Автор Тема: Матични, SSD, HDD, RAM, тајминзи и рандом IT ствари...  (Прочитано 1097018 пати)

Отсутен DarthJe5us

  • Авиону, сломићу ти крила..
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20061
Одг: Матични, SSD, HDD, RAM, тајминзи и рандом IT ствари...
« Одговори #11190 на: 14 Октомври 2020, 12:40:52 pm »
За тоа било кој лаптоп со и3 и нагоре ќе заврши работа. Јас имам лаптоп со 3700U, повеќе од доволен е процесорот за било кој просечен корисник.

Отсутен ficomk

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4087
Одг: Матични, SSD, HDD, RAM, тајминзи и рандом IT ствари...
« Одговори #11191 на: 14 Октомври 2020, 12:44:32 pm »
да, знам, но има доста понуди и со АМД процесори, и генерално се поефтини, па ме интересираше што е прифатливо.

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54808
  • Махер
Одг: Матични, SSD, HDD, RAM, тајминзи и рандом IT ствари...
« Одговори #11192 на: 14 Октомври 2020, 12:58:40 pm »
Серија 4000 и нагоре.

и за Ryzen важи истото или само за Athlon?
За Рајзен.

Присутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43407
  • Il Moderatore
Одг: Матични, SSD, HDD, RAM, тајминзи и рандом IT ствари...
« Одговори #11193 на: 14 Октомври 2020, 13:01:15 pm »
Athlon?! Тоа не е од минатиот век?

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен ficomk

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4087
Одг: Матични, SSD, HDD, RAM, тајминзи и рандом IT ствари...
« Одговори #11194 на: 14 Октомври 2020, 15:00:39 pm »
Athlon?! Тоа не е од минатиот век?
па најдов еден лаптоп со Athlon процесор, беше околу 330 еур, кој што го снема сега од Amazon Prime, ама има друг:
https://www.amazon.de/-/en/Lenovo-IdeaPad-C340-Laptop-Silver/dp/B08DNYZTJ6?ref_=Oct_DLandingS_D_dd6a3330_60&smid=A3JWKAKR8XB7XF&th=1
Сигурно затоа и се ефтини, ако се со библиска технологија :)

Отсутен Ordevski

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1473
Одг: Матични, SSD, HDD, RAM, тајминзи и рандом IT ствари...
« Одговори #11195 на: 14 Октомври 2020, 15:41:37 pm »
Дечки, ставив ССД, инсталирав Win 10, во тек на инсталацијата ја формарирав старата партиција од хдд каде ми беше windows-от. Сега имам boot loop додека не назначам од која партиција да бутира. Дали оние мали партиции што ги креира windows треба да ги форматирам или нешто друго е чаре?

D-r Ordevski


Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54808
  • Махер
Одг: Матични, SSD, HDD, RAM, тајминзи и рандом IT ствари...
« Одговори #11196 на: 14 Октомври 2020, 15:44:50 pm »
Зошто не го форматираш ХДД комплет сосе сите партиции на него?

Отсутен dbl.dzo

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1831
  • Alfa Romeo 147 1.9 JTD
Одг: Матични, SSD, HDD, RAM, тајминзи и рандом IT ствари...
« Одговори #11197 на: 14 Октомври 2020, 16:25:33 pm »
@Ordevski Не би требало воопшто да ти го појавува тоа. Дали од BIOS ти е наместено приоритетно да го бутира SSD-то, па HDD, па се останато? Ама да, најбезболно е прво бекап на податоците, па потоа форматирај го дискот и подели си го на колкави што сакаш партиции.

Отсутен Ordevski

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1473
Одг: Матични, SSD, HDD, RAM, тајминзи и рандом IT ствари...
« Одговори #11198 на: 14 Октомври 2020, 16:38:23 pm »
Зошто не го форматираш ХДД комплет сосе сите партиции на него?
Немам доволно простор на ссд или на други медиуми за податоците за да го форматирам комплет. 1Тб наспроти 256гб.
@Ordevski Не би требало воопшто да ти го појавува тоа. Дали од BIOS ти е наместено приоритетно да го бутира SSD-то, па HDD, па се останато? Ама да, најбезболно е прво бекап на податоците, па потоа форматирај го дискот и подели си го на колкави што сакаш партиции.
Добра идеја, не чепкав ништо во BIOS, ќе проверам.

