Гласање

Ваш избор?

Suzuki Swift
12 (38.7%)
Ford Fiesta
6 (19.4%)
Seat Ibiza
13 (41.9%)

Вкупно гласови: 31

Автор Тема: Ford Fiesta vs Seat Ibiza vs Suzuki Swift  (Прочитано 43823 пати)

Отсутен Bauer

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1213
Одг: Ford Fiesta vs Seat Ibiza vs Suzuki Swift
« Одговори #135 на: 29 Јануари 2012, 14:11:14 pm »
Незнам како ви се дава 11 и кусур за атмосферски бензинци на мала кола. За 11 ипол Ц3 со 1,4ХДи мајка. За мала кола со најмал бензинец би дал до 10 макс
а што друго нуди колата од таа цена? мислам други погодности кои ќе ти го напраат возењето убаво (освен мотор, тркала, каросерија)? мислам факт е дека се многу пари, за мали атмосферци... ама па, од друга страна, зиам дизел ( у старт имаш економичност ова она ) ама, што друго?

Новиот Citroen C3 1.4 HDi  со ниска потрошувачка од 3,7 л / 100 км е со цена веќе за 11,790 Евра и богата опрема клима-уред, ABS+EBD+BAS,  4 воздушни перничиња, патен компјутер, радио CD MP3, електрика на предни стакла, електрика на ретровизори, централна брава со далечинско..

Ибицата има поќе од ова? Башка нов модел шо нема да застари уште 4год за разлика од ибицата. Ај за дизајнот на фиестата да ми речиш.

Отсутен Azriel

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 695
Одг: Ford Fiesta vs Seat Ibiza vs Suzuki Swift
« Одговори #136 на: 29 Јануари 2012, 14:11:48 pm »
Како што ти спомнав, види ја Фиестата што ја продава brasica кај нас на форум. 11.000 километри има, а ќе ушпараш 5000 евра.

Ќе те информирам ако има нешто, а не е на одмет да се погледне не? :D
Seat Leon 1.4 TSI

Отсутен Azriel

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 695
Одг: Ford Fiesta vs Seat Ibiza vs Suzuki Swift
« Одговори #137 на: 29 Јануари 2012, 14:13:40 pm »
Незнам како ви се дава 11 и кусур за атмосферски бензинци на мала кола. За 11 ипол Ц3 со 1,4ХДи мајка. За мала кола со најмал бензинец би дал до 10 макс
а што друго нуди колата од таа цена? мислам други погодности кои ќе ти го напраат возењето убаво (освен мотор, тркала, каросерија)? мислам факт е дека се многу пари, за мали атмосферци... ама па, од друга страна, зиам дизел ( у старт имаш економичност ова она ) ама, што друго?

Новиот Citroen C3 1.4 HDi  со ниска потрошувачка од 3,7 л / 100 км е со цена веќе за 11,790 Евра и богата опрема клима-уред, ABS+EBD+BAS,  4 воздушни перничиња, патен компјутер, радио CD MP3, електрика на предни стакла, електрика на ретровизори, централна брава со далечинско..

Ибицата има поќе од ова? Башка нов модел шо нема да застари уште 4год за разлика од ибицата. Ај за дизајнот на фиестата да ми речиш.

Извини али за Спорт пакет се работи во Ибицата. ;)
Seat Leon 1.4 TSI

Отсутен KaZaN

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3890
  • Шуруп Мајстор
    • Шуруп Мајстор
Одг: Ford Fiesta vs Seat Ibiza vs Suzuki Swift
« Одговори #138 на: 29 Јануари 2012, 14:16:39 pm »
Незнам како ви се дава 11 и кусур за атмосферски бензинци на мала кола. За 11 ипол Ц3 со 1,4ХДи мајка. За мала кола со најмал бензинец би дал до 10 макс
а што друго нуди колата од таа цена? мислам други погодности кои ќе ти го напраат возењето убаво (освен мотор, тркала, каросерија)? мислам факт е дека се многу пари, за мали атмосферци... ама па, од друга страна, зиам дизел ( у старт имаш економичност ова она ) ама, што друго?

Новиот Citroen C3 1.4 HDi  со ниска потрошувачка од 3,7 л / 100 км е со цена веќе за 11,790 Евра и богата опрема клима-уред, ABS+EBD+BAS,  4 воздушни перничиња, патен компјутер, радио CD MP3, електрика на предни стакла, електрика на ретровизори, централна брава со далечинско..

