Автор Тема: Совети пред купување половен автомобил!  (Прочитано 1004359 пати)

Присутен BraneMKD

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 996

Отсутен shelby

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 9
Одг: Совети пред купување половен автомобил!
« Одговори #5356 на: 27 Септември 2024, 17:39:52 pm »
Во сегашниов пазар колку е минимумот што би одвоиле за купување половно мало градско возило во солидна состојба? На кои работи да се внимава во описот на огласот?
Батали описот на огласот. Оди види. Минимумот зависи од џебот. Веројатно 75% од парите што имам да ги потрошам за кола би ги дал. 25% би ги чувал за „недајбоже“ и сервиси.

Фала ти на советот. Прашањето ми беше повеќе за колкав би бил тој минимум. Да не си купиш главоболки наместо кола.

Последно што купив сочувано мало градско возило беше 3к евра пред 3-4 години. Сега веќе гледам се од 6к нагоре.
« Последно менување: 27 Септември 2024, 17:51:01 pm shelby »

Отсутен Ordevski

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1602
Одг: Совети пред купување половен автомобил!
« Одговори #5357 на: 27 Септември 2024, 20:47:44 pm »
Мислење за коливе, вредат за парите ? Делува како пристојна кола за парите, голема и висока.

https://reklama5.mk/AdDetails?ad=5081975&fbclid=IwY2xjawFjgMVleHRuA2FlbQIxMAABHVkQJP1Gg0ZRmwtqf2PiCcd6kr3Gwn3ks3lrKXmfZeWV65D85XSiMICBqA_aem_ZrCEvO0cgpkmvw9UEdiXKA
https://reklama5.mk/AdDetails?ad=5136455&fbclid=IwY2xjawFjgKlleHRuA2FlbQIxMAABHVZTOT4eWfL8pyQm8R504ldY3tjCiaInH0n3XJms-nv-XG7RgzA9IOGgKw_aem_XCyn5hasZxWrwXr6K5neWg
Намерно ги бараш со рачен менувач?

Од двете, првата далеку повеќе ми фаќа око, можеби поради бојата...

Sent from my SM-S928B using Tapatalk


Отсутен brm brm

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2645
Одг: Совети пред купување половен автомобил!
« Одговори #5358 на: 27 Септември 2024, 21:23:09 pm »
Мислење за коливе, вредат за парите ? Делува како пристојна кола за парите, голема и висока.

https://reklama5.mk/AdDetails?ad=5081975&fbclid=IwY2xjawFjgMVleHRuA2FlbQIxMAABHVkQJP1Gg0ZRmwtqf2PiCcd6kr3Gwn3ks3lrKXmfZeWV65D85XSiMICBqA_aem_ZrCEvO0cgpkmvw9UEdiXKA
https://reklama5.mk/AdDetails?ad=5136455&fbclid=IwY2xjawFjgKlleHRuA2FlbQIxMAABHVZTOT4eWfL8pyQm8R504ldY3tjCiaInH0n3XJms-nv-XG7RgzA9IOGgKw_aem_XCyn5hasZxWrwXr6K5neWg

https://reklama5.mk/AdDetails?ad=5118865

еве аутоматик барем.
Јас би. мене многу ми се допаѓа ова чудо уште кога излезе. Има тест од карклуб на страната види.

Отсутен Volvo

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 197
Одг: Совети пред купување половен автомобил!
« Одговори #5359 на: 27 Септември 2024, 21:51:54 pm »
Мислење за коливе, вредат за парите ? Делува како пристојна кола за парите, голема и висока.

https://reklama5.mk/AdDetails?ad=5081975&fbclid=IwY2xjawFjgMVleHRuA2FlbQIxMAABHVkQJP1Gg0ZRmwtqf2PiCcd6kr3Gwn3ks3lrKXmfZeWV65D85XSiMICBqA_aem_ZrCEvO0cgpkmvw9UEdiXKA
https://reklama5.mk/AdDetails?ad=5136455&fbclid=IwY2xjawFjgKlleHRuA2FlbQIxMAABHVZTOT4eWfL8pyQm8R504ldY3tjCiaInH0n3XJms-nv-XG7RgzA9IOGgKw_aem_XCyn5hasZxWrwXr6K5neWg

Провери го моторот. За 1.5 има лош глас дека имале проблем со радалица (или нешто поврзано). За carwow тест маана му најдоа дека на кривини премногу се движел па создавал чувство на лошење (ако нешто ти значи). Инаку е големо возило, убаво за пат и со добар квалитет на ентериер.