D-r Ordevski


Отсутен DarthJe5us

  • Авиону, сломићу ти крила..
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20061
Одг: Матични, SSD, HDD, RAM, тајминзи и рандом IT ствари...
« Одговори #11199 на: 14 Октомври 2020, 17:09:00 pm »
Дечки, ставив ССД, инсталирав Win 10, во тек на инсталацијата ја формарирав старата партиција од хдд каде ми беше windows-от. Сега имам boot loop додека не назначам од која партиција да бутира. Дали оние мали партиции што ги креира windows треба да ги форматирам или нешто друго е чаре?

D-r Ordevski



Има проблеми со MBR/GPT или UEFI/Legacy опциите ако не го наоѓа ССДто. А за партициите ако има проблеми среди ги со easeus partition master, најди пиратска веризја.

Отсутен Ordevski

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1473
Одг: Матични, SSD, HDD, RAM, тајминзи и рандом IT ствари...
« Одговори #11200 на: 14 Октомври 2020, 23:02:39 pm »
Ако преку Boot manager не одберам што да стартува оди во boot loop. Кога ќе одберам си стартува од ССД. Немам опција во биос за boot order. Исто така, ако го одберам ССД-то пак нема да бутира. Значи морам да одберам Windows Boot Manager.

D-r Ordevski


Отсутен AUUU

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6942
Одг: Матични, SSD, HDD, RAM, тајминзи и рандом IT ствари...
« Одговори #11201 на: 14 Октомври 2020, 23:15:04 pm »
Ако преку Boot manager не одберам што да стартува оди во boot loop. Кога ќе одберам си стартува од ССД. Немам опција во биос за boot order. Исто така, ако го одберам ССД-то пак нема да бутира. Значи морам да одберам Windows Boot Manager. (Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)

D-r Ordevski
Како што те разбрав, го немаш више windows-от на старата партиција, а уште ти се појавува да избереш кој оперативен систем сакаш.

Пробај вака:

https://www.intowindows.com/4-ways-to-change-the-boot-order-in-windows-10/#:~:text=Another%20way%20to%20change%20the,in%20the%20Advanced%20startup%20section.

Отсутен Ordevski

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1473
Одг: Матични, SSD, HDD, RAM, тајминзи и рандом IT ствари...
« Одговори #11202 на: 14 Октомври 2020, 23:40:43 pm »
Ако преку Boot manager не одберам што да стартува оди во boot loop. Кога ќе одберам си стартува од ССД. Немам опција во биос за boot order. Исто така, ако го одберам ССД-то пак нема да бутира. Значи морам да одберам Windows Boot Manager. (Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)

D-r Ordevski
Како што те разбрав, го немаш више windows-от на старата партиција, а уште ти се појавува да избереш кој оперативен систем сакаш.

Пробај вака:

https://www.intowindows.com/4-ways-to-change-the-boot-order-in-windows-10/#:~:text=Another%20way%20to%20change%20the,in%20the%20Advanced%20startup%20section.
Го немам на старата партиција, немам опција за бутирање во стариот виндоус, ми ги дава двата диска за да бутира од нив, меѓутоа што и да одберам оди во boot loop, само ако одберам опција windows boot manager (4та на сликата) тогаш бутира во виндоус на ссд. (Прилог во слика, и интересно е што буквите и бројките во заградата после Windows Boot Manager се исти со кодот на ХДД, а бутира од ССД)

D-r Ordevski
« Последно менување: 14 Октомври 2020, 23:45:48 pm Ordevski »

Отсутен Ordevski

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1473
Одг: Матични, SSD, HDD, RAM, тајминзи и рандом IT ствари...
« Одговори #11203 на: 15 Октомври 2020, 00:01:50 am »
Ова го имам во биос, немам можност да заменам hard disk 1 и hard disk 2

D-r Ordevski


Присутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43407
  • Il Moderatore
Одг: Матични, SSD, HDD, RAM, тајминзи и рандом IT ствари...
« Одговори #11204 на: 15 Октомври 2020, 01:24:32 am »
Види овде да не се крие решението: https://www.dell.com/support/article/en-mk/sln300987/how-to-repair-the-efi-bootloader-on-a-gpt-hdd-for-windows-7-8-8-1-and-10-on-your-dell-pc?lang=en

Има начини да се опраи само потребни се повеќе информации, вака телефонски е малце потешко да се дијагностицира проблемот...

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.