Ибицата има поќе од ова? Башка нов модел шо нема да застари уште 4год за разлика од ибицата. Ај за дизајнот на фиестата да ми речиш.
со тоа што мислам дека беше муабет за 1.2тси моторот, а тој го има кај STYLE и SPORT ниво на опременост... значи ДА, ибицата има повеќе од ова. ниту мене не ми се свиѓа ибицата, ама у споредба со Ц3... АВИОН !ц3, освен малце нашминкани штопови и слично, надворешно барем, нема ништо ново. башка не ми се верува дека нема да застари цели 4 години, мислам дека за многу пократко време нема да е веќе интересен.

едит: штом се работи за спорт пакет, значи ДЕФИНИТИВНО ДА. има многу повеќе од тоа што нуди Ц3.

Присутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54933
  • Махер
Одг: Ford Fiesta vs Seat Ibiza vs Suzuki Swift
« Одговори #139 на: 29 Јануари 2012, 14:18:10 pm »
Не се зема кола со основно ниво на опрема. Ако имаш берам тронка страст кон автомобилот.  И не зборувам за електронски глупости, туку за бандажче, за мењачче, убави седишта, магленки, браници во боја, да нема  дупка кај радиото, места за оставање ситници, брисачи кои не капат, електрика на задни прозори...

Значи и таа Ц3 ќе повлече уште 1000 евра за да се нормализира. Само може и попуст да дадат, па пак да дојде на исто рамниште.

Отсутен Sarach

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 698
Одг: Ford Fiesta vs Seat Ibiza vs Suzuki Swift
« Одговори #140 на: 29 Јануари 2012, 14:19:10 pm »
Зошто има 170Nm на помалку од 2000 вртежи, зошто со 5-та брзина може и да лазиш и да го качуваш Ѓавато под полн товар.

Ако е се тоа по цена да возеш нешто што наликува на печурка. Јас не би фала ;D


Pa ne sme štrumfovi thanks god!

Отсутен Azriel

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 695
Одг: Ford Fiesta vs Seat Ibiza vs Suzuki Swift
« Одговори #141 на: 29 Јануари 2012, 14:20:05 pm »
Незнам како ви се дава 11 и кусур за атмосферски бензинци на мала кола. За 11 ипол Ц3 со 1,4ХДи мајка. За мала кола со најмал бензинец би дал до 10 макс
а што друго нуди колата од таа цена? мислам други погодности кои ќе ти го напраат возењето убаво (освен мотор, тркала, каросерија)? мислам факт е дека се многу пари, за мали атмосферци... ама па, од друга страна, зиам дизел ( у старт имаш економичност ова она ) ама, што друго?

Новиот Citroen C3 1.4 HDi  со ниска потрошувачка од 3,7 л / 100 км е со цена веќе за 11,790 Евра и богата опрема клима-уред, ABS+EBD+BAS,  4 воздушни перничиња, патен компјутер, радио CD MP3, електрика на предни стакла, електрика на ретровизори, централна брава со далечинско..

Ибицата има поќе од ова? Башка нов модел шо нема да застари уште 4год за разлика од ибицата. Ај за дизајнот на фиестата да ми речиш.
со тоа што мислам дека беше муабет за 1.2тси моторот, а тој го има кај STYLE и SPORT ниво на опременост... значи ДА, ибицата има повеќе од ова. ниту мене не ми се свиѓа ибицата, ама у споредба со Ц3... АВИОН !ц3, освен малце нашминкани штопови и слично, надворешно барем, нема ништо ново. башка не ми се верува дека нема да застари цели 4 години, мислам дека за многу пократко време нема да е веќе интересен.

едит: штом се работи за спорт пакет, значи ДЕФИНИТИВНО ДА. има многу повеќе од тоа што нуди Ц3.
+1
Seat Leon 1.4 TSI

Отсутен Drive-r

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7476
  • FB Vlecna Suzba Niko-m
Одг: Ford Fiesta vs Seat Ibiza vs Suzuki Swift
« Одговори #142 на: 29 Јануари 2012, 14:21:08 pm »
Tешко да се одлучам за гласање, би дал тука заеднични глас  за Свифтот и за Фиестата!

Ибицата некако ружничко изгледа и внатрешноста не ми се свиѓа.