Отсутен t0m1cA

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3383
Одг: Совети пред купување половен автомобил!
« Одговори #5360 на: 28 Септември 2024, 08:09:05 am »
Бегај од 1.5HDI, колегиве во Србија и Хрватска на вкупно 4 возила Rifter менува брегасти пред 100.000км, и еден куп ситни проблемчиња, на крај ги продадоа си купија Caddy.
Инаку како возило C5чево има многу добра суспензија и возењето е милина, ептен е ориентиран на удобност.

Отсутен Filip MK

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2294
Одг: Совети пред купување половен автомобил!
« Одговори #5361 на: 30 Септември 2024, 13:07:13 pm »
Идентичен е овој мотор 1,5 со оној што иде во Пежо (да прашам и покрај ознаката ХДИ)? Имаме и член тука со ново Цитроенче со овој мотор, досега не се пожалил....
Претпоставката е мајката на сите заебувања

Отсутен Volvo

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 197
Одг: Совети пред купување половен автомобил!
« Одговори #5362 на: 30 Септември 2024, 13:16:54 pm »
Идентичен е овој мотор 1,5 со оној што иде во Пежо (да прашам и покрај ознаката ХДИ)? Имаме и член тука со ново Цитроенче со овој мотор, досега не се пожалил....

Идентичен е. Инаку мотор како мотор, некој ќе помине 300к, некој 200К некој ни 100к без дефект. Ова им е генерална главна маана, не дека сите ќе рикнат до 100к. Верувам дека се зависи и од одржувањето.

Отсутен lawyer204

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 4
Одг: Совети пред купување половен автомобил!
« Одговори #5363 на: 03 Октомври 2024, 20:26:50 pm »
Мене ме одвратија од тој мотор 1.6 105 (Z16XEP) бидејќи нема хидроподизачи, туку треба да се штелуваат вентили, а отворање мотор е нешто што најмалку го сакам бидејќи нема компетентни луѓе во државава (односно има ама се ретки).
Астра-та на татко ми има Z16XE, и сум презадоволен, затоа и ја гледам Мерива-та.
Z16XE треба да е првиот од таа серија, излезен во 2002, а Z16XEP треба да е понова и подобра верзија, особено добар ако колата не е возена на плин.
Што испуштам, на што да се припази ?
Ич немој да се плашиш што нема хидроподизачи. На времето на Шкода 120 сам се научив да ги штелувам без голема мака, инвестицијата беше само во шпиунки 200-300 ден. А сега е и полесно, се штелуваат со ставање плочки со различна дебелина. И нема отворање мотор, туку само поклопецот на вентилите. И хидроподизачите си имаат мани, некаде се слушаат како тежок дизел додека се загреат ,,,

Отсутен draganamon

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 654
Одг: Совети пред купување половен автомобил!
« Одговори #5364 на: 03 Октомври 2024, 20:57:55 pm »
Мене ме одвратија од тој мотор 1.6 105 (Z16XEP) бидејќи нема хидроподизачи, туку треба да се штелуваат вентили, а отворање мотор е нешто што најмалку го сакам бидејќи нема компетентни луѓе во државава (односно има ама се ретки).
Астра-та на татко ми има Z16XE, и сум презадоволен, затоа и ја гледам Мерива-та.
Z16XE треба да е првиот од таа серија, излезен во 2002, а Z16XEP треба да е понова и подобра верзија, особено добар ако колата не е возена на плин.
Што испуштам, на што да се припази ?
Ич немој да се плашиш што нема хидроподизачи. На времето на Шкода 120 сам се научив да ги штелувам без голема мака, инвестицијата беше само во шпиунки 200-300 ден. А сега е и полесно, се штелуваат со ставање плочки со различна дебелина. И нема отворање мотор, туку само поклопецот на вентилите. И хидроподизачите си имаат мани, некаде се слушаат како тежок дизел додека се загреат ,,,

Дечки,
Што се хидроподизачи ?

