Автор Тема: Матични, SSD, HDD, RAM, тајминзи и рандом IT ствари...  (Прочитано 1103109 пати)

Отсутен zeroSignal

  • FEARLESS LEADER
  • Генерал Прва Класа
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 29300
    • CARclub.mk
Одг: Матични, SSD, HDD, RAM, тајминзи и рандом IT ствари...
« Одговори #10905 на: 11 Април 2020, 14:25:20 pm »
За Asus рутерите, имаш Merlin софтвер. Нијанса е подобар од фабричкиот софтвер. Јас имам RT-N66U веќе неколку години и си фура одлично.

https://www.asuswrt-merlin.net/

Едит: Рутер се купува еднаш, и трае следните 10 години. Земи го оној кој мислиш дека ќе ти брка работа подолго време. Јас (субјективно) би преферирал Asus пред TP-Link. Можеби грешам, што знам...

Отсутен nikola_bb

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4794
Одг: Матични, SSD, HDD, RAM, тајминзи и рандом IT ствари...
« Одговори #10906 на: 11 Април 2020, 15:06:37 pm »
Ќе разгледам викендов, само на наш пазар најефтиното во главном се носи :). Секако на тп линкот ќе се стави dd wrt.

Отсутен AUUU

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6955
Одг: Матични, SSD, HDD, RAM, тајминзи и рандом IT ствари...
« Одговори #10907 на: 11 Април 2020, 17:07:27 pm »
Чисто за споредба, новиов ми ТП Линк со 3 антени има послаб сигнал од 10 години стар Асус со една антена, додуше сменета е со поголема.


Отсутен nikola_bb

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4794
Одг: Матични, SSD, HDD, RAM, тајминзи и рандом IT ствари...
« Одговори #10908 на: 11 Април 2020, 17:23:21 pm »
Мала површина ќе покривам така да не е проблем

Отсутен Nandor The Relentless

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8167
  • Малерозен дрводарец
Одг: Матични, SSD, HDD, RAM, тајминзи и рандом IT ствари...
« Одговори #10909 на: 11 Април 2020, 17:27:35 pm »
Чисто за споредба, новиов ми ТП Линк со 3 антени има послаб сигнал од 10 години стар Асус со една антена, додуше сменета е со поголема.

(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)

А-ХА! И после ПетЃе не било опасно... Глеј, мониторот ти се искривил од еден Асус...
When you turn on the radio does it return the favor?

Присутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54825
  • Махер
Одг: Матични, SSD, HDD, RAM, тајминзи и рандом IT ствари...
« Одговори #10910 на: 11 Април 2020, 19:02:01 pm »
Поголема си е поголема јбг. 3дб и 8дб није свеједно. Различен спектар имаат.

Асусот на пример како што е би имал послаб сигнал спрат подолу/погоре но посилен лево/десно зарсди 8дб антената. Од друга страна тплинкот ќе има нешто појак сигнал горе/доле но послаб лево/десно.

Сигналот е тој. Затоа што е зависен колку од рутерот толку и од другиот уред.

Еве една слика од по нетов што полаички објаснува малку од малку.



Ми прошло се низ раце... Само WRT54GL ден факинг денес е рипитер за долниот спрат, богзнае колку е стар. Чисти 15 години. Чисти.  Може и јаче. И надживеа се од микротик, преку тплинкој па еве сега Асус.

Отсутен velestrumf

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20609
Одг: Матични, SSD, HDD, RAM, тајминзи и рандом IT ствари...
« Одговори #10911 на: 11 Април 2020, 19:13:48 pm »
Чисто за споредба, новиов ми ТП Линк со 3 антени има послаб сигнал од 10 години стар Асус со една антена, додуше сменета е со поголема.

(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)
Абе види сеа... на времето имав еден минијатурен Linksys со една антена, ама беше мадабичизсанаваган, и брзина, и покритие, и ААААААА СВЕ!

