Автор Тема: Матични, SSD, HDD, RAM, тајминзи и рандом IT ствари...  (Прочитано 1096986 пати)

Отсутен gOJDO

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7692
  • Хорска Секција
Одг: Матични, SSD, HDD, RAM, тајминзи и рандом IT ствари...
« Одговори #8595 на: 13 Февруари 2016, 11:48:56 am »
Јас фаќам од време на време, ама не мои туку туѓи! За обична работа се ОК и ништо повеќе, ама за ентузијасти беа срање, малку се оправија од Z68 наваму, ама пак се срање. Од Z68 немаат проблеми од типот неможe да се зачуваат OC профил или не работи SLEEP мод при overclock и слично. Ама во можностите до ден дене се медиокритеттни и до ден денес немаат ентузијастичка матична која со твикинг опции може да парира на медиокритетните матични од Asus. Уствари неможат да им парираат и на многу други, меѓу кои и поефтини (и поквалитетни) брендови како Asrock.
Ум шо идит отпосле не јет ум!

Отсутен gOJDO

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7692
  • Хорска Секција
Одг: Матични, SSD, HDD, RAM, тајминзи и рандом IT ствари...
« Одговори #8596 на: 25 Февруари 2016, 01:11:38 am »

хехехехе.... :D
Ум шо идит отпосле не јет ум!

Отсутен Boshe

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4954
  • Пиши лаже
Одг: Матични, SSD, HDD, RAM, тајминзи и рандом IT ствари...
« Одговори #8597 на: 25 Февруари 2016, 23:55:12 pm »
Ја предлагам Гојдо да се банира привремено, оти ја претера.... :D
Remember to keep yourself alive, there is nothing more important than that

Отсутен gOJDO

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7692
  • Хорска Секција
Одг: Матични, SSD, HDD, RAM, тајминзи и рандом IT ствари...
« Одговори #8598 на: 26 Февруари 2016, 01:07:32 am »
А само што почнав да претерувам...:D
Ум шо идит отпосле не јет ум!

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54808
  • Махер
Одг: Матични, SSD, HDD, RAM, тајминзи и рандом IT ствари...
« Одговори #8599 на: 26 Февруари 2016, 07:53:44 am »
Он божем за арно, да ви покаже што диск да си купите утре кога ќе ви треба...


Еве мене ме кандиса. Ваков ќе земам. Не е нешто нај нај во 4к ама проаѓа за до овде до онде.

Толку сум се навикнал на ссд насекаде, на неколку компјутери кај што нема по луѓево ќе седнам... не ми е јасно едноставно. Како се работело пред ссд. Турбо лаг насекаде. Палиш 3 ствари и си чекаш. Комедии.

Среќа мрднавме од затуцаниот сата3 стандард. Прекрасно.

Отсутен Luki Junior

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4966
  • The Spartan General
Одг: Матични, SSD, HDD, RAM, тајминзи и рандом IT ствари...
« Одговори #8600 на: 26 Февруари 2016, 07:55:48 am »
А само што почнав да претерувам...:D

гОЈДО абе не ставај слики кадешто треба да се логирам. Стави ги на јавен сервис ММЕ. Директор ли си или прдеж низ решето...   :D
Fehlende Pferde Sterken sind mit Wahnsinn ersetzt.

Отсутен gOJDO

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7692
  • Хорска Секција
Одг: Матични, SSD, HDD, RAM, тајминзи и рандом IT ствари...
« Одговори #8601 на: 26 Февруари 2016, 08:26:20 am »
Директор на WC шоља сум! Имам колку сакаш прдежи околу мене.
Ум шо идит отпосле не јет ум!

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 33921
  • Таков е животот... јебига
Одг: Матични, SSD, HDD, RAM, тајминзи и рандом IT ствари...
« Одговори #8602 на: 26 Февруари 2016, 11:48:37 am »
Толку сум се навикнал на ссд насекаде, на неколку компјутери кај што нема по луѓево ќе седнам... не ми е јасно едноставно. Како се работело пред ссд. Турбо лаг насекаде. Палиш 3 ствари и си чекаш. Комедии.



И ја! Сега кај клиентиве на сите им кажувам или стајте си ССД или не ви седнувам на компјутер. И сите ставаат и после се чудат што сум им направил на компјутерите, девици ми нудат у компензација.

Некни зачукав две 850-ки PRO у еден сервер ML350, се се свесни што им се деси...

Присутен Ipkisija Meskosa

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8549
  • Пичлеме
Одг: Матични, SSD, HDD, RAM, тајминзи и рандом IT ствари...
« Одговори #8603 на: 26 Февруари 2016, 12:29:30 pm »
Еј, абе првото ССД од Гојдо го купив :)
Дефинитивно не очекував толкава промена во брзина. Чудесија!
И на работа кога ги склопував конфигурациите им налупав ССД, едноставно смешно ми беше само со хард диск да бидат.
Лонг лив ССД!

