Гласање

Ваш избор?

Suzuki Swift
12 (38.7%)
Ford Fiesta
6 (19.4%)
Seat Ibiza
13 (41.9%)

Вкупно гласови: 31

Автор Тема: Ford Fiesta vs Seat Ibiza vs Suzuki Swift  (Прочитано 43808 пати)

Отсутен KaZaN

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3890
  • Шуруп Мајстор
    • Шуруп Мајстор
Одг: Ford Fiesta vs Seat Ibiza vs Suzuki Swift
« Одговори #165 на: 29 Јануари 2012, 16:23:25 pm »
Ама дечково гледа со 3 врати... Значи баш таква.
арна си е.

Отсутен FilipM

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3999
  • Turbo
Одг: Ford Fiesta vs Seat Ibiza vs Suzuki Swift
« Одговори #166 на: 29 Јануари 2012, 16:23:38 pm »
I’m so mean, I make medicine sick

Отсутен Azriel

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 695
Одг: Ford Fiesta vs Seat Ibiza vs Suzuki Swift
« Одговори #167 на: 29 Јануари 2012, 16:39:36 pm »
Еве како изгледа Ибицата :) Поубава боја здравје и единствена кај нас :)
(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)


Многу јебозовно ауто, а посебно со оваа боја. :)
Seat Leon 1.4 TSI

Отсутен sinisa

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1207
Одг: Ford Fiesta vs Seat Ibiza vs Suzuki Swift
« Одговори #168 на: 29 Јануари 2012, 16:40:14 pm »
Azriel што ја гледа во Сеат е иста како оваа, буквално иста :)

Отсутен MarceCvarce

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8853
Одг: Ford Fiesta vs Seat Ibiza vs Suzuki Swift
« Одговори #169 на: 29 Јануари 2012, 16:40:21 pm »
сумљиви мотори на ибица абе ај....прво скокни па кажи оп

Отсутен Azriel

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 695
Одг: Ford Fiesta vs Seat Ibiza vs Suzuki Swift
« Одговори #170 на: 29 Јануари 2012, 16:41:25 pm »
Azriel што ја гледа во Сеат е иста како оваа, буквално иста :)
+1
Seat Leon 1.4 TSI

Отсутен Azriel

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 695
Одг: Ford Fiesta vs Seat Ibiza vs Suzuki Swift
« Одговори #171 на: 29 Јануари 2012, 16:45:28 pm »
сумљиви мотори на ибица абе ај....прво скокни па кажи оп

Сите си ги бранат своите марки на возила без разлика на се! Луѓе дај не заебавајте не ми треба само да ми кажете земи свифт или ибица зошто веќе имате некое возило од таа марка и само тоа да гледате. Ако беше така немаше да ја направам темава воопшто и ќе си земев уште од одамна Шкода Фабиа. ;)
Seat Leon 1.4 TSI

Отсутен FilipM

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3999
  • Turbo
Одг: Ford Fiesta vs Seat Ibiza vs Suzuki Swift
« Одговори #172 на: 29 Јануари 2012, 16:51:46 pm »
Ако сакаш искрен одговор - Ибица, само заради 1.2 тси. За издржливост не можам да кажам, тетин ми има Yeti со 1.2 тси, засега се нема пожалено.

I’m so mean, I make medicine sick

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54933
  • Махер
Одг: Ford Fiesta vs Seat Ibiza vs Suzuki Swift
« Одговори #173 на: 29 Јануари 2012, 16:53:41 pm »
Рачунај доста народ ги имаат возено само нивните возила, или евентуално уште едно-две...

Отсутен Azriel

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 695
Одг: Ford Fiesta vs Seat Ibiza vs Suzuki Swift
« Одговори #174 на: 29 Јануари 2012, 17:01:39 pm »
Рачунај доста народ ги имаат возено само нивните возила, или евентуално уште едно-две...

Тоа да и мислат дека тоа што возат е најдоброто.
Seat Leon 1.4 TSI

Отсутен Fic_CC

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 16703
  • Keep it 100
Одг: Ford Fiesta vs Seat Ibiza vs Suzuki Swift
« Одговори #175 на: 29 Јануари 2012, 17:05:44 pm »
Друже оди извози ги колите што планираш да ги купиш и ќе ти биде јасно што сакаш.


Отсутен Dzo

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3030
  • GTI®
Одг: Ford Fiesta vs Seat Ibiza vs Suzuki Swift
« Одговори #176 на: 29 Јануари 2012, 17:40:04 pm »
Ако јас би се прашал, без разлика ибицата што е постар модел, би одел ради ТСИ моторот *познавам минимум 2ца пријатели на јети го возат, задоволни .. На изглед со 2 врати ибицата ми е убава ептен, плус на сето тоа, спорт пакет опрема, мислам добра понуда ..

Тоа би бил мој изброр .. Додека другите 2 неам коментар од причина не сум возел ... а и свифтот и ибицата со 2врати и добро опремени, и те како ми јадат око ..

Друго те советувам да си видиш, на која кола колку губиш годишно .. ако ти е битно секако ако менуваш за одреден период ... не секој кола си држи цена исто ..

