваа гумите. А и газдата на колата беше презадоволен.

На ADAC колку што знам, таа гума победува 2 години со ред.

Отсутен Snajper

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 3
Одг: ПОМОШ!!! Дилема за летни гуми 205/55/16???
« Одговори #11 на: 03 Февруари 2012, 20:16:44 pm »
Со најголем респект кон сите предлози и препораки, ама јас напомнав во насловот на темата дека се двоумам помеѓу вредештајн спортрак и мишелин....

Инаку во тој контекст, денес видов јарис со спортрак 3 како тргнува на истапкан снег......јас со гудјеарот мој едвај тргнав.....колегата со брицстоун туранца на голфот исто шлајфуваше....... А јарисот верувајте како да немаше снег.............???? Не ми се веруваше...летна гума...а така добро држи на снег.....
И чисто да кажам за да нема непотребни коментари......не беше до шоферот туку до гумите....

Отсутен S16-HGT

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4442
  • НУКЛЕАРЕН КОМАРЕЦ
Одг: ПОМОШ!!! Дилема за летни гуми 205/55/16???
« Одговори #12 на: 03 Февруари 2012, 20:33:21 pm »
Michelin Pilot Exalto.

Отсутен Ученик

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 525
Одг: ПОМОШ!!! Дилема за летни гуми 205/55/16???
« Одговори #13 на: 07 Февруари 2012, 04:05:34 am »
Незнам дали е овде место али ке прашам .. Слушнал некој некогаш за гуми тако звани Bravuris ? О.о .. И ако слушнал некое инфо за нив би било добредојдено  :)

Отсутен MartinAlfista

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17389
  • Alfa Romeo Corruption 1.4 Turbo
Одг: ПОМОШ!!! Дилема за летни гуми 205/55/16???
« Одговори #14 на: 07 Февруари 2012, 04:34:33 am »
http://www.tyrereviews.co.uk/Tyre/Barum/Bravuris-2.htm

Читај ревјуа надоле, забележи и какви автомобили возат купувачите.