Отсутен Van

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5231
  • VW Golf MK3 1.9 TDI
Одг: Матични, SSD, HDD, RAM, тајминзи и рандом IT ствари...
« Одговори #8604 на: 26 Февруари 2016, 13:06:18 pm »

Секојдневните рандом корисници најмногу „ќар“ од SSD гледаат во најголема мерка затоа што оперативните системи (читај windows) им се во ужасна состојба, со десетици непотребни резидентни програми, а многу често и разни вируси, тројани и секаква друга информатичка флора и фауна.

Најмало подобрување гледаат тие со среден и оптимизиран OS, најчесто еднократно во текот на денот преку побрзо стартување на системот, побрзо отварање на бровсерот, побрзо вчитување на играта итн. Понатаму во текот на тој ден нема некаква голема разлика во перформансите на системот (зборувам за намените за кои повеќето корисници користат компјутер - интернет, социјални мрежи, офис програми, едноставни игри, итн).

SSD-ата во секој случај се добра работа, посигурни се од механичките дискови а сега се и доволно евтини за да може секој да си ги дозволи. Муабетот ми беше дека настрана од корисниците со специфични потреби, мнозинството од рајата паѓа во несвест затоа што SSD технологијата им овозможува релативно нормална брзина на работа без да си го средат ѓубрето во системот. Така се им е супер без да се замараат... Се додека присилно не се запознаат со криптовирусите!  ;D

Отсутен Luki Junior

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4966
  • The Spartan General
Одг: Матични, SSD, HDD, RAM, тајминзи и рандом IT ствари...
« Одговори #8605 на: 26 Февруари 2016, 13:08:07 pm »
Многу време и мислење посветувате во просветлување на “рајата“, наместо да ја користите за финансиска корист.   ;D
Fehlende Pferde Sterken sind mit Wahnsinn ersetzt.

Отсутен Van

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5231
  • VW Golf MK3 1.9 TDI
Одг: Матични, SSD, HDD, RAM, тајминзи и рандом IT ствари...
« Одговори #8606 на: 26 Февруари 2016, 13:09:44 pm »
^^
Каква „финансиска корист“ имаше Ти од горниов пост?   :D

Отсутен velestrumf

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20595
Одг: Матични, SSD, HDD, RAM, тајминзи и рандом IT ствари...
« Одговори #8607 на: 26 Февруари 2016, 13:27:24 pm »
Во мојот случај, ставањето на ССД беше една од најдобрите ствари што му се десиле на мојот компјутер како уред, и на мене како корисник.
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен LosiPatista

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 12136
  • Duh sa TDI-jom
Одг: Матични, SSD, HDD, RAM, тајминзи и рандом IT ствари...
« Одговори #8608 на: 26 Февруари 2016, 15:53:51 pm »

Секојдневните рандом корисници најмногу „ќар“ од SSD гледаат во најголема мерка затоа што оперативните системи (читај windows) им се во ужасна состојба, со десетици непотребни резидентни програми, а многу често и разни вируси, тројани и секаква друга информатичка флора и фауна.

Најмало подобрување гледаат тие со среден и оптимизиран OS, најчесто еднократно во текот на денот преку побрзо стартување на системот, побрзо отварање на бровсерот, побрзо вчитување на играта итн. Понатаму во текот на тој ден нема некаква голема разлика во перформансите на системот (зборувам за намените за кои повеќето корисници користат компјутер - интернет, социјални мрежи, офис програми, едноставни игри, итн).

SSD-ата во секој случај се добра работа, посигурни се од механичките дискови а сега се и доволно евтини за да може секој да си ги дозволи. Муабетот ми беше дека настрана од корисниците со специфични потреби, мнозинството од рајата паѓа во несвест затоа што SSD технологијата им овозможува релативно нормална брзина на работа без да си го средат ѓубрето во системот. Така се им е супер без да се замараат... Се додека присилно не се запознаат со криптовирусите!  ;D

Секој систем станува несреден и неоптимизиран ако се работи како што треба. ХДД е добар само ако немаш ништо инсталирано и ако не работиш мултитаскинг.

Torsion Beam - The Only Axle You Will Ever Need

Отсутен Dodo

  • Бемвекријачко Пе*ерче
  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2771
Одг: Матични, SSD, HDD, RAM, тајминзи и рандом IT ствари...
« Одговори #8609 на: 26 Февруари 2016, 15:55:58 pm »
Van брате, што ми кажа... нема пц корисник кој нема ќар од ССД. ССД е потреба, не е луксуз, без разлика кој седи од другата страна на мониторот.

Едит: Дополна на лошите патишта, хдд е добар само за складирање на фиксни податоци (филмови, слики, музика...)