Отсутен osmica8

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 11727
  • Архитект
Одг: Ford Fiesta vs Seat Ibiza vs Suzuki Swift
« Одговори #177 на: 29 Јануари 2012, 17:45:05 pm »
Кој вели дека нема Фиеста 1.6 дизел?
http://www.pazar3.mk/Listing/Detail/Index/799199?searchID=5571638&Idx=3
Еве ти добра понуда.

Нормално дека ќе гласам за Свифт. Убаво количе, ретко кај нас, докажан квалитет во сите делови (мотор, електрика, механика)
Пошто не ти битно друго освен градска вожња, тогаш свифот ти е фраерско количе.

Фиестата е добро количе, 1.25 моторот е во соработка со Јамаха и доста добар и покажан. Барам јас така знам. И вади одличен звук.

Сеат ибица, ми е толку досадна кола, што некако не ми ни доаѓа да зборувам за неа. Ја има на секој чекор, не се најдобро склопени и сумливи мотори.

Од кај тоа сумљиви мотори кај Ибицата? Си имал некое искуство или од зборења само? :D А за Свифтот да фраерско количе е нема што.

сумљиви мотори на ибица абе ај....прво скокни па кажи оп

Јас немам лично големо искуство со овие мотори. Ама како што гледаш до сега од испишаното, никој не го фали 1.2 тси како квалитетен мотор и издржлив.
1.4  е во понудата од памтивек, не дека е лош или се расипува, ама пак кога споредуваш со на Свифт мотор или Фиеста Јамаха мотор, далеку е позади нив. Забрзувањето на сите се тука некаде накај 12.2 - 3 додека потрошувачката кај сеатот не е баш иста со 1.2 моторчињата на другите.
И според се ова испаѓа дека сепак, моторот на Ибицата не е најдобар и не било да се скока, па да се кажува оп.


На крај краева, што е битно која како изгледа, што перформанси има, купи си тоа што ти прави најповеќе кеф кога ќе го видиш.
Само извози ги сите, за да видиш како е чувтството позади воланот.

Што и да купиш, со среќа нека ти биди.

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54933
  • Махер
Одг: Ford Fiesta vs Seat Ibiza vs Suzuki Swift
« Одговори #178 на: 29 Јануари 2012, 17:48:26 pm »
^^ Накратко немаш никакво искуство со моторите во Ибицата, освен од зборења, така? :)

Од кај тоа сумљиви мотори кај Ибицата? Си имал некое искуство или од зборења само? :D А за Свифтот да фраерско количе е нема што.

Отсутен Azriel

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 695
Одг: Ford Fiesta vs Seat Ibiza vs Suzuki Swift
« Одговори #179 на: 29 Јануари 2012, 17:58:43 pm »
Кој вели дека нема Фиеста 1.6 дизел?
http://www.pazar3.mk/Listing/Detail/Index/799199?searchID=5571638&Idx=3
Еве ти добра понуда.

Нормално дека ќе гласам за Свифт. Убаво количе, ретко кај нас, докажан квалитет во сите делови (мотор, електрика, механика)
Пошто не ти битно друго освен градска вожња, тогаш свифот ти е фраерско количе.

Фиестата е добро количе, 1.25 моторот е во соработка со Јамаха и доста добар и покажан. Барам јас така знам. И вади одличен звук.

Сеат ибица, ми е толку досадна кола, што некако не ми ни доаѓа да зборувам за неа. Ја има на секој чекор, не се најдобро склопени и сумливи мотори.

Од кај тоа сумљиви мотори кај Ибицата? Си имал некое искуство или од зборења само? :D А за Свифтот да фраерско количе е нема што.

сумљиви мотори на ибица абе ај....прво скокни па кажи оп

Јас немам лично големо искуство со овие мотори. Ама како што гледаш до сега од испишаното, никој не го фали 1.2 тси како квалитетен мотор и издржлив.
1.4  е во понудата од памтивек, не дека е лош или се расипува, ама пак кога споредуваш со на Свифт мотор или Фиеста Јамаха мотор, далеку е позади нив. Забрзувањето на сите се тука некаде накај 12.2 - 3 додека потрошувачката кај сеатот не е баш иста со 1.2 моторчињата на другите.
И според се ова испаѓа дека сепак, моторот на Ибицата не е најдобар и не било да се скока, па да се кажува оп.


На крај краева, што е битно која како изгледа, што перформанси има, купи си тоа што ти прави најповеќе кеф кога ќе го видиш.
Само извози ги сите, за да видиш како е чувтството позади воланот.

Што и да купиш, со среќа нека ти биди.

Значи не се погодил кај Шкода Јети тој мотор што е многу нормално толку слаб мотор за толкава каросерија, а никој не рече дека и кај Ибица не се погодиле. Ај кажи ми од каде знаеш дека моторот на Свифтот или Фиестата ќе ме служи подолго одколку кај Ибицата или и за Свифтот си слушнал од рекла казала или пошто возиш јапонско количе па така збориш а? ;)

Нема лутиш! :D
Seat Leon 1.4 TSI