Отсутен Carpathian Lord

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 13766
Одг: Совети пред купување половен автомобил!
« Одговори #5365 на: 04 Октомври 2024, 01:16:25 am »
Не си баратал со шпионки, па затоа не знаеш хидроподизачи :D

Отсутен draganamon

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 654
Одг: Совети пред купување половен автомобил!
« Одговори #5366 на: 04 Октомври 2024, 13:31:46 pm »
Не си баратал со шпионки, па затоа не знаеш хидроподизачи :D
Нема Like на тапаталк, мора со коментар :)

Sent from my SM-S916B using Tapatalk


Отсутен Bicikle

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10362
Одг: Совети пред купување половен автомобил!
« Одговори #5367 на: 04 Октомври 2024, 13:33:55 pm »
Мене ме одвратија од тој мотор 1.6 105 (Z16XEP) бидејќи нема хидроподизачи, туку треба да се штелуваат вентили, а отворање мотор е нешто што најмалку го сакам бидејќи нема компетентни луѓе во државава (односно има ама се ретки).
Астра-та на татко ми има Z16XE, и сум презадоволен, затоа и ја гледам Мерива-та.
Z16XE треба да е првиот од таа серија, излезен во 2002, а Z16XEP треба да е понова и подобра верзија, особено добар ако колата не е возена на плин.
Што испуштам, на што да се припази ?
Ич немој да се плашиш што нема хидроподизачи. На времето на Шкода 120 сам се научив да ги штелувам без голема мака, инвестицијата беше само во шпиунки 200-300 ден. А сега е и полесно, се штелуваат со ставање плочки со различна дебелина. И нема отворање мотор, туку само поклопецот на вентилите. И хидроподизачите си имаат мани, некаде се слушаат како тежок дизел додека се загреат ,,,

Дечки,
Што се хидроподизачи ?

klip izmegju bregasta osovina ili lost i ventil, shto se polnit so ulje. Ko kje se napolnit so ulje se izdolzhuvat taman izmegu ovie dve. Nema sila da go turni ventilot, no drzhi dovolno pritisok koga e optovaren da ne se sobere i da go turne ventilot ( se odnesuva kako da ima nepovraten ventil na uljeto, pa uljeto mozhe da go izdolzi kipot no ne mozhe da se sobere). Klipceto e 2-3 cm. Taka zazorot izmegju ventilot i lostot(ili kolenestoto vratilo) e sekogash ~0. Bash e kako digalka za kola koja e tocno 2t i kolata e 2 t, pa nema da mozhesh da e krenish, no ako izvadish tocak nema ni da se spishti, ja cuva celo vreme ista visina. Принципот е ист и кај тие со лост а.к.а. клацкалки и кај тија што се директно. Тоа така селски кажано, имаш и видео за посРучно   ;D
п.с. Кај тие со шраф од време на време ова растојание се штеловат со шрав и со „шпион“ и е многу едноставно, само да имаш место кај би го отворил капакот без да ти заврне или да навее прашина. Ако велзит прашина работите стануваат по комплицирани, и ја во тој случај би пристапил со токмак :D

Отсутен ID

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 1
Одг: Совети пред купување половен автомобил!
« Одговори #5368 на: 06 Октомври 2024, 08:30:43 am »
Здраво дечки, гледам еден пасат 1.5 тси 150кс 2018, ама по странски форуми читам имаат многу проблеми со трокирање во прва и втора брзина сите 1.5 модели од групацијата. Дали сте запознаени со проблемот, или знаете дали е најдено чаре доколку ми се појави тој проблем? Читав нешто имаат софтверски апдејт, но кај многу проблемот не се решил со апдејтот.

Отсутен draganamon

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 654
Одг: Совети пред купување половен автомобил!
« Одговори #5369 на: 07 Октомври 2024, 18:52:14 pm »
Здраво дечки.
Многу коли погледнав периодов низ Скопје, и за жал многу од колите по плацевите не се до добра состојба.

Гледам една кола од Битола, Опел Мерива (оваа https://reklama5.mk/AdDetails?ad=5069163), и сакам да прашам дали имаме некој член од Битола кој се разбира и може да оди да погледне кола од Битола и да каже првични импресии ?

Частам пиво/кафе/чоколада секако.

Update
Бев до Битола, ја видов Меривата викендов.
Хидроподизачи-те изгледаа ок, ама колата се распаѓаше.
Едноставно немам видено по распаднати гуми/гумички до сега на кола, на врата, волан, самиот менувач имаше дупка во него :)
Колата возеше ок, ама имаше check engine, а немав каде да ја проверам, па се откажав.
Чичето ја даваше за 2600.
Гледам огласот е тргнат, ама не ми се верува дека е продадена меѓувреме.

Потрагата по Бензинче кола, по можност МПВ (со повисоко седење), до кај 4-4500 евра продолжува.