Отсутен Azriel

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 695
Одг: Ford Fiesta vs Seat Ibiza vs Suzuki Swift
« Одговори #143 на: 29 Јануари 2012, 14:21:27 pm »
Не се зема кола со основно ниво на опрема. Ако имаш берам тронка страст кон автомобилот.  И не зборувам за електронски глупости, туку за бандажче, за мењачче, убави седишта, магленки, браници во боја, да нема  дупка кај радиото, места за оставање ситници, брисачи кои не капат, електрика на задни прозори...

Значи и таа Ц3 ќе повлече уште 1000 евра за да се нормализира. Само може и попуст да дадат, па пак да дојде на исто рамниште.

Тоа е целиот муабет!
Seat Leon 1.4 TSI

Присутен Sase_91

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3790
Одг: Ford Fiesta vs Seat Ibiza vs Suzuki Swift
« Одговори #144 на: 29 Јануари 2012, 14:25:22 pm »
1.6l TDCi DPF 69KW/95KS 14,300e
http://ford.mk/pdf/2012/Cenovnik%20Fiesta.pdf




Почнале да ја носат? Фала курцу, им текнало!
Ќе почекаш 4 месеци.

Колега од Тетово ја имаше 1.6ТДЦИ Титаниум мислам пред 7 месеци уште. Барем он викаше дека е 1.6 ТДЦИ. Нема шанса веќе да се уверам ја мавна тоталка ја направи, чека друга сега иста.
If everything seems under control, you're not going fast enough.  /  KKBA

Присутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54933
  • Махер
Одг: Ford Fiesta vs Seat Ibiza vs Suzuki Swift
« Одговори #145 на: 29 Јануари 2012, 14:27:48 pm »
‘‘
За да ја донесат треба 4 месеци, од моментот на нарачка. :) Тој може ја имал и пред 5 години, ама пак треба да чека да ја донесат. :)

Отсутен Roci

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3796
Одг: Ford Fiesta vs Seat Ibiza vs Suzuki Swift
« Одговори #146 на: 29 Јануари 2012, 14:36:58 pm »
1.6l TDCi DPF 69KW/95KS 14,300e
http://ford.mk/pdf/2012/Cenovnik%20Fiesta.pdf




Ја нема на лагер со тој мотор мислам во Ми-Да, а и вчера ми понудија 1.4 ТДЦИ за добра сум ама нејќам дизел тоа е работата. :)
Moj covek saka benzinec ;D

Присутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54933
  • Махер
Одг: Ford Fiesta vs Seat Ibiza vs Suzuki Swift
« Одговори #147 на: 29 Јануари 2012, 14:42:29 pm »
1.6l TDCi DPF 69KW/95KS 14,300e
http://ford.mk/pdf/2012/Cenovnik%20Fiesta.pdf




Ја нема на лагер со тој мотор мислам во Ми-Да, а и вчера ми понудија 1.4 ТДЦИ за добра сум ама нејќам дизел тоа е работата. :)
Moj covek saka benzinec ;D
Секогаш е тука поцијата плин, така да не си многу во загуба. Само треба да се реагира на време, за да се исплати плинот.

Отсутен Azriel

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 695
Одг: Ford Fiesta vs Seat Ibiza vs Suzuki Swift
« Одговори #148 на: 29 Јануари 2012, 14:43:08 pm »
Тешка одлука у пм!
Seat Leon 1.4 TSI

Отсутен Sarach

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 698
Одг: Ford Fiesta vs Seat Ibiza vs Suzuki Swift
« Одговори #149 на: 29 Јануари 2012, 14:45:08 pm »
Imam iskustvo so 207hdi, ekonomicen motor, vo nekoi momenti Dobro povlekuva, znaci ne sekogas. Kako sto spomnaa so 5ta po ugornici so 4ica i bagaz malce tesko deka ke ide, a so dvajca Nema problem. Parite sto ke gi zastedis od gorivoto treba da gi trgnes nastrana, ke trebaat za servis, elektronikata e zaebana, sekoj mesec menuvam po 3-4 sjalicki. Zato francuz ne bi ti preporacal. ovde vo forumot site zboruvaat za ekonomicnosta na dizel motorot, a zboravaat da spomnat deka toa ke treba poskapo da go platis za nekoi 1000-2000€ I servisite se skoro duplo poskapi.

Od listava gore jas bi go odbral Suzukito, kako sto spomnaa I nekoi drugi kako 1vo e Japonsko, 2ro poevtin servis 3to dokazan motor 4to podobra oprema.

Za tie pari jas bi go merkal I Colt CZ3 so 1.3l ili 1.5l ne gi znam bas tocnite ceni ama proveri I vidi kakvi ponudi imaat.