Asus неам појма какви се, а јас лично, сум задоволен од TP-Link сетапот што го имам дома. Не сум задоволен од Tenda и Xiaomi рипитерите што ги нарачував од АлиЕкспрес, ептен беа тиња.
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен zeroSignal

  • FEARLESS LEADER
  • Генерал Прва Класа
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 29300
    • CARclub.mk
Одг: Матични, SSD, HDD, RAM, тајминзи и рандом IT ствари...
« Одговори #10912 на: 11 Април 2020, 19:24:53 pm »
Ја имав Tenda рипитерче, и функционираше генерално добро - само не знам зашто, casting од еден уред на друг не ми работеше кога беше Tenda рипитерчето уштекано. Гуглав, не дојдов до конкретно решение што функционираше, и ме смрзе да се заебавам.

Отсутен Kozanostra

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1904
  • Opel Astra 2.0 DI
Одг: Матични, SSD, HDD, RAM, тајминзи и рандом IT ствари...
« Одговори #10913 на: 12 Април 2020, 00:58:43 am »
Земав едни слушалки со микрофон од Нептун но никако не работи слушалките со микрофонот заедно, ги пробав и на лаптопот и на двата десктопи исто се дешава... Инаку слушалките се со еден џек предходните што ги имав беа со два џека еден за микрофон еден за слушалки и си функионираа супер дали до тоа е проблемот ?

Отсутен AUUU

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6955
Одг: Матични, SSD, HDD, RAM, тајминзи и рандом IT ствари...
« Одговори #10914 на: 12 Април 2020, 01:04:55 am »
Земав едни слушалки со микрофон од Нептун но никако не работи слушалките со микрофонот заедно, ги пробав и на лаптопот и на двата десктопи исто се дешава... Инаку слушалките се со еден џек предходните што ги имав беа со два џека еден за микрофон еден за слушалки и си функионираа супер дали до тоа е проблемот ?
До тоа е, во мобилен ќе ти работат, ти треба лаптоп со влез комбиниран како кај мобилните.

Присутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43430
  • Il Moderatore
Одг: Матични, SSD, HDD, RAM, тајминзи и рандом IT ствари...
« Одговори #10915 на: 12 Април 2020, 01:06:19 am »
Земав едни слушалки со микрофон од Нептун но никако не работи слушалките со микрофонот заедно, ги пробав и на лаптопот и на двата десктопи исто се дешава... Инаку слушалките се со еден џек предходните што ги имав беа со два џека еден за микрофон еден за слушалки и си функионираа супер дали до тоа е проблемот ?

Секако.
Ова ти треба:


Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен velestrumf

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20609
Одг: Матични, SSD, HDD, RAM, тајминзи и рандом IT ствари...
« Одговори #10916 на: 12 Април 2020, 01:10:10 am »
Треба џекот кај што ги приклучуваш да е наменет за микрофон и слушалки, не само за едното или другото.

Ако на новите имаш еден џек, онда е со три поделоци. Претпоставувам дека на лаптоп или десктоп имаш два посебни приклучока. Ќе треба да си земеш Y splitter кој ќе го дели сигналот. 
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен DarthJe5us

  • Авиону, сломићу ти крила..
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20071
Одг: Матични, SSD, HDD, RAM, тајминзи и рандом IT ствари...
« Одговори #10917 на: 12 Април 2020, 01:16:41 am »
Земав едни слушалки со микрофон од Нептун но никако не работи слушалките со микрофонот заедно, ги пробав и на лаптопот и на двата десктопи исто се дешава... Инаку слушалките се со еден џек предходните што ги имав беа со два џека еден за микрофон еден за слушалки и си функионираа супер дали до тоа е проблемот ?

Секако.
Ова ти треба:

(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)

Мене ми треба сплитер ваков, има некаде во Скопје?

Присутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43430
  • Il Moderatore
Одг: Матични, SSD, HDD, RAM, тајминзи и рандом IT ствари...
« Одговори #10918 на: 12 Април 2020, 01:22:56 am »
Лесно се праи, скокни до логинг земи што ти треба и лемилица у руки.

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Nandor The Relentless

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8167
  • Малерозен дрводарец
Одг: Матични, SSD, HDD, RAM, тајминзи и рандом IT ствари...
« Одговори #10919 на: 12 Април 2020, 01:32:14 am »
Нема на залиха...
https://www.anhoch.com/product/43901/cable-stereo-socket-35mm-4pin-to-double-stereo-plug-35mm-02m-audio-black

така да Логинг излегува најдобра опција.
Пази само да не ти опнат 100 денари од џек, знае и тоа да се случи :)

When you turn on the radio does